Autor: INFO

  • Bećirović u SB UN izjavio: Pet obmana koje plasiraju vlasti Republike Srpske

    Bećirović u SB UN izjavio: Pet obmana koje plasiraju vlasti Republike Srpske

    Predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović obratio se na sjednici Savjeta Bezbjednosti UN gdje je izvještaj o stanju u BiH Kristijan Šmit, kojeg Repoblika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika.

    “Izvještaj gospodina Šmita doprinosi razumijevanju situacije u našoj državi. Visoki predstavnik jeste jedini zvaničnik koji može podnijeti izvještaj pred Vijećem sigurnosti. Jedino se država može obratiti tijelima UN-a, kao nezavisna i suverena.To pravo unutar suverene države Bosne i Hercegovine nemaju entiteti niti drugi, niži nivoi vlasti. Zato su tzv. izvještaji koji dolaze iz entiteta Republika Srpska pravno neutemeljeni. Poveljom UN-a predviđeno je da se pred organima i tijelima UN-a obraćaju države. Jedini subjekt međunarodnog prava je nezavisna i suverena država Bosna i Hercegovina”, kazao je Bećirović.

    “Dozvolite da naglasim neke izazove s kojima se suočava BiH. Ja vam se obraćam uime BiH čiji korijeni idu hiljadama godina unazad. Bez obzira na brojne opstrukcije, blokade i pritiske s kojima se suočava BiH, tokom rata i mira govore o tome da uništavanje BiH nije moguće”, dodao je Bećirvić, prenosi N1.

    Bećirović je poručio da je “BiH država koja je jako blizu ulaska u EU i NATO”.

    “BiH je država koja je na ulazu u EU i NATO. U martu je postignut važan korak ka EU putu. Svijet treba znati istinu. Ključni problem u BiH ne dolazi iz naše države nego izvan granica. To su utvrdili strani sudovi. Haški tribunal je utvrdio prirodu rata koji je vođen protiv BiH. Izvršna presuda kaže da nije bilo građanskog rata nego međunarodni oružani sukob, tako je dijeljenje BiH osuđeno. Ova presuda nosi ogromnu važnost jer je rečeno šta je ključni problem bio i šta jeste. Ovo je suština svih problema u BiH u prethodne četiri decenije”, poručio je on.

    Bećirović je dodao da je “obilježavanje genocida strašni podsjetnik na historiju BiH, ali i znak da moramo biti budni”.

    “Lideri entiteta Republike Srpske ne poštuju presude Sudova, oni slave presuđene ratne zločince i prijete da će provoditi mjere ratnih zločinaca. To se mogu shvatiti kao prijetnja počinjenjem novog genocida i zato će biti važno da se usvoji Rezolucija o podsjećanju na genocid 1995. Ona je najvažnija za širenje svijesti o genocidu koji je počinjen nad Bošnjacima. To je važan korak za historijsku pravdu”, navodi Bećirović.

    On je ocijenio da “vlasti RS ne uspijevaju u potpunosti poštivati Dejtonski sporazum, tumače selektivno Dejtonski sporazum i potkopavaju suverenitet i integritet BiH”.

    “Takvom politikom prijete miru i stabilnosti. Posljednji izvještaj visokog predstavnika to naglašava. Mir i stabilnost BiH su ugroženi antidejtonskim politikama vlasti entiteta RS. Oni godinama pokušavaju promijeniti temeljne odluke Dejtonskog sporazuma. Ključne institucije su pod napadom, ured visokog predstavnika i Ustavni sud. Vlasti RS ne kriju da žele biti najviši tumači Dejtonskog sporazuma. Međunarodna zajednica je utvrdila odgovornosti u BiH”, navo je on.

    Govoreći pred Savjetom bezbjednosti UN, Bećirović je naveo “pet obmana koje plasiraju vlasti Republike Srpske”.

