Autor: INFO

  • Slovački ministar demantovao pisanje medija, Fico i dalje na operacionom stolu

    Slovački ministar demantovao pisanje medija, Fico i dalje na operacionom stolu

    Slovački premijer Robert Fico i dalje je u kritičnom stanju, a operacija još traje, potvrdio je ministar unutrašnjih poslova Matuš Sutaj Estok.

    “Napadač je ispalio pet hitaca tokom pokušaja atentata. Premijer je u kritičnom stanju, još je u operacionoj sali”, rekao je ministar novinarima.

    Estok je dodao da je napad bio politički motivisan.

    On je apelovao da se javnost smiri i rekao da lično vjeruje da postoje ljudi koji “trebaju da se pogledaju u ogledalo” jer su doprinijeli ovakvoj situaciji.

    Estok je ponovo optužio ljude da koriste društvene mreže i govor mržnje “da bi vrijeđali druge ljude”.

    Ministar odbrane Robert Kalinak rekao je da ne može da nađe riječi da bi opisao ono čemu su danas bili svjedoci, prenosi Srna pisanje Bi-Bi-Sija.

    On je na konferenciji za novinare govorio o situaciji u kojoj se Slovačka našla u posljednjih nekoliko sedmica, 30 godina od sticanja samostalnosti.

    “Poslije 30 godina, došli smo do trenutka kada stojimo na ovoj konferenciji za novinare”, rekao je ministar odbrane i dodao da se u društvu dešava promjena koja se nikome neće svidjeti.

    Ranije je slovačka televizija TA3 prenijela da je, premijer Robert Fico uspješno operisan, u stabilnom stanju i komunicira.

  • Vučić: Biću ponovo u Njujorku od četvrtka do nedjelje, boriću se za istinu, Srbiju i Srpsku

    Vučić: Biću ponovo u Njujorku od četvrtka do nedjelje, boriću se za istinu, Srbiju i Srpsku

    Predsjednik Aleksandar Vučić izjavio je danas u Ruskom domu da će ponovo otputovati u Njujork, gdje će biti od nedjelje uveče sve do večernjih sati u četvrtak i boriti za istinu i poručio da neće dozvoliti da Republici Srpskoj i Srbiji oduzmu čast.

    Nas čeka težak posao, i da budem sasvim ličan, za mene možda najtežih sedam dana od kada sam premijer ili predsjednik Srbije. Biću potpuno posvećen našoj borbi i već od nedjelje uveče, ponedjeljka, pa sve do tog četvrtka u popodnevnim ili večernjim satima provešću u Njujorku, gdje ću se boriti za istinu, znajući da nemamo nikakvu šansu da pobijedimo. Ama baš nikakvu – rekao je Vučić u Ruskom domu u okviru svog govora na temu “Revizija istorijskih činjenica i otpor slobodarskih naroda”.

    Kako je rekao, boriće se u Njujorku, znajući koliko je moćna mašinerija kolektivnog Zapada i znajući koliko su bogati, silni, moćni i bahati.

     

    – Ali nemamo izbora. Saterali su nas u ćošak, a kada vas sateraju u čošak, onda više ne brinete o tome možete li da se sklonite ili možete li da izađete, jer iz čoška izlaza nema. Već se koncentrišete na ono što branite, a ono što branimo i ono što im nećemo dati da nam uzmu – to su čast, to je Republika Srpska i to je Republika Srbija. Borićemo se za Srbiju i snažnije i jače nego što su očekivali, kao što smo se borili do sada. I kad usvoje tu rezoluciju, borićemo se još snažnije – naglasio je Vučić.

    I nikada nećemo pognuti glavu pred onima koji bi ubjedljivo najstradalniji narod na Balkanu da proglase genocidnim, poručio je Vučić.

    Predsjednik Vučić je govor u Ruskom domu zaključio sa riječima: “Sačuvaćemo i Srbiju i Republiku Srpsku”.

  • Dodik: Bećirović je lažima nadmašio sam sebe

    Dodik: Bećirović je lažima nadmašio sam sebe

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je za Srnu da je Denis Bećirović lažima nadmašio sam sebe danas pred Savjetom bezbjednosti UN, a najprije tvrdeći da govori u ime BiH, što je laž.

