Autor: INFO

  • Vučić: Nije bilo novih pritisaka na Srbiju po pitanju KiM, ali jeste po pitanju Rusije

    Vučić: Nije bilo novih pritisaka na Srbiju po pitanju KiM, ali jeste po pitanju Rusije

    Predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je danas da na bezbjednosnoj konferenciji u Minhenu nije bilo “iza scene” nekih novih pritisaka na Srbiju po pitanju KiM, dok po pitanju Rusije jeste, ali da je to već uobičajeno, kako je rekao, na svakom mjestu i na svakom koraku.

    Vučić je tako odgovorio na pitanje novinara da li je bilo novih pritisaka po pitanju KiM i Rusije u Minhenu.

    • Što se Rusije tiče, to uvijek čujete na svakom mjestu i na svakom koraku i to sam čuo bar na dva sastanka danas. To je ključna tema, mislim, da mi budemo sasvim fer, suviše smo mi mali, ovo su naše muke. Ali, Rusija je suština i sad ovo poslije smrti Navaljnog, to je užasno teška situacija i naravno tragedija i loša vijest za cijeli svijet, za svakog normalnog čovjeka je užasno kada čujete da je neko preminuo. Da li je preminuo iz ovog ili iz onog razloga, to će istraga bilo čija da ustanovi, ali svakako loša vijest koja doprinosi još težoj atmosferi – rekao je Vučić.

    Dodao je da se ta atmosfera mogla osjetiti i na konferenciji u Minhenu.

    • Tako da mi smo suviše mali da bismo bili bilo kakav suštinski faktor, osim što niko ne želi da vidi da na bilo koji način mi imamo drugačiji stav od stava većine – rekao je Vučić.
  • Vulin: Proces ujedinjenja Srba je počeo

    Vulin: Proces ujedinjenja Srba je počeo

    Doskorašnji direktor BIA i osnivač Pokreta socijalista Aleksandar Vulin rekao je da veliku Albaniju neće zaustaviti NATO pakt koji je stvorio, a Srbe na Kosovu i Metohiji neće sačuvati EU, koja učestvuje u njihovom protjerivanju, i naglasio da će samo stvaranje Srpskog svijeta i vođenje samostalne i hrabre srpske politike zaustaviti širenje velike Albanije.

    Povodom godišnjice proglašenja nezavisnosti takozvanog Kosova, Vulin je izjavio da su na današnji dan Šiptari na Kosovu i Metohiji po svojoj želji, a po volji NATO pakta proglasili nezavisnost.

    • Srbija je te 2008. godine bila pred vratima NATO pakta, pod potpunom kontrolom EU i u nikada lošijim odnosima sa Rusijom i Kinom, a za uzvrat je dobila pljačkašku privatizaciju i objavu nezavisnosti takozvanog Kosova – naveo je Vulin.

    Ono što su sile Zapada dozvolile Šiptarima na Kosovu i Metohiji, istakao je on, neće moći da zabrane Srbima u Republici Srpskoj.

    • Proces ujedinjenja Srba je počeo i to se više ne može zaustaviti – poručio je Vulin, koji je i senator Republike Srpske.
  • Cijene goriva će i dalje rasti

    Cijene goriva će i dalje rasti

    Na pumpama u Srpskoj došlo do poskupljenja goriva, a u narednim danima očekuje se dodatni rast cijena, rekao je Milovan Bajić, potpredsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima Privredne komore Republike Srpske i direktor “Krajinapetrola”.
    Bajić je gostujući na RTRS u Јutarnjem programu naglasio da je trend poskupljenja počeo od nove godine i da je mnogo faktora na to uticalo.

    – Na poskupljenje goriva uticalo je mnogo faktora, ponajviše globalna situacija u svijetu, kao što su sukobi u Ukrajini i na bliskom Istoku. Ipak, ta poskupljenja su manja nego što smo u prvom redu očekivali – istakao je Bajić.

