Autor: INFO

  • Kovačević: Evropski put nikako ne ide zajedno sa tzv. kancelarijom visokog predstavnika

    Kovačević: Evropski put nikako ne ide zajedno sa tzv. kancelarijom visokog predstavnika

    Evropski put BiH, odnosno pristupni pregovori sa EU ne idu nikako zajedno sa takozvanom kancelarijom visokog predstavnika, jer da je moguće to bi sasvim sigurno do sada kao dobru praksu pokazala jedna od 27 članica EU, izjavio je Srni delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

    Kovačević je naveo da u tom smislu čovjek jedinostavno ne zna šta je jadnija i mučnija izjava, da li ona lažnog visokog predstavnika Kristijana Šmita koji tvrdi da bi optimalno vrijeme za njegov odlazak bilo nakon nekih 20 godina, dakle 50 godina poslije potpisivanja Dejtonskog mirovnoh sporazuma ili je možda još gore to što stranke “trojke”, odnosno predstavnici političkog Sarajeva pružaju bezrezervnu podršku OHR-u i lažnom visokom predstavniku Kristijanu Šmitu.

    Prema njegovim riječima, očigledno je da oni žele sve osim toga da preuzmu odgovornost za vođenje ove zemlje zajedno sa predstavnicima druga dva naroda i zajedno sa predstavnicima oba entiteta u BiH

    – Na njihovu priču o “ruskim satelitima”, moram da podsjetim sateliti kako ruski, tako američki, evropski, kineski ili bilo koji drugi kruže u orbiti dok u BiH oni treba da žive sa predstavnicima srpskog konstitutivnog naroda jednog od tri ravnopravna naroda u BiH i sa predstanicima oba entiteta – rekao je Kovačević, koji je i portparol SNSD-a.

    On je naveo da je to ono što je njihov problem, što žele BiH samo za sebe i BiH bez bilo koga drugog, pa su onda sve druge spremni nazivati svim pogrdnim imenima i ocrnjavati na svaki raspoloživi način.

    – Na kraju da odgovorim i Kristijanu Šmitu koji tvrdi kako je, kako on kaže, “Mile Dodik nekada bio mnogo više prijateljski nastrojen prema njemu jer je od njega nešto tražio”. Samo da podsjetim da se Milorad Dodik jednom jedini put sreo sa Kristijanom Šmitom, da je i tada bio predsjednik Republike Srpske a da je Šmit tada bio savezni njemački ministar poljoprivrede, da Milorad Dodik i tada od njega nije tražio ništa za sebe niti je bilo šta tražio od njega već je tražio da Njemačka omogući da poljoprivrednici iz Republike Srpske ne trpe štete zbog potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju – rekao je Kovačević.

  • Prištinska policija neovlašteno upala u prostor škola koje pohađaju srpska djeca

    Prištinska policija neovlašteno upala u prostor škola koje pohađaju srpska djeca

    Policija samoproglašenog Kosova ušla je bez naloga i fotografisala prostorije Osnovne škole “Leposavić” i srednje škole “Nikola Tesla” u tom mjestu koje pohađaju srpska djeca.

    Direktor Srednje škole “Nikola Tesla” Slađan Radović rekao je da ne zna šta su oni tražili, ali da je očito namjera da uplaše Srbe.

     

    On je naglasio da su škole radile i opstajale i u težim uslovima te da niko nema pravo da Srbima brani da obrazuju svoju djecu.

    – Naša i druge škole na sjeveru radile su i u težim uslovima. Obrazovali smo djecu po planu i programu Ministarstva prosvjete Srbije, tako da ćemo to sigurno i dalje raditi. Nama nema niko pravo da brani da vaspitavamo i obrazujemo našu djecu po planu i programu Ministarstva prosvjete Srbije – rekao je Radović za Kosovo onlajn.