    Ne postoji odluka Predsjedništva prema kojoj Bećirović može da govori u ime BiH. On je danas govorio u ime Bošnjaka i to onih koji su ga birali. Svaka tvrdnja koju je danas iznio je tačna koliko i ta da govori u ime BiH – istakao je Dodik.

    On je naglasio da će ostati zapisano da je legalno birani član Predsjedništva BiH molio Savjet bezbjednosti UN da se ne ukida kolonijalna uprava u BiH, a čovjeka bez legaliteta i legitimiteta označio kao jedinog ovlaštenog da govori pred Savjetom bezbjednosti UN.

    – Niko iz Republike Srpske ne može toliko da poništi BiH jednim potezom koliko je to učinio Bećirović danas. Laži koje je iznio na račun Republike Srpske, posebno one o ugrožavanju mira, kontinuitet su Bećirovićeve, ali i bošnjačke politike, koja se svodi na fabrikovanje laži o Republici Srpskoj i Srbima – ukazao je predsjednik Srpske.

    On je rekao da je suludo otići pred Savjet bezbjednosti UN da bi se žalio na stranu potpisnicu Dejtonskog mirovnog sporazuma, što Republika Srpska jeste u svim njegovim aneksima, a onda tu istu potpisnicu optuživati da napada Dejtonski sporazum.

    – Republika Srpska je u Dejtonski sporazum unijela svoj suverenitet, iako se Bećirović uzalud trudi da ga negira. Republika Srpska je nastala prije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer kako nešto što tek nastaje sporazumom može da potpiše sve anekse tog sporazuma – istakao je Dodik.

    U jednom od tih aneksa, dodao je predsjednik Srpske, je i Ustav BiH kojim je takođe riješeno pitanje imovine, tako da po Aneksu četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma, a to je Ustav BiH, imovina pripada entitetima.

    – Ustav je precizirao da sve što nije izričito dato BiH pripada entitetima. Imovina nije na spisku onoga što je tim sporazumom pripalo BiH – pojasnio je Dodik.

    Kada je riječ o Bećirovićevim optužbama na račun Srbije, Dodik je naveo da negirati da je Srbija garant Dejtonskog sporazuma je, takođe, negiranje tog sporazuma, za šta uporno on optužuje Republiku Srpsku.

    – Tvrditi da Republika Srpska prijeti, kako Bećirović kaže, novim genocidom zaslužuje dva pitanja – koji je to bio stari i da li je on uopšte normalan ako tako olako izgovara tako teške i opasne stvari – naglasio je predsjednik Republike Srpske.

  • Višković odgovorio na nove uslove EU: Ako se odreknemo veta, nema Srpske

    Višković odgovorio na nove uslove EU: Ako se odreknemo veta, nema Srpske

    Republika Srpska ne može da prihvati mjere kojima bi bile ukinute njene nadležnosti u pregovorima na putu BiH ka Evropskoj uniji, poruka je premijera Srpske Radovana Viškovića nakon što je u Brisel upućena Lista reformi za Plan rasta za zapadni Balkan u kojoj je usaglašeno 110 od 113 mjera.

    Preostale tri mjere, od kojih jedna predviđa ukidanje entitetskog veta praktično znači ukidanje Republike Srpske. Ako bi Brisel prihvatio dostavljenu Listu reformi, bez tri neusaglašena uslova, pitanje je kako će se doznačiti sredstva jer nije usvojen budžet BiH.

    Sredstva za BiH iz Plana rasta za zapadni Balkan u visini od milijardu evra, neće biti doznačena dok ovdašnje vlasti ne ispune tri preostala uslova iz Liste reformi, upozorio je premijer Srpske. Pristajanje na Kol centar na nivou BiH, popunjavanje Ustavnog suda srpskim sudijama u kome stranci i Bošnjaci sami donose odluke, te ukidanje entitetskog veta u bh. institucijama praktično bi značilo ukidanje Republike Srpske.

    – Ne morate nam dati milijardu evra o kojoj pričate, dajte nam 970 miliona, da bi nas obavijestitli da su te tri neusaglašene mjere “crvene linije” ispod kojih oni ne mogu ići i da je to uslov za Plan rasta i za pomoć BiH. Dok obavljam ovu poziciju ne mogu prihvatiti te tri mjere i ovo nije hir, ovo nije rušenje evropskog puta BiH od strane Republike Srpske, jer je riječ o iživljavanju nad Republikom Srpskom – rekao je Višković.