    “Prva obmana političkih lidera entiteta Republika Srpska se odnosi na suverenitet. Ne postoji suverenitet entiteta unutar suverene države, već isključivo suverenitet države Bosne i Hercegovine. Dozvolite mi da podvučem, suverenitet se u Daytonskom sporazumu spominje devet puta i isključivo se odnosi na državu Bosnu i Hercegovinu.

    Druga obmana odnosi se na pitanje kontinuiteta. To je precizno riješeno u članu 1. Ustava BiH. Kontinuitet ima samo Bosna i Hercegovina. Entiteti u državi postoje tek od potpisivanja Daytonskog sporazuma.

    Treća obmana organa vlasti entiteta Republika Srpska odnosi se na pitanje rješavanja ustavnih sporova. Njih ne mogu rješavati entiteti. Ustavom BiH je propisano da je to nadležnost Ustavnog suda BiH i da su njegove odluke konačne i obavezujuće.

    Četvrta obmana odnosi se na konačno tumačenje Daytonskog sporazuma. To je riješeno Aneksom 10 Daytonskog sporazuma i ta uloga je dodijeljena visokom predstavniku.

    Peta obmana odnosi se na pokušaj antidejtonskog predstavljanja susjedne Srbije kao garanta Daytonskog sporazuma. Srbija nije garant ovog sporazuma, već jedna od tri strane”, naveo je Bećirović i dodao:

    “Produžetak misije ALTHEA je važan za mir u BiH. Stalno prisustvo EUFOR-a ima ključnu ulogu u miru i stabilnosti”.

    “Posebno je važno naglasiti pravnu činjenicu da državna imovina pripada državi Bosni i Hercegovini”, kazao je Bećirović i nastavio:

    “Član 1. Ustava BiH definira da je država Bosna i Hercegovina jedina nasljednica Republike Bosne i Hercegovine, što uključuje i kontinuitet vlasništva nad državnom imovinom. Također, Bosna i Hercegovina je vlasnica imovine koja joj pripada na osnovu Sporazuma o pitanjima sukcesije. Ovim međunarodnim multilateralnim ugovorom utvrđena je suverena jednakost Bosne i Hercegovine i drugih država nasljednica bivše Jugoslavije. Prema načelu pacta sunt servanda, sve države nasljednice, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, sporazum moraju poštovati i izvršavati. U ovom međunarodnom sporazumu entiteti se ni ne spominju. Vlasništvo Bosne i Hercegovine nad državnom imovinom potvrđeno je i konačnim i obavezujućim presudama Ustavnog suda BiH. Dakle, argumentacija Bosne i Hercegovine bazirana je na međunarodnom i nacionalnom pravu”, kazao je Bećirović.

     

  • Dodik: Ako se stranke iz Srpske ne prijave na izbore, rizikujemo scenarij sa Kosova i Metohije

    Dodik: Ako se stranke iz Srpske ne prijave na izbore, rizikujemo scenarij sa Kosova i Metohije

    Milorad Dodik, lider SNSD-a, najavio je da će sutra biti održan sastanak koalicionih partnera u Republici Srpskoj na kojem će odlučivati o izborima u BiH.

    Dodik je napomenuo da je BiH nametnut Izborni zakon, te da je Republika Srpska jasno rekla da ga ne želi.

    “Možda smo malo kasno krenuli sa donošenjem Izbornog zakona Republike Srpske da bi mogli stići na ove izbore. Očigledno se to neće desiti jer imamo proceduru u Vijeću naroda i vjerovatno u Ustavnom sudu”, rekao je Dodik, prenosi Srna.

    Sa druge strane, kaže Dodik, ako se stranke iz Srpske ne prijave na izbore, rizikuju mogućnost scenarija sa sjevera Kosova i Metohije, kada Srbi nisu izašli na izbore, a izbori su proglašeni legitimnim.

