Autor: INFO

  • Borci VRS kada se odreknu dvostrukog radnog staža nemaju više pravo na njega

    Borci VRS kada se odreknu dvostrukog radnog staža nemaju više pravo na njega

    Demobilisani borci Vojske Republike Srpske (VRS) imaju pravo da se odreknu dvostrukog radnog staža.

    Naime, Izmjenama i dopunama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju od februara ove godine omogućeno je da se licu kome je rješenjem Fonda utvrđen poseban staž u dvostrukom trajanju Fond na lični zahtjev ukine to rješenje kojim je taj staž utvrđen, a osiguranik nakon ukidanja rješenja o posebnom stažu u dvostrukom trajanju nema pravo za ponovno utvrđivanje tog staža.

    Poseban staž u dvostrukom trajanju utvrđuje Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske svojim rješenjem, a na osnovu pravosnažnog rješenja o kategorizaciji borca, koje donosi nadležni državni organ. Ovaj staž računa se zaključno sa danom demobilizacije, odnosno sa danom oslobađanja iz zarobljeništva ili završetka liječenja i medicinske rehabilitacije, a najkasnije do 19. juna 1996. godine.

    “Od ukupno 281.202 korisnika prava na penziju u matičnoj evidenciji Fonda evidentirano je 122.095 korisnika sa posebnim stažom u dvostrukom trajanju. Oni ukupno imaju 724.154 godine posebnog staža u dvostrukom trajanju ili prosječno 5,93 godine po korisniku prava”, navode iz Fonda PIO RS.

    Kako dodaju, pored njih u matičnoj evidenciji osiguranika Fonda je evidentirano i 71.780 osiguranika sa posebnim stažom u dvostrukom trajanju koji nisu korisnici prava na penziju, a oni će svoje pravo na penziju ostvariti u narednom periodu po ispunjavanju uslova u skladu sa Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju.

  • Košarac: BiH ne može i neće napraviti ključni iskorak sve dok OHR postoji

    Košarac: BiH ne može i neće napraviti ključni iskorak sve dok OHR postoji

    Naredne sedmice ćemo u Briselu razgovarati o evropskom putu BiH sa predstavnicima Evropske komisije. U mom fokusu su interesi Republike Srpske, koje ću zastupati i na ovom sastanku sa evropskim zvaničnicima, naveo je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac.

    Košarac je istakao da Srpska podržava evropski put BiH i zagovara da se 14 ključnih prioriteta sprovodi u paketu.

    Partneri iz FBiH na to nisu pristali te da pod patronatom Američke ambasade i okupatora Šmita, kaže Košarac, oni sada kalkulišu, pokušavajući da izbjegnu raniji politički dogovor u kojem su obećali, između ostalog, usvajanje zakona o Ustavnom sudu BiH, kako bi strane sudije konačno otišle iz ove institucije.

    • Јasno je i EU i domaćim strukturama da BiH ne može i neće napraviti ključni iskorak sve dok OHR postoji u zemlji. To se pogotovo neće desiti u prisustvu Šmita, nelegitimnog visokog predstavnika, koji uzurpira tu poziciju. Ne postoji logičan razlog, niti bilo kakvo opravdanje, da gube energiju pokušavajući da nas uvjere u suprotno. Suverena zemlja može u EU. Kolonija ne. BiH će biti suverena isključivo onda kada legitimno izabrani predstavnici predstavnici tri konstitutivna naroda budu donosili odluke bez uplitanja stranaca u unutrašnja pitanja. To je, uostalom, princip za koji se zalaže Republika Srpska i od toga nećemo odustati. Dogovor dva entiteta i tri konstitutivna naroda u okviru dejtonske BiH – jedino je moguće rješenje koje ima bili kakvu perspektivu, pa i onu evropsku – napisao je Košarac na Instagram nalogu.

    Dodao je da su suludi pokušaji “suludog Šmita i dijela zapadnih zemalja da sa strukturama iz FBiH modeliraju duga rješenja, protivna interesima i stavovima Srpske”.

    • Kako je moguće da bilo šta dogovarate bez Republike Srpske, a onda nam to naknadno servirate? Zar stvarno mislite da smo naivni i da ćemo vam aplaudirati, bespogovorno prihvatajući vaše zamisli? Gospodo, šta je vaš cilj i šta želite postići tim? Prepoznali smo vaše namjere i nećemo dozvoliti da urušte poziciju i ustavni kapacitet Republike Srpske, niti da gazite po slobodnoj izbornoj volji građana Srpske – naveo je Košarac.