    Iz Brisela još uvijek nema zvaničnog odgovora da li je usaglašena Lista reformi dovoljna za odobravanje milijardu evra, od čega su trećina bespovratna sredstva, a dvije trećine krediti.

    – Vjerujem da će nam biti odobrena sredstva, ali isto tako nemoj da niko zamajava građane u BiH da će te dvije milijarde KM doći bez dodatnih uslova, one će se isplaćivati u tranšama – rekao je zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac.

    Ako Evropska komisija prihvati Listu reformi i odobri sredstva iz Plana rasta, prva tranša u visini od 140 miliona KM trebalo bi da bude dostupna već u junu, ali opet dolazimo do problema. Bez budžeta BiH za 2024. nije moguće doznačiti taj novac, a budžet nije usvojen jer federalni partneri opstruišu pravdenu raspodjelu sredstava od akciza, dobiti RAK-a i PDV-a. Taj začarani krug pokušali su da raspetljaju partneri u vlasti na nedavnom sastanku u Sarajevu.

    – Dakle rekli smo RAK, akcize, PDV i da se riješi to. Iz 2012. godine se Republici Srpskoj duguje 50 miliona KM. Dakle, ako oni završe sve što je dogovoreno oko budžeta, biće usvojen budžet. Ako ne završe biće kao što je do sada, šta da radimo, je li do nas, nije do nas – rekao je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

    Federalni partneri prave se nevješti i kao u čudu se pitaju što njihove kolege iz Republike Srpske dovode u vezu usvajanje budžeta i Plan rasta za zapadni Balkan. Logika srpskih političara vrlo je jasna, zašto usvajati budžet BiH dok Federacija koči pravičnu raspodjelu novca. U “čuđenju” ipak priznaju da problem “stanuje” u Federaciji.

    – Postoje neka prethodna pitanja, koja traže ljudi iz Republike Srpske, o kojima smo pričali ranije, o raspodjeli sredstava što jeste pitanje unutar Federacije, ali to nije uslov ni formalno niti pitanje budžeta BiH – rekao je predsjedik SDP BiH Nermin Nikšić.

    Usaglašavanja Liste reformi za dobijanje sredstava iz Plana rasta nije bilo lako, u početku bilo je čak 40 problematičnih mjera, svelo se na tri nerpihvatljive za Srpsku. Ključna je zahtjev za ukidanje entitetskog veta, u početku u Savjetu za državnu pomoć i Konkurencijskom vijeću BiH kao najava mnogo goreg scenarija.

    – A onda u sljedećem koraku će se to vjerovatno proširiti na Parlament i Dom naroda, u tom slučaju valjda nema niko naivan u Republici Srpskoj, predsjednik Vlade ili bilo ko, ko bi potpiso jednu takvu mjeru, jer bi u suštini potpisao ukidanje Republike Srpske – rekao je Višković.

    Republika Srpska prepoznala je još jedan u nizu pokušaja da se pod plaštom priče o ekonomskom napretku i milionima iz evropske kase, na “mala vrata” ukine entitetski veto kao osnovni mehanizam zaštite Republike Srpske u dejtonskoj BiH.

  • Mediji: Fica upucao poznati slovački književnik

    Mediji: Fica upucao poznati slovački književnik

    Slovački portal SME objavio je da je napadač na slovačkog premijera Roberta Fica 71-godišnji književnik Juraj Cintula iz mjesta Levice u južnoj Slovačkoj. Ovu informaciju SME portalu potvrdio je policijski izvor.

    Riječ je o 71-godišnjem književniku, osnivaču Književnog kluba Duha i članu Društva slovačkih književnika.

    Kako javlja Markíz TV, Cintula je svladalo premijerovo osiguranje, a potom je sa lisicama na rukama sjeo na tlo i, prema snimci, komunicirao s policijom.

    Kako stoji na njegovoj Facebook stranici, autor je zbirki poezije San buntovnika, Diptih i Vosy. Objavio je i roman The Message of Sacrifice, prenosi Jutarnji.hr.