    On je naveo da je u periodu od 1. januara do 13. februara ove godine cijena za barel sirove nafte poskupila za 10,85 odsto, a da je nabavna cijena u rafinerijama za dizel porasla za 19 i benzina za 15 odsto, te da prerada nafte u rafinerijama nikada nije bila skuplja.

    – Sigurno će biti još povećanja cijene goriva jer je trend rasta očigledan. Sve zavisi od kretanja na svjetskom tržištu i od cijene koju formiraju distributeri. Faktor ponude i potražnje će biti izraženiji na ljeto – istakao je Bajić.

    Bajić je dodao da mi nemamo rezervi nafte, a ni vlastite proizvodne kapacitete, pa samim tim, kako je naglasio, zavisimo od rafinerija u okruženju.

    – Zbog političke situacije veliki je nedostatak ruske nafte na našem tržištu. Taj nedostatak Evropa, a samim ti i mi, debelo plaćamo – kaže Bajić.

  • Miličević ne odustaje od ideje da SDS ima svog kandidata za gradonačelnika Banjaluke

    Miličević ne odustaje od ideje da SDS ima svog kandidata za gradonačelnika Banjaluke

    Svi koji opoziciono razmišljaju biće naši partneri na lokalnim izborima. Partija demokratskog progresa, Lista za pravdu i red, Narodni front, ali i druge formalne i neformalne organizacije koje misle da aktuelna vlast Srpsku ne vodi na pravi način, mogu i trebalo bi da sarađuju sa nama.

    Poručio je ovo lider SDS Milan Miličević koji tvrdi da stranka želio da poveća ukupan broj glasova, odnosno osvoje veći broj odborničkih mandata i pozicija (grado)načelnika nego 2020. godine.

    – Razgovaramo sa ljudima o formiranju lista, o kandidaturama, potencijalnim koalicionim sporazumima u smislu analize gdje, ko, koga možemo podržati tako da je sigurno da ćemo imati i zajedničke opozicione kandidate – naglasio je on.

    Na pitanje da kaže neka konkretna imena kandidata SDS za načelnike ili gradonačelnike, Miličević je rekao kako prijedloge daju opštinski i gradski odbori, a saglasnost Glavni odbor.

    Lider SDS kaže da će u mjestima gdje nisu lokalna vlast napraviti jasnu procjenu ko će ići u trku i u većini tih opština i gradova SDS će imati kandidate.

    – Biće, naravno, i zajedničkih opozicionih kandidata. Rano je da govorimo o imenima, tako da još i sam ne znam da li ću ići u borbu za načelnika opštine Teslić, a sve će to odlučiti organi stranke – dodaje on.

    Kad je riječ o Banjaluci rekao je da je vrlo vjerovatno da će imati kandidata u Banjaluci, ali još je sve to nezvanično.

    – Uopšte nije nerealno da imamo svog kandidata. Ipak, sačekajmo svi još neko vrijeme. Biće sve mnogo jasnije za nekoliko sedmica – najavio je Miličević za Glas Srpske.

  • Plenković: Hrvatska se nastavlja snažno zalagati za evropski put BiH

    Plenković: Hrvatska se nastavlja snažno zalagati za evropski put BiH

    Hrvatski premijer Andrej Plenković, koji učestvuje na bezbjednosnoj konferenciji u Minhenu, najvažnijim je ocijenio jučeranji sastanak s predsjedavajućom Savjeta ministara BiH Borjanom Krišto.

    Zajednički smo sagledali napredak koji se dogodio na niovu BiH u protekle tri sedmice od zajedničke posjete Ursule fon der Lajen, gospodina Rutea i mene vezano za ispunjenje nekoliko kriterijuma kako bi BiH dobila odluku o otvaranju pristupnih pregovora s EU u martu, rekao je Plenković.

    Dodao je da je donesen Zakon o sprečavanju pranja novca, slijedi donošenje Zakona o sudovima, Zakona o sprečavanju sukoba interesa, krenuo je cijeli postupak u vezi potpisivanja sporazuma s Fronteksom, te je donesen Nacionalni plan integracijskih aktivnosti na nivou Savjeta ministra.

