Autor: INFO

  • Cvijanović: Ohrabruje podrška predstavnika EU dogovorima domaćih političara

    Cvijanović: Ohrabruje podrška predstavnika EU dogovorima domaćih političara

    Današnji razgovor sa predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Lajen i premijerom Kraljevine Holandije Markom Ruteom protekao je u konstruktivnoj atmosferi – navela je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

    Cvijanović je na Instagramu istakla da ohrabruje podrška predstavnika EU dogovorima domaćih političkih aktera u svjetlu postignutog prošlonedjeljnog dogovora parlamentarnih stranaka.

    • Nadamo se da OHR i pojedine ambasade neće pokvariti domaći dogovor, kao što su to činili mnogo puta do sada – poručila je Cvijanović.
  • Formirano jedinstveno tržište rada “Otvorenog Balkana”

    Formirano jedinstveno tržište rada “Otvorenog Balkana”

    Ministar informisanja i telekomunikacija Srbije Mihailo Јovanović izjavio je da će ubuduće svaki građanin Srbije, Albanije i Sjeverne Makedonije koji se registruje na portalu elektronske uprave svoje zemlje, moći da postane i građanin “Otvorenog Balkana”, odnosno da radi u bilo kojoj od tih zemalja bez boravišne ili radne dozvole.

    Јovanović je naveo da je protokolima, koji su potpisani juče u Skoplju u okviru inicijative “Otvoreni Balkan”, završen administrativni dio formiranja jedinstvenog tržišta rada u tri zemlje članice inicijative.

    • To znači da će praktično radnici iz Albanije ili Sjeverne Makedonije moći da dođu u Srbiju da rade bez ikakvih administrativnih i bilo kakvih drugih prepreka ili za te građane ili za njihove poslodavce i da će moći slobodno da rade u Srbiji bez potrebe da imaju boravišnu dozvolu, da imaju neke radne dozvole. Naravno, isto važi i za državljane Srbije ako odu u Albaniju ili Sjevernu Makedoniju – rekao je Јovanović za RTS.

    Građani ove tri zemlje mogu da konkurišu na tržištu rada preko svih nacionalnih portala elektronske uprave.

    • Svako ko ima nalog na portalu elektronske uprave, moći će istovremeno da postane i građanin “Otvorenog Balkana” i da dobije svoj open Balkan identifikacioni broj i odmah da aplicira za slobodan pristup tržištu rada. Dobiće jedinstvenu potvrdu sa kju-ar /QR/ kodom, sa kojom će moći da ode kod svog poslodavca – objasnio je Јovanović.

    Podsjećajući da je prelazak granica između ove tri zemlje odavno omogućen samo sa ličnom kartom, Јovanović je ocijenio da će sve to zajedno pomoći u daljem razvoju srpske privrede i bržoj fluktuaciji radne snage, što je bitno i u kontekstu specijalizovane izložbe koja će se održati u Beogradu “Ekspo 2027”.

    Јovanović je naveo da će postojati uvid u sva slobodna radna mjesta u tri države, kao i da su nacionalne službe za zapošljavanje sastavni dio tog sistema.

    On je dodao da drugi protokol koji je juče potpisan omogućuje da se sa nalogom na e-upravi jedne zemlje mogu koristiti elektronske usluge na portalima drugih zemalja.

  • Šapić pozvao na dogovor Nestorovićevu listu

    Šapić pozvao na dogovor Nestorovićevu listu

    Potpredsjednik Srpske napredne stranke i kandidat za gradonačelnika liste “Aleksandar Vučić -Beograd ne sme da stane“, Aleksandar Šapić pozvao je sve stranke koje su osvojile mandate na izborima u prestonici na razgovor o formiranju vlasti.

    Sobzirom na to da je Gradska izborna komisija na jučerašnjoj sjednici dodijelila odborničke mandate i da od danas teče rok za konstituisanje Skupštine grada Beograda, kao što sam i najavio nakon izbora, upućujem javni poziv svim nosiocima mandata u Skupštini grada Beograda, a prije svega listi Mi Glas iz naroda – istakao je Šapić.

