Autor: INFO

  • “Vode se nemilosrdne borbe”

    “Vode se nemilosrdne borbe”

    Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski zahvalio se večeras ukrajinskoj vojsci jer se bori protiv ruskih napada.

    Zelenski se zahvalio i spasilačkim službama koje se bore sa posledicama izuzetno hladnog vremena zbog čega je oko 400 naselja u 10 regiona ostalo bez struje.

    U noćnom video obraćanju Zelenski je rekao da se nemilosrdne, intenzivne borbe vode u istočnim regionima Donjecka i Harkova, dok “izuzetno teško vreme” pogađa oblasti od Kijeva na severu do Odese na jugu.

    I na Krimu su lokalne vlasti, kao i u delu regiona Herson, koji je pod kontrolom Moskve, proglasili su ponedeljak neradnim danom zbog veoma jakog vetra, poplava i zavejanih puteva, a došlo je i do oštećenja nekih zgrada, navodi Rojters.

    Ukrajinska pogranična služba saopštila je da je Moldavija privremeno zatvorila pristup vozila sa njene teritorije ka Ukrajini na dva granična prelaza, ka regionu Odesa. Gradonačelnik Odese Genadij Truhanov apelovao je na građane da ostanu kod kućama, a lokalne vlasti su upozorile da bi zalihe vode mogle da budu poremećene nestankom energije, koja zaustavlja rad crpnih pumpi, pa su građani zamoljeni da stvore zalihe vode.

  • Rusi zadaju jake udarce: Oboreni i uništeni

    Rusi zadaju jake udarce: Oboreni i uništeni

    Ruska PVO je uništila još četiri ukrajinske bespilotne letelice iznad Brjanske, Smolenske i Tulske oblasti.

    Ukupan broj danas oborenih ukrajinskih dronova povećao na 24, preneo je TASS.

    Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su jutros devet ukrajinskih dronova iznad Moskovske, Tulske, Kaluške i Brjanske oblasti, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.Prethodno je rusko Ministarstvo saopštilo da su ruski sistemi PVO noćas oborili 11 ukrajinskih dronova iznad te četiri oblasti, prenela je ranije agencija RIA Novosti.

    “26. novembra oko 09.30 po moskovskom vremenu, sprečen je pokušaj kijevskog režima da izvrši teroristički napad bespilotnim letelicama na objekte na teritoriji Ruske Federacije. Ruska PVO uništila je četiri ukrajinske bespilotne letelice iznad teritorije Brjanske, Smolenske i Tulske oblasti”, saopštilo je ministarstvo.

    Jedna osoba je lakše povređena nakon što se oboreni ukrajinski dron srušio na stambenu zgradu u ruskom gradu Tuli, saopštile su lokalne vlasti.

    “Napad u kojem su učestvovale dve bespilotne letelice, sprečen je iznad regiona Tula u ranim jutarnjim satima 26. novembra. Sistemi PVO ruskog ministarstva odbrane oborili su obe bespilotne letelice. Jedna od njih je u nekontrolisanom padu oštetila stambenu zgradu”, navodi se u saopštenju regionalnog guvernera Alekseja Đumina, preneo je ranije TAS S.

  • Vučić: Po 10.000 svakom srednjoškolcu

    Vučić: Po 10.000 svakom srednjoškolcu

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je večeras nove finansijske mere za podršku građanima Srbije.

    “Došao sam da saopštim neke važne vesti za građane”, rekao je Vučić na Pinku.

    Vučić je kazao da je sa premijerkom Anom Brnabić i ministrom finansija Sinišom Malim danas razgovarao o novim finansijskim merama podrške građanima.”Danas smo razgovarali Ana Brnabić, Mali i ja oko nekih dodatnih mera, koje se ne odnose na ljude koji glasaju. U narednih 10 dana ćemo kao država prebaciti novac lokalnim samoupravama koje će isplatiti 10.000 dinara svakom srednjoškolcu u našoj zemlji, preko majke ili oca”, kazao je predsednik Srbije.

    “Smatramo da je to pred praznike važna mera i da će pomoći roditeljima da mogu da uštede. Stanje u finansijama je dobro”, rekao je Vučić.

    “Za studentske kartice se već prijavilo 66.000 studenata, a Poštanska štedionica će isplatiti svakom od njih 1.000 dinaraa, a mi ćemo to nadoknaditi Poštanskoj štedionici”, najavio je.

    “Sada imamo 550.000 ljudi zaposlenih iako nas je manje”, istakao je Vučić govoreći o rezultatima liste koju podržava na narednim izborima.

