Autor: INFO

  • Sud BiH ne ruši Republika Srpska, već presude koje taj sud donosi

    Sud BiH ne ruši Republika Srpska, već presude koje taj sud donosi

    Sud BiH je prošle sedmice izrekao pravosnažnu oslobađajuću presudu komandantu Četvrtog korpusa tzv. Armije RBiH Ramizu Drekoviću za zločine počinjene nad srpskim civilima u Kalinoviku.

    Komandant Trećeg korpusa tzv. Armije RBiH, Sakib Mahmuljin, nakon prošlogodišnjeg izricanja presude od osam godina zatvora za stravične zločine nad Srbima u Vozući, pobjegao je u Tursku, a suđenje komandantu Petog korpusa bošnjačke vojske, Atifu Dudakoviću, ušlo je u rekordnu petu godinu.

    Za zločine počinjene nad Srbima u Podrinju, takođe, nije izrečena nijedna osuđujuća presuda pred pravosudnim institucijama BiH.

    Neefikasno pravosuđe
    Da li je u BiH moguće suštinsko pomirenje bez procesuiranja zločina koji su počinjeni nad srpskim narodom, posebno protiv pojedinaca koji su po komandnoj odgovornosti krivi za stravična zlodjela, odgovor smo potražili od stručnjaka iz te oblasti, kao i predstavnika institucija iz Republike Srpske.

    Bivši direktor SIPA i stručnjak za bezbjednost, Perica Stanić, za Srpskainfo ističe da je nezahvalno komentarisati sudske presude, ali je, kako ističe, činjenica to da su navedena tri predmeta, Dreković-Mahmuljin-Dudaković, slika i prilika (ne)efikasnosti pravosuđa BiH kad je u pitanju procesuiranje ratnih zločina.

    – Dolazimo do apsurda da Sud BiH nakon pet godina potvrđuje optužnice koje je podiglo Tužilaštvo BiH. Nisu to samo u pitanju predmeti ratnih zločina, već i predmeti iz oblasti opšteg kriminaliteta – ističe Stanić.

    “Jedini zadatak da osuđuju Srbe”
    Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Viktor Nuždić, za Srpskainfo ističe da sve dok pravosudne institucije BiH izbjegavaju da procesuiraju ratne zločine nad Srbima, u BiH, kako kaže, nije moguće doći do suštinskog pomirenja.

    – Oslobađajuća presuda Ramizu Drekoviću koji je odgovoran za granatiranje civilnih ciljeva u Kalinoviku, ubistvo i ranjavanje srpske djece, prestavlja još jedan dokaz tome da je pravosuđe na nivou BiH potpuno izgubilo smisao i da se tu radi o institucijama čiji je jedini zadatak da osuđuju Srbe – kaže Nuždić za Srpskainfo.

    Jednima simbolične, drugima rigorozne kazne
    Za razliku od Bošnjaka optuženih za ratne zločine, koje Sud BiH po pravilu oslobađa optužnice ili im izriče simbolične kazne, ta institucija izuzetno je efikasna kad je u pitanju kažnjavanje Srba za ista krivična djela.

    Tako je, na primjer, Sud BiH imao više nego dovoljno “dokaza” da na tri i po godine zatvora osudi Najdana Mlađenovića za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, jer je, kako se navodi u presudi, “pokazivao drugim licima koje su bošnjačke kuće”, a oni su ih zatim palili. Pritom, kako je i u presudi jasno navedeno, osuđeni Mlađenović nikog nije fizički zlostavljao ni maltretirao.

    S druge strane, prvostepenom presudom Suda BiH Almaz Nezirović je 2017. godine osuđen na dvije godine zatvora za zločine počinjene nad Srbima u svojstvu stražara u logoru Rabić u Derventi 1992, a oglašen je krivim po 21 tački optužnice kao direktni izvršilac zločina, odnosno po devet tačaka kao saizvršilac ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

    Za razliku od Nezirovića, Sud BiH je Draganu Stanojeviću “odrezao” sedam godina zatvora iako, kako se navodilo, nije direktno učestvovao u premlaćivanju zatvorenika, nego je bio čuvar koji nije spriječio premlaćivanje jednog lica bošnjačke nacionalnosti od strane grupe nepoznatih vojnika.