    On je pozvao sve roditelje i učenike da se ne plaše i da se upisuju u škole

  • Košarac: Fijasko misije pri UN pokazuje besmisao Zlatka Lagumdžije

    Košarac: Fijasko misije pri UN pokazuje besmisao Zlatka Lagumdžije

    Ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija doživio je fijasko u UN jer se, umjesto koristi za sve građane, odlučio da uzrokuje štetu srpskom narodu, krši zakone i Ustav BiH, zloupotrijebi položaj i uzurpira institucije, rekao je Srni zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.

    Komentarišući fijasko Misije BiH u UN-u, koja nije uspjela da obezbijedi podršku za izbor BiH među 18 članica Ekonomskog i socijalnog savjeta UN /EKOSOK/, Košarac je istakao da to pokazuje sav besmisao Lagumdžije u Njujorku.

    – O značaju ovog savjeta govori činjenica da obuhvata oko 70 odsto aktivnosti UN i naravno da Lagumdžija ovu informaciju krije kao zmija noge, pa smo o njegovim najnovijim diplomatskim “bravurama” upoznati putem medija – naveo je Košarac koji je i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara.

    Kao razlog za ovaj fijasko, Košarac je istakao to što je Lagumdžija svu energiju usmjerio na lobiranje i traženje sponzora za sramnu rezoluciju o Srebrenici, što je uticalo na to da BiH ostane izvan EKOSOK-a.

    – Na kraju nije uspio ni u čemu. Sramna rezolucija nije prošla onako kako se Lagumdžija potajno nadao. Nije dobila podršku 2/3 svjetske populacije, a BiH je ostala izvan EKOSOK-a – istakao je Košarac.

    Košarac kaže da Lagumdžija nije uspio ni da obezbijedi članstvo BiH u EKOSOK-u, a ni rezolucija o Srebrenici nije prošla onako kako su se nadali bošnjački političari.

    Prema njegovim riječima, Lagumdžija nije našao za shodno da se posveti zalaganju za članstvo BiH u organizaciji, koja je nakon Savjeta bezbjednosti najvažnije tijelo UN, a nije ga zanimalo ni to što su sva tri člana Predsjedništva BiH podržala pokušaj učlanjenja BiH u EKOSOK.

    – Јedino u čemu je Lagumdžija uspio jeste da obezbijedi još jedan više nego opravdan razlog za njegovu smjenu – zaključio je Košarac.

    Misija BiH u UN doživjela je fijasko jer nije uspjela da obezbijedi podršku za izbor BiH među 18 članica UN-ovog Ekonomskog i socijalnog savjeta /EKOSOK/, a ovu informaciju nije ni objavila, naveo je zagrebački Večernji list izdanje za BiH.

    Predsjednik EKOSOK-a Paula Narvaez objavila je da je 18 zemalja, među kojima nije BiH, izabrano u saziv ove organizacije, koja je nakon Savjeta bezbjednosti, najvažnije tijelo UN.

    BiH su, prema pisanju ovog lista, izbacili Azerbejdžan i Јermenija, koji su dobili podršku 148 zemalja, dok je za BiH glasalo tek 76 zemalja.

    Pokušaj uključenja BiH u EKOSOK UN podržala su sva tri člana Predsjedništva BiH, a procjena je da je članstvo BiH u EKOSOK-u postalo kolateralna šteta nedavnih podizanja napetosti u zemlji nakon podjela zbog donošenja u UN rezolucije o Srebrenici, navodi se u tekstu.

  • Uzdrmana Šmitova pozicija

    Uzdrmana Šmitova pozicija

    Iako se već dugo govori kako će napredak Bosne i Hercegovine na evropskom putu, učiniti suvišnim Kacelariju visokog predstavnika u BiH (OHR), posljednje informacije idu u prilog tezi o riješenosti da Bosna i Hercegovina postane suvišna.

    Kako drugačije objasniti ispunjavanje želja Milorada Dodika o ukidanju ovlaštenja OHR, što ga onda čini suvišnim, u trenutku kada on na sva zvona prijeti secesijom Republike Srpske koju u najnovijoj fazi zove projektom mirnog razlaza, piše Oslobođenje.