    “Kada kažemo da stiže novac za studente, za srednjoškolce, to će tako biti. Kada kažemo da će prosečna plata biti 1.400 evra 2027. godine, 650 evra prosečna penzija, to će tako biti. Minimalna zarada je bila 15.000 dinara 2012. godine, nemojte da vas podsećam”, izjavio je Vučić.

    On je najavio i da će država kupiti 50 ambulantna vozila za celu Srbiju.

    “Svi traže ambulantna vozila, sad ćemo kupiti 50 za celu Srbiju. Uprkos svemu tome, da li Srbija ide napred? Da, ide”, rekao je on.

    “Za 4 dana ide isplata penzionerima o 20 hiljada, za 6 dana isplata korisnicima socijalne pomoći po 10.000, a u narednih 10 po srednjoškolcu isto 10.000 dinara”, podsetio je Vučić.

    “Važno je da država pokaže da brine i o tim građanima, da se pokaže pažnja, ako ima oko 235.000 srednjoškolaca trošak za državu je oko 20 miliona evra”, rekao je on.

    “Sledi dvocifreno povećanje plata”
    “U januaru će biti dvocifreno povećanje plata, a diže se i minimalac, verujem da će u drugoj polovini godine bar jedan od dva sukoba u svetu biti zaustavljen, onda od juna možemo još više da povećavamo plate i penzije, finansije su odlične, imamo skoro pet milijardi evra na računu”, rekao je Vučić, dodavši da Srbiji dobro ide i da je dobro vreme pred njom.

    Vučić: I MMF kao strog kontrolor kaže da su nam finansije odlične
    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je čak i MMF rekao da su naše finansije odlične, da imamo skoro pet milijardi na računu, što nemaju ni mnogo veće i bogatije zemlje od Srbije.

    On je za tv Pink rekao da će za četiri dana početi isplata 20.000 dinara pomoći penzionerima, za pet dana korisnicima socijalne pomoći i negovateljicama, a za 10-ak dana srednjoškolcima.

    “Svaki taj dinar je dobrodošao. Važno je da se pokaže briga države da mogu da kupe ranac, džemper, jaknu, posebno pred Svetog Nikolu, Božić, druge slave, da mogu neki poklon dodatno da kupe. Da pokaže država da joj je stalo. Nikada nismo obuhvatili srednjoškolce od 14 do 18 godina. To je 235.000 srednjoškolaca i trošak države je 20 miliona evra, ali je veliki dobitak”, rekao je on.

    On je rekao da bi dali i više, ali da je on taj koji to ne dozvoljava.

    “Kada sam ja postao predsednik vlade, (bivši ministar finansija Lazar) Krstić mi je ulazio kao gradonosni oblak svako jutro u kancelariju. Vi morate da lečite bolesti koje su vam ostavili prethodnici, ali ne aspirinima već hemioterapijom. Ponosan sam na stabilnost naših javnih finansija. Nikada nije bilo da poslednjih 10 godina možete za istu vrednost dinara da kupite evro ili dolar po istoj vrednosti”, rekao je on.

    Kako je rekao Srbija je na dobrom putu, sledi povećanje plata i minimalca na preko 47.000 din. “I verujem da će u drugoj polovini godine jedan od sukoba biti okončan, nadam se oba, a ako se to desi sledi drastičnije povećanje plata i penzija”, rekao je Vučić i pozvao građane da izađu na predstojeće izbore 17. decembra uz ocenu da Srbija nije igračka i da se tada odlučuje o sudbini zemlje.

  • Zašto slavite ZAVNOBiH?

    Zašto slavite ZAVNOBiH?

    Zašto je muslimanima u BiH potreban 25.novembar kao neki Dan državnosti? I da li je on poruka Srbima i ostalim narodima da je država samo ono što političko Sarajevo kaže da jeste?

    1. novembra 1943.godine u Mrkonjić Gradu održana je prva sjednica na ZAVNOBiH-a . “Usvojena je Rezolucija ZAVNOBiH-a, u kojoj je izražena odlučnost naroda BiH da njihova zemlja, bude zbratimljena zajednica u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost svih, te ravnopravnost NR BiH unutar SFRJ, sa istorijskim granicama koje su datirale još iz vremena srednjovjekovne Bosne”.

