Autor: INFO

  • Putin: Ruska mirovna inicijativa može da zaustavi rat

    Putin: Ruska mirovna inicijativa može da zaustavi rat

    Mnogi zapadni političari nisu htjeli čak ni da se udube u suštinu novog ruskog prijedloga za regulisanje situacije u Ukrajini, iako ta inicijativa realno može da zaustavi rat, izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin.

    Pomoćnik predsjednika Јurij Ušakov pročitao je Putinovo obraćanje učesnicima 10. međunarodnog naučno-ekspertskog foruma “Primakovska čitanja” u Moskvi.

    Ruski lider je naveo da polazi od toga da će učesnici foruma razmotriti ideje Moskve za formiranje sistema ravnopravne i nedjeljive bezbejdnosti na evroazijskom kontinentu, kao i novi mirovni prijedlog za rješavanje ukrajinske krize.

    – Za razliku od mnogih zapadnih političara, koji nisu htjeli ni da se udube u suštinu inicijative koju smo pokrenuli, verujem da će učesnici foruma razmotriti promišljeno i racionalno pristupiti njenom razmatranju i moći da vide da ona realno predviđa mogućnost prekida sukoba i njegovo političko i diplomatsko rešavanje – rekao je Putin.

    Predsjednik Rusije je u svom pozdravu učesnicima pomenuo i temu BRIKS-a, rekavši da ta grupa postaje lokomotiva za izgradnju pravednog svetskog poretka, ravnopravnog i oslobođenog diktata.

    Ranije je predsednik Rusije Vladimir Putin izneo nove mirovne prijedloge za rješavanje sukoba u Ukrajini, koji predviđaju priznavanje statusa Krima, DNR, LNR, Hersonske i Zaporoške oblasti kao dijelova Rusije, utvrđivanje nesvrstanog i beznuklearnog statusa Ukrajine, njena demilitarizacija i denacifikacija i ukidanje antiruskih sankcija.

    Ukrajinska strana je ovu inicijativu odbila.

  • UIO BiH poništio konkurs za kupovinu objekta

    UIO BiH poništio konkurs za kupovinu objekta

    Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH poništila je javni konkurs za kupovinu objekta za smještaj zaposlenih u Glavnoj kancelariji UIO u Banjaluci, i objekta za smještaj zaposlenih u Regionalnom centru UIO u Banjaluci, a razlog za ovu odluku je previsoka ponuda od strane Grand Trade, koji je za svoj objekat u centru najvećeg grada u Srpskoj tražio više od 98 miliona KM.

    Ova informacija potvrđena je “Nezavisnim novinama” iz UIO BiH, a to praktično znači da zasad nema ništa od kupovine zgrade Grand Trade, koja je u vlasništvu banjalučkog biznismena Mila Radišića, koji je i jedini poslao ponudu Upravi.

    “Podsjećamo, 13. decembra 2023. godine UIO je raspisla javni oglas na koji je u predviđenom roku stigla jedna ponuda i to od ponuđača Grand Trade d.o.o. iz Banje Luke, pri čemu je za potrebe kancelarijskog i višenamjenskog prostora (sale za sastanke, prostorije za smještaj servera…), ponuđač dostavio ponudu u iznosu od 71.119.620,00 KM s PDV-om, dok je za potrebe parking prostora dostavljena ponuda u iznosu od 27.451.710,00 KM s PDV-om”, podsjetili su iz Uprave na ponudu Radišićeve firme.

    Dalje su naveli da je nadležna komisija pri UIO BIH izvršila evaluaciju ponude, pregleda objekat i utvrdila da je pristigla ponuda imala svu traženu dokumetaciju iz oglasa, kao i da ponuđeni objekat ispunjava sve tražene uslove propisane oglasom. Međutim, problem je bila cijena od gotovo 100 miliona KM koju je tražio Radišić.

    “Imajući u vidu da je u Budžetu UIO za nabavku/kupovinu pomenutog objekta u Banjaluci raspoloživ iznos od 67.500.000,00 sa PDV-om, komisija je dala prijedlog da se zbog nedovoljnog iznosa sredstava za realizaciju predmetnog javnog oglasa, isti poništi u cjelosti, pa je u skladu s tim donesena i odluka o poništenju oglasa”, pojasnili su za “Nezavisne novine”.

    Podsjećanja radi, Uprava za indirektno oporezivanje BiH, tačnije Glavna kancelarija u Banjaluci, još od 2007. godine pokušava riješiti problem smještaja zaposlenih.