    Dodik je svoju komisiju za razdruživanje RS od Federacije ozvaničio, a po onome što se može čuti iz dobro obaviještenih krugova u Briselu pri kraju je i projekat oduzimanja ovlaštenja od Kristijana Šmita.

    On to zove “razgovorima o usklađivanju OHR i evropskog puta BiH”, ali izvori Oslobođenja kažu da je glavni argument raznih briselskih angelina da bi se s Dodikom sve dogovorilo da Šmit nije svojom intervencijom ojačao izborni integritet?!

    Pakleni plan na programu je već naredne sedmice, na sjednici Savjeta za implementaciju mira u BiH (PIK).

    -Nedavni svesrpski sabor, nakon koga je čak i srpski predsjednik Aleksandar Vučić postao tumač Dejtona i vrhovna volja u podjeli imovine, očito nisu dobacili do briselskih vrhova: čak štaviše, čini se zapravo da maske padaju i da je ono Dodikovo obećavanje kako će ga pogurati evropski prijatelji došlo na red. Evropska unija – u svemu posve nejedinstvena – odjednom bi da o OHR govori jednim glasom, onim Johana Satlera koji je već spakovao kofere. Za svaki slučaj. Pod istom krinkom evropskog puta na koji će Dodik u Putinovom šinjelu – piše ovaj medij.

    Kako navode, ima zemalja koje ne pristaju na daljnju destabilizaciju Balkana – među njima su Velika Britanija, Sjedinjene Američke Države, Kanada, Japan, Turska, a od evropskih je najglasnija Holandija. Na Dodikovoj je strani Francuska i čvrsto Italija.

    Izvori kažu da Njemačka još nije prelomila, upravo zbog dosta dobrog poznavanja stanja na terenu ali i zbog brojnih “srbijanskih neispunjenih obećanja”.

     

     

  • Koga će u Banjaluci podržati najveća opoziciona stranka – Jelenu Trivić ili Draška Stanivukovića

    Koga će u Banjaluci podržati najveća opoziciona stranka – Jelenu Trivić ili Draška Stanivukovića

    Najveća opoziciona politička partija u Republici Srpskoj, SDS, još nije donijela odluku o tome koga će podržati za gradonačelnika Banjaluke na predstojećim lokalnim izborima u oktobru.

    Ono što je prethodnih dana i mjeseci obznanjeno jeste to da će kandidate za prvog čovjeka najvećeg grada u Srpskoj imati PDP, koji je za funkciju ponovo kandidovao aktuelnog gradonačelnika Draška Stanivukovića, zatim Narodni front, koji je kandidovao svoju predsjednicu Jelenu Trivić, te SNSD, čiji je kandidat za gradonačelnika Banjaluke Nikola Šobot.

    Iako je ranije najavljivano da bi do početka juna SDS konačno trebalo da se izjasni oko toga da li će imati svog kandidata za gradonačelnika Banjaluke ili će pak podržati nekog drugog opozicionog kandidata, Stanivukovića ili Trivićevu, prošla je i sredina mjeseca a iz najveće opozicione stranke još nije objavljena konačna odluka o tom pitanju.

    – Ono što je izvjesno jeste to da se odustalo od toga da SDS izađe sa svojim kandidatom za gradonačelnika. S druge strane, još nije donijeta odluka o tome koga će stranka podržati na predstojećim izborima – Draška Stanivukovića ili Jelenu Trivić. U Gradskom odboru SDS postoje žestoke podjele po tom pitanju i konačna odluka o tome, ma kakva ona bila, prijeti da izazove nove potrese u banjalučkom SDS – otkrivaju za Srpskainfo odlično obaviješteni izvori iz vrha najveće opozicione stranke u Republici Srpskoj.

    Predsjednik SDS Milan Miličević, podsjećamo, ranije je izjavio da ne postoji šansa za dogovor između opozicionara oko zajedničkog kandidata za gradonačelnika Banjaluke.

    – Nažalost, razlozi su svima poznati. Gradski odbor SDS još nije donio zvaničnu odluku, moguće je i da mi idemo sa svojim kandidatom. O tom potom – rekao je Miličević nakon zajedničkog sastanka lidera opozicionih stranaka koji je u aprilu organizovan u Banjaluci.