  • Sijarto: Saradnja sa Moskvom se nastavlja bez obzira na pritiske

    Sijarto: Saradnja sa Moskvom se nastavlja bez obzira na pritiske

    Mađarska će nastaviti saradnju sa Rusijom na polju energetike bez obzira na pritiske spolja, rekao je danas mađarski mninistar spoljnih poslova Peter Sijarto.
    Sijarto je rekao da ga je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov tokom sastanka u Skoplju uvjerio da se isporuke gasa iz Rusije u Mađarsku odvijaju prema planu i da će tako i ostati.

    On je naveo da Mađarska gradi spoljnu politiku na bazi nacionalnih interesa i ne prihvata pritisak spolja, te da će zbog toga nastaviti saradnju sa Rusijom u sferi energetike, kao i do sada.

    “Što se tiče isporuka prirodnog gasa i nafte, Lavrov me je uvjerio da Rusija i ruske kompanije u punom obimu ispunjavaju i poštuju sporazume koje imamo. Sve isporuke se odvijaju prema planu i tako će i ostati”, naveo je Sijarto.

    Sijarto i Lavrov sastali su se na marginama ministarskog sastanka OEBS-a u Skoplju, prenosi “Sputnjik”.

  • Odluka UKC-a Srpske! Od sutra se vraćaju maske

    Odluka UKC-a Srpske! Od sutra se vraćaju maske

    Od prvog decembra maske se vraćaju u UKC Republike Srpske, saopšteno je danas iz najveće zdravstveno ustanove u Srpskoj.
    “U cilju sprečavanja i suzbijanja respiratornih infekcija i zaraznog oboljenja COVID 19 UKC Republike Srpske donio je odluku da su svi zaposleni, svi pacijenti i lica koja dolaze u posjetu dužna da nose zaštitne maske tokom boravka u našoj ustanovi u periodu od 1.12.2023. godine do 1.3.2024. godine”, navode iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske.

  • Zelenski priznao: Biće teže vratiti Donbas nego Krim

    Zelenski priznao: Biće teže vratiti Donbas nego Krim

    Biće teže vratiti Donbas nego Krim, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski na sastanku sa studentima u Nikolajevu.

    “Biće teže vratiti Donbas nego Krim”: Zelenski na mukama – Mi želimo u NATO, ali…

    “Što se tiče Donbasa, biće ga teže vratiti nego Krim. Smatram da se teritorije vraćaju ljudima. Ako ljudi ne budu želeli, biće veoma, veoma teško. Mislim da je psihički teže vratiti Donbas, jer su tamo deset godina stalni sukobi”, kazao je Zelenski.

    Prema rečima Zelenskog, njegovi partneri su mu rekli da je nemoguće vratiti Krim i da je veoma teško povratiti Donbas.

    Zelenski je, odgovarajući na pitanje o daljim izgledima za jačanje nacionalne bezbednosti, istakao da će to pitanje biti prioritet, ali da ne zna da li će zemlja ući u NATO, istakavši da sumnja da će Ukrajina ikada postati članica Severnoatlantske alijanse.

    “Ne znamo tačno kako će to biti. Niko sa sigurnošću ne može da kaže da li ćemo ući u NATO ili nećemo. Želimo, ali… Kijev se kreće ka standardima Alijanse i mora da učini sve da nacionalna bezbednost bude na najvišem nivou”, kazao je Zelenski.

    Zelenski je, kasnije, u intervjuu za agenciju Kjodo, izjavio da je Ukrajina, zbog situacije na Bliskom istoku, “ispala iz fokusa” svetske zajednice.

    “Zabrinut sam da interesovanje sveta za sukob u Ukrajini opada zbog rastućih tenzija na Bliskom istoku”, kazao je Zelenski, istakavši još jednom da neće pristati na primirje dok Rusija ne povuče svoje trupe.

    On je za predloge o primirju koji kruže na Zapadu rekao da mu zvuče kao da “odsečeš ruku i daš je nekom drugom”.

    Ukrajinski lider je naveo da očekuje da održi četvrtu konferenciju o svom mirovnom planu u Švajcarskoj, kao i da sa nestrpljenjem očekuje međunarodnu konferenciju o obnovi Ukrajine, koja će se održati u Tokiju u februaru 2024.

  • Udar za udarom; Ukrajinci priznali: Nemamo oružje

    Udar za udarom; Ukrajinci priznali: Nemamo oružje

    U Ukrajini je ove godine u ruskom granatiranju povređeno 11.000 ljudi, a 2.000 je poginulo, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Ukrajine Igor Klimenko.

