Autor: INFO

  • Konaković oštro o Izetbegoviću i Komšiću zbog negodovanja da helikopter MUP Srbije bude angažovan u BiH

    Konaković oštro o Izetbegoviću i Komšiću zbog negodovanja da helikopter MUP Srbije bude angažovan u BiH

    Sporazum između Savjeta ministara BiH i Vlade Republike Srbije o policijskoj saradnji ratifikovan je u mandatu Bakira Izetbegovića i Željka Komšića u Predsjedništvu BiH i oba doma Parlamenta BiH za vrijeme njihovog suverenog vladanja političkom scenom u BiH.

    Napisao je to u objavi na svom Fejsbuk nalogu, ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara BiH, Elmedin Konaković.

    – Sporazum kaže da dvije strane mogu u skladu sa nacionalnim zakonodavstvom formirati zajedničke timove, kadrovski i materijalno-tehnički se pomagati, a daje i mnoge druge mogućnosti – napisao je Konaković

    Nacionalno zakonodavstvo daje MUP Republike Srpske, kaže Konaković, velika ovlašćenja jer je tako uređena naša domovina. Dodaje da su Bakir i Željko stavili paraf na širok pojas moguće saradnje MUP Republike Srpske i MUP Srbije i tako omogućili da MUP Srbije vršlja po BiH kad god poželi i kad to sa MUP Republike Srpske dogovori.

    – Danas kritikuju, galame, viču, izmišljaju i optužuju Trojku. Mislite da samo nisu znali šta usvajaju i potpisuju ili su znali, a ipak podržali – upitao je Konaković.

    Iako često izgledaju kao dva minderaška populistička političara koja ne znaju o čemu govore i šta rade, kaže Konaković, odgovorno tvrdim da su znali, a ipak su podržali!

    Zašto danas tako glasno i bez stida lažu? Zato što to rade stalno. Tako su nas slagali kad su nas skinuli sa puta u NATO na put saradnje sa NATO – napisao je Konaković.

    Tako su nas slagali, kaže Konaković, kad su dogovarali da ne idu sa legalnim zahtjevom za reviziju presude protiv Srbije i kad su počinili veliku izdaju!

    – Lažu kao što su lagali za helikopter u Trebinju, vojne kadete koji su dolazili i u njihