Autor: INFO

  • Višković: Tražiće se novi izvođač za dionicu auto-puta Doboj-Vukosavlje

    Višković: Tražiće se novi izvođač za dionicu auto-puta Doboj-Vukosavlje

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je u Narodnoj skupštini Srpske da se nastavlja izgradnja auto-puteva Srpske, te da će za dionicu od Doboja do Vukosavlja biti tražen novi izvođač.

    Višković je rekao da Republika Srpska ima 120 kilometara izgrađenih auto-puteva, da se radovi izvode na auto-putu Banjaluka-Prijedor, radi se na izgradnji auto-puta od Rače do Bijeljine, te na obilaznici oko Doboja – Putnikovo brdo.

    – Imamo potpisane izvođačke radove i sa kineskim kompanijama i za auto-put Vukosavlje-Brčko i auto-put Brčko-Bijeljina – rekao je Višković u Narodnoj skupštini tokom tačke pitanja predsjedniku Vlade Republike Srpske.

    On je rekao da je jedino otvoreno pitanje dionica od Doboja do Vukosavlja od oko 35 kilometara.

    – Obratio sam se EBRD-u da pitam da li oni odustaju od sufinansiranja granta za izgradnju tog dijela puta. Odgovorili su da ne odustaju, ali da u ovom momentu politička situacija u BiH nije za njih zadovoljavajuća, pa čekaju da se to riješi. Mi ćemo na osnovu tog dopisa tražiti drugog izvođača za izgradnju auto-puta od Doboja prema Vukosavlju – rekao je Višković.

    Višković je rekao da je prvi put u istoriji Republike Srpske ova Vlada u aprilu, tokom manje od 20 dana, isplatila penzije i za mart i za april u iznosu većem od 300 miliona KM.

    On je rekao da Srpska trpi ogromne pritiske i pokušaje osporavanja normalnog funkcionisanja.

    – Redovno isplaćujemo sva primanja iz budžeta koja se odnose na tekuću potrošnju – istakao je Višković.

    On je rekao da je Srpska za prva četiri mjeseca ove godine vratila 216 miliona KM više dugovanja nego što se zadužila, što takođe govori o njenoj finansijskoj poziciji.

    Premijer je rekao da je Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju uvedena i mjera besplatnih prenatalnih testova za trudnice radi poboljšanja pronatalitetne politike.

    – Upravni odbor /Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske/ refundira u iznosu od 700 KM svim trudnicama za te testove – rekao je Višković.

  • Osmici ugrađeni stentovi

    Osmici ugrađeni stentovi

    Bivši direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) Osman Mehmedagić Osmica nalazi se na Klinici za bolesti srca, krvnih žila i reumatizma Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu.

    Kako je portalu N1 nezvanično rečeno Mehmedagiću su ugrađeni stentovi i trenutno je u stabilnom stanju na Odjelu intezivne njege.

    Ovaj portal navodi da nije riječ o srčanom udaru, ali jeste imao operativni zahtjev na srcu.

    Podsjetimo, Osman Mehmedagić i predsjednik Suda BiH Ranko Debevec, koji je u međuvremenu suspendovan, uhapšeni su 18. decembra 2023. pod optužbom za ilegalno prisluškivanje radnika Suda i Tužilaštva BiH. Oni su u martu pušteni iz pritvora.

     

  • Hamas se oglasio nakon odluke Španije, Irske i Norveške

    Hamas se oglasio nakon odluke Španije, Irske i Norveške

    Palestinski Hamas koji upravlja Gazom pozdravio je danas odluku Irske, Španije i Norveške da priznaju Palestinu kao državu, navela je ta grupa na Telegramu.

    “Pozdravljamo saopštenja Norveške, Irske i Španije da priznaju državu Palestinu i smatramo to važnim korakom ka potvrđivanju prava palestinskog naroda na stvaranje nezavisne države”, ističe se u saopštenju, prenosi TASS.

    Odluku je pozdravila i Palestinska uprava koja ima ograničenu kontrolu na Zapadnoj obali, prenosi Tanjug.

    Prethodno je generalni sekretar Izvršnog komiteta Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO), Husein al-Šeik, takođe pozdravio odluku Norveške, Španije i Irske, ocenivši da je u pitanju “istorijski trenutak”.