    Na mrežama navodi da je pisac i pjesnik koji je nezadovoljan stanjem u državi.

    Prema mediju aktuality.sk, oružje je posjedovao legalno, a prethodno je radio za privatnu službu obezbjeđenja. Tada je i sam bio meta napada u jednom trgovačkom centru.

    Prema riječima svjedoka, Fico mu je prišao da se s njim rukuje, a zatim su se čuli pucnji.

     

    Novinar koji je razgovarao s njegovim sinom rekao je da je u šoku te je potvrdio da je njegov otac imao legalno oružje.

    “Nemam pojma šta je otac namjeravao, šta je planirao i zašto se to dogodilo”, rekao je.

    Kako piše Novinky.cz, Cintula navodno nikada nije otvoreno spominjao likvidaciju nekog političara, a nije imao ni psihičkih smetnji.

    Premijera su nakon napada tjelohranitelji odmah ukrcali u vladinu limuzinu i odvezli u lokalnu bolnicu. Upucan je sa više hitaca i trenutno je životno ugrožen, objavljeno je na službenom Ficovom profilu.

    Fic je potom helikopterom prevezen u bolnicu u Banskoj Bistrici.

    “Transport do Bratislave trajao bi predugo zbog neizbježnosti operacije. Sljedeći sati su odlučujući”, stoji na premijerovoj Facebook stranici.

  • Šmit se obratio Savjetu bezbjednosti UN

    Šmit se obratio Savjetu bezbjednosti UN

    Savjet bezbjednosti UN danas održava redovnu polugodišnju debatu o situaciji u BiH.

    Prvi se pred Savjetom obratio Kristijan Šmit, koga institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, a koji je u izvještaju o stanju u BiH ukazao na pozitivne ali i negativne trendove koji su obilježile protekli period.

    – Ovo je treća godina kako se obraćam Savjetu bezbjednosti u ovoj ulozi, od imenovanja 27. maja 2021. godine, Generalnom sekretaru i Savjetu bezbjednosti sam dostavio šest izvještaja o provedbi mirovnog sporazuma – rekao je Šmit na početku obraćanja, prenosi N1.

    Međunarodna podrška je, kako je naveo, ključna za BiH da nastavi ka putu održivog mira i napretka i ne dođe u fazu nestabilnosti i ekonomskih poteškoća. Država mora da se oslanja na efikasne institucije, demokratske principe djelovanja i da se oslanja na Ustav kao što je izloženo u Aneksu 4 Mirovnog sporazuma, dodao je Šmit.

    Naglasio pozitivan pomak kada je riječ o otvaranju pregovora za članstvo u EU.

    – I dalje ima dosta neispunjenih obećanja u BiH, ali da krenemo sa dobrim. Želim čestitati Bećiroviću u ime građana BiH na važnom koraku otvaranja pregovora sa EU. Odluka Evropskog vijeća je politički opravdana. Građani se plaše rata, žele da žive u miru i stabilnosti. Pozivam sve da se preduzmu koraci i zajednički djeluje na zajedničkom napretku. Treba dosta uložiti u povjerenje. Takođe, to može biti dobar početak i to nije još završen posao – rekao je Šmit.

    Pad nataliteta je, prema njegovim riječima, veliki izazov jer BiH može izgubiti mlađe generacije. BiH mora ubrzati reforme i provesti Mirovni sporazum. To je osnova na kojem radimo, rekao je on.

    – Ovo je dobra prilika da se korak po korak stvori pozitivna klima i da se i dalje jača na povjerenju i stabilnosti. Sve to treba poštovati, otvaranje pregovora sa EU je važan trenutak koji je pod rizikom zbog prijetnji iz Republike Srpske, ali i drugih koji potkopavaju nadležnosti BiH onako kako je predvidio Dejtonski sporazum – ustvrdio je Šmit.