    “To nije nikakvo popuštanje, niti davanje značaja (Kristijanu) Šmitu, nikakvo povinovanje zapadnim stranama. Dugoročno gledano mislim da treba da radimo protiv onoga što je njihova namjera, a nekad to podrazumijeva uključivanje u taj proces. Mislim da ljudi to razumiju”, rekao je Dodik, koji je kao predsjednik Republike Srpske razgovaro sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i trgovine Peterom Sijartom u Budimpešti i Viktorom Orbanom, mađarskim premijerom

    Ulaganja
    Dodik je nakon razgovora najavio da će krajem maja početi pregovori sa mađarskim kompanijama koje će participirati u projektu gradnje vjetroelektrane “Hrgud”, kao i kanalizacionog sistema u Gradišci.

    “Vrijednosti tih i još nekih drugih projekata iz oblasti poljoprivrede je blizu 150 miliona evra. Za poljoprivredni program je dodatno apliciralo još 360 subjekata, što je oko 4,5 miloina evra, te je dogovoreno da svi budu obuhvaćeni programom”, rekao je Dodik u Budimpešti.

    Dodik je naglasio da je sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i trgovine Peterom Sijartom i premijerom Viktorom Orbanom razgovarano i o električnoj enegriji, te istakao da Srpska sa Mađarskom želi da razvija najbolje moguće odnose.

    Privreda
    On je istakao da je Mađarska uz Srbiju najvažniji privredni partner Republike Srpske.

    “Mađarska će od 1. jula predsjedavati EU. Mi tu vidimo priliku da sagledamo mogućnosti realnog pristupa evropskom putu BiH”, naglasio je Dodik.

    Predsjednik Srpske je ukazao da u BiH ne funkcioniše Ustavni sud, da BiH nema usvojen budžet, da joj se nameće Izborni zakon, da ne funkcioniše Dom naroda i da BiH ima neimenovanog stranca koji se ponaša kako se ponaša.

    Rezolucija o Srebrenici
    “Pojačan je vaninstitucionalni uticaj pojedinih amabasada, tako da je u BiH sistem vlasti urušen. Dodatni problem je rezolucija o Srebrenici, koja može izazvati unutrašnje političke, istorijske i nacionalne nesporazume u BiH”, smatra Dodik.

    Prema njegovim riječima, nakon te reazolucije biće gotovo nemoguće sanirati stanje u BiH, jer je to moralna diskvalifikacija srpskog naroda i Srpska na to ne može pristati.

    “Ne možemo da pristanemo da radimo sa onima koji misle da čitav srpski narod treba da se moralno diskvalifikuje po bilo ko pitanju. Republika Srpska ima veliki broj prijatelja koji razumiju ta pitanja. Pitanje zločina je pitanje suda, odgovornost je individualna i na tome treba da se završi”, naglasio je Dodik.

    On je ponovio da je ovaj čin čista politika koju gura određeni broj zemalja da bi očistili svoju savjest, kao što je Njemačka, te da bi pokušali da naprave neku konekciju sa muslimanskim svijetom sa kojim Zapad očigledno ima dosta problema.

  • Marfi: Shvatam zašto su ljudi u BiH zabrinuti

    Marfi: Shvatam zašto su ljudi u BiH zabrinuti

    Majkl Marfi, ambasador SAD u BiH, rekao je da shvata zašto su ljudi u BiH zabrinuti kada političari ubrizgaju zapaljivu retoriku i mržnju u politički sistem i tijelo i tkivo bh. društva.

    “To je užasno neodgovorno i destablizirajuće”, rekao je Marfi za N1.

    Kako kaže ljudi čuju od političara, posebno Milorada Dodika, predsjednika RS i zvaničnika iz RS užasnu retoriku i prijetnje secesijom.

    “Retorika koja je zaista zadrta, komentari da ‘ne želi disati isti vazduh kao Bošnjaci’. To mora zabrinuti svakoga, zabrinuti međunarodnu zajednicu. Moja vlada je komentarisala to u našoj obavještajnoj procjeni koliko Dodik predstavlja prijetnju BiH i njenoj budućnosti”, objasnio je američki ambasador.