    “To su istorijski trenuci u kojima slobodni svet trijumfuje, za istinu i pravdu, nakon dugih decenija palestinske nacionalne borbe, patnje, bola, okupacije, rasizma, ubistava, represije, zlostavljanja i uništavanja, kojima je bio izložen narod Palestine,” naveo je Al-Šeik na platformi X (Tviter).

  • Radara na Rebrovačkom mostu još nema, nadležni tvrde da će biti postavljen

    Radara na Rebrovačkom mostu još nema, nadležni tvrde da će biti postavljen

    Iako su najavljivane hitne mjere, ni mjesec dana nakon strašne saobraćajne nesreće koja se desila na Rebrovačkom mostu, a u kojoj je stradala pedagogica Milana Koprena, još nije urađeno ništa kako bi ova dionica puta bila bezbjednija za sve učesnike u saobraćaju.

    Materijalna šteta je nadoknađena. Most je popravljen. Život izgubljen. Nenadoknadiv. Radara još nema, a nadležni tvrde da će uskoro biti postavljen.

    Iz Policijske uprave Banjaluka za “Nezavisne novine” ističu da su preduzeli sve neophodne mjere i radnje s ciljem instaliranja stacionarnog radarskog sistema.

    “Policijska uprava Banjaluka je preduzela sve neophodne mjere i radnje u cilju instaliranja stacionarnog radarskog sistema Ekin Spotter u saradnji sa radnikom ‘MMS code’ i radnikom JP ‘Putevi Republike Srpske’, gdje je usaglašeno da se u što kraćem roku postavi navedeni uređaj na razdjelnom ostrvu, koji bi obuhvatao obje kolovozne trake, odnosno četiri saobraćajne trake, radi mjerenja brzine kretanja vozila, a sve u cilju povećanja bezbjednosti učesnika u saobraćaju”, navode iz PU Banjaluka.

     

    Uvjeravaju da je postupak postavljanja navedenog sistema u toku i da se trenutno vrši prikupljanje sve neophodne i potrebne dokumentacije.

    Do tada, dok se stacionarni radar ne postavi, na snazi je prelazno rješenje – mobilni radar, koji se, kako tvrde iz Policijske uprave Banjaluka, postavlja svakodnevno u više termina.

    Dan nakon nesreće koja je potresla Banjaluku oglasio se i prvi čovjek grada Draško Stanivuković, napisavši na svom profilu na društvenoj mreži X da stradanje pedagogice Koprene nije prva tragedija koja se dogodila u ovom dijelu grada, ali da je “na nama da uradimo sve kako bi bila posljednja”.

    On je tada najavljivao rješavanje problema do kraja aprila, a tada se pričalo o tri moguće opcije, od kojih će se jedna, izgleda, i realizovati.

    “Jedna od njih je svakako stacionarni radar koji će regulisati brzinu vožnje, druga jeste postavljanje saobraćajnih znakova koji će obilježiti ovo sporno mjesto, dok je treća o kojoj razmišljamo postavljanje zaštitne ograde, ali o tome će struka svakako reći svoje”, kazao je, kako su pisale tada “Nezavisne novine”, Stanivuković.

    Kako je istakao, iako to nije nužno nadležnost grada, sve što se dešava na području Banjaluke je nadležnost grada.

    “Pozvao sam organe koji su nadležni kada je u pitanju ova dionica puta, odnosno predstavnike Ministarstva unutrašnjih poslova i preduzeća ‘Putevi Republike Srpske’ da preduzmemo hitne mjere. Ova dionica puta hitno treba da bude osigurana za pješake, kao i ostale učesnike u saobraćaju, kako bismo spriječili da se bilo šta slično ponovi”, napisao je Stanivuković nakon nesreće na mreži X.

    Podsjetimo, Milana Koprena nastradala je 23. aprila 2024. godine dok se kretala trotoarom, a nakon što je na nju automobilom naletio Stefan Srdić. Na mjestu pogibije, kako je najavljivano, biće izgrađena spomen-česma. Prije nje, ista dionica puta ranije je odnijela i živote slovenačkog konzula u Banjaluci Marjana Rističa i studenta iz Vlasenice Ognjena B.