    Ovako stoji na Vikipediji. U Samo jednoj rečenici čitav niz lažnih istorijskih dogadjaja. SFRJ nije ni postojala 1943, već FNRJ. Namjerno se preskače podatak da je ZAVNOBIH nastao kao dio AVNOJ-a, a AVNOJ je nastao kao jugoslovenska ideja. Tu ideju su isti oni koji se danas “ponose” ZAVNOBIH-om rušili i srušili ovdje devedesetih godina prošlog vijeka.

    Rušili ste Jugoslaviju, ali bi voljeli da sačuvate ono što bi vam možda odgovaralo. Ne ide. Ne ide ni činjenica da je jedna ulica u Sarajevu nosila ime Vojislava Đede Kecmanovića, prvog predsjednika ZAVNOBIH-a, a da je njeno ime promijenjeno i danas nosi ime Nusreta Šišića. Ovaj zločinac iz posljednjeg rata bio je pripadnik zelenih beretki, paravojne formacije, čuvene po logorima u Sarajevu i ubistvima i progonima Srba iz ovog grada. Za one koji ne znaju ko je bio ovaj Šišić neka pogledaju sve o stravičnom zločinu nad porodicom Tešanović iz Trnova 1992.godine. To je Sarajevo kome treba ZAVNOBIH.

    Treba im ZAVNOBIH kako bi dokazali sebi ili nekome trećem (nama ne mogu) da je BiH zemlja koja ima kontinuitet u postojanju i da nije nastala u Dejtonu i da nije tačno da je sastavljena od Federacije i Republike Srpske. Sve ono što je fakat i što jasno piše u Ustavu za njih nije istina. Zato im i smeta 9.januar. Smeta im podatak da je Republika Srpska postojala prije Dejtona. Remeti im tu koncepciju koja se graniči sa šizofrenijom.

    Ovdje je ludilo dostiglo svoj vrhunac sa dijelom iz Vikipedije u kojem se kaže da je BiH nastala na granicama srednjevijekovne Bosne. Teško je sarajevskim istoričarima, ako imaju bar malo poštenja u sebi. Kako predaju istoriju u školama u kojoj ovakve stvari stoje. I ovdje se traži povezanost, a kada se još malo zakopa doći ćemo do Bogumila i činjenice da Islam nisu preuzimali Hrišćani, već oni koje su tadašnji Hrišćani progonili. Samo nemojte da su nastali od tadašnjih Katolika i Pravoslavaca. A dovoljno je samo pogledati popise stanovništva iz osmanskog perioda i mnogo toga bi bilo jasnije.

    Za vrijeme i ubrzo nakon osmanskog osvajanja Bosne, u periodu između 1463. i 1557. godine, procjenjuje se da su osmanske snage odvele oko 100.000 stanovnika Bosne u zarobljeništvo i 30.000 mladih u janjičare .

    Prvi zvanični popis stanovništva po vjeroispovijesti u Bosni je obavljen sa rezultatima:

    Broj Tip
    37,125 Hrišćanske kuće
    332 Muslimanske kuće
    Godine 1489. službeni popis stanovništva po vjeri za Bosanski sandžak bio je sljedeći:

    Broj Tip
    25,068 Hrišćanske kuće
    4,485 Muslimanske kuće

    Ovdje treba da dodamo te odvedene i zarobljene.

    U svakom slučaju, Sarajevo se krije iza laži. Odvratnih, ali vrlo pomno planiranih. Gaze bespoštedno sve ono što je istorija zabilježila i imaju pomoć mentora sa zapada. Međutim, koliko god je nekom tehnologija strana, ona ovaj put ide i radi u korist svih onih koji su na strani istine. Lako je da se pronađe sve ono što je relevantno na ovu temu. Samo ako želite.

  • Sve više stranih radnika u Srpskoj: Izdate 2.034 radne dozvole

    Sve više stranih radnika u Srpskoj: Izdate 2.034 radne dozvole

    Zavod za zapošljavanje Republike Srpke za deset mjeseci ove godine izdao je 2.034 radne dozvole za strance, a najviše ovih dozvola izdato je državljanima Turske, Srbije, Bangladeša.

    Naime, prema podacima Zavoda, od ukupnog broja, 1.421 ulazi u kvotu, dok su 974 za novo zapošljavanje, 272 radne dozvole su poništene, a 167 produženo.

    “Najviše radnih dozvola izdato je državljanima Turske, Srbije i Bangladeša, a što se tiče djelatnosti, najviše radnih dozvola je izdato u oblasti građevinarstva, umjetnosti, zabave i rekreacije, prerađivačke industrije, trgovine na veliko i malo, te uslužnih djelatnosti”, pojasnili su iz Zavoda.