    Kako kaže politika njegove vlade o svemu ovome je jasna.

    “Mi čvrsto podržavamo teritorijalni integritet, suverenitet i multietnički karakter BiH. Mi želimo da se BiH integriše u evroatlantske institucije. Jasno kažemo da, kada se ugroze ti interesi od strane aktera na terenu lokalnih i stranih vlada, SAD je spremna reagovati i vi ste to mogli vidjeti u našim rekacijama. Mi se borimo oprotiv toga i jasno pričamo u javnosti o tom ponašanju, nastavit ćemo to raditi”, rekao je Marfi i dodaje da su SAD koristili sankcije da drže pojedince odgovornim za to ponašanje i to ćemo nastaviti.

    “I jasni smo bili i to ostaje naša politika da se nećemo suzdržavati kada je riječ o Dodiku i bilo kojem političaru koji guraju zemlju ka sukobu. To nije u interesu SAD i nećemo dozvoliti da se desi”, jasan je Marfi.

    Ističe da neće stajati po strani i dozvoliti da BiH uđe u neki novi sukob.

  • Veliki srpski sabor 8. juna u Beogradu

    Veliki srpski sabor 8. juna u Beogradu

    Veliki srpski sabor održaće se 8. juna u Beogradu, nakon što se u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija održi sjednica o rezoluciji o Srebrenici zakazana za 23. maj.

    Prvobitno je veliki srpski sabor najavljen za Uskrs, ali je odložen, budući da je odložena i sjednica GS UN o Srebrenici, navodi RTS.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je tada izjavio da je prihvatio ideju Milorada Dodika, predsjednika RS, da Sabor srpskog naroda, Srbije i Srpske, bude održan odmah poslie glasanja o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.

  • Upucan premijer Slovačke

    Upucan premijer Slovačke

    Slovački premijer Robert Fico upucan je danas nakon sjednice vlade, javila je u srijedu novinska agencija TASR.

    TASR je citirao potpredsjednika parlamenta Luboša Blahu koji je rekao da je Fico upucan i ranjen.

    Svjedok Reutersa rekao je da je čuo nekoliko pucnjeva i da je vidio muškarca koga je policija privela.

    Svjedok Reutersa je rekao da je vidio službenike sigurnosti kako guraju nekoga u auto i odlaze.

    Vladinu kancelariju nije bilo moguće odmah dobiti za komentar, prenosi Jerusalim Post.

    Sjednica Vlade održana je u Handlovi.

    Prema prvim informacijama, Fico je nakon sjednice izašao ispred Doma kulture gdje se pozdravljao s ljudima i u tom trenutku začuli su se pucnji. Njegovo obezbjeđenje odmah ga je prevezlo u bolnicu.

    „Čuo sam tri ili četiri pucnja. Vidio sam kako Ficu podižu sa zemlje. Policija je uhapsila napadača”, opisao je incident za Aktuality.sk novinar.

    Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Slovačke kazali su da je riječ o atentatu.

    Mjesto gdje se to dogodilo je evakuisano, a policijski službenici i osiguranje su se pobrinuli za ostale članove Vlade.

    Još nema informacija o stanju Fice.

    Predsjednica Slovačke Zuzana Čaputová oštro je osudila “brutalni i bezobzirni” napad na premijera.

    “Šokirana sam. Robertu Ficu želim puno snage u ovom kritičnom trenutku i da se što prije oporavi”, navela je Čaputová, a prenosi N1.

  • Obilježene 32 godine od stradanja pripadnika ЈNA u Tuzli

    Obilježene 32 godine od stradanja pripadnika ЈNA u Tuzli

    Na Brčanskoj malti u Tuzli služen je pomen poginulim pripadnicima ЈNA ubijenim prije 32 godine u mučkom napadu muslimanskih snaga dok su se, po prethodnom dogovoru, mirno povlačili iz tuzlanske kasarne.