  • Stevandić: Uvodnu riječ u GS UN drži Njemačka koja je masakrirala Srbe u dva rata

    Stevandić: Uvodnu riječ u GS UN drži Njemačka koja je masakrirala Srbe u dva rata

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je da će uvodnu riječ o rezoluciji o Srebrenici držati Njemačka, zemlja koja je masakrirala Srbe i mnoge druge u dva svjetska rata.

    On je na društvenoj mreži Iks podsjetio i da je Njemačka izvršila Holokaust, imala koncentarcione logore i gasne komore, sponzorisala ustaški i slične nacističke pokrete koji su uništavali cijele narode.

    – Sad su sponzori Bošnjacima – naveo je Stevandić.

    Sjednica Generalne skupštine UN na kojoj bi trebalo da bude razmatran prijedlog rezolucije o Srebrenici biće održana sutra, objavljeno je na stranici Generalne skupštine UN.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Vučević: Srbi da nastave borbu za istinu bez obzira na ishod glasanja

    Vučević: Srbi da nastave borbu za istinu bez obzira na ishod glasanja

    Premijer Srbije Milorad Vučević izjavio je da će Srbija, kakav god bio ishod glasanja o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN Srbi ne treba da odustanu od borbe za istinu.

    Vučević je ocijenio da će se velikim uspjehom Srbije moći smtrati ako većina zemalja sutra na sjednici Generalne skupštine UN bude protiv ili uzdržana povodom sporne rezolucije.

    – To će za nas biti snažna poruka da smo neko ko zna šta je istina, da smo pravdoljubivi i da zaslužujemo bolju budućnost – rekao je Vučević za TV “Prva”.

    On je ukazao da su pritisci ogromni i da postoje naznake da će Grčka ili Rumunija promijeniti stav i glasati za rezoluciju.

    – Nama je potrebno kada je najteže da dobijemo novu energiju da se borimo za naše pravo na istinu, da verujemo u sebe i ne dozvolimo da nas iko ubedi da smo ono što nismo, da ne pokleknemo i ne odustanemo nego sa puno snage i vere nastavimo dalje i da svi okačimo naše zastave – rekao je Vučević.

    Vučević je ocijenio da je skandalozno sve ono što se dešava u vezi sa ovom rezolucijom, od činjenice da sama BiH nije to usvojila, nego je to jednostrani akt ambasadora u UN Zlatka Lagumdžije, što je direktno kršenje onog što je definisano u BiH.

    – Vraćamo se u period kada je sve propadalo, umjesto da pričamo o budućnosti. Kako da napravimo auto-put Beograd-Sarajevo, o investicijama, kada neko hoće da nas vrati nazad? – pita Vučević.

    Vučević navodi da je najpokvarenije što se dešava Srbiji zamjena teza – da je optužuju da ugrožava zemlje na Balkanu i “kvari regionalnu idilu”, pri čemu Srbija nikome u regionu ne osporava suverenitet, a Srbiji su mnogi od njih osporili, jer su rekli da Kosovo i Metohija nije deo srpske države.

    On je naveo da sesija u Generalnoj skupštini UN na kojoj će se raspravljati o prijedlogu rezolucije o Srebrenici počinje sutra u 16.00 časova, a trebalo bi da traje do 19.00 časova.

  • Cvijanović Mehmedoviću: O svojoj ratnoj prošlosti bolje da polemišeš sa vodećim američkim medijima, a ne sa mnom

    Cvijanović Mehmedoviću: O svojoj ratnoj prošlosti bolje da polemišeš sa vodećim američkim medijima, a ne sa mnom

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvjanović izjavila je da ostrašćeni medijski istup Šemsudina Mehmedovića govori o tome da ga i te kako pogađa činjenica da je omiljeni mudžahedinski kum, ali je jasno da on, iznoseći razne budalaštine, tu temu ne može ni umanjiti ni gurnuti u zaborav.

    Uostalom, koja bi to budala povjerovala da su na primjer “Vašington post” i “Njujork tajms” srpska propagandna glasila ili da su im osnova za pisanje o Mehmedovićevim ratnim i poslijeratnim vezama sa stranim ratnicima i teroristima bili srpski obavještajni izvori, kako on to nemušto provlači – rekla je Cvijanovićeva za Srnu.