    – Da ne postoji nijedan drugi razlog, pravosudne institucije na nivou BiH treba ukinuti jer je potpuno jasno da u njima ne postoji ni zrno nepristrasnosti u predmetima ratnih zločina. Ratni zločini nad Srbima po njima su skoro pa poželjni i normalni, dok su stvari koje su pojedini Srbi radili u proteklom ratu najstrašnija zlodjela koja treba sankcionisati – ističe Nuždić.

  • “Nemamo mnogo prijatelja, Dodika ne smatraju osobom sa kojom se može pregovarati!”

    “Nemamo mnogo prijatelja, Dodika ne smatraju osobom sa kojom se može pregovarati!”

    Mladen Ivanić, bivši član Predsjedništva BiH, poručio je u političkom magazinu “Crno na bijelo” BN televiziju, da nije dobro za Republiku Srpsku u ovom momentu da izaziva svjetske sile, te da ne treba da privlačimo pažnju seceionističkom politikom koja je trenutno u punom jeku.

    “Međunarodna pozicija Republike Srpske je vrlo nezgodna. Ne zato što smo mi kao narod nešto spektakularano napravili, nego zato što je u pitanju jedna osiona politika vladajućih, koja ide na to da se sa svima živima na međunarodnom planu posvađa, a bez nekog posebnog razloga. To su u pitanju lične percepcije i lične frustracije“, poručuje Ivanić.

    Republika Srpska nema mnogo prijatelja u svijetu, kaže Ivanić, jer u svijetu ozbiljni političari ne smatraju Milorada Dodika osobom s kojom se nešto može dogovarati i pregovarati.

    “Jedina osoba koja je trenutno u dobrim odnosima sa Dodikom je Viktor Orban, ali generalno ostale zemlje su previše okupirane sobom. Rusija ima svoje probleme, Kina ima svoju koncepciju kada je u pitanju ekonomija. Kako bi Republika Srpska tu mogla da se uklopi, to nije još definisano”, dodao je.

    “To je pitanje spremnosti ljudi ovdje kako će ispregovarati određene projekte. Tu nije odgovornost na Kini, nego na nama. Iz svega što sam govorio, proističe da je Evropska unija naš najveći strateški partner. Ipak, ne bi bilo autoputeva da nije EBRD – a. Najveća razmjena trgovine je ipak sa Evropskom unijom, a ne sa Rusijom ili Kinom“, kaže Ivanić.

    Poručuje da je nit političkih prepucavanja koja se vrti oko proglašenja nezavisnosti Republike Srpske potpuno besmislena. odvlači Republiku Srpsku u još veće probleme.

    “Dejton nije propao, Dejton je jedino moguće rješenje za Bosni i Hercegovinu. Nije moguće očekivati raspad Bosne i Hercegovine, pogotovo ne u ovom geopolitičkom momentu, i još očekivati da to dobije međunarodnu podršku. Ne bi. Ni pokušaj Sarajeva da se napravi centralistička građanska BiH je takođe nerealan, kao i prvi scenario. Nije moguć Dejton 2, jer ne vidim koji bi to sadržaj bio prihvatljiv za sve učesnike u BiH i za sve one koji su doveli do Dejtona 1”, pojasnio je Ivanić.

    I dok se politička scena svodi na prepucavanja, uglavnom dogovorena, Republika Srpska, a i kompletna BiH nazaduju. Srpska prednjači na putu ka ekonomskoj propasti, s obzirom da je rješenje za finansijske probleme našla na domaćem tržištu.

    Mladen Ivanić kaže da je problem u neadekvatnom kadru koji sjedi u Vladi RS.

    “Ja tamo ne vidim nikoga ko strateški razmišlja. Većina njih samo ponavlja ono što gospodar svega, Dodik, voli i hoće da čuje. Ima to ikakvog rezona, to u principu nikoga ni ne interesuje. Ako se vi zadužujete da ulažete u nešto novo, to ne bi bio problem, ali ako se zadužujete da pokrijete potrošnju, to je katastrofa, jer svako zaduženje se mora vratiti.“

    Mladen Ivanić podvlači da je pravna norma, odnosno pravna sigurnost jedne zemlje osnov za razvoj ekonomije. Tek tada bi se moglo riješiti pitanje korupcije i pravosuđa koje je duboko korumpirano. Ipak, nema izgleda da će se brzo desiti, jer za to nema političke volje”, smatra Ivanić.