    Prethodno su na mjestu stradanja na Brčanskoj malti položene bijele ruže i zapaljene svijeće.

     

    Obilježavanju ovog istorijskog događaja od republičkog značaja prisustvovali su članovi porodica ubijenih vojnika, preživjeli učesnici “Tuzlanske kolone”, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić i predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić.

    Pomenu je prisustvovala i delegacija Narodne skupštine Republike Srpske, predstavnici zajedničkih institucija na nivou BiH iz srpskog naroda, pripadnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH, gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović, načelnik Lopara Rado Savić, te brojni građani koji su autobusima stigli iz Bijeljine.

    Ministar rada i borčko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je da je napad na kolonu ЈNA koja se na današnji dan 1992. godine povlačila iz Tuzle bio unaprijed pripremljen i očekivan i da nema govora o nekoj slučajnosti.

    – Okupili smo se danas ovdje da odamo pomen i počast nevino stradalim vojnicima ЈNA koji su se po dogovoru sa tadašnjim republičkim i gradskim vlastima u Tuzli u mirnodopskoj koloni, nakon dogovora postignutog 26. aprila u Skoplju, povlačili, odnosno napuštali ovaj grad – rekao je Egić.

    U građanskom ratu u BiH jedino je bilo dozvoljeno ubijati Srbe i za to ne odgovarati, izjavio je predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić na obilježavanju 32 godine od zločina u Tuzli u kojem su mučki ubijena 54 pripadnika nekadašnje Јugoslovenske narodne armije .

    – Ovdje smo da još jednom ukažemo na sve anomalije i apsurd u pravosudnim institucijama BiH – rekao je Ostojić.

    Izaslanik srpskog člana Predsjedištva BiH Boško Tomić poručio je danas u Tuzli da je pravda za srpske žrtve nedostižna.

    Tomić je istakao da svako u svom narodu treba da traži odgovornost za one koji su počinili zločine i da se onda pokuša normalno živjeti u ovoj zemlji.

    – Ako se ne poštuju dogovori onda dolazi do katastrofa. Osim u Tuzli, to se desilo i u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu. Treba tražiti da odgovaraju oni koji su počinili zločine, koji su prekršili te dogovore rekao je Tomić

     

    Nakon pomena, okupljeni su iz Tuzle krenuli za Bijeljinu, gdje će na groblju u Pučilama, ispred spomen-kosturnice, biti služen parastos ubijenim vojnicima te položeni vijenci i cvijeća.

    Za zločin niko nije odgovarao.

    Napadom na kolonu ЈNA, počeo je egzodus srpskog naroda iz tuzlanske regije, odakle ih je raseljeno oko 80.000.

    Danas u Tuzlanskom kantonu, živi svega 1,6 odsto Srba.

  • Detalji ubistva u Foči: Ubica kćerki najavio svirepi zločin

    Detalji ubistva u Foči: Ubica kćerki najavio svirepi zločin

    Tijela Radomira Andrića (69) i njegove supruge Mileve (61) pronađena su u njihovoj kući u naselju Rataja kod Foče, a prema nezvaničnim informacijama muž je iz pištolja ubio suprugu, pa presudio sebi.

    Kako saznaje ATV na to ukazuju i prvi rezultati istrage kojima je utvrđeno da je Radomir prije zločina telefonom pozvao jednu od svojih kćerki i saopštio joj da ”više neće biti ni njega ni nje”, misleći na svoju suprugu.

    Uplašena kćerka je, nakon tog šokantnog razgovora s ocem, pozvala rođaka koji živi u blizini da ode do njenih roditelja i vidi šta se dešava. Nažalost stigao je prekasno. Zatekao je zaključana vrata kuće, a kako mu niko nije otvarao razvalio je vrata, ušao unutra i zatekao tijela supružnika.