    Predsjednik Gradskog odbora SDS Banjaluka, Željko Raljić, za Srpskainfo potvrđuje da ta stranačka organizacija još nije donijela konačan stav o tome koga će podržati kao kandidata opozicije za gradonačelnika Banjaluke.

    – Danas će biti održana sjednica Glavnog odbora SDS u Istočnom Sarajevu i tu bi, između ostalog, trebalo da se razgovara i o kandidatima za predstojeće lokalne izbore. Što se tiče Banjaluke, odluka o tome koga će SDS podržati još nije donijeta – ističe Raljić.

    Predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić, za naš portal kaže da očekuje podršku SDS njenoj kandidaturi za gradonačelnika Banjaluke.

    – Ta odluka je na njihovom gradskom odboru i vjerujem da će biti pozitivna. Kako sam više puta naglasila, ishod njihove odluke u Banjaluci neće remetiti naše odnose generalno, niti našu odluku da podržimo kandidate SDS u mnogim lokalnim zajednicama širom Republike Srpske – poručuje Trivićeva.

     

  • Orban otkrio plan NATO-a: Sprema se preokret?

    Orban otkrio plan NATO-a: Sprema se preokret?

    NATO, u okviru svoje misije u Ukrajini, želi da stvori vojne baze u Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj radi koordinacije isporuke oružja Kijevu, rekao je mađarski premijer Viktor Orban za “Radio Košut”.

    “NATO želi da stvori takozvanu ‘Misiju NATO-a’ u Ukrajini. To znači da će NATO koordinirati prenošenje oružja u Ukrajinu zemalja NATO-a – u Poljskoj, Slovačkoj i Rumuniji”, rekao je Orban, prenosi “b92”.

  • Dodik: Kavazović ne može nama Srbima držati nikakve lekcije

    Dodik: Kavazović ne može nama Srbima držati nikakve lekcije

    Mislim da bi bilo pristojno da se reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović uoči velikog muslimanskog praznika ne bavi politikom, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Iks nalogu.

    Dodik je naveo da Kavazović “traži od nas da ih zovemo onako kako hoće, a nas naziva bosanskim Srbima”.

    – Mi nismo bosanski Srbi, već Srbi. A ljutite se kad vas nazivamo bosanski muslimani, a ne Bošnjaci. I nemojte da brinete o nama Srbima, jer veoma dobro znamo kako ste brinuli o nama kad ste formirali Handžar diviziju i Zelene beretke – naglasio je Dodik.

     

    Dodik je poručio Kavazoviću da “ne može nama Srbima držati nikakve lekcije”.

    – Republika Srpska je u BiH unijela svoju teritoriju i suverenitet, a to može i da iznese – istakao je Dodik.

  • Dodik: Odbrana sarajevsko-romanijske regije odredila dalju sudbinu cijele Srpske

    Dodik: Odbrana sarajevsko-romanijske regije odredila dalju sudbinu cijele Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da je odbrana Sarajevsko-romanijske regije jedna od najvažnijih bitaka u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, koja je odredila dalju sudbinu ne samo ove regije, već i cijele Republike Srpske.

    Zato ne kažemo uzalud da je Sarajevsko-romanijska regija bedem odbrane srpskog naroda i Republike Srpske. Kako početkom 1992. godine, tako i danas, 30 godina nakon građanskog rata u BiH, ova regija i grad Istočno Sarajevo su od strateškog značaja za Republiku Srpsku i njihova uloga je od velike važnosti za sve nas u Srpskoj – naglasio je Dodik za Srnu povodom obilježavanja Dana odbrane Sarajevsko-romanijske regije.

    On je dodao da je narod Sarajevsko-romanijske regije podnio najveću žrtvu u proteklom ratu i da se slobodno može reći da su ta regija i njen narod simboli patriotizma, hrabrosti, junaštva i herojske borbe, ali i simbol velike žrtve koja nije nimalo zanemariva i kao takva ne smije biti nikada zaboravljena.