    Takođe, naglasio je da još uvijek postoji problem negiranja genocida u Srebrenici koji je međunarodno dokazana činjenica. Inače, period izvještavanja od 16. oktobra do 15. aprila obilježen je napretkom BiH ka integraciji u Europsku uniju (EU), ali i nezapamćenim napadima na Opšti okvirni sporazum za mir, naveo je Šmit. Istakao je kako je 21. i 22. marta 2024., Evropsko vijeće odlučilo otvoriti pregovore o pristupanju s BiH. Vijeće je pozvalo Evropsku komisiju da pripremi pregovarački okvir, koji će biti usvojen nakon što se završe svi relevantni koraci iz preporuke Komisije od 12. oktobra 2022. Odluka Evropskog vijeća predstavlja prekretnicu u pogledu prilika koje se otvaraju za BiH, naglasio je Šmit.

    Zatim je upozorio na vlasti Republike Srpske predvođene predsjednikom Dodikom koji “aktivno podrivaju državu”, njene nadležnosti i institucije, a time i Dejtonski sporazum.

    – Njihova prijetnja da paralizuju državne organe blokiranjem njihovog rada i donošenja odluka prijetnja je funkcionisanju države i njenoj sposobnosti da obavlja svoje odgovornosti. Njihova prijetnja da će jednostrano povući RS iz ustavnog, pravnog i institucionalnog okvira države – uključujući Oružane snage BiH i poreznog, pravosudnog i izbornog sistema države – prijetnja je uspostavljanju paralelnog okvira RS. Svi politički faktori moraju izraziti svoje bezuslovno poštovanje prema Dejtonskom sporazumu i BiH, njenom državnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu. To poštovanje djelimično nedostaje – naveo je Šmit.

    Kazao je kako su stranke vladajuće koalicije u Republici Srpskom nastavile organizovati proteste na međuentitetskoj liniji između dva entiteta nazvane “Granica postoji”. Osim promovisanja ideje secesionizma, ovi protesti stvaraju podijeljeno okruženje sklono sigurnosnim incidentima, tvrdi on.

    Ukazao je i na „nezapamćen pritisak na pravosudne institucije”.

    – Osim promovisanja ukidanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, vladajuća koalicija RS podriva Ustavni sud BiH kao čuvara ustavnog i pravnog poretka BiH. Izazovi instituciji i mandatu visokog predstavnika takođe su nastavljeni neometano. To uključuje zapaljivu retoriku, ali i radnje koje podrivaju poštovanje prema međunarodnoj ad hok instituciji visokog predstavnika i time njegovu sposobnost da implementira mandat Opšteg okvirnog sporazuma za mir. Predstavnici vladajuće koalicije RS otvoreno zloupotrebljavaju institucije BiH u ostvarivanju tog cilja. Konačni autoritet za tumačenje Dejtonskog sporazuma u potpunosti je povjerena Visokom predstavniku, a ne entitetu – istakao je Šmit.

    Ovakve radnje stranaka vladajuće koalicije RS, dodao je, idu ruku pod ruku s njihovim zakonodavnim inicijativama u samoj RS, koje ograničavaju građanski prostor kako bi ušutkale, obeshrabrile, prijetile i naposljetku kaznile neslaganje političkih mišljenja.

    – Ako se nastave, ove radnje bi mogle dovesti do de fakto, ako ne i de jure, raspuštanja države BiH, što predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik stalno zagovara. To bi bio scenarij s ozbiljnim posljedicama – upozorio je Šmit.

    Ukazao je i na nazadovanje u javnim naporima da se društvo suoči s prošlošću i na alarmantan nivo etno-nacionalnog revizionizma, negiranja genocida i drugih ratnih zločina, kao i veličanja ratnih zločinaca.

  • Nebenzja: Usvajanje rezolucije vratiće BiH na stari sukob

    Nebenzja: Usvajanje rezolucije vratiće BiH na stari sukob

    Ambasador Rusije u UN Vasilij Nebenzja istakao je da Kristijan Šmit nema mandat za djelovanje kao visoki predstavnik i da nema pravo da se obraća na sjednici Savjeta bezbjednosti.

    Nebenzja je rekao da se obraćanjem Šmita u SB diskredituje ovo tijelo UN, dodajući da on predstavlja sliku o BiH na subjektivan način.

    Nebenzja je rekao da Šmit svojim djelovanjem pogoršava odnose u BiH, izraljžavajući nadu da će OHR uskoro biti zatvoren.

    “Razočarani smo izvještajem Altee o stanju u BiH, koji je pristrasan i ne odražava realno stanje”, naveo je on na sjednici Savjeta bezbjednosti o situaciji u BiH.