    “U kući su pronađena dva tijela sa ranama od vatrenog oružja, a kraj je zatečen pištolj. Sve ukazuje na ubistvo i samoubistvo, ali su istražne radnje i dalje u toku”, kaže izvor ATV-a.

    Iz PU Foča ranije saopšteno da su tijela pronađena juče oko 17.00 časova nakon prijave policiji.

    Na lice mjesta izašli su službenici Policijske uprave Foča, zajedno sa službom Hitne medicinske pomoći. Uviđaj na licu mjesta izvršio je dežurni tužilac Okružnog tužilaštva Trebinje i kriminalistička policija.

    Naložena je obdukcija koja će biti obavljena u Univerzitetskoj bolnici Foča.

  • Dodik zahvalan Mađarskoj jer će glasati protiv rezolucije o Srebrenici

    Dodik zahvalan Mađarskoj jer će glasati protiv rezolucije o Srebrenici

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Budimpešti da će eventualno usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN usložiti stanje u BiH i istakao da će Mađarska glasati protiv, na čemu je Srpska posebna zahvalna.

    Dodik je istakao da je rezolucija isključivo volja bošnjačke strane u BiH, te da je to jedan neodgovoran akt.

    Dodik je naglasio da Republika Srpska sa Mađarskom nema otvorenih pitanja.

    “Naši odnosi su veoma dobri, puni razumijevanja, radujem se svim pitanjima koje realizujemo zajedno. Želimo da se naši odnosi u praktičnom smislu pokažu kao najbolji mogući”, rekao je Dodik na konferenciji za novinare nakon sastanaka sa ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom.

    Dodik i Sijarto potpisali su danas u Budimpešti memorandum o razumijevanju između Srpske i Mađarske u oblasti primjene savremene tehnologije u zdravstvu.

    Dodik se danas sastao i sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

  • Sijarto: Mir i stabilnost Balkana preduslov za mir i stabilnost Evrope

    Sijarto: Mir i stabilnost Balkana preduslov za mir i stabilnost Evrope

    Vrijeme je da se prekinu demonizacija srpskog naroda, spoljne intervencije i prijetnje sankcijama, istakao je ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peter Sijarto.

    On je u objavi na Facebook-u poželio dobrodošlicu predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, koji je u zvaničnoj posjeti Mađarskoj.

    Sijarto je napisao da su mir i stabilnost Balkana preduslov za mir i stabilnost Evrope.

    “Nažalost, u posljednjih nekoliko sedmica doneseno je nekoliko zapadnoevropskih odluka i mjera kojima se pojačavaju tenzije na zapadnom Balkanu i koje uzrokuju bezbjednosne rizike. Vrijeme je da se prekinu spoljne intervencije, prijetnje sankcijama i demonizacija srpskog naroda”, naveo je Sijarto, prenosi Srna.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik jutros se sastao i sa predsjednikom Vlade Mađarske Viktorom Orbanom.

  • U Srpskoj do daljeg ostaje veća kazna zbog džointa nego zbog pedofilije

    U Srpskoj do daljeg ostaje veća kazna zbog džointa nego zbog pedofilije

    Mijenjanje pojedinih skandaloznih odredaba Krivičnog zakonika Republike Srpske za sada se ne nazire, što znači da do daljeg na snazi ostaje veća kazna zaprijećena zbog džointa nego zbog obljube djeteta.

    Podsjetimo, još početkom marta je advokat Aleksandar Jokić iz Banjaluke inicirao izmjene ovog zakona, predlažući da se umanje propisane kazne za omogućavanje uživanja droga, jer smatra da one treba da odgovaraju stvarnoj štetnosti i društvenoj opasnosti.

    Prošla su od toga više od dva mjeseca, a sudeći prema informacijama koje stižu iz resornog ministarstva, od tada do danas ništa se nije promijenilo.