    Dodik je istakao da je zahvaljujući pripadnicima Sarajevsko-romanijskog korpusa, koji je brojao oko 20.000 boraca, odbijeno 35 ofanziva takozvane Armije BiH, a jedna od najtežih, najizazovnijih, ali i najslavnijih bitaka izvedena je polovinom juna 1995. godine kada su mislimani izvršili napad sa namjerom da presijeku teritoriju Republike Srpske i zauzmu veliki dio srpske zemlje.

    – Pripadnici Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske tokom cijelog rata branili su svoja ognjišta, djecu, žene i starce pred najezdom razularenih pripadnika takozvane Armije BiH koji su kidisali na sve što je srpsko. Hrabri pripadnici ovog korpusa branili su svaki pedalj srpske zemlje, spriječivši tako zle namjere neprijateljskih snaga, braneći životima svaki milimetar svoje otadžbine – naglasio je Dodik.

    Predsjednik Srpske je naveo da je 16. jun veoma važan datum u odbrani srpskih položaja na sarajevskom ratištu koji su gotovo svakodnevno bili izloženi žestokim napadima muslimanskih formacija na svim frontovima.

    On je podsjetio da je na današnji dan 1992. godine u akciji srpskih boraca uspostavljanja saobraćajna komunikacija Lukavica – Pale koja je omogućila redovno snabdijevanje potrebnim namirnicama i sanitetskim materijalom stanovnika srpskih naselja Grbavice, Lukavice i Srpske Ilidže, te brži preveoz ranjenih boraca u bolnicu Koran na Pale ili dalje prema Srbiji.

    Prema njegovim riječima, na početku rata muslimanske paravojne jedinice zauzele su značajne kote na dijelu puta Lukavica – Pale, te je civilno rukovodstvo tadašnje opštine Srpsko Novo Sarajevo odlučilo da se krene u oslobađanje dijela ove veoma važne putne komunikacije.

    Borbe su vođene cijeli dan, a u večernjim časovima srpske jedinice, koje su činili mještani i protjerani Srbi iz Sarajeva, naveo je Dodik, potisnule su neprijatelja i ovladale putnom komunikacijom i počeli sa utvrđivanjem položaja.

    – Zato ću uvijek reći da su Sarajevsko-romanijska regija i Istočno Sarajevo bedem odbrane i kolijevka Republike Srpske. Zajedno su rasli, razvijali se, gradili i uzdizali iz pepela. Ova regija je zavjet srpskim borcima koji su svoje živote ugradili u temelje Republike Srpske.

    Sarajevsko-romanijski korpus branio je i odbranio veliki dio srpske teritorije, ali je, nažalost, veliki dio iako odbranjen u ratu, u miru pripao FBiH. Hrabri narod Sarajevsko-romanijske regije bio je svjestan žrtve koju su podnijeli, ali su se svjesno svega odrekli, i imanja i kuća, da bi sačuvalu svoju otadžbinu, znajući da bez nje nema ni slobode, ni budućnosti. Danas su svoj novi dom naši u gradu Istočno Sarajevo i njegovih šest opština- istakao je Dodik.

    On je naglasio da današnje i buduće generacije nikada ne smiju da zaborave da je u Odbrambeno-otadžbinskom ratu za odbranu ove regije život dalo više od 4.000 boraca Sarajevsko-romanijskog korpusa, dok ih je oko 10.000 ranjeno.

    Predsjednik Srpske je rekao da o stradnju naroda ove regije danas svjedoči i Manastir Svetog Georgija na Ravnoj Romaniji, koji je izgrađen kao vječni pomen i zavjet srpskim junacima, na čijim su unutrašnjim zidovima ispisana njihova imena.

    – Danas nas u Sarajevu nazivaju genocidnim narodom, po ambasadama ispisuju uvredljive grafite, predstavljajući samo svoje žrtva žrtvama proteklog rata, ponižavajući tuđe. Samo na ovom području, nedaleko od Sarajeva, ubijeno je više od 4.000 pripadnika Sarajevsko-romanijskog korpusa. Prevelika je naša žrtva bila kroz cijelu istoriju da bi danas dozvolili da nas neko naziva genocidnim i nikada to nećemo dozvoliti.

