Autor: INFO

  • Novi napad pasa lutalica

    Novi napad pasa lutalica

    Psi lutalice ponovo su izazvale strah kod građana Banjaluke. Kod Parka Mladen Stojanović, u samom centru grada, čopor pasa napao je ženu. Na svu sreću, sve je primijetila novinarka Lejla Džin koja je brzom reakcijom spasila ženu od težih ishoda.

    – Krenula sam ka drugom kraju grada i primijetila sam kada su psi napali ženu. Bilo je šest ili sedam pasa. Bilo je zaista jezivo, S obzirom da sam bila u automobilu, zaustavila sam vozilo, upalila četiri žmigavca. Žena je vidjela mene i rukama me dozivala. Rekla sam “ulazite”. Oni su uletjeli u auto. Bila je u stanju šoka. Nije htjela da je odvezem u Hitnu, nego kući – priča novinarka Lejla.

    Iz Udruženja za zaštitu životinja imaju jasan stav – najodgovorniji što na ulici viđamo toliki broj pasa lutalica je neodgovorno vlasništvo.

    Uvijek je odgovoran vlasnik. Jer, ukoliko je i dobra higijeničarska služba, ako vlasnik nije odgovoran i pušta ljubimce, ne postoji sistem koji to može da sanira – dodaje Anđela Španović, Udruženje za zaštitu životinja VagVag.

    Komunalna inspekcija je nakon napada reagovala po prijavi i smjestila pse u azil.

    – Što se tiče pasa lutalica, imamo higijeničarsku službu koja djeluje na području Banjaluke, koja je zadužena za uklanjanje pasa lutalica i stavljanje u karantin – kaže Igor Jeličić, šef odsjeka Komunalne policije.

    Psi lutalice postali su veliki problem u Banjaluci, zbog čega je potrebno da nadležni što prije reaguju na apele građana. Samo dan prije napada kod Parka Mladen Stojanović, psi bez vlasnika, napali su i ženu u školskom dvorištu u naselju Obilićevo, prenosi ATV.

  • Šta Evropa očekuje od BiH

    Šta Evropa očekuje od BiH

    Nakon što je 2006. godine propao posljednji ozbiljni pokušaj sprovođenja ustavnih reformi u BiH, međunarodna zajednica se fokusirala na nekoliko prioriteta koji se odnose na potrebu promjene Dejtonskog ustava u BiH.

    Sudeći prema izvještajima Evropske komisije u BiH, EU najviše insistira na izmjenama Ustava BiH vezanim za uklanjanje diskriminacije koje se odnose na set presuda Evropskog suda za ljudska prava u vezi sa predmetom “Sejdić i Finci”. Te bi promjene, kako se navodi u posljednjem izvještaju Evropske komisije od prošle godine, trebalo da budu sprovedene “s apsolutnim prioritetom”.

    U Mišljenju Evropske komisije iz 2019. godine navedeno je da EU želi da vidi promjene u sedam ključnih oblasti. Prvo, EU želi poboljšanje ustavnog institucionalnog okvira u BiH, koji bi utvrdio pravnu sigurnost po pitanju ustavnih nadležnosti na svim nivoima. EU, dakle, ne traži ni centralizaciju ni decentralizaciju podjele ovlaštenja, već jasno definisan okvir koji će ukloniti bilo kakva preklapanja ili zabune oko tumačenja.

    Takođe, EU želi privremeni prenos nadležnosti s entiteta na državni nivo prilikom pristupanja BiH EU, kako bi se u kratkom vremenu riješila sva kršenja evropskih zakona. Ovo pitanje bi se riješilo posebnom klauzulom, a Aprilski paket ustavnih promjena je sadržavao evropsku klauzulu, koja je bila šire definisana od ovog što traži Evropska komisija jer je predviđala da država preuzme nadležnost za sva pitanja koja se tiču inkorporiranja Pravne stečevine EU u domaće zakonodavstvo tokom procesa pristupanja. Doduše, u Mišljenju EU traži da se ukloni veto odlučivanja u BiH, ali tek nakon pristupanja BiH u EU, i to u oblastima koje se odnose na primjenu Pravne stečevine EU u BiH. Drugim riječima, kada EU donese direktivu, administrativna tijela BiH bi je morala primijeniti bez mogućnosti blokada.

    Takođe, ustavnim promjenama bi se morala osigurati nezavisnost pravosuđa, a posebno da se očuva samostalnost u radu Visokog sudskog i tužilačkog savjeta. EU želi i izlazak stranaca iz Ustavnog suda BiH, kao i obezbjeđivanje mehanizma za sprovođenje odluka ovog tijela.

    EU, takođe, osim sprovođenja odluka Evropskog suda za ljudska prava traži uspostavljanje tijela nadležnog za konsistentno tumačenje zakona na cijeloj teritoriji BiH.

    Kada je riječ o američkoj administraciji, njima je trenutno prioritet sprovođenje ograničene ustavne reforme koja bi osigurala uklanjanje diskriminacije na izborima u BiH i očuvanje, kako oni kažu, suvereniteta, teritorijalnog integriteta i multietničkog karaktera BiH.

    Adnan Ćerimagić, analitičar Inicijative za evropsku stabilnost iz Berlina, za “Nezavisne” kaže da na listi uslova za usvajanje pregovaračkog okvira, što je naredni korak pred početak pregovora, nema posebnih uslova koji se tiču ustavnih reformi. On ističe da je razumijevanje u Briselu i među ključnim zemljama članicama da će ustavne promjene biti dio uslova u sklopu pregovora.

    – Ali, to još nije odlučeno i više će se znati nakon što Evropska komisija predstavi nacrt, a zemlje članice se jednoglasno dogovore o pregovaračkom okviru – rekao je on i dodao da Mišljenje ukazuje na to da će pravosuđe biti jedno od područja gdje će usklađivanje sa EU standardima tražiti i određene ustavne reforme.

    U ovom trenutku EU cijeni da u BiH funkcionišu de fakto četiri paralelna pravosudna sistema, svaki sa svojom jurisprudencijom. Za provođenje EU standarda, pravnu sigurnost jedinstvenog tržišta, BiH će da bi postala članicom EU morati osigurati nešto što bismo mogli nazvati jedinstvenim sudskim prostorom. Tu se misli i na često površne i politizovane rasprave o reformi Ustavnog suda BiH, osnivanje Vrhovnog suda, harmonizovanje krivičnih zakona, itd, ističe on i dodaje da u EU postoje modeli u federalnim, decentralizovanim i multietničkim članicama koje bi BiH mogla prilagoditi sebi.

    Miloš Šolaja, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci, ocjenjuje da bi danas realno bilo teško postići unutrašnji dogovor o širim ustavnim promjenama, posebno, kako kaže, nakon Rezolucije o Srebrenici koja je narušila povjerenje unutar BiH.

    – Bošnjaci bi vjerovatno tražili veću centralizaciju, Hrvati treći entitet, a Srbi veću decentralizaciju. Za vrijeme Aprilskog paketa postojala je određena spremnost na ustupke, a sada je teško postići saglasnost u vezi s osnovnim pitanjima – smatra Šolaja, pišu Nezavisne.

     

  • Njemačka dala “zeleno svijetlo” Ukrajini

    Njemačka dala “zeleno svijetlo” Ukrajini

    Njemački general Kristijan Frojding, koji rukovodi specijalnim štabom za Ukrajinu pri nemačkom Ministarstvu odbrane izjavio je da je Nemačka dozvolila Ukrajini da koristi PVO sistem Patriot koji joj je donirala da obori ruske ciljeve iznad ruske teritorije.

    ”Sasvim je moguće da će se sistemi Patriot sada koristiti i u oblasti Harkova i nad Rusijom. Oni se mogu koristiti u okviru međunarodnog prava”, rekao je general za nemačku televiziju ARD.

    On nije precizirao da li je Ukrajina do sada koristila te sisteme da gađa ciljeve iznad ruske teritorije.

    Prethodno je nemački ministar odbrane Boris Pistorijus saopštio da je Berlin odlučio da sredinom aprila pošalje treći paket Patriota Kijevu.

    Prethodno je američki državni sekretar Entoni Blinken rekao da su SAD odobrile da Ukrajina upotrebi američko oružje za napade na teritoriju Rusije.

    Blinken je nakon sastanka ministara spoljnih poslova NATO u Pragu rekao da je američki predsednik Džozef Bajden odobrio taj potez nakon što je Ukrajina tražila odobrenje da koristi američko oružje za napade na Rusiju zbog toga što su ruske snage poslednjih nekoliko nedelja pojačale napade na grad Harkov na severoistoku Ukrajine.