    “Ministarstvo pravde u Vladi Republike Srpske nije razmatralo izmjene Krivičnog zakonika Republike Srpske te će, kada ih bude razmatralo, svakako, uzeti u obzir i razmotriti opravdanost inicijative advokata Aleksandra Jokića”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz ovog ministarstva.

    Jokić kaže da nije ni očekivao promptnu reakciju Ministarstva, ali nadu ne gubi.

    “Nadam se da će prvi sljedeći put kada tema budu izmjene Krivičnog zakonika ovo biti uzeto u obzir. Smatram da bi izmjene Krivičnog zakonika, pored toga što se koriste u dnevnopolitičke svrhe, trebalo da se koriste i za poboljšanje cjelokupnog društvenog stanja”, rekao je Jokić za “Nezavisne novine”.

    Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, prema važećem zakonu, ako neko svoje poznanike “počasti” džointom, zaprijećena mu je veća kazna nego onom ko dijete obljubi ili ga navodi na učestvovanje u snimanju pornografije.

    “Ko navodi drugog na uživanje droge ili mu daje drogu da je uživa on ili drugo lice, ili stavi na raspolaganje prostorije radi uživanja droge ili na drugi način omogućuje drugom da uživa drogu, biće kažnjen zatvorom od jedne do osam godina”, ističe se u članu 208, stav 1, Krivičnog zakonika.

    U stavu 2 stoji da je kazna od dvije do 12 godina zaprijećena onom ko to uradi prema djetetu, duševno poremećenom licu ili prema više lica ili u školi itd. Jokić je predložio da u stavu 1 maksimalna zaprijećena kazna iznosi tri godine, a da se stav 2 ne odnosi na one koji to urade prema više lica, te da kazna bude od jedne do osam godina.

    U prijedlogu izmjena Krivičnog zakonika koji je 8. marta dostavio Ministarstvu pravde Republike Srpske Jokić podsjeća da je Srpska dekriminalizovala posjedovanje i uživanje droga, odnosno da su ta ponašanja u BiH prekršaji za koje je propisana novčana kazna.

    U praksi se, dodaje, često dešavaju slučajevi u nauci poznati kao “narkomanska solidarnost”, odnosno dobrovoljno, zajedničko konzumiranje droga dva ili više lice.

    “Uzmimo za primjer konzumaciju lake droge Canabis sativa L (marihuana). Ukoliko lice samo konzumira ovu drogu pušeći improvizovanu cigaretu (džoint), ono čini prekršaj za koji je propisana novčana kazna. Međutim, ukoliko dva lica konzumiraju isti džoint, ono lice koje je napravilo taj džoint čini krivično djelo omogućavanje uživanja opojnih droga i za to je propisana kazna od jedne do osam godina zatvora. Da paradoks bude veći, ukoliko ova dva lica istovremeno konzumiraju džointe koje su svako za sebe napravili, oni čine ‘samo’ prekršaj i nema govora o krivičnom djelu”, navodi Jokić.

    Još drastičnija situacija je, dodaje on, ako džoint konzumira troje ili više lica, jer tada je riječ o kvalifikovanom obliku budući da se to u praksi posmatra kao da je “učinjeno prema više lica” pa je propisana kazna od dvije do 12 godina zatvora.

    On upozorava na sada već brojne presude okružnih sudova gdje se optuženi zbog zajedničkog konzumiranja džointa osuđuju na nekoliko godina zatvora.

    Prema Krivičnom zakoniku, dodaje advokat, sudeći prema propisanim kaznama, ispada da su manje štetna i opasna krivična djela kao što su, između ostalog, obljuba sa djetetom mlađim od 15 godina, iskorištavanje djece za pornografiju, otmica, polna ucjena, obljuba nad nemoćnim licem, nehatno ubistvo itd.

    “Ovo su samo neki od drastičnih primjera krivičnih djela za koje će se svi građani Republike Srpske složiti da su daleko opasnija i štetnija od toga da tri lica dobrovoljno, samoinicijativno zapale džoint”, naveo je Jokić.