    Ukoliko žele, kako dodaje on, da razgovaraju o potencijalnoj saradnji i planovima za razvoj Beograda u naredne četiri godine i načinu na koji će taj grad učiniti još boljim i ljepšim, trebali bi da se odazovu.

  • Vlada Hrvatske: Nismo se sastali s Komšićem jer nije izabran voljom hrvatskog naroda

    Vlada Hrvatske: Nismo se sastali s Komšićem jer nije izabran voljom hrvatskog naroda

    Iz Kabineta Andreja Plenkovića, predsjednika Vlade Hrvatske, stiglo je pojašnjenje zašto se premijer susjedne zemlje nije pojavio u Predsjedništvu BiH.

    Očekivano, kao razlog su označili Željka Komšića, hrvatskog člana Predsjedništva BiH.

    “Konzistentna linija predsjednika Vlade je da se ne sastaje sa Željkom Komšićem, koji nije izabran za hrvatskog člana Predsjedništva voljom hrvatskog naroda u BiH i s kojim nikakvog kontakta nemaju ni druge institucije Republike Hrvatske”, prenosi Fena saopštenje iz Kabineta.

    Oni pojašnjavaju da je Plenković slično postupao i prilikom ranijih posjeta BiH, 2021. i 2023. kada je održao sastanke s predstavnicima Savjeta ministara BiH i parlamenta BiH.

    “Uzimajući u obzir da se praksa preglasavanja hrvatskog naroda u izboru člana Predsjedništva BiH ponovila i na općim izborima 2022., predsjednik Vlade nema namjeru promijeniti svoj pristup”, saopšteno je.

    Von der Lajenova i Plenković su se upravo sastali s Šmitom, s kojim su razgovarali o aktuelnoj situaciji u BiH.

    “S visokim predstavnikom Šmitom raspravili smo aktualnu političku situaciju u BiH. Reformski i europski put ključan je za stabilnost, funkcionalnost i razvoj BiH. Pritom je važno postići politički dogovor o izbornoj reformi i osigurati ravnopravnost triju konstitutivnih naroda”, napisao je Plenković na svom X profilu.

    Napomene radi, Šmit je obećao nametnuti izmjene Izbornog zakona oko integriteta izbornog procesa, ako domaći lideri oko toga ne uspiju postići dogovor.

  • RIK donio Rješenje o dodjeli mandata poslanika u Skupštini Srbije

    RIK donio Rješenje o dodjeli mandata poslanika u Skupštini Srbije

    Članovi Republičke izborne komisije donijeli su Rješenje o dodjeli mandata narodnih poslanika Narodne skupštine Srbije.

    Prema rješenju RIK-a o dodjeli mandata narodnih poslanika, lista “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane” ima 129 mjesta u Skupštini, a lista “Srbija protiv nasilja” 65.

    Lista “Ivica Dačić – premijer Srbije” ima 18 mandata, lista koalicije NADA 13, “Mi glas iz naroda” 13, Savez vojvođanskih Mađara šest, lista “Usame Zukorlić – Ujedinjeni za pravdu” dva, “SDA Sandžaka – dr Sulejman Ugljanin” dva, lista “Politička borba Albanaca se nastavlja – Šaip Kamberi” jedan i Ruska stranka jedan.

    Republička izborna komisija objavila je prije deset dana konačne rezultate izbora.

  • Tužilaštvo poziva građane da vrate legitimacije OBA

    Tužilaštvo poziva građane da vrate legitimacije OBA

    Tužilaštvo BiH pozvalo je sve građane koji imaju službene legitimacije Obavještajno bezbjednosne agencije BiH da ih vrate, ili da se suoče s krivičnim posljedicama.

    “S obzirom da je Tužilaštvo BiH u svom radu došlo do dokaza koji upućuju na nezakonitosti prilikom izdavanja službenih i počasnih službenih legitimacija OBA/ OSA BiH, pozivaju se svi građani koji nisu aktivni ili penzionisani zaposlenici ove agencije, da posjedovanje legitimacije prijave Tužilaštvu BiH, najkasnije do 5. februara 2024. godine, kako bi izbjegli eventualno krivično gonjenje”, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

    Pozvali su i građane da prijave ako imaju saznanja o ovim aktivnostima, i to na službene telefone Tužilaštva BiH: 033/483-751 ili 033/483-411, putem imejla info@tuzilastvobih.gov.ba, kao i lično na adresu Kraljice Jelene 88, 71 000 Sarajevo.