  • Dačić: Pokazala se ispravnom ideja da se na izbore izađe sa jedinstvenom listom

    Dačić: Pokazala se ispravnom ideja da se na izbore izađe sa jedinstvenom listom

    Predsjednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je da je prijedlog Aleksandra Vučića da se na izbore izađe na zajedničkoj listi apsolutno opravdao sva očekivanja i da mu je veoma drago što je cijela Srbija prepoznala da je država ugrožena i što je imala jedinstven odgovor na sva teška državna i nacionalna pitanja.

    Dačić se sinoć na konferenciji za medije u sjedištu Srpske napredne stranke zahvalio članovima, simpatizerima i biračima Srpske napredne stranke, SPS i svih drugih stranaka koje su bile na zajedničkoj listi, što su, kako je rekao, prepoznali ispravnost te liste i što su se oni sabirali u interesu Srbije.

    Posebno je zahvalio predsjedniku Aleksandru Vučiću koji je predložio stvaranje zajedničke liste.

    “Milion puta smo govorili u kampanji da smo mi zajedno, zato što je Srbija ugrožena i zato što imamo slične stavove, jedinstvene stavove vezane za najvažnija državna i nacionalna pitanja. I u tom pogledu mi je veoma drago da je cela Srbija imala jedinstven odgovor na sva ta teška državna i nacionalna pitanja”, poručio je Dačić, prenosi Tanjug.

    Dodao je da su, kako je rekao, odlučni da brane srpske nacionalne i državne interese, ali i da su odlučni i čvrsti da nastave putem razvoja zemlje i stvaranja bolje Srbije sutra.

    Dačić je zamolio Aleksandra Vučića da ne raspisuje izbore svake godine.

    “Hoću da idem u penziju za tri, četiri godine i molim vas da to ne činite. Ne mogu svake godine da imam srčane smetnje”, rekao je Dačić.

  • Vučević: Ovi izbori imaju i nacionalni karakter

    Vučević: Ovi izbori imaju i nacionalni karakter

    Predsjednik SNS Miloš Vučević izjavio je u štabu ove stranke na Novom Beogradu da je Srbija na lokalnim izborima izabrala stabilnost i odgovornost, kao i da su izbori imali i nacionalni karakter.

    On je rekao da pobjedu posvećuje svim građanima, a izrazio je zahvalnost predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

    “Bio je dosta odsutan zbog državnih obaveza, ali je verovao u ovu politiku, verovao u listu, verovao da smo napravili dobru sinergiju, zajedništvo i da smo pokazali da je Srbija iznad svake političke stranke, iznad partikularnog interesa”, rekao je Vučević sinoć na konferenciji za novinare u štabu SNS.

    On je naveo da svi u koaliciji ne misle uvijek isto o svim pitanjima, ali da je Srbija nešto što ih objedinjava i što ih je spojilo, prenosi Tanjug.

    “I nijedna stranka, nijedan pokret i svi oni koji su bili deo ove liste nije izgubio svoj identitet, a opet smo svi dali sebe za tu Srbiju i za naše gradove i opštine. I ovaj veliki dan, jer ovo je znak da Srbija ima pravo na sutra, na bolje sutra i Srbija je izabrala pre svega stabilnost i odgovornost za ono što nam dolazi”, rekao je Vučević.

    On je istakao i da je ovo važno za demokratiju.

    “Mi očekujemo da zajednički radimo od lokalnog do državnog nivoa, da se borimo za gradove i opštine, da se borimo za našu Srbiju”, rekao je Vučević.

    On je zahvalio svim koalicionim parnerima koji su doprinijeli da lista “Aleksandar Vučić Srbija sutra” pobijedi, jer Srbija ima pravo na bolje sutra.

    “Želim da se u ime naše koalicije ‘Aleksandar Vučić- Srbija Sutra’, još jednom zahvalim svih građanima. Ne samo građanima koji su glasali za našu listu, nego građanima koji su učestvovali na izborima i doprineli da Srbija pokaže da je demokratska država koja ima institucije i koja pre svega ima pravo na to sutra, na bolju budućnost”, rekao je Vučević.

    On je naveo da ovi izbori imaju i nacionalni karakter.