    Plenković je napomenuo da su sve to uslovi, naznačeni prije nekoliko sedmicau Sarajevu, koji čine odličan temelj za pozitivnu evaluaciju Evropske komisije, nadležnog povjerenika Varheljija i Ursule fon der Lajen.


    – Takav pisani dokaz Komisije pomoći će šefovima država i vlada da se u martu donese strateška odluka za, nama najbitniju susjednu državu, Bosnu i Hercegovinu – kazao je premijer, naglasivši pritom snažan podsticaj i zalaganje hrvatske Vlade za evropski put BiH, saopšteno je iz Plenkovićevog kabineta.

  • Ministarstvo odbrane BiH ima 392 miliona KM, a vojska nema dovoljno hrane i smrzava se

    Ministarstvo odbrane BiH ima 392 miliona KM, a vojska nema dovoljno hrane i smrzava se

    Ministarstvo odbrane odnosno Oružane snage imaju najveći budžet od svih institucija BiH, koji iznosi više od 392 milion KM, ali ipak u kasarnama vojsci nedostaje svega i svačega.

    Parlamentarni vojni povjerenik je, po ko zna koji put, u izvještaju za 2023. nabrojao kakvo je stanje zatekao u lokacijama koje je prošle godine posjetio, sa ili bez najave.

    Zaključak se sam nameće – najveći dio budžeta Ministarstvo odbrane troši na plate, a za ostalo šta bude. I ako bude.

    Prilikom posjete 6. pješadijskoj brigadi OS BiH konstatovano je da je njena popunjenost samo 68 odsto pripadnika, zatim teškoće u ishrani profesionalnih vojnih lica i veliko odstupanje od plana i pravilnika o ishrani.

    Evidentiran je nedostatak svih klasa materijalnih sredstava jer nema kontinuiteta u njihovoj nabavci i isporuci. I dalje je prisutan problem nedostatka energenata za grijanje.

    Dalje, prilikom posjete Centru za borbenu obuku na poligonu Manjača uočeni su isti problemi kao i kod 6. pješadijske brigade, s tim što na Manjači, na lokaciji Dubrava, nemaju ni vode.

    Ako na Manjači ima nešto pozitivno onda je to relativno visok procenat žena u OS BiH – više od 11 odsto, dok je taj procenat na nivou OS BiH 9,2 procenta.

    Takođe, prilikom posjete radionici za uništavanje viška municije „TROM“ Doboj povjerenik je zatekao sljedeće stanje: nedostatak opreme za zaštitu na radu, što ugrožava zdravlje i život vojnika, neredovno snabdijevanje materijalnim sredstvima, posebno nedostatak namirnica koje su potrebne osobama koje rade s opasnim materijama (mlijeko, voće), neredovno održavanje postrojenja koja se koriste za delaboraciju (rastavljanje) minsko-eksplozivnih sredstava…

    Na kraju, svi ovi problemi su sumirani i prilikom sastanka sa generalskim korom OS BiH.

    Popunjenost OS je nešto iznad 78 procenata, a čuvaju 63 potrebne lokacije, 18 nepotrebnih odnosno neperspektivnih i 9 lokacija spremnih za predaju civilnim organima.

    Vrh OS BiH se požalio zbog nedostatka budžetskih sredstava, na problem javnih nabavki, teškoće u nabavci energenata za grejnu sezonu.

    – Sve navedene teškoće se zapravo podjednako odnose na sve lokacije i jedinice OS BiH, te predstavljaju sistemski problem za čije rješavanje treba proaktivnije djelovanje i planiranje, kako bi se oni u budućnosti prevazišli, te pripadnicima OS BiH kreirali povoljniji uslovi za život i rad u okviru matičnih jedinica – zaključuje povjerenik.