    Početna ideja išla je ka tome da se kupi zemljište i da se gradi objekat, ali nisu uspjeli naći rješenje sa banjalučkom Gradskom upravom.

    Nakon toga, navode iz ove institucije, Savjet ministara BiH je donio Odluku o višegodišnjim kapitalnim ulaganjima UIO u kojoj se vrši izmjena na način da će UIO kupiti gotov objekat za smještaj službenika u Banjoj Luci.

    “Do danas je UIO u čak pet navrata pokušala da kupi gotov objekat u Banjoj Luci (uključujući i ovaj zadnji pokušaj), međutim i ovi postupci su bili bezupješni. Tako službenici koji rade u Glavnoj kancelariji u Banjoj Luci i službenici zaposleni u Regionalnom centru Banja Luka nastavljaju raditi u iznimno lošim uslovima za rad”, poručili su iz Uprave.

  • Stižu banke na točkovima – evo kako će izgledati

    Stižu banke na točkovima – evo kako će izgledati

    Banke u Republici Srpskoj uskoro će imati mogućnost da poslove obavljaju i iz vozila, što će obradovati stanovnike malih opština u kojima ne postoji šalter banke.

    To je predviđeno izmjenama i dopunama Zakona o mjerama bezbjednosti u poslovanju gotovim novcem i drugim vrijednostima, koga je u formi prijedloga na usvajnje uputio predsjednik NSRS Nenad Stevandić. Nacrt je usvojen u maju, a Prijedlog je na dnevnom redu parlamenta početko jula i u njemu nema izmjena.

    –Uplatno-isplatno mjesto u smislu ovog zakona je mjesto na kojem je omogućeno strankama da obavljaju poslove sa novcem iz vozila (mobilna ekspozitura) – predviđeno je.

    Razlog za podnošenje ovog prijedloga jeste omogućavanje svim građanima Republike Srpske korištenje bankarskih usluga, s obzirom da u pojedinim jedinicama lokalne samouprave nijedna banka ne obavlja bankarsku djelatnost (npr. Drinić, Berkovići, Istočni Drvar, Kalinovik) ili na područjima gdje veći dio teritorije nije pokriven ovom uslugom (npr. Hercegovina).

    -Time će se omogućiti građanima koji žive na ovim područjima da ostvaruju svoja prava kao što je npr. pravo na osnovni račun, radi primanja plate ili penzije. Agencija za bankarstvo Republike Srpske je podzakonskim aktima regulisala ovakav vid obavljanja bankarske djelatnosti sa istim ciljem, omogućavanja korištenja bankarskih usluga građanima koji žive u područjima u kojima ne posluje nijedna banka – navodi Stevandić u obrazloženju.

  • Da li će vladajuća koalicija u Srpskoj u pojedinim opštinama izaći na izbore odvojeno

    Da li će vladajuća koalicija u Srpskoj u pojedinim opštinama izaći na izbore odvojeno

    Najava Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a, da će najjača stranka u Republici Srpskoj imati kandidate za grado/načelnike u 64 lokalne zajednice u Srpskoj, ali i činjenica da su njegovi koalicioni partneri Demos, NPS, Ujedinjena Srpska, SPS, DNS i Socijalistička partija takođe najavili da će u pojedinim opštinama dati svoje kandidate, nije ništa drugo nego utvrđivanje trenutnih pozicija, odnosno namjera SNSD-a da osigura dominaciju, a manjih stranaka da dokažu svoju prisutnost na političkoj sceni.

    Sagovornici “Nezavisnih novina” u pomenutim najavama ne vide ni nikakvu dvostruku igru, preciznije rečeno, ne vide namjeru da se pričom o više kandidata i kuloarskim izjavama kako stvari u koaliciji ne funkcionišu želi zavarati opozicija.

    Za Mladena Bubonjića, komunikologa iz Banjaluke, stvar je više nego jasna, a on je zagovornik teze da je poruka SNSD-a – zadržati političku moć.

    Pored toga, smatra da postoji još jedan razlog – nepovjerenje.

    “S jedne strane, SNSD želi osigurati prisutnost i kontrolu u svim opštinama kako bi zadržali svoju političku moć, a s druge postoji sumnja da su neki koalicioni partneri na prošlim izborima tajno podržavali opozicione kandidate”, smatra Bubonjić.

    Što se tiče koalicionih partnera SNSD-a, on nedvosmisleno kaže da je njihova grado/načelnička priča isključiva povezana sa željom da ne nestanu sa političke scene.