    Ruski predstavnik je naglasio da se rezolucijom o Srebrenici, iza koje stoji Njemačka, krši Dejtonski sporazum, prenosi RTRS.

    “Ova rezolucija je suprotna Ustavu BiH, ne predstavlja volju svih u BiH i njen tekst je protivan Dejtonskom sporazumu. Zašto Njemačka stoji iza rezolucije, a počinili su dva genocida u 20. vijeku? Sve to traje od raspada Јugoslavije, bombardovanja Srba, da se cijeli narod označava jednim imenom, a šta je ono što je Njemačka radila u 20. vijeku? Mi se suprotstavljamo onome što radi zapadni svijet, a posebno njegovom prisustvu u političkom Sarajevu. Sve je to neprihvatljivo, čak i prema povelji UN”, istakao je Nebenzja.

    On je rekao da se Rusija zalaže da striktno poštovanje Dejtonskog sporazuma i konsenzus predstavnika tri konstitutivna naroda.

    “Usvajanje rezolucije vratiće BiH na stari sukob i nikako neće pomoći napretku zemlje”, naglasio je ruski predstavnik.

    On je podsjetio da obraćanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića na današnjoj sjednici nije usaglašeno u Predsjedništvu BiH i da se ponavlja djelovanje suprtono ustavnom poretku BiH.

    “To može dovesti do novog sukoba koji ugrožava stabilnost BiH. Pokušavaju da sprovedu zapadne ideje unitarne države, zanemarujući interese srpskog naroda. Pozivamo izabrane predstavnike BiH da rade u interesu BiH, ali imamo izabrane predstavnike koji su pod sankcijama i time se stvara kriza. Republika Srpska nije srećna zbog toga. Srbi su optuženi za separatizam, a neki ih smatraju i genocidnim narodom. Niko ne treba da bude zaluđen ovom zapadnom retorikom”, rekao je Nebenzja.

    Nebenzja je istakao da je potrebno pažljivo pročitati izvještaj Republike Srpske o situaciji u BiH, kako bi se stekla realna slika o stanju u BiH.

  • Zamjenik ambasadora SAD: Stabilnost BiH ključna za stabilnost i mir u regionu i Evropi

    Zamjenik ambasadora SAD: Stabilnost BiH ključna za stabilnost i mir u regionu i Evropi

    Stabilnost BiH ključna je za sprečavanje sukoba i za održavanje stabilnosti i mira u regionu i u Evropi, izjavio je zamjenik ambasadora SAD u UN Robert Vud.

    On je tokom debate o BiH u Savjetu bezbjednosti UN podsjetio da je potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma završen rat u BiH “prije gotovo 30 godina”.

    Vud smatra da je OHR “i dalje ključan u osiguravanju sprovođenja civilnog aspekta Dejtonskog sporazuma i osiguravanju nastavka funkcionisanja institucija u BiH”.

    On je napomenuo da SAD podržavaju suverenost, multietničnost i teritorijalni integritet BiH, te da pružaju podršku i OHR u ovlaštenjima, uključujući bonska, sve dok se ne ispuni Agenda “Pet plus dva”.

    Vud je istakao da je Vašington saglasan sa tim da je otvaranje pregovora o pristupanju BiH Evropskoj uniji “faktor koji mijenja situaciju u vezi sa mogućnostima BiH”.

    Američki predstavnik naveo je da će SAD nastaviti da se služe “svim sredstvima”, uključujučći sankcije, da se suoče “sa onima koji omogućuju korupciju i koji destabilizuju BiH”.

    Vud je naveo da SAD pozivaju međunarodnu zajednicu na aktivniju podršku OHR-u.

    On je dodao da Savjet bezbjednosti treba da podrži BiH u izboru slobodne i napredne budućnosti.

    Zamjenik britanskog ambasadora: Narodi u BiH treba sami da biraju svoju budućnost
    Narodi u BiH treba sami da biraju svoju budućnost, a Velika Britanija podržava ambiciju za većom evroatlantskom integracijom BiH, izjavio je zamjenik britanskog ambasadora u UN DŽejms Karijuki.