    “Podrška našoj listi jeste suštinska podrška onome što je predsednik Republike radio i što radi za Srbiju. Pre svega ono što radi u odbrani državnog i nacionalnog interesa, nacionalnog dostojanstva, posebno ono što radi po pitanju ove sramne rezolucije oko Srebrenice i generalno što radi u odbrani državnih i nacionalnih interesa”, rekao je predsjednik SNS-a.

    On je dodao da su ovo bili lokalni izbori, ali da je dvije trećine građana glasalo i dodao da nema predaje i da odmah mora da se počne sa radom.

  • GIK: Na osnovu 90,2 % obrađenih glasova lista “Beograd sutra” osvojila 52,98%

    GIK: Na osnovu 90,2 % obrađenih glasova lista “Beograd sutra” osvojila 52,98%

    Na osnovu 90,2 odsto obrađenih biračkih mjesta i 89,04 obrađenog biračkog tijela, na izborima za odbornike Skupštine grada Beograda najviše glasova osvojila je lista “Beograd sutra” i to 52,98 odsto, odnosno 347.284 glasa, saopštila je danas Gradska izborna komisija (GIK).

    Lista “I ja sam Beograd” osvojila je 17,48 odsto glasova (114.561), dok je treće mjesto zauzela lista “Biramo Beograd” sa 12,13 procenata (79.941).

    Na četvrtom mjestu je lista “Mi snaga naroda” sa 8,18 odsto osvojenih glasova (53.607), a slijedi Ruska stranka sa 1,17 odsto i 7.656 osvojenih glasova.

    Lista “Kad ako ne sad” osvojila je 1,15 odsto glasova (7.561), a “Mi-glas iz naroda” 0,94 odsto, odnosno 6.199 glasova.

    “Rešenje za promenu” ima osvojenih 0,92 odsto glasova (6.033), a lista “1 od 5 miliona” 0,9 odsto ili 5.891 glas.

    Slijede lista “Ćale ovo je za tebe” sa 0,76 odsto odnosno 5.000 glasova, lista “Ključ za pobedu” sa 0,58 odsto odnosno 3.790 glasova i “Unija Roma Srbije” sa 0,45 odsto odnosno 2.932 glasa.

    Lista “Beograd naš grad” ima 0,32 odsto osvojenih glasova (2.115), a lista “Beograd je svet (a) 0,13 odsto odnosno 878 osvojenih glasova.

    Izlaznost je bila 46,21 odsto, a ukupno je glasalo 655.480 birača.

    U Srbiji su juče održani lokalni izbori, a pored izbora za odbornike Skupštine grada Beograda, izbori su održani u još 14 gradova i 74 opštine i gradske opštine.

    Šapić: Potrebno je nastaviti dalje
    Kandidat za gradonačelnika Beograda liste “Aleksandar Vučić – Beograd sutra”, saopštio je da je ova lista ostvarila pobjedu u Beogradu i dodao da je potrebno da se nastavi dalje sa radom, jer su naredne četiri godine ključne za razvoj grada.

    Lista “Aleksandar Vučić – Beograd sutra” osvojila je u Beogradu 64 mandata, a Šapić je dodao da očekuje da će uskoro biti formirana Skupština grada Beograda, kako grad ne bi više bio u privremenom funkcionisanju.

    “Na 81,5 odsto obrađenog uzorka, lista ‘Aleksandar Vučić – Beograd sutra’ 53 procenta – 64 mandata, ‘Kreni promeni’ 16,8 posto – 20 mandata, ‘Biramo Beograd’ 12,12 posto – 14 mandata, Nestorović 8,3 posto i 10 mandata i Ruska stranka dva mandata”, naveo je sinoć Šapić.

    On je dodao da je na osnovu 85,71 obrađenog uzorka na opštini Vračar, Aleksandar Vučić – Vračar sutra 79,5 odsto, a koalicija Biramo Beograd, Bogdan Marinković 20 odsto.

    I Vračar, na 80 odsto obrađenih, 39 odsto Aleksandar Vučić – Vračar sutra, 42 odsto Biramo Vračar, Miloš Pavlović.

    “Ima dosta lista koje su sad prošle na Vračaru, Vračar Vračarcima, društvo za očuvanje Vračara, 4,76 odsto, Zeleni pokret Vračar za čistiji, zeleni i srećniji Vračar, 4,19 odsto. Narodna lista ključ za pobjedu Vračar 3,33 odsto, Saša Radulović 3,16. To su još dve koje imaju objektivne šanse da prođu. Tako da, kako mi se sad čini, na Vračaru postoji najveća verovatnoća da uđe šest lista, što mislim da nema skoro ni na jednoj opštini”, rekao je Šapić.