    Na pitanje da prokomentariše izjavu Mehmedovića u kojoj pokušava da demantuje da je bio mudžahedinski kum, te da je ona bila, kako kaže, konobarica dok je on provodio zakone, Cvijanović je odgovorila da je Mehmedoviću bolje da o toj temi ne polemiše sa njom, već sa vodećima američkim medijima i uz njihovu pomoć opere svoju biografiju, jer ne bi bio jedini kojem je to, nažalost i na opštu nepravdu, uspjelo.

    – Kad je već pomenuo konobarisanje, zanimljiva je ta teza da je časno biti mudžahedinski kum jer je on to kobajagi morao biti po službenoj dužnosti, ali je po njemu nečasno biti konobar, koji to, recimo radi, da bi zaradio za život ili prehranio svoju porodicu. Nisam bila konobarica, kako to Mehmedović kaže, ali bih uvijek bila i konobar i automehaničar i rudar i čistač i sve drugo što normalni ljudi časno rade, samo nikad ne bih bila ono što je bio, a očito i ostao Šemsudin Mehmedović – istakla je Cvijanovićeva.

    Srpski član Predsjedništva BiH je naglasila da se ona i Mehmedović sigurno nisu sretali u Tesliću i okolini, niti poznavali, kako opet to lažno tvrdi Mehmedović, jer je on osoba koju bi, kako je istakla, svakako zaobišla u širokom luku.

  • Izrael reagovao na odluku Norveške, Irske i Španije da priznaju Palestinu

    Izrael reagovao na odluku Norveške, Irske i Španije da priznaju Palestinu

    Nakon što je premijer Norveške Jonas Gar Stura saopštio da je ta skandinavska zemlja donijela odluku o zvaničnom priznanju Palestine kao države oglasio se Izrael.

    Izraelsko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je video poruku Dablinu na društvenoj mreži X kako bi upozorilo na činjenicu da “priznavanje palestinske države rizikuje da će vas transformisati u pijuna u rukama Irana i palestinskog islamističkog pokreta Hamas”.

    Ova mjera će “samo podstaći ekstremizam i nestabilnost”, smatra izraelska diplomatija, prenosi N1.

    Takođe, španski premijer Pedro Sančez prošle sedmice je najavio da će danas objaviti datum kada će Madrid priznati palestinsku državu. To je i uradio, i Španija je priznala palestinsku državu.

    On je u martu u Briselu objavio zajedničku izjavu sa šefovima vlada Irske, Slovenije i Malte u kojoj su četiri zemlje izrazile želju da priznaju takvu državu.

    Izrael pozvao svoje ambasadore u Norveškoj i Irskoj na hitne konsultacije
    Ministar spoljnih poslova Izraela, Izrael Kac pozvao je danas ambasadore te zemlje u Irskoj i Norveškoj na hitne konsultacije, jer je Norveška priznala Palestinu. Istovremeno, Irska je danas saopštila vijest o priznavanju palestinske nezavisnosti.

     

    – Šaljem vrlo jasnu poruku Irskoj i Norveškoj: Izrael neće pustiti da ovo prođe u tišini – naveo je Kac, prenosi Tajms of Izrael.

    – Irska i Norveška namjeravaju da pošalju poruku Palestincima i svijetu – teror se isplati – rekao je Kac, dodajući da na taj način “nagrađuju Hamas i Iran”.

    Kac ocjenjuje da se radi o nakaradnom potezu naočigled žrtava 7. oktobra, kada je palestinski Hamas ubio oko 1.200 ljudi na jugu Izraela i oteo više od 240.

    – To, takođe, otežava naše napore da vratimo kućama 128 talaca. Mir je sada manje izvjestan i podriva izraelsko pravo na samoodbranu. Ova irsko-norveška parada gluposti nas neće odvratiti. Odlučni smo da ispunimo ciljeve: da vratimo bezbjednost građanima, svrgnemo Hamas i vratimo taoce”, naveo je Kac.

     

  • Palestinu priznale i Španija i Irska

    Palestinu priznale i Španija i Irska

    Poslije Norveške, Španija i Irska su priznale palestinsku nezavisnost, saopštili su danas premijeri te dvije zemlje Pedro Sančez i Sajmon Haris.

    “Danas, Irska, Norveška i Španija objavljuju da će priznati državu Palestinu. Svako od nas će preduzeti neophodne korake da ta odluka stupi na snagu. Uvjeren sam da će nam se još neke zemlje priključiti u preuzimanju ovog važnog koraka narednih nedjelja”, istakao je Haris.