  • Stoltenberg: Ukrajinci se nisu pomerili na ratištu

    Stoltenberg: Ukrajinci se nisu pomerili na ratištu

    Ukrajina nije uspela da pomeri svoju prvu liniju u sukobima sa Rusijom u poslednjih godinu dana, uprkos značajnoj podršci NATO-a.

    To je izjavio generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg.

    On je na konferenciji za novinare pred sastanak ministara spoljnih poslova Alijanse u Brisleu pozvao NATO da ne potcenjuje odbrambene kapacitete Rusije.”Čak i uz ogromnu vojnu podršku NATO-a i saveznika, oni (Ukrajinci) nisu uspeli da pomere prvu liniju i to samo pokazuje da je činjenica da nikada ne smemo potceniti Rusiju. Njihova (ruska) namenska industrija je na ratnoj nozi, oni su u stanju da opskrbe svoje snage municijom i novim kapacitetima”, rekao je Stoltenberg.

    Pozivajući se na neimenovanog ukrajinskog zvaničnika, medijski servis Ej-Bi-Si javio je da je Ukrajina veoma zabrinuta zbog smanjenja isporuke municije iz SAD, što bi moglo da rezultira gubitkom položaja Kijeva na ratištu.

    U izveštaju se navodi da su isporuke granata koje odgovaraju NATO standardu iz SAD u Ukrajinu smanjene za više od 30 odsto od eskalacije sukoba u Pojasu Gaze početkom prošlog meseca, jer su američke zalihe koje su prvobitno bile namenjene Kijevu preusmerene u Izrael.

    Zapadne zemlje pojačale su vojnu i finansijsku podršku Ukrajini nakon početka ruske specijalne vojne operacije u toj zemlji, dok su Rusiji uvele više krugova sankcija.

  • Kadirov: Još 3.000 boraca iz Čečenije spremno da ode u Ukrajinu

    Kadirov: Još 3.000 boraca iz Čečenije spremno da ode u Ukrajinu

    Čečenski lider Ramzan Kadirov izjavio je da je još 3.000 njegovih boraca spremno da ode da se bori u Ukrajini u sastavu jedinica ruskog Ministarstva odbrane i snaga ruske nacionalne garde.

    “Oni (borci) imaju najbolju opremu i moderno oružje. Pored toga, momci su veoma borbeni i veoma motivisani da ostvare rezultate”, naveo je Kadirov na Telegramu.

    Za Kadirova, rat u Ukrajini je bedem protiv “zapadne agresije”, navodi Rojters, prenosi Tanjug.

    Kadirov je u maju izjavio da je Čečenija od početka rata Rusije i Ukrajine poslala više od 26.000 boraca da se u Ukrajini bore u sastavu ruskih snaga.

  • Prekid proizvodnje u “ArcelorMittalu” ugrožava “Željeznice RS”

    Prekid proizvodnje u “ArcelorMittalu” ugrožava “Željeznice RS”

    Neizvjesna situacija i prestanak proizvodnje u “ArcelorMittalu” u Zenici i Prijedoru krajnje ozbiljno se odražavaju i na “Željeznice Republike Srpske”, budući da 42 odsto ukupnih prihoda dobijaju upravo od ove kompanije.

    Kako su rekli za “Nezavisne novine” iz ovog javnog preduzeća, oni očekuju i nadaju se da će njihov najznačajniji komitent, kompanija “ArcelorMittal” iz Zenice, u što kraće vrijeme riješiti svoje interne probleme, kako bi nastavili realizaciju trogodišnjeg ugovora i spriječili negativne posljedice za obje kompanije.

    “Budući da od prevoza željezne rude za ‘ArcelorMittal’ ‘Željeznice Republike Srpske’ prihoduju 42 odsto u zbiru ukupnih prihoda, situacija trenutno ne izgleda optimistično, ali nije sve tako crno, ako pogledamo rezultate kada govorimo o ostvarenom prevozu tokom nepunih 10 mjeseci 2023. godine, u poređenju sa ukupnim rezultatima iz 2021. i 2022. godine”, kazali su iz “Željeznica Republike Srpske”.