    On je dodao da je na opštini Stari grad obrađen 71 procenat glasova.

    ” Aleksandar Vučić- Stari grad sutra 35,05 odsto, Čuvari Starog grada, Marko Bastać 17 odsto, Za Zeleni, Stari grad 3,16 odsto, Ključ za pobedu, Stari grad, Narodna 3,40 odsto”, rekao je Šapić.

    Sopot je obrađen 85 odsto, a lista Aleksandar Vučić- Sopot sutra” osvojila je 68 odsto i Zajedno za naš Sopot 28,42 odsto.

  • Svako drugo dijete u BiH mlađe od 11 godina koristi društvene mreže

    Svako drugo dijete u BiH mlađe od 11 godina koristi društvene mreže

    Svako drugo dijete u BiH mlađe od 11 godina ima profil na nekoj od društvenih mreža.

    Ovaj frapantna informacija navodi se u istraživanju koje su na teritoriji BiH sproveli Kancelarija UNICEF-a i Regulatorna agencija za komunikacije, a iako je riječ samo o određenom broju anketiranih (obično nekoliko stotina ili par hiljada), podatak ni u kom slučaju ne može biti zanemaren.

    U eri Instagrama, TikToka, Snapchata i drugih društvenih mreža, koje su dostupne svima koji imaju pametne uređaje, opasnost vreba na svakom ćošku, posebno ako se uzme u obzir da one gotovo pa nemaju starosnu granicu za pristup.

    Nerijetko se o njih opeku i oni stariji, pa kako onda ne bi i najmlađi, koji teško mogu biti svjesni problema koje sa sobom nose klikovi, videa, fotografije ili objave.

    S tim u vezi stiže još jedna zabrinjavajuća činjenica iz istog istraživanja, a to je da je više od 50 odsto ispitane djece doživjelo neprijatnosti na internetu, a da više od 85 odsto o tome nije ni sa kim razgovaralo, što je nedavno potvrdila Nineta Popović, voditeljka Odjeljenja za komunikacije UNICEF-a u BiH.

    Ova organizacija, dodala je, radi na tome da internet učini sigurnim mjestom za učenje, druženje i izražavanje djece, te se sa nadležnima trude da promovišu bezbjednosne mjere na internetu.

    No, opreza nikad dosta. Roditelji sa kojima smo imali priliku da razgovaramo podijelili su za “Nezavisne novine” svoja iskustva kako se bore sa dječjim zahtjevima, školskim obavezama i sve većom ulogom društvenih mreža.

    “Djeci nikako nije mjesto na društvenim mrežama”, stav je Ivane K., majke devetogodišnje djevojčice, koja smatra i da društvene mreže nisu jedini problem.

    “Imate danas i druge aplikacije, kao i razne igrice koje djeca igraju, a koje imaju opcije za dopisivanje. I na igricama djeca mogu da stupe u komunikacije sa nepoznatim ljudima”, napominje Ivana.

    Bez obzira na to što u ovom slučaju govorimo o djeci koja spadaju u grupu mlađih osnovaca, dakle peti razred i niži, rijetkost je pronaći školarce koji ne posjeduju mobilni telefon. A gdje je tako, tu je i internet, a samim tim i društvene mreže.

    “Problem među osnovcima su i Viber grupe u koje oni masovno ubacuju jedni druge i dijele kontakte”, poručuje za “Nezavisne” Jovana, majka troje osnovaca.

    Iz iskustva kaže da su djeca u tim godinama nezrela i neiskusna, bez obzira na to koliko roditelji pokušavaju da pričaju sa njima.

    “Zato olako mogu upasti u probleme jer ne mogu tako dobro i realno procijeniti opasnost od internet komunikacije”, navodi ona i dodaje da je jedna od mogućnosti uticaja na djecu kontrola sadržaja koje gledaju.

    “Kao roditelji to možemo uraditi, možemo ograničiti šta mogu gledati i svakodnevno im pregledati sadržaje koje su gledali. Međutim, najvažnija stvar je svakako razgovor sa djecom jer u današnjem vremenu je najvažnije imati dobar odnos pun povjerenja, kako bi se oni mogli povjeriti roditelju čak i kada pogriješe i razumjeti da im je porodica jedini bezuslovni oslonac na koji uvijek mogu da računaju”, kaže Jovana.