    Mi se ne igramo žrtvama, ne falsifikujemo podatke, već samo poštujemo svoje i tražimo i od drugih da to poštuju, kao što i mi poštujemo njihova stradanja. Zato ne smijemo dozvoliti da i jedna srpska žrtva padne u zaborav. Naša je dužnost i obaveza, kao i svih budućih pokoljenja da čuvamo uspomenu na njih – istakao je Dodik.

    On je poručio da nam se nikada više ne smije ponoviti Stari Brod i Garavice, mnogobrojne masovne grobnice, jame i srpska stratišta za koja nismo ni znali, a koje su komunisti vješto krili i zataškavali.

    – Svaka žrtva ima svoje ime, i svakoj od žrtavama dugujemo zahvalnost za slobodu koju danas imamo u svojoj otadžbini, u svojoj Republici Srpskoj – naglasio je predsjednik Republike Srpske.

  • Stevandić: Onaj ko traži ukidanje Srpske, glasa za njenu samostalnost

    Stevandić: Onaj ko traži ukidanje Srpske, glasa za njenu samostalnost

    Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da onaj ko traži ukidanje Republike Srpske u stvari glasa za njenu samostalnost.

    U ovom momentu Zukana Heleza smatramo najvećim promoterom samostalnosti Republike Srpske – rekao je Stevandić u Trebinju.

     

    Helez je nedavno najavio da će bošnjačke vlasti, u svjetlu rezolucije o Srebrenici, zatražiti ukidanje Republike Srpske, tako što će ona biti podijeljena na dva kantona, a njeno ime biti izbrisano zauvijek.

    On je zaprijetio i da će Srbi “izvući deblji kraj” ako se ne povinuju njegovom planu o podjeli, i proći, kako je rekao, kao Srbi iz Republike Srpske Krajine, koji su protjerani u hrvatskoj akciji “Oluja”.

    Helez je rekao da bi za Srbe bila “prednost” ako bi se sami iselili iz Republike Srpske i BiH

  • Ujedinjena Srpska podržava republičke institucije u zaštiti Ustava i imovine

    Ujedinjena Srpska podržava republičke institucije u zaštiti Ustava i imovine

    Predsjedništvo Ujedinjene Srpske usvojilo je danas zaključak da će pružiti podršku institucijama Republike Srpske kako u zaštiti imovine i Ustava, tako i predsjedniku Republike Srpske u montiranom sudskom procesu.

    Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić rekao je da neće sklapati koalicije niti davati podršku kandidatima opozicionih stranaka jer je nisu odazivali na sastanke o važnim temama u Narodnoj skupštini ni kod predsjednika Republike Srpske.

    On je naveo da su, tamo gdje postoje dobri odnosi sa koalicionim partnerima, uglavnom SNSD-om, koji ima najviše načelnika, opštinski i gradski odbori Ujedinjene Srpske dobili potpunu slobodu da sklope uslovnu podršku kandidatima.

    Stevandić je rekao i da su zadužili Milana Petkovića i pravni tim stranke da kreira zaključak na Deklaraciju Svesrpskog sabora u danu usvajanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske da bi se izbjegle nedoumice u vezi sa 9. januarom.

    Takođe, Stevandić kaže da su zaduženje dobili i da se u skladu sa članom 30. Deklaracije, koja definiše da je Bože pravde svesrpska himna, a svesrpski grb, grb Nemanjića izradi prijedlog zakona o upotrebi grba, zastave i himne i vrati na pravno nesporan način u zakonodavstvo Srpske.

    Stevandić je pojasnio da to treba da bude na način da se ne mijenja sadašnji grb, nego radi sporazuma specijalnih i paralelnih veza, koji je definisao da se mogu koristiti simboli koji imaju istorijsko, kulturološko i etičko nasljeđe naroda u BiH.