    Dodali su da su u 2023. godini u prvoj polovini novembra prevezli ukupno 1.143.969 tona željezne rude i ostvarili prihod od 15.614.830 KM.

    “Tokom svih 12 meseci prošle godine prevezeno je ukupno 1.314.400 tona, sa prihodom od 16.740.157 KM. ‘Željeznice Republike Srpske’ kao javno preduzeće od nacionalnog interesa, uprkos i dalje prisutnom negativnom uticaju privrednih, ekonomskih i globalnih promjena, na koje ne mogu uticati, ulažu maksimalne napore kako bi u mjeri u kojoj je to moguće neutralisale negativne efekte koji proizlaze usljed poremećaja transportnih tokova posljednjih godina, obezbjeđujući neometano funkcionisanje preduzeća”, naveli su iz ovog javnog preduzeća.

    Dodali su da je borba za nove komitente i korisnike usluga željezničkog prevoza, kada je prevoz u teretnom saobraćaju u pitanju, svakodnevna i u otežanim uslovima nastoje da obezbjeđuju normalno funkcionisanje preduzeća.

    “Tražimo adekvatna rješenja, pokušavamo da, koliko je u našoj moći, rješavamo probleme koji se otvaraju unutar privrednih kretanja i nadamo se normalizaciji situacije koja je prisutna ne samo u našem regionu, nego i globalno”, zaključili su iz ove kompanije.

    Pokušali smo dobiti odgovor na pitanje kako će prestanak proizvodnje u “ArcelorMittalu” uticati na “Željeznice FBiH”, ali do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo dobili odgovor.

    Podsjećamo, kompanija “ArcelorMittal” iz Zenice je 11. novembra privremeno obustavila proizvodnju, zbog, kako su rekli, loših uslova koji vladaju na tržištu čelika.

    Neizvjesna je sudbina oko 3.000 zaposlenih u Zenici i Prijedoru.

    Kako je za “Nezavisne” ranije rekao Rašid Fetić, predsjednik Sindikata “ArcelorMittala” u Zenici, ovo je problem 20.000, 30.000 porodica u BiH.

    “Situacija nije uopšte dobra, a ovdje se ne radi samo o nama iz Zenice, već i o kolegama iz Prijedora, ‘Željeznica FBiH’, ‘Željeznica Republike Srpske’ i drugih firmi koje rade za ‘ArcelorMittal'”, kazao je tada Fetić.

  • Cvijanović: Smišljene laži Heleza ustaljena matrica odnosa prema Srpskoj

    Cvijanović: Smišljene laži Heleza ustaljena matrica odnosa prema Srpskoj

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez iznio smišljenje laži s ciljem izazivanja dodatne pometnje, uznemiravanja javnosti i privlačenja negativne pažnje na Republiku Srpsku.

    Cvijanovićeva je rekla da je na današnjoj maratonskoj sjednici Predsjedništva jedna od tema bila i informacija o navodima Heleza o navodnim paravojnim kampovima u Srpskoj, te da se Predsjedništvo usaglasilo da su takve izjave neprimjerene i nedopustive i da ne doprinose stabilizaciji odnosa.

    • Smišljene laži Zukana Heleza su ustaljena matrica odnosa prema Srpskoj. Apelujem na ljude čija riječ ima težinu zbog obavljanja javnih funkcija, da vode računa kako se izjašnjavaju u javnosti – rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu.

    Cvijanovićeva je podsjetila da je Predsjedništvo BiH postiglo saglasnost o imenovanju Gojka Kneževića za načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH.

    • Knežević je čovjek sa bogatim znanjem i iskustvom i sigurna sam da će adekvatno odgovoriti svim izazovima. Čestitam njemu i njegovim kolegama saradnicima – rekla je ona.

    Cvijanovićeva je navela da je imenovanje generalskog kora OS BiH nailazilo na opstrukcije više od godinu dana, ali da je to pitanje danas konačno riješeno.