    Kontrola sadržaja i upotrebe mobilnog telefona ključ je i za Nikolinu J.

    “Moja kćerka uskoro treba da krene u treći razred. Često dođe i traži da joj kupimo mobilni telefon, ali smo muž i ja protiv toga. Ona zna koliko dnevno može da koristi isključivo naš telefon, ali se i tu većinom radi o igricama”, pojašnjava Nikolina.

    Pojedini sagovornici smatraju da je dozvoljavanje djeci da tako mlada imaju društvene mreže očigledan propust roditelja.

    “Ako se vratimo nekoliko godina unazad, djeca nisu ni znala šta je pametni telefon, a kamoli imala profil na društvenim mrežama. Takođe, činjenica da je više od 50 odsto ispitane djece doživjelo neprijatnosti na internetu, a da više od 85 odsto o tome nije ni s kim razgovaralo, potvrđuje i to da roditelji ne obraćaju pažnju na društvene mreže koje su dopustili djeci da imaju”, navodi Marija iz Banjaluke.

    Sociolog Mirjana Čeko navodi da je prisustvo djece na društvenim mrežama složen fenomen koji se ne može jednostavno objasniti, niti se problemi koji dolaze s njim mogu riješiti preko noći. I ona smatra da podaci istraživanja u BiH ukazuju na ozbiljan problem komunikacije, pa čak i povjerenja između djece i odraslih.

    “Djeca su uplašena i osjećaju nelagodu da razgovaraju o svojim iskustvima, što dovodi do osjećaja izolacije, otuđenosti i nezadovoljstva. Osim toga, činjenica da se većina ovih profila nalazi na platformama kao što su TikTok, Snapchat i Instagram ukazuje na potrebu za većom regulacijom ovih platformi. Ali, pitanje regulacije društvenih mreža i zaštite djece na internetu je socijalni problem koji zahtijeva kolektivnu akciju. Ovo uključuje ne samo roditelje i staratelje, već i škole, vladine institucije, i same platforme društvenih mreža. Svi ovi akteri imaju ulogu u stvaranju sigurnog digitalnog okruženja za djecu”, naglasila je Čeko.

  • Stevandić: Nema više kruga dvojke – sad je krug trojke

    Stevandić: Nema više kruga dvojke – sad je krug trojke

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je da je na lokalnim izborima u Srbiji trijumfovala državotvorna ideja i čestitao listi Aleksandra Vučić.

    Stevandić je na drušptvenoj mreži “Iks” napisao “nema više kruga dvojke – sad je krug trojke”.

    “Nisam glasao na lokalnim izborima 2023. godine, jesam 2010. i 2011, ali su me vrijeđali autošovinisti, 2024. jesam i opet me vrijeđaju. Do njih je, a ne do glasanja”, rekao je Stevandić.

  • Vučić: SNS osvojila 52 odsto u Beogradu

    Vučić: SNS osvojila 52 odsto u Beogradu

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se posle održanih izbora.

    “Više od godinu dana trajali su stravični pritisci vezani za ibore”, rekao je Vučić.

    “Većinu smo imali i posle 17. decembra u Beogradu. Ali smo smatrali da to nije dovoljan legitimitet jer neki drugi nisu želeli da prave koaliciju sa nama. Sada ćemo imali 62 ili 63 mandata, umesto 54 koliko je bilo u decembru”, dodao je on.

    “U Beogradu ćemo imati 52% glasova izašlih na izbore.. U Pećincima 86% glasova”, dodao je.

    “Neverovatno ubedljiva pobeda u Novom Sadu, 45 mandata i 53% glasova u Novom Sadu”, rekao je Vučić.
    “U Novom Sadu su svi objedinjeno izlazili i tamo je izlaznost bila oko 50%. U Nišu je bila najteža utakmica, 32 mandata biće, dovoljno za većinu. Ali biće moj predlog da se dogovore kako da se problemi ubuduće rešavaju. Jedna lista grupe građana Milića je dobila skoro 23% glasova”, kazao je on.

    “U Subotici smo dobili skoro 50% glasova, a naši partneri iz SVM 27%”, nastavio je predsednik Srbije.

    “Mi mislimo da u Beogradu su dve opštine interesantne, u svim ostalima ćemo izvesno imati većinu. Moguće i 16, na Vračaru je jedan mandat gore-dole samo.”