    Dodaju da se radne dozvole obično izdaju na period od godinu dana, ali ima i onih koje se izdaju na period do 90 dana kada su u pitanju privremeni i povremeni poslovi.

    “Godišnja kvota radnih dozvola stranim državljanima za ovu godinu u Republici Srpskoj je 1.400, od čega 1.000 novih i 400 produženih radnih dozvola. Upravni odbor Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske je sredinom prošlog mjeseca donio odluku o izmjenama odluke o utvrđivanju kvota radnih dozvola za zapošljavanje stranaca i lica bez državljanstva”, kazali su iz Zavoda.

    Dodaju da je pomenuta odluka dostavljena resornom ministarstvu radi davanja saglasnosti Vlade Republike Srpske na nju.

    “Dakle, radi se o tome da je kvota radnih dozvola za ovu godinu ostala ista, odnosno 1.400 na godišnjem nivou, s tim da je unutar pomenute kvote povećan broj novoizdatih radnih dozvola za 150, a smanjen broj produženih radnih dozvola za 150”, kazali su iz Zavoda.

    Pomenute izmjene su rađene zbog povećanog broja zahtjeva za novoizdate radne dozvole.

    Saša Aćić, direktor Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske, kazao je da ne čudi da se svake godine sve više stanaca može vidjeti upravo na mjestima gdje su donedavno radili naši radnici.

    “Naša populacija u velikoj mjeri napušta ovaj prostor i odlazi u zemlje razvijenijih ekonomija, a za one poslove koje nudimo mi u Srpskoj ne postoji interes radne snage na evidencijama zavoda za zapošljavanje. Tako da je izvjesno da poslodavci ne mogu računati na ono što mi imamo na evidenciji, a epilog je da mi već imamo značajno prisustvo strane radne snage”, objašnjava Aćić.

    Dodao je da se za sada privreda još nekako i snalazi, ali s obzirom na strukturu ponude radne snage i trenutne zaposlenosti, izvjesno je da će, kako kaže Aćić, nedostajati sve više kadra u svim sektorima.

    Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, ističe da je primjetno da je u skoro svim oblastima privrede dosta stranih radnika.

    “Ugostiteljstvo je sigurno posljednja privredna oblast koja će moći sebi da priušti da uvozi radnike iz drugih zemalja, osim možda Srbije, a i sada imamo veliki broj radnika upravo iz ove zemlje”, kazao je Kurtinović.

    Prema njegovim riječima, radnici iz Turske i drugih zemalja mogu jedino da rade neke pomoćne poslove u ugostiteljskim objektima, kao što je pranje suđa.

  • Stevandić: Samo ujedinjeni braniti Srpsku od napada

    Stevandić: Samo ujedinjeni braniti Srpsku od napada

    Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je da samo kroz jedinstvo Republika Srpska može biti odbranjena i odbijen svaki napad.

    Tokom obraćanja na svečanom prijemu povodom osam godina postojanja i rada stranke, Stevandić je poručio da je Ujedinjena Srpska brzo ostvarila svoj parlamentarni status.

    Prema njegovim riječima, došlo je vrijeme da se Republika Srpska suočava sa novim izazovima koji će se poklopiti i sa lokalnim izborima naredne godine.

    • U očekivanju novih napada koji se odnose na finansijsku stabilnost Srpske, njen ustavni poredak i bezbjednost, institucije i funkcionere, te napade koji neće stati i to turbulentno vrijeme moraćemo prolaziti zajedno – istakao je Stevandić.

    On je dodao da se vrijednost mora temeljiti na tradiciji, što Ujedinjena Srpska pokazuje sa svojim mladim članovima koji njeguju takve vrijednosti.

    Stevandić kaže da se tradicija ne smije zaboraviti, kako slavska, tako i porodična.

    Predsjednik Ujedinjene Srpske je naglasio da ova stranka ima nekoliko gradonačelnika, poslanika u parlamentu Srpske, predsjednika Skupštine.

    • Mi nismo koketirali sa opozicijom, ni pregovarali sa strancima i uvijek smo jasno i glasno iznosili svoje stavove, sve na bazi poštovanja – zaključio je Stevandić.

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović čestitala je osam godina postojanja Ujedinjene Srpske, poručivši da je napredan rad ove stranke nešto što je obilježilo političku scenu Republike.

    Cvijanoviće je tokom obraćanja na svečanosti u Banjaluci povodom osam godina postojanja Ujedinjene Srpske istakla da je ovo vrijeme u kojem se dešavaju i odvijaju mnogi teški i komplikovani procesi.