    Podsjećanja radi, prilikom istraga u predmetima povezanim s bivšim visokim zvaničnicima Suda BiH i OBA utvrđeno je da su legitimacije OBA dodijeljivane čak i osobama iz kriminalnog miljea.

  • Fon der Lejen i Mark Rute stigli u Predsjedništvo BiH, Plenković otkazao dolazak

    Fon der Lejen i Mark Rute stigli u Predsjedništvo BiH, Plenković otkazao dolazak

    Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsjednik Vlade Kraljevine Nizozemske Mark Rute, stigli su u zgradu Predsjedništva BiH na sastanak sa Denisom Bećirovićem, Željkom Cvijanović i Željkom Komšićem.

    U EU delegaciji, osim Fon der Lejen, su i Gert Jan Kopman, generalni direktor DG NEAR, Fernando Andersen Guimaraeš, diplomatski savjetnik, te šef Delegacije EU u BiH ambasador Johan Satler.

    U delegaciji s premijerom Nizozemske je Said Fazili, diplomatski savjetnik za evropska pitanja, Anita Julia Ida van den Ende, generalna direktorica za evropsku saradnju i ambasador Nizozemske u BiH Henk van den Dul .

    Andrej Plenković, premijer Hrvatske, oči samog sastanka otkazao je dolazak u Predsjedništvo BiH.

  • Petković: Obavezno glasanje će biti teško provodivo u BiH

    Napravljen je iskorak u dogovorima o izmjeni Izbornog zakona BiH, rekao je Milan Petković, pravnik i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, gostujući u Јutarnjem programu RTRS.

    • Optimisitičan sam u jednom smislu, što se krenulo u realizaciju tih dogovora. To je pozitivan signal za sve građane u BiH – istakao je Petković.

    Petković naglašava da će neke odredbe biti teško sprovesti, pogotovo onu o obaveznom izlasku svih građana na glasanje.

    • Ne bi trebala biti prepreka za članstvo u EU, jer Belgija i Grčka imaju iste zakone, ali opet ponavljam, biće jako teško provodivo u BiH – istakao je Petković.

    Izborni zakon može ući u proceduru već u februaru, ali prema riječima Petkovića mora dobiti konsenzus.

    • Hrvati stalno traže model kako da izaberu svog predstavnika u Predsjedništvu BiH. Oni ga imaju i sada, ali nije izabran glasovima Hrvata, koji ga u 95 odsto ne prihvataju – kaže Petković.

    Bez obzira na želju, pitanje je da li BiH i treba ići u Evropsku uniju, u globalnim dešavanjima, i šta će se sve dešavati do tada.

    • Bez obzira na sve, ja sam veliki zagovornik da postanemo dio evropske porodice, gdje i pripadamo – naglasio je Petković.
  • Zanatlije odlučile da dignu cijene

    Zanatlije odlučile da dignu cijene

    Od kada je minimalac u Srpskoj “skočio” na 900 maraka, polemisanje oko najniže plate ne prestaje. Poslodavci viču kako su ugroženi, a građani skoro svakodnevno gledaju kako jedna po jedna stvar poskupljuje.
    Mnoge najviše brine je da li će poskupiti cijena hljeba. Od pojeftinjena, naravno, nema ništa. Naviknuti na ionako skupu hranu, mnoge je šokiralo da će i zanatlije da podignu svoje cijene.

    Naveliko se priča kako će usluge frizera da idu gore i do 30 odsto. U frizerskim salonima koje smo juče obišli kažu da je poskupljenje neminovno, ali ne žele da govore koliko bi to bilo. U mnogim salonima cijene još nisu mijenjali. Ali, korekcija može da se očekuje od februara.

    “Žensko šišanje je 10 maraka, muško 7. Najvjerovatnije od sljedećeg mjeseca će biti skuplje za dvije, tri marke i jedno i drugo. Za druge frizereske usluge ćemo da vidimo još, ali biće skuplje, svakako”, kažu za Srpskainfo u jednom frizereskom salonu u centru Banjaluke. Razlog je, ističu, povećanje minimalne plate koja sa sobom vuče više zakonskih obaveza, pa “treba nekako preživjeti”.