    Osvrnuo se i na napade opozicije i kritike zbog pozivnih centara.

    “Tužno je bilo gledati napade na telefonske centre. Ne samo da je to normalno u svim evropskim zemljama nego je poželjno, to i naši protivnici rade. Jedino pitanje koje može da se postavi jeste jesmo li mi platili zakup, sve drugo je sramota za onoga ko to dovodi u pitanje”, rekao je.

    Vučić dodaje da je pred vladajućom većinom ozbiljan posao, pre svega rad na pripremi Ekspa.

    “Mi u Beočinu imamo 81 odsto glasova, u Vršcu 68 odsto. Grocka 70 odsto glasova, u Bečeju 81 odsto zajedno sa Mađarima. U Bosilegradu 95,9, na sto odsto prebrojanih”, kazao je Vučić, i pozdravljen je aplauzom.

    Predstoji nam težak rad i mnogo problema, kazao je on.

    “Užasni problemi, tiču se spoljnopolitičke situacije. Moramo čuvati našu zemlju, mir i slobodu. Zamolio bih vas i da pružite ruku našim političkim protivnicima. Da pokažete poštovanje prema njima. Da tri puta u Nišu razmislite hoćete li sami, i kako ćete da vladate. To nije rezultat kao u Beogradu i Novom Sadu. U Novom Sadu ste imali mnogo novca uloženo protiv nas, a ostvarili smo ubedljivu pobedu. Opet, zahvalan sam Nišlijama na pobedi”, istakao je Vučić.

    Moram da kažem građanima Srbije jedno veliko hvala, rekao je Vučić.

    “Kada smo prihvatili da izbori budu 2. juna, mnogo sam zahvalan Ani Brnabić što je pristala da spusti tenzije, i molim je da taj posao nastavi i ubuduće. Pomogao sam da se dobije još tri godine, da pokažemo ljudima šta možemo da uradimo. Da podignemo zemlju, da se ponosimo njom. Imate vremena da proslavite večeras, ali ne da budete bahati”, poručio je Vučić članovima SNS.

    Podsetimo, malo posle 21 čas, predsednik SNS-a i premijer Srbije Miloš Vučević saopštio je prve rezultate iz izbornog štaba SNS-a i rekao da je ta stranka odnela ubedljivu pobedu.

  • Nestorović: U Beogradu smo osvojili između devet i deset odsto, to je 10-15 odbornika

    Nestorović: U Beogradu smo osvojili između devet i deset odsto, to je 10-15 odbornika

    Predsjednik pokreta “Mi snaga naroda” Branimir Nestorović izjavio je večeras da je izlaznost na današnjim lokalnim izborima bila niska, ocjenjujući da veliki dio građana ”više nije zainteresovan” za izbore.

    Prema podacima kojima raspolažemo, koje su nam prenijeli kontrolori sa biračkih mjesta, u Beogradu smo osvojili između devet i deset odsto, što je otprilike 10 do 15 odbornika – rekao je Nestorović, i dodao da će pokret sačekati rezultate, kako bi na osnovu odnosa snaga ramotrili dalju situaciju.

    On je naveo da je cilj pokreta ostao isti, odnosno da se pređe iznad cenzusa.

    – Cilj nam je bio da pređemo iznad cenzusa, da imamo neprekidan rast koji se ogleda u više odbornika, i razvoj pokreta, što je i ostvareno – rekao je Nestorović.

    Zahvalio se onima koji su glasali za pokret.

    – Rezultat koji smo ostvarili je fantastičan, u sljedećem periodu pokušaćemo da opravdamo povjerenje građana i još malo porastemo – rekao je Nestorović i naveo da će kandidat pokreta Borislav Antonijević postati okosnica tima.

    Naveo je da su budući ciljevi pokreta da ”do 2026 postane jedna od najjačih političkih snaga u Srbiji i da tada preuzme vlast”.

    – Nećemo ni sa kim ići u koaliciju, ostajemo pri stavu iz decembra prošle godine. Možemo da vidimo ko će nas podržati, i da tako formiramo manjinsku vlast – rekao je Nestorović, dodajući da će pokret ”Mi snaga naroda” uvijek izaći na izbore, ”jer tako treba”.

    Ocijenio je da je dio opozicije koji je bojkotovao izbore izdao svoje birače bojkotom.