    • Nama je potrebno da je što više političkih snaga koje su patriotski orijentisane i razumiju te procese, kao i koliko je važno naše udruživanje – rekla je Cvijanović.

    Ona je izrazila zahvalnost za koalicioni rad i djelovanja koalicije koja ide u susret svim događajima.

    Cvijanovićeva je zahvalila predsjedniku Ujedinjene Srpske Nenadu Stevandiću i za uspješno vođenje Narodne skupštine Srpske.

    Čestitku povodom osam godina rada Ujedinjenoj Srpskoj uputio je predsjednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević, koja je pročitana na svečanom prijemu, a u kojoj je navedeno da je duboko ukorijenjeno čvrsto prijateljstvo koje se odnosi na vrijednosti koje dijele, a to su očuvanje mira i težnja ka boljoj budućnosti.

    Svečanom prijemu u Banskom dvoru u Banjaluci povodom osam godina postojanja i rada Ujedinjene Srpske prisustvovali sz republički zvaničnici, predstavnici diplomatskog kora, gosti iz regiona i inostranstva, kao i koalicioni partneri.

  • Stevandić: Praznici u Srpskoj se slave po zakonu

    Stevandić: Praznici u Srpskoj se slave po zakonu

    Praznici u Republici Srpskoj proslavljaju se na dva načina, jedan prema zakonu, a drugi iz ljubav, a 25. novembra nema ni u jednom, izjavio je danas predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    “Pošto za taj praznik i način na koji oni proslavljaju nema zakona u Republici Srpskoj kao što ga nema ni u BiH, a ljubav za takvu vrstu provokacija ne postoji, možemo samo da ih pozovemo na proslavu 9. januara”, rekao je Stevandić.

    Za navode da se o tome raspravlja u Predsjedništvu BiH, Stevandić je rekao da je to dalje sijanje mržnje i netrpeljivost, što će se vjerovatno i nastaviti jer to od njih neko traži.

    “Vidjeli smo ambasadorsku pripremu za ove provokacije, tako da će nastaviti, što je njihov problem. Ako juče nisu ništa naučili, teško će im iko drugi pomoći”, rekao je Stevandić.

  • Cvijanovićeva: Helez treba da bude smijenjen, ovo nije prvi put da priča ludosti

    Cvijanovićeva: Helez treba da bude smijenjen, ovo nije prvi put da priča ludosti

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović smatra da ministar odbrane BiH Zukan Helez treba da bude smijenjen.

    “Vidjećemo kako će se slagalica napraviti oko toga, ali po mom mišljenju on treba da bude smijenjen zato što ovo nije prvi put da izlazi sa raznim ludostima i pričama”, izjavila je Cvijanovićeva.

    Ona smatra da je apsolutno neprimjereno i da su Helezovi navodi izmišljeni s namjerom da se destabilizuju odnosi u okviru BiH, pogotovo s namjerom da se privuče negativna pažnja prema Republici Srpskoj.

    “Prije toga je pričao o raznim, obavještajnim, nazovi podacima. On nam je govorio šta će se desiti, gdje će otići Milorad Dodik, to su ludosti. Ne može čovjek da vjeruje da neko ko obavlja tako važnu funkciju može da priča takve stvari samo da bi zabavio javnost, prvenstveno međunarodnu u tom svom obraćanju, u tim svojim intervjuima”, navela je Cvijanovićeva, prenosi Srna.

    Helez je nedavno izjavio da na području Republike Srpske postoje vojni kampovi za obuku i da su to paravojne formacije.

    “Locirani su, pratimo ih i možemo ih lako eliminisati”, rekao je Helez, istakavši da cijeli proces vode “neki ljudi iz Rusije”.

    On je tvrdio i da u BiH imaju određene snage drugih država koje su, osim Eufora, dovoljne da obezbijede potpunu sigurnost i pomognu BiH da bude sigurna.

    “Mogu poručiti građanima zato što znam koga imamo, šta imamo u BiH da budu mirni i spokojni, da nema nikakvih problema”, rekao je Helez.

    Obavještajno bezbjednosna agencija (OVA) BiH juče je odgovorila Srni da nema informacije o postojanju vojih kampova i paravojnih formacija u BiH.

  • Kojić: Ako ne imenuju Kneževića, to će biti direktno rušenje BiH

    Kojić: Ako ne imenuju Kneževića, to će biti direktno rušenje BiH

    Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić rekao je da će, ukoliko sutra na sjednici Predsjedništva BiH za načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH ne bude izabran general Gojko Knežević, to biti direktno rušenje BiH.