  • Sud u Njujorku: Tramp mora da plati 355 miliona dolara

    Sud u Njujorku: Tramp mora da plati 355 miliona dolara

    Bivši američki predsjednik Donald Tramp mora da plati 354,9 miliona dolara kazni jer je, kako bi prevario kreditore, prijavio prevelik iznos svog bogatstva, saopšteno je danas iz suda u Njujorku.

    Sud je, takođe zabranio Trampu da u naredne tri godine bude u službi ili rukovodi nekom korporacijom u Njujorku.

    Tužbu protiv Trampa iznijela je državni tužilac Njujorka Leticija Džejms koja bivšeg predsjednika i njegovu porodičnu firmu tereti da su predali lažne podatke o vrijednnosti svog bogatstva na 3,6 milijardi dolara godišnje tokom decenije kako bi prevarili bankare da im daju povoljnije uslove za kredit.

    Trampov advokat Alina Haba rekla je da presuda predstavlja nepravdu i da je to “kulminacija višegodišnjeg, politički vođenog lova na vještice” protiv bivšeg predsjednika.

    “Ovdje nije u pitanju samo Tramp već, ukoliko ova odluka ostane na snazi, poslužiće kao pokazatelj svakom Amerikancu da NJujork više nije otvoren za poslovanje”, naglasila je Haba, koja je najavila da će podnijeti žalbu na presudum prenosi Srna.

    Tramp i njegovi sinovi Don Junior i Erik, takođe su obuhvaćeni tužbom i oni moraju da plate po četiri miliona dolara. Tramp negira krivicu.

  • Najveće napredovanje Rusije: Pala je Avdejevka

    Najveće napredovanje Rusije: Pala je Avdejevka

    Ukrajinske trupe povukle su se iz razorenog istočnog grada Avdejevke, rekao je novi načelnik ukrajinske vojske rano jutros, utirući put najvećem napredovanju Rusije od maja 2023., kada je zauzela grad Bahmut.

    Povlačenje je najavljeno dok se Ukrajina suočava s nestašicom municije zbog nedonošenja odluke o američkoj vojnoj pomoći u Kongresu, a njime se željelo spasiti trupe od potpunog okruženja ruskih snaga nakon mjeseci žestokih borbi, saopštio je Kijev.

    General: Odlučio sam sačuvati živote vojnika
    General Oleksandr Sirski, koji je preuzeo vodstvo ukrajinske vojske u velikom preokretu prošle sedmice, rekao je da su se ukrajinske snage vratile na sigurnije položaje izvan grada, koji je prije rata imao 32.000 stanovnika.

    “Odlučio sam povući naše jedinice iz grada i krenuti u odbranu s povoljnijih linija kako bismo izbjegli okruženje i sačuvali živote i zdravlje vojnika”, citirali su ga u saopštenju oružanih snaga.

    Gubitak grada nakon gotovo dvije godine od ruske invazije mogao bi predsjedniku Volodimiru Zelenskom pružiti snažniji argument da od Zapada traži hitniju vojnu pomoć u obraćanju na Minhenskoj bezbjednosnoj konferenciji.

    Američki predsjednik Džo Bajeden rekao je u četvrtak da Avdejevka rizikuje pad u ruke ruskih snaga zbog nestašice municije nakon višemjesečnog protivljenja republikanaca u Kongresu novom paketu američke vojne pomoći za Kijev, prenosi Index.hr.

    Zauzimanje Avdejevke ključno je za ruski cilj osiguravanja potpune kontrole nad dvije pokrajine koje čine industrijsku regiju Donbas, a moglo bi donijeti i pobjedu predsjedniku Vladimiru Putinu na izborima sljedećeg mjeseca.

    Rusija ne otkriva svoje gubitke
    “Preduzimamo mjere da stabiliziramo situaciju i zadržimo svoje pozicije”, rekao je Sirski. Rusko ministarstvo obrane, Zelenski i ukrajinski ministar obrane nisu odmah komentarisali povlačenje.