    U jednoj obućarskoj radnji, takođe u centru grada, poručuju da će i kod njih cijene ići gore, da moraju i da drugog izbora nemaju. Kako su nam rekli, oko 20 maraka sada košta da vam pođone cipele.

    “Poskupljenje će biti najmanje 20 odsto. Naš repromaterijal je veoma skup. Nemam ništa protiv da mininalna plata bude i 1.500 maraka, ali neka država onda smanji sve obaveze i davanja koja imamo, jer je ionako teško raditi”, kaže jedan od banjalučkih obućara.

    U jednom krojačkom salonu kažu da su simbolično podigli cijene rastom cijene struje i da će morati opet, samo još ne znaju za koliko.

    “Normalno je da svi treba da imamo veće plate, ali je potreba veća podrška vlasti za zanatlije. Dažbine su nam velike, bez obzira što jedva sastavljamo kraj sa krajem i niko nas ne pita da li možemo da opstajemo”, poručuje jedna krojačica.

  • Uništavanje znakova koštalo grad 100.000 KM

    Uništavanje znakova koštalo grad 100.000 KM

    Pored štete na saobraćajnoj signalizaciji koja nastaje usljed saobraćajnih nezgoda, za Banjaluku dodatni problem predstavlja i sve češće uništavanje saobraćajne signalizacije od strane nesavjesnih građana.
    Tako, prema riječima nadležnih iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve, u protekloj 2023. godini uništeno je ili oštećeno preko 200 saobraćajnih znakova, 55 saobraćajnih ogledala, 10 svjetlećih saobraćajnih znakova sa LED rasvjetom, a porušeno je više od 500 znakova.

    “U 2023. godini samo za zamjenu uništene i oštećene saobraćajne signalizacije utrošeno je preko 100.000 KM”, potvrdili su oni za “Nezavisne”.

    Dodaju da negativne pojave vandalskog uništavanja saobraćajnih znakova i ostale signalizacija od strane pojedinaca i grupa, nažalost, nemaju tendenciju opadanja i pored svakodnevnih apela i upozorenja.

    “U posljednje vrijeme sve češća je pojava ispisivanja različitih poruka na saobraćajnim znakovima, pri čemu se koriste permanentni markeri, te nije moguće očistiti znakove bez oštećenja, što dovodi do potrebe za zamjenom istih, a samim tim povećavaju se i troškovi održavanja”, pojasnili su oni.

    U 2023. godini ovo odjeljenje primijetilo je i nešto češće uništavanje saobraćajnih ogledala.

    “Saobraćajna signalizacija je postala predmet konstantnog uništavanja na razne načine, od ispisivanja grafita, lijepljenja naljepnica, rušenja, pa do lomljenja i totalnog uništavanja, a u nekoliko navrata je dolazilo i do otuđivanja pojedinih saobraćajnih znakova, o čemu je obavještavana i nadležna policijska stanica”, ispričali su oni.

    Kako dodaju, u skladu sa Zakonom o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima, zabranjeno je neovlašteno uklanjanje i oštećivanje saobraćajnih znakova i opreme puta ili izmjena značenja saobraćajnih znakova i propisana je novčana kazna za ovaj prekršaj.

    “Međutim, ove pojave i pored apela i upozorenja nemaju tendenciju opadanja, a posljedice ovog vandalskog ponašanja mogu biti tragične, jer neovlaštenim uklanjanjem, odnosno oštećivanjem – uništavanjem, vozači nemaju informaciju koja im je neophodna za bezbjedno kretanje, dolazi do saobraćajnih nezgoda i tragičnih posljedica”, zaključili su oni.

    Prema riječima jedne Banjalučanke, u gradu se često može ugledati oštećen znak.

    “Ne razumijem ovakve postupke građana. To je zajednička imovina koja saobraćaj čini bezbjednijim, ali isto tako trebalo bi da bude ažurnija i sama popravka znakova koji su oštećeni”, kazala je ona, te dodala da pojedini znakovi leže pored puta mjesecima.