  • Prevoznici se nisu odazvali na sastanak o problemima

    Prevoznici se nisu odazvali na sastanak o problemima

    Prevoznici javnog gradskog i prigradskog putnika u Banjaluci tvrde da su se nagomilali njihovi problemi, zbog čega su tražili sastanak sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem, nakon čega su danas pozvani na sastanak, ali se nisu odazvali, jer na njemu ne bi bio Stanivuković.
    Naime, oni su od zatražili su od gradonačelnika hitan sastanak u cilju rješavanja, kako oni navode nagomilanih problema i iznalaženja rješenja o daljem funkcionisanju gradskog i prigradskog saobraćaja u gradu.

    Prevoznici ističu, da su usmenim putem objavješteni da će sastanak biti danas, ali su jutros obavješteni da istom neće prisustvovati gradonačelnik.

    “S obzirom na to da nagomilani problemi koji su u toku, koje smo naveli u Zahtjevu i Urgentnosti, prevazilaze mogućnosti nadležnog Odjeljenja za saobraćaj i puteve da ih riješi, te da su prisustvo i odluke gradonačelnika neophodni za iznalaženje rješenja obavještavamo Vas da ćemo sačekati vrijeme kada će gradonačelnik moći prisustvovati istom”, navodi se u odgovoru u kojem su prevoznici odgovorili nadležnom odjeljenju.

    Naime, oni su danas po treći put uputili urgenciju za održavanje navedenog sastanka, jer kako oni navode na njihov prethodni zahtjev nisu dobili odgovor.

    “Hitan sastanak je zatražen zbog, dinamike plaćanja zaostalih obaveza za uslugu prevoza pojedinih grupa stanovništva na području grada od maja do oktobra 2023. godine”, navedeno je u urgenciji koja upućena administrativnoj službi gradonačelnika.

    Urgencija ja zatražena i zbog Analize i preduzimanje mjera za otklanjanje uočenih nedostataka, nakon što su, kako navode prevoznici, od strane Tima koji je radio na izradi upoznat sa preliminarnim rezultatima “Studije javnog prevoza grada Banjaluka”.

    “Problem uvođenja linija u neadekvatnim i nezadovoljavajućim uslovima na putu komunikacija i hronični nedostatak radne snage. Preduzimanje mjera za poboljšanje uslova rada, statusa i obezbjeđenja potrebnog broja radnika za obavljanje komunalne funkcije javnog gradskog i prigradskog prevoza na području grada Banjaluka”, navedeno je u urgenciji.

  • Dodik: Kao što je lažan SABNOR BIH, lažan je i visoki predstavnik Šmit

    Dodik: Kao što je lažan SABNOR BIH, lažan je i visoki predstavnik Šmit

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da je “nekakva organizacija SABNOR BiH fantomska” i da možda nešto slično postoji kao SABNOR Federacije BIH.

    “Vjerovatno su to potomci onih koji su 1945. godine prešli u partizane kad su bili sigurni u ishod rata”, naglasio je Dodik.

    Poručio je da ovakve nepostojeće organizacije ne bi trebalo ni komentarisati, ali da je u ovoj zemlji sve lažno.

    “Kao što je lažan SABNOR BiH, lažan je i visoki predstavnik Šmit”, naglsio je predsjednik Srpske i zaključio:

    “Ponosan sam što pripadam srpskom narodu, koji je imao dva antifašistička oslobodilačka pokreta u Drugom svjetskom ratu, a to su partizanski pokret i otadžbinske vojne jedinice”.

  • Srpski general Gojko Knežević imenovan za načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH

    Srpski general Gojko Knežević imenovan za načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH

    Predsjedništvo BiH postiglo je saglasnost o imenovanju Gojka Knežević za načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH.

    Srpski general Gojko Knežević imenovan je za načelnika Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH na sjednici Predsjedništva BiH.

    Na sjednici koja je na zahtjev bošnjačkog člana Predsjedništva Denisa Bećirovića više puta prekidana zbog dodatinih konsultacija, članovi Predsjedništva postigli su saglasnost o imenovanju Generalskog kora.

    General Gojko Knežević, koji je prijedlog SNSD-a, na čelu OS BiH zamijeniće Senada Mašovića, kome je mandat istekao još prije gotovo dvije godine.