    Rusija je pojačala svoju ofanzivu na Avdejevku u oktobru, a ukrajinski položaji sedmicama su bili sve opterećeniji.

    Treća jurišna brigada, istaknuta ukrajinska pješačka jurišna jedinica, hitno je ubačena u grad kako bi pomogla u pojačanju trupa ove sedmice dok su se druge ukrajinske snage povlačile s jugoistoka grada.

    Jedinica je opisala borbe kao “pakao” i objavila na društvenim mrežama da su ukrajinske branitelje brojčano nadjačale ruske snage u omjeru oko šest prema 100 na nekim mjestima.

    Rusija nije dala pojedinosti o svojim gubicima u brutalnim borbama za grad, ali ukrajinski funkcioneri i zapadni vojni analitičari kažu da je njen napredak imao nevjerojatnu cijenu u pogledu osoblja i oklopnih vozila.

    Grad, u kojem je ostalo manje od 1000 stanovnika, nalazi se sjeverno od bastiona Donjecka, koji je držala Rusija, a nad kojim je Ukrajina izgubila kontrolu 2014. kada su moskovski opunomoćenici započeli ustanak. Avdejevka ima veliku koksaru koja je prestala raditi tokom rata.

  • Vučić: Sadržajan razgovor sa američkim senatorima

    Vučić: Sadržajan razgovor sa američkim senatorima

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je u Minhenu imao dug, otvoren i sadržajan razgovor sa senatorima DŽin Šahin, Pitom Riketsom i Krisom Marfijem.

    Istakao sam da je česta komunikacija između Srbije i SAD, kao izuzetno važnog partnera naše zemlje, od ključnog značaja u jačanju veza između naših zemalja i rješavanju ključnih pitanja od zajedničkog interesa – napisao je predsednik Srbije na instagram profilu.

    Vučić je naveo da je ponovio veliku zabrinutost za bezbjednost i prava srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, ističući važnost zaštite njihovih interesa i uslova za normalan život, pogotovo imajući u vidu i poslednji potez Prištine, koja je ukinula dinar kao legitimno sredstvo plaćanja, čime je na bezobziran način ugrožena egzistencija srpskog stanovništva.

    Naglasio sam potrebu za nastavkom dijaloga u cilju rješavanja sve jačih pritisaka sa kojima se svakodnevno suočava srpski narod na KiM i zahvalio na podršci SAD u pronalaženju mirnog i održivog rješenja ovog pitanja – naglasio je predsjednik Srbije.

    On je naveo da je, drugog dana Minhenske bezbjednosne konferencije, sa američkim senatorima razgovarao i o bilateralnim odnosima, pitanjima regionalne stabilnosti i aktuelnoj geopolitičkoj situaciji, kao i o jačanju ekonomske saradnje i investicijama u velike projekte koje Srbija pokreće u sklopu EXPO 2027.

    • Zahvalio sam SAD na podršci koju pružaju Srbiji na evropskom putu, kao i našem opredeljenju da nastavimo sveobuhvatni razvoj zemlje u svim oblastima – naglasio je Vučić.
  • Lajčak: Normalizacija odnosa Beograda i Prištine ključna za napredak Zapadnog Balkana

    Lajčak: Normalizacija odnosa Beograda i Prištine ključna za napredak Zapadnog Balkana

    Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak poručio je na Minhenskoj konferenciji o bezbjednosti da je normalizacija odnosa ključna za regionalnu stabilnost, prosperitet, razvoj i napredak Zapadnog Ballana ka EU.

    On je saopštio da je učestvovao na panelu u okviru Minhenske konferencije na kome je bilo riječi o budućnosti Zapadnog Balkana.

    • O ključnoj važnosti normalizacije odnosa Kosova i Srbije sinoć sam govorio na panel diskusiji o budućnosti Zapadnog Balkana. Normalizacija je ključna za regionalnu stabilnost, prosperitet, razvoj i napredak ka EU – napisao Lajčak na platformi X.