    On je dodao da je odluka tri zemlje da se prizna Palestina “legitimno pravo na državnost”.

    “Ovo rješenje je podrška rješenju o dvije države, što je jedini ispravan put ka miru i bezbjednosti za Izrael, Palestinu i njihove narode”, naveo je Haris.

    Premijer Irske je istakao da po međunarodnom humanitarnom zakonu, civili moraju biti zaštićeni, prenosi Tanjug.

    “Palestinci u Gazi prolaze kroz najstrašniju patnju, poteškoće i glad. Kako neko može da opravda činjenicu da tamo djeca odlaze uveče na spavanje, ne znajući da li će se probuditi? Civili sa svih strana moraju biti zaštićeni međunarodnim humanitarnim pravom. Jedini put ka miru je politički”, poručio je Haris, prenio je irski javni servis RTE.

    Premijer Španije Pedro Sančez izjavio je danas u Kongresu da će Španija priznati palestinsku državu 28. maja, navodeći da je došlo vrijeme da se pređe sa riječi na dela i da Španija to čini zbog “mira, koherentnosti i pravde”, prenosi Pais.

    Naglasio je da ta odluka nije protiv Izraela, Jevreja ili u korist Hamasa.

    “Želim jednu stvar da razjasnim, ovo priznanje nije protiv bilo koga, nije protiv naroda Izraela, naroda koji cijenimo. A mnogo manje protiv Jevreja, naroda vrednog divljenja, čija je istorija povezana sa Španijom. Niti to ide u prilog Hamasu, kako kažu neki poslanici, koji pokušavaju da iskoriste tu situaciju”, rekao je Sančez.

    On je najavio i da će Španija primiti 30 djece iz Gaze sa dijagnozom karcinoma.

    “U nekom trenutku kada bombardovanje prestane, a mediji i međunarodna zajednica budu mogli da vide šta se dešava u Gazi, shvatićemo da smo svi bili svjedoci jedne od najmračnijih epizoda. Tog dana Španci će moći da kažu da su bili na pravoj strani istorije”, dodao je on.

  • Moskva: Ako Francuska pošalje trupe u Ukrajinu, odgovor neće biti samo politički

    Moskva: Ako Francuska pošalje trupe u Ukrajinu, odgovor neće biti samo politički

    Ako francuske trupe budu poslate u Ukrajinu, Rusija će preduzeti uzvratne mjere koje neće biti samo na političkom planu, izjavio je zvaničnik Ministarstva spoljnih poslova Rusije Artem Studenikov.

    “Vi pitate o našoj mogućoj diplomatskoj reakciji, ali je očigledno da će, ukoliko se takav scenario realizuje, mjere odgovora ležati daleko izvan političkog plana. Francuska strana je više puta direktno upozorena na to”, rekao je Studenikov, koji obavlja funkciju direktora prvog evropskog odjeljenja ruskog Ministarstva spoljnih poslova za RIA Novosti.

    Ruski diplomata je napomenuo da iako “sve ratobornija retorika” francuskog predsjednika Emanuela Makrona ne nailazi na široku podršku saveznika u EU i NATO-u i da je većina Francuza odbija, Moskva ne može, a da ne shvati takve izjave ozbiljno, prenosi Tanjug.

    Kako je istakao Studenikov, učešće Francuske u neprijateljstvima u Ukrajini zvanično bi je učinilo stranom u sukobu, što bi u velikoj mjeri povećalo rizik od sukoba dvije nuklearne sile na bojnom polju, a istovremeno, francuska vojska bi „postala legitimna meta” ruske vojske, navodi ruska agencija.

    On je izrazio nadu da će u vladajućim krugovima Francuske prevladati “ako ne zdrav razum, onda bar instinkt samoodržanja”.

    “Na ovaj ili onaj način, spremni smo za svaki razvoj događaja”, zaključio je Studenikov.

    Francuski predsjednik Emanuel Makron rekao je početkom maja da ne isključuje mogućnost slanja trupa u Ukrajinu ako Rusija probije liniju fronta, i da takav zahtjev dolazi iz Kijeva.

    Prema njegovim riječima, “mnoge zemlje EU” su se složile sa ovakvim pristupom Francuske, navodi agencija RIA Novosti.