    Na mjesta Kneževićevih zamjenika za operacije, odnosno resurse, izabrani su Tomo Kolenda i Mirsad Ahmić.

    Mirzet Lubenović je preuzeo dužnost komandanta Operativne komande OS BiH, dok su za zamjenike komandanta predloženi Nebojša Bošnjak za operacije i Zdravko Rezo za resurse.

    Za komandanta Komande za podršku imenovan je Martin Propadalo. Јasmin Čajić je zamjenik komandanta Komande za podršku OS BiH za operacije, a Radovan Јović za zamjenika komandanta Komande za podršku OS za resurse.

    Komandant Četvrte pješadijske brigade je Slaven Blavicki, a Fahir Žilić komandant Pete pješadijske brigade, dok je Milorad Krajšumović Šeste pješadijske brigadu Oružanih snaga BiH.

    Za generalnog inspektora u Generalnom inspektoratu Ministarstva odbrane imenovan je Edin Fako.

  • Konsultacije o budžetu: Najvažnije teme – ekonomska situacija, reforme i najniža plata

    Konsultacije o budžetu: Najvažnije teme – ekonomska situacija, reforme i najniža plata

    U okviru konsultacija za pripremu budžeta za 2024. godinu, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković razgovarao je sa predstavnicima udruženja proisteklih iz Odbrambeno – otadžbinskog rata i Savezom sindikata Srpske. Sindikalci i danas ponavljaju da daju punu podršku prijedlogu da najniža plata za narednu godinu u Srpskoj bude 1.050 maraka. Povećanje lične invalidnine trebalo bi da prati prosječnu platu, stav je boračkih udruženja.

    Za Savez sindikata najvažnije teme u razgovoru sa premijerom Srpske – ekonomska situacija, reforme, ali i ona najbitnija- najniža plata u iznosu od 1050. maraka.

    • Mislim da smo postigli dogovor. Negdje oko 29 miliona za zaposlene u srednjem osnovnom i visokom obrazovanju, nauci i kulturi, povećanje od 100 maraka. Da se izjedace zaposleni u obrazovanju ss drugim korisnicima budžeta – navela je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske.

    Ukoliko se socijalni partneri ne dogovore o iznosu najniže plate, odluku će morati donijeti Vlada, kažu u Sindikatu.

    Premijer Višković rekao je da je prioritet Vlade konstantno poboljšanje položaja radnika, ali i da će novi budžet voditi računa i o poboljšanju položaja boračkih kategorija.

    • Novembarska invalidnina biće povećana pet odsto, decembarska za pet odsto, tako da ćemo do kraja godine imati povećanje 10 odsto, a onda već od januara deset ili na 12 odsto kako bude ostalim budžetskim korisnicima tako će biti i nama – istakla je Božica Živković Rajilić, predsjednica Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske.
    • Nadamo se da ćemo u narednoj godini imati veća sredstva za nabavku proteza kako bi imali što kvalitetniji život i svi smo izrazili želju za nastavkom rada radne grupe – dodao je Željko Volaš, predsjednik Udruženja amputiraca “UDAS”.

    Stambeno zbrinjavanje i zapošljavanje djece poginulih boraca i dalje je cilj udruženja i organizacija proisteklih iz Otadžbinskog rata. Isto tako ukazuju i na problem traženja nestalih Srba. U posljednjih 15 godina pronađeno je i identifikovano samo 59 lica srpske nacionalnosti.

    Najveću odgovornost, po njima, snosi Institut za nestala lica BiH.

    Predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac ocijenila je da je poražavajući podatak da je u proteklih 15 godina pronađeno i identifikovano 59 lica srpske nacionalnosti.

    Prema njenim riječima, treba nastojati da se ovaj proces vrati na entitetski nivo u prvoj varijanti u pogledu identifikacije 570 posmrtnih ostataka koji se nalaze u tri spomen-kosturnice u Republici Srpskoj.

    Poboljšanje položaja ovih kategorija cilj je i Vlade Srpske.

    Podsjećamo da je Vlada budžetom za narednu godinu planirala dodatna sredstva od 150 miliona maraka za ove namjene.