    On je ovo izjavio tokom sastanka sa ambasadorima zemalja “Grupe sedam”, navodi se u saopštenju pres-službe ukrajinskog Ministarstva unutrašnjih poslova.

    Prema rečima Klimenka, za 11 meseci ove godine Rusi su 59.000 puta granatirali naseljena mesta u 24 regiona Ukrajine, a najkritičnija situacija je u Zaporoškoj, Hersonskoj, Donjeckoj, Harkovskoj, Sumskoj i Černigovskoj oblasti, prenosi Ukrinform.

    Klimenko je rekao da ukrajinske vlasti pozivaju na obezbeđivanje oružja za Ukrajinu.

    “Na primer, da zaustavimo granatiranje Hersona, mi nemamo oružje. Ne možemo da stignemo do neprijatelja na levoj obali Dnjepra”, naveo je on.

    Klimenko je zahvalio ambasadorima zemalja “Grupe sedam” na poseti i pruženoj pomoći.

    “Ovu podršku osećamo ne samo u Ministarstvu unutrašnjih poslova, unutar zemlje, već i na ratištu”, rekao je ukrajinski ministar.

    Ambasador Japana u Ukrajini Macuda Kuninori najavio je dalju Ukrajini zemalja članica “Grupe sedam” i japanske vlade.

    “Vlada Japana nastavlja da sarađuje sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, posebno u pravcu deminiranja. Zainteresovani smo da obezbedimo opremu i obuku sa vašim specijalistima”, rekao je Kuninori.

  • Dodik: Dačić na pravi način predstavio interese Srbije i poziciju Srpske

    Dodik: Dačić na pravi način predstavio interese Srbije i poziciju Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić na pravi način predstavljao Srbiju i njene državne interese na Ministarskom savjetu OEBS-a u Skoplju, a samim tim i pozicije Republiku Srpske.

    • Danas sam telefonom razgovarao sa ministrom Dačićem, koji učestvuje na Ministarskom savjetu OEBS-a u Skoplju, i zahvalio mu na takvom pristupu na ovom veoma značajnom skupu. Imajući u vidu da je Ivica Dačić ministar u pravom smislu riječi, on je na pravi način predstavljao svoju zemlju, te zastupao i interese Republike Srpske – istakao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je rekao da Dačića smatra prijateljem Republike Srpske i da on to potvrđuje svojim odnosom prema Srpskoj.

    • Saradnja sa Dačićem je uvijek bila dobra i u interesu i Srbije i Srpske, uz visok nivo razumijevanje za poziciju Republike Srpske. Zahvalni smo i za njegovo zalaganje za poštovanjem Dejtonskog sporazuma i statusa Srpske, kao i stav da je unutrašnji dijalog put do dogovora – naglasio je Dodik za Srnu.
  • SIPA pretresa kancelarije OBA u Banjaluci

    SIPA pretresa kancelarije OBA u Banjaluci

    Agencija za istrage i zaštitu BiH pretresa kancelarije Obavještajno-bezbjednosne agencije u Banjaluci.

    Pretres se vrši po nalogu Tužilaštva BiH.

    Kako je rečeno za RTRS iz SIPA, pripadnici Agencije ove aktivnosti sprovode kao vid pružanja asistencije Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.

    • Ovu akciju sprovodi MUP Kantona Sarajevo, a pošto je na teritoriji Republike Srpske nadležan MUP Republike Srpske, SIPA, kao agencija koja je nadležna na teritoriji cijele BiH, danas je samo tu da izvrši te pretrese – pojasnili su iz SIPA.

    Prema navodima medija, osumnjičen je radnik zbog više krivičnih djela.

  • Banjaluka: Usvojen Nacrt budžeta za narednu godinu od 187,89 miliona KM

    Banjaluka: Usvojen Nacrt budžeta za narednu godinu od 187,89 miliona KM

    Odbornici Skupštine grada Banje Luke danas su usvojili Nacrt budžeta Grada za 2024. godinu u iznosu od 187,89 miliona KM i uputili ga u javnu raspravu.

    Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je da je Nacrt budžeta za 2024. godinu je razvojni, ali istovremeno i socijalno najodgovorniji.

    Stanivuković je naveo da je ovim budžetom planiran nastavak podrške građanima kroz besplatne udžbenike, građevinske dozvole, legalizaciju, priključke na vodovodnu i kanalizacionu mrežu, ali osim toga ostaje i strateško opredjeljenje za besplatan javni prevoz za višečlane porodice, ali i sve penzionere.