    Ukoliko ne bude izabran Srbin, kojem po principu rotacije sada pripada to mjesto, Kojić je rekao da dva člana Predsjedništva na taj način šalju jasnu poruku da ne poštuju ono što je zagarantovano Dejtonskim sporazumom, da BiH vide isključivo kao državu Bošnjaka gdje Srbi ne smiju da imaju pravo odlučivanja i da upravo na taj način direktno utiču na razgradnju dejtonske BiH.

    On je istakao da dva člana Predsjedništva BiH žele po svaku cijenu da zadrže svoje kadrove, da ne poštuju sistem rotacije koji je uspostavljen i ocijenio da je to način da se na čelu Zajedničkog štaba zadrži Senad Mašović.

    Kojić je naveo da je to postao obrazac ponašanja bošnjačkih političara da kroz te opstrukcije pokušaju da njihovi kadrovi ostanu na čelu pozicija.

    Ako se sutra ne bude glasalo za imenovanje generala Kneževića, Kojić smatra da predstavnici međunarodne zajednice neće reagovati na takvo antidejtonskog i antiustavno ponašanje.

    • Bojim se, a imajući u vidu ranije slične situacije gdje je izostala ta reakcija, da ni sutra neće postojati reakcija, da će gledati svaku priliku da Srbe, Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo optuže za rušenje BiH, a ovo njihovo ako se desi je direktno rušenje BiH – poručio je Kojić za Srnu.

    General Gojko Knežević predložen je za načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH i na toj funkciji trebalo bi da zamijeni Senada Mašovića, potvrđeno je ranije Srni u Ministarstvu odbrane u Savjetu ministara.

    Mašović je skoro dvije godine nelegalno na funkciji načelnika Zajedničkog generalštaba. Mandat mu je istekao početkom marta prošle godine.

    Predsjedništvo bi sutra trebalo da se izjasni o novom načelniku.

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović rekao je juče Srni da će sutra, na sjednici Predsjedništva BiH jedino srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović glasati za, a da će, kako nezvanično saznaje, druga dva člana biti protiv imenovanja novih generala samo iz razloga što na mjesto načelnika Zajedničkog štaba treba doći general iz reda srpskog naroda.

  • Nešić naglasio: Ako sutra ne imenuju Kneževića, to pokazuje da je BiH nemoguća država

    Nešić naglasio: Ako sutra ne imenuju Kneževića, to pokazuje da je BiH nemoguća država

    Ministar bezbjednostu u Savjetu ministara Nenad Nešić rekao je da će se sutra, ako na sjednici Predsjedništva BiH ne bude izaberan general Gojko Knežević za načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH, još jednom pokazati da je BiH nemoguća država i da Bošnjaci rade na njenom urušavanju.
    Nešić je rekao Srni da će to pokazati da Bošnjaci urušavaju Dejtonski mirovni sporazum i da ustavni poredak.

    On je istakao da Bošnjaci i njihova politička elita žele sve da prisvoje u BiH i da pokažu da tu nema mjesta za druga dva naroda.

    “U ovom trenutku su Republika Srpska i njeno rukovodstvo jedini zaštitnici Dejtonskog mirovnog sporazuma”, naglasio je Nešić.

    On je naglasio da je poslije svih događaja koji su se desili prethodnih dana i mjeseci i nakon nebuloznih izjava ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza kojem se priviđaju nekakvi kampovi u Republici Srpskoj, a ne vidi kampove u Federaciji BiH, očigledno da je jedini izlaz za BiH mirna disolucija.

    General Gojko Knežević predložen je za načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH i na toj funkciji trebalo bi da zamijeni Senada Mašovića, potvrđeno je ranije Srni u Ministarstvu odbrane u Savjetu ministara.

    Mašović je skoro dvije godine nelegalno na funkciji načelnika Zajedničkog generalštaba. Mandat mu je istekao početkom marta prošle godine.

    Predsjedništvo bi sutra trebalo da se izjasni o novom načelniku.

    Zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara Aleksandar Goganović rekao je juče Srni da će sutra, na sjednici Predsjedništva BiH jedino srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović glasati za, a da će, kako nezvanično saznaje, druga dva člana biti protiv imenovanja novih generala samo iz razloga što na mjesto načelnika Zajedničkog štaba treba doći general iz reda srpskog naroda.