    Ključ u ovoj priči, dodaje Bubonjić, jeste Milorad Dodik, koji drži sve konce.

    U predizbornim kampanjama je “dopušteno” lagati, počinje svoj komentar novinar Darko Momić, koji nije uvjeren da će SNSD zaista imati kandidate u svim lokalnim zajednicama.

    “U stvari, potpuno sam siguran da neće, prije svega u malobrojnim opštinama”, izričit je Momić.

    Na pitanje da li smatra da ovakve najave imaju za cilj da zavaraju opoziciju i da li se to može obiti o glavu, Momić ističe da ne vjeruje ni u tu priču.

    “Ne bih rekao da se iza tih dvostrukih kandidatura krije neka politička igra s ciljem da se preigra opozicija. Manji koalicioni partneri koriste lokalne izbore da svojim biračima pokažu da imaju i neku svoju politiku. Da to ne rade, birači bi se vjerovatno opredjeljivali po principu ‘ako već glasam za vlast, glasaću za najjaču stranku’, što bi dovelo do potpunog gašenja manjih koalicionih partnera”, naveo je on.

    U razgovoru za “Nezavisne novine” on dodaje i da je SNSD i te kako spreman za izbore, što dokazuju činjenice da ljudi koji su zaduženi za taj proces uveliko obilaze teren i vrše pripreme, uključujući i dovođenje jačih kadrova u ovu stranku.

    Mnogi smatraju da opozicija, s druge strane, ne treba da gleda u pravcu onoga šta radi vlast, već da se u potpunosti fokusira na svoj rad, te stanje u vlastitim redovima, koje u pojedinim lokalnim zajednicama nije nimalo zadovoljavajuće.

    Mnogo stvari biće poznato u narednih nešto manje od mjesec dana, kada i zvanično treba da se podnesu kandidatske liste za lokalne izbore.

    Tada će se, bar djelimično, znati prave namjere jednih, drugih ili trećih.

    S tim u vezi, detaljnije analize tek predstoje.

  • Koji su mehanizmi u rukama Srpske i BiH u slučaju “Trgovska gora”?

    Koji su mehanizmi u rukama Srpske i BiH u slučaju “Trgovska gora”?

    Hrvatska priprema lokacijsku dozvolu za centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Čerkezovac. Do kraja godine planira da završi Studiju uticaja na životnu sredinu, a članovima ekspertskog i pravnog tima za Trgovsku goru zabranila je da prate realizaciju studije.Kakva je budućnosti više od 250.000 stanovnika Republike Srpske i Federacije BiH uz granicu sa Hrvatskom?

    Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik rekao je da će Republika Srpska i BiH argumentima i činjenicama uspjeti da natjeraju Hrvastku da definitivno odustane od namjere da odlaže radioaktivni i nuklearni otpad na lokaciji Trgovska gora uz granicu sa BiH.

    – Hrvataka ne poštuje svoje zakone, zakonseke okvire jer Čerkezovac nije predviđen za tu vrstu namjene. Ne zadovoljavaju niti jedan parametar – dodao je Vipotnik gostujući u  Јutarnjem programu RTRS.

    Vipotnik je istakao da će istraživanja koja se sprovode na području Republike Srpske pomoći u dodatnoj argumentaciji da borba bude uspješna, te da su osim terenskih u planu i naučna istraživanja koja bi ukazala na ostale potencijalne prijetnje sociološke, ekonomske, bezbjedonosne.

    – Sa akademskom zajednicom tražimo najbolje formate da bi proveli ovakva istraživanja i vrlo brzo ćemo izaći sa jednim takvim projektom – rekao je Vipotniki dodao da će sutra tom povodom u Banjalici biti prezentovan projekat istraživanja koje su opasnosti od zbrinjavanja radioaktivnog otpada.

    Podsjetio je da je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske u Kragujevcu potpisalo memorandum o saradnji sa Srbijom koji će nam, kaže Vipotnik, pomoći u vezi namjere Hrvatske.

    Hrvatska bi do kraja godine trebalo da završi studije o zaštiti životne sredine.

  • Doboj: Zbrinuta četiri djeteta povrijeđena u prevrtanju ringišpila

    Doboj: Zbrinuta četiri djeteta povrijeđena u prevrtanju ringišpila

    Služba hitne pomoći Doma zdravlja u Doboju zbrinula je četiri djeteta povrijeđena u prevrtanju ringišpila u ovom gradu, od kojih nijedno nije životno ugroženo, rečeno je iz ove zdravstvene ustanove.

    Dežurni ljekar hitne medicinske pomoći Ivana Dadić rekla je da su djeca primarno zbrinuta i odmah po protokolu transportovana na dalju dijagnostičku i terapijsku obradu u gradsku bolnicu.

    – Uglavnom se radilo o otvorenim povredama glave i lica, kontuzionim povredama, nismo imali nijedno lice bez svijesti – navela je Dadićeva za Srnu.

    Ona je dodala da se o stepenu povreda teško izjasniti, ali da nijedno dijete po primarnom zbrinjavanju nije bilo životno ugroženo.

    Prema njenim riječima, poziv da u padu ringišpila ima povrijeđenih Hitna pomoć primila je u 20.00 časova, a na intervenciju su upućena dva službena vozila. Transportovano je jedno povrijeđeno dijete, dok su troje djece donijeli roditelji i prolaznici.

    Iz Policijske uprave Doboj rečeno da u prevrtanju ringišpila u Parku narodnih heroja u Doboju ima povrijeđenih lica.

     

  • Važnost Stevandićeve inicijative za povratak grba i himne u Republiku Srpsku

    Važnost Stevandićeve inicijative za povratak grba i himne u Republiku Srpsku

    Inicijativa dr Nenad Stevandića predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske i lidera Ujedinjene Srpske za institucionalni povratak grba Nemanjića i himne “Bože pravde” u Republici Srpskoj je vizija da se ovi simboli vrate kao trajni podsjetnik na naše kulturno i istorijsko naslijeđe, kao i na jedinstvo Srba s obe strane Drine.

    Odluka da se vrate ovi simboli je povratak vrijednostima koje smo kroz vjekove njegovali, u doba kad se takve vrijednosti nalaze pod napadima. Grb Nemanjića i himna “Bože pravde” nisu samo simboli, već su oni su svjedoci vjekova naše borbe, ponosa i jedinstva. Ovi simboli predstavljaju Srbiju i Republiku Srpsku iza koje stoji naš narod. I zato u njihovom povratku oslikava se poštovanje prema istoriji našeg naroda i poštovanje onih koje su ih prije nas s ponosom nosili ove simbole i onih koji će ih tek s ponosom nositi.

    Nije bitno što neki tvrde da će povratak ovih simbola izazvati tenzije, jer su te tvrdnje apsolutno neutemeljene. Ova odluka nije donesena samo zato što postoji potreba za tako nečim tim simbolima, već na osnovama pravnih okvira i međunarodnih sporazuma. Sloboda svakog pojedinca kao i grupe ljudi je zagarantovana, i niko nije ugrožen ovom odlukom.

    Novi zakon će omogućiti da se ovi simboli koriste u svim institucijama i ministarstvima, parlamentu, opštinama, kao i na svim manifestacijama, te će učiniti da naši istorijski simboli budu prisutni u svakodnevnom životu građana Republike Srpske. Ponovo će “Bože pravde” odjekivati na svečanim događajima a grb Nemanjića će ponosno biti izložen u našim institucijama.

    Stevandićeva inicijativa mudro rješava pitanje povratka simbola, pozivajući se na Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama sa Srbijom, čime se osigurava da se poštuju pravni okviri, izbjegavajući potencijalne nesporazume i konflikte. Pravna i diplomatska zrelost ove odluke pokazuje kako se može čuvati nacionalni identitet i istovremeno poštovati međunarodni sporazumi, lekcija koju bošnjački političari još nisu voljni ili spremni da nauče.

    Odluka o vraćanju ovih simbola već ima snažan emotivni odjek među građanima Srpske. Vraćanje grba Nemanjića i himne “Bože pravde” nije samo administrativni akt; to je obnova duhovne veze sa našim naslijeđem i nastavak borbe za našu slobodu i identitet. Naša himna i naš grb su više od simbola, oni su dio našeg nacionalnog bića i svjedočanstvo onog što tek dolazi.

  • Asanž u dogovoru sa sudom priznao krivicu i napustio Veliku Britaniju

    Asanž u dogovoru sa sudom priznao krivicu i napustio Veliku Britaniju

    Osnivač Vikiliksa DŽulijan Asanž prihvatio je američki sporazum o priznanju krivice u zamkenu za slobodu i odmah napustio Veliku Britaniju.

    Vikiliks je saopštio da je njegov osnivač DŽulijan Asanž napustio britanski zatvor i odletio iz Velike Britanije, nakon što su tužioci u SAD izjavili da bi on trebalo ove sedmice da prizna krivicu za kršenje američkog zakona o špijunaži, u sporazumu koji bi mogao da mu omogući da se vrati kući u Australiju.

    Američki tužioci naveli su u sudskim dokumentima da je Asanž pristao da prizna krivicu po jednoj tački optužnice za zavjeru radi pribavljanja i obijelodanjivanja poverljivih dokumenata američke nacionalne odbrane, prema podnescima američkog Okružnog suda za Sjeverna Marijanska ostrva, prenoo je Rojters.

    Asanž bi trebalo da bude osuđen na saslušanju na ostrvu Sajpan u sredu u 9 sati po lokalnom vremenu.

    Vjerovatno će mu biti pripisano vrijeme koje je već odslužio i neće dobiti novu zatvorsku kaznu, navodi Rojters.

    Ova mogućnost je prvi put najavljena prije nekoliko mjeseci kada je Vol Strit DŽornal objavio da bi Asanž mogao da se izjasni krivim za manje težak zločin u zamjenu za slobodu, odnosno neizručivanje SAD:

    Vikiliks je 2010. objavio stotine hiljada poverljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Vašingtona u Avganistanu i Iraku, što je najveći bezbjednosni incident te vrste u američkoj vojnoj istoriji, uz niz diplomatskih depeša.

    Asanž je optužen za vreme administracije bivšeg predsjednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata, koje je procurila Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obavještajne službe koja je takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.

    U više od 700.000 dokumenata bilo je diplomatskih depeša i izvještaja sa bojnog polja, kao što je video snimak iz 2007. na kojem je američki helikopter Apač pucao na osumnjičene pobunjenike u Iraku, i ubio desetak ljudi, uključujući dvoje novinara Rojtersa. Taj video je objavljen 2010. godine.

  • Prevrnuo se ringišpil, ima povrijeđenih

    Prevrnuo se ringišpil, ima povrijeđenih

    U prevrtanju ringišpila u Parku narodnih heroja u Doboju ima povrijeđenih lica, rečeno je Srni iz Policijske uprave Doboj.

    Policijska stanica Doboj jedan prijavu je dobila u 20.05 časova.

    U toku je uviđaj.

    Ekipe hitne pomoći su brzo stigle na lice mjesta i pružile prvu pomoć povrijeđenoj djeci. Trenutno nema detaljnih informacija o stepenu njihovih povreda.

     

  • Kafa u BiH ponovo poskupljuje

    Kafa u BiH ponovo poskupljuje

    U narednih 15 dana, cijene kafe u lokalima širom Bosne i Hercegovine će ponovno porasti. Nabavna cijena kafe povećala se za oko 10 odsto, što je natjeralo ugostitelje na povećanje cijena kako bi mogli pokriti troškove.

    Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS „Horeca“, izjavio je da su ugostitelji već dostigli maksimum cijena koje građani mogu podnijeti.

    – Prosječna cijena kafe u Banjoj Luci kreće se od dvije do 3.50 KM. S povećanjem nabavne cijene kafe, doći će i do male korekcije cijena u lokalima. Pomjeranje cijena je stvar opstanka, a ne veće zarade -rekao je Kurtinović za Hercegovina.info.

    Kurtinović je naglasio da se povećanje cijena ne odnosi samo na kafu, već i na rast plata radnika i ukupno poslovanje.

    – Promjene cijena će se događati u narednih 15 dana, ko god ih misli mijenjati, učinit će to tad. Sve ostalo je prilagođavanje – dodao je.

    Marijana Jarak, vlasnica mostarskog lokala „Gaža bar“, potvrdila je da su poskupljenja najavljena, ali još nisu stupila na snagu.

    – Prosječna cijena kafe u Mostaru je 2 KM. Mislim da neće biti problem ako kafa jednom poskupi, a ne kao prošle godine kada su cijene rasle tri puta – rekla je Jarak.

    Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, u prva tri mjeseca ove godine, BiH je uvezla preko 4,8 miliona kilograma kafe u vrijednosti većoj od 35,9 miliona KM, najviše iz Brazila. Ova povećanja uvozne cijene dodatno su pritisnula domaće tržište i ugostitelje.

    Ugostitelji su složni u jednom – pomjeranje cijena je neizbježno zbog rastućih troškova, ali se trude održati pristupačne cijene za svoje goste.

    Kafa, kao omiljeni topli napitak, ne smije postati luksuz, te je važno raditi na povećanju životnog standarda građana, zaključuju ugostitelji.