    On je rekao da se Banjaluka ove godine nalazi u svom najvećem infrastrukturnom razvoju, jer su pokrenuti važni projekti poput izgradnje centralnog spomen-obilježja, mosta u Docu, mosta u Česmi, kolektora za prečišćavanje otpadnih voda, puta kroz Motike, Kuljane, Priječane i Debeljake, vodovoda na Poniru, uređenja obala Vrbasa i drugih važnih projekata koji se očekuju u narednoj godini.

    Predsjednik Skupštine Grada Ljubo Ninković rekao je da završena 25. po redu sjednica Skupštine Grada, te da je od ukupno 29 tačaka podršku odbornika dobilo 25 tačaka dnevnog reda, među kojima je i Nacrt budžeta za 2024. godinu.

    • Usvojili smo Nacrt budžeta, te nam u narednim danim predstoji javna rasprava, nakon čega ćemo već polovinom decembra zakazati novu sjednicu Skupštine Grada kako bismo raspravljali o Prijedlogu rebalansa za 2023. godinu, ali i Prijedlogu budžeta za 2024. godinu – rekao je Ninković.

    Odbornici su podržali više odluka o regulacionim planovima, kao i nekoliko odluka o zakupima pod posebnim uslovima, pa je tako odobreno produženje zakupa gradskog prostora, Anasamblu narodnih igara i pjesama “Veselin Masleša”, dok je Tajlandskom boks klubu MUAY THAI u Republici Srpskoj “Zlatna pobjeda” dodijeljen gradski prostor u zakup pod posebnim uslovima.

    Podršku odbornika dobila je i Odluka o načinu i uslovima za prekopavanje i sanaciju javnih površina na području grada Banjaluke, ali i druge važne tačke.

  • Novi opasan sukob?

    Novi opasan sukob?

    Na pomolu još jedan sukob. Venecuela namerava da 3. decembra održi referendum kojim želi da si pripoji teritoriju Gvajane.

    Reč je regionu Esakibo, koji se smatra spornim već decenijama, ali koji venecuelanski predsednik Nikolas Maduro pošto poto želi da upiše kao svoju teritoriju.

    Pojedini mediji su preneli čak i da je započela specijalna opereacija za aneksiju tog regiona, ali vest nije zvanično potvrđena.

    Agencija AFP je prenela da je Maduro uložio je sve napore, koristeći patriotsku retoriku da pokuša da pozove birače na birališta da odgovore na pet pitanja o teritoriji, uključujući i to da li sadašnjim i budućim stanovnicima ove oblasti treba dodeliti državljanstvo Venecuele.

    Gvajana, s druge strane, smatra da je referendum “akt aneksije” i već je zatražila od Međunarodnog suda pravde 14. novembra da obustavi glasanje. Sud međutim nije doneo odluku, ali čak i ako presudi protiv Venecuele, Madurova vlada namerava da održi izbore u nedelju.

    Zvaničnih informacija o sukobima nema. Mediji prenose da bi u slučaju vojne intervencije Gvajani podršku mogli da pruže Brazil, SAD i Velika Britanija.

    Brazilska vojska je već pokrenula mobilizaciju zbog potencijalne invazije Venecuele na Gvajanu preko njihove teritorije. Vesti o mobilizaciji se brzo šire, što može uticati na ceo region Južne Amerike. I društvene mreže prepune se snimaka i fotografija kojima se narod poziva da glasa na referendumu.

    Esakibo je područje od oko 159.500 kvadratnih kilometara i čini dve trećine Gvajane.

    Venecuela je uvek smatrala Esakibo svojom teritorijom jer je region bio unutar njenih granica tokom španskog kolonijalnog perioda, i dugo je osporavala granicu koju su međunarodni arbitri iscrtali 1899. godine, kada je Gvajana još bila britanska kolonija.

    Posvećenost Venecuele da nastavi sa teritorijalnim zahtevima ka Gvajani variralo je tokom godina, a prethodni put je poraslo 2015. godine kada je EkkonMobil objavio da je pronašao naftu u komercijalnim količinama kod obale reke Esakibo.

    Ovo najnovije poglavlje spora Venecuele i Gvajane međutim naljutilo je lokalno stanovništvop omenutog regiona jer im vlada Gvajane, dakle države u kojoj žive, ništa nije govorila o pomenutom referendumu, a ispostavilo se da nisu mnogo znali ni o pronalasku nafte.