    On je tokom debate u Savjetu bezbjednosti UN rekao da je u tom smjeru važno otvaranje pregovora sa BiH o učlanjenju u EU.

    Karijuki je istakao da političari treba da rade zajedno na reformama i optužio pojedine političare u Republici Srpskoj da, kako je on to naveo, “ulažu napore da podrivaju institucije BiH”, te naveo da smatra da su oni “glavna prijetnja budućnosti BiH”.

    Britanski predstavnik podržao je rad OHR-a i pozvao sve strane u BiH da “sarađuju sa kancelarijom Kristijana Šmita”.

    Karijuki je naglasio da London pozdravlja sve napore sa ciljem promovisanja pomirenja u BiH, uključujući Euforovu Misiju “Altea”.

    On je pozvao sve političke aktere u BiH da stave u stranu stranačke ciljeve i da rade zajedno na sprovođenju Dejtonskog sporazuma i stvaranju stabilnije, mirnije i naprednije budućnosti svih naroda u BiH.

  • Predstavnik Kine u UN: Rezolucija o Srebrenici nije u skladu sa retorikom mira i stabilnosti

    Predstavnik Kine u UN: Rezolucija o Srebrenici nije u skladu sa retorikom mira i stabilnosti

    Kineski ambasador u Savjetu bezbjednosti UN Geng Šuang rekao je danas da najavljena rezolucija o Srebrenici nije u skladu sa retorikom održavanja mira i stabilnosti u regionu.

    “Kina poziva sponzore rezolucije da se konsenzusom riješi to pitanje. Podržavamo suverenitet BiH i nastavićemo izgradnju prijateljskih odnosa sa narodima u BiH”, rekao je Šuang je na sjednici Savjeta bezbjednosti o situaciji u BiH.

    On je istakao da bi o BiH trebalo da odlučuju predstavnici tri naroda.

    Naveo je da se BiH suočava sa izovima i da proces pomirenja nailazi na izazove zbog retorika koje podižu tenzije.

    Šuang je naglasio da je potrebno raditi na očuvanju mira i pratiti situaciju u BiH.

    “Važno je imati izbalansiran stav prema svim stranama u BiH. Јednostrane sankcije i uplitanje u unutrašnja pitanja nisu dobra”, rekao je on.

    Kineski ambasador je istakao da je Kina zabrinuta zbog izbora Kristijana Šmita i korišćenja “Bonskih ovlašćenja”, dodajući da je narušeno djelovanje Predsjedništva BiH.

  • Cvijanović: Informisala sam SB UN da se Bećirović obraća u ličnom svojstvu

    Cvijanović: Informisala sam SB UN da se Bećirović obraća u ličnom svojstvu

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović potvrdila je da je informisala Savjet bezbjednosti UN da će se Denis Bećirović na današnjoj sjednici obratiti u ličnom svojstvu, a ne u ime Predsjedništva, niti u ime svih u BiH.

    Na pitanje Srne da li je informisala Savjet bezbjednosti da bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović na današnjoj sjednici Savjeta bezbjednosti istupa u svoje ime a ne BiH, Cvijanović je rekla da je tačno da je informisala Savjet bezbjednosti, te da su Bećirovićevi stavovi poznati i da oni ne samo da ne odražavaju stavove svih u BiH, već su po pravilu usmjereni protiv demokratski izabranih predstavnika srpskog naroda i Republike Srpske.

    Upitana da prokomentariše najavljeno obraćanje Kristijana Šmita u Savjetu bezbjednosti UN koji se predstavlja za visokog predstavnika, Cvijanović je konstatovala da on neće predstavljati nikoga, jer ga upravo to tijelo nije verifikovalo kao visokog predstavnika, a što je predviđeno Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma.

    “Jasno je da su Šmitovi stavovi i inače koordinisani sa bošnjačkom politikom, tako da ni ovaj put neće biti iznenađenja”, istakla je Cvijanović.

    Savjet bezbjednosti UN održaće danas polugodišnju debatu o situaciji u BiH.

    Debata će početi u 16.00 časova po srednjoevropskom vremenu, a očekuje se da u debati učestvuje predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović.

    Učesnicima debate obratiće se i Kristijan Šmit, koji će predstaviti svoj izvještaj o stanju u BiH za period od 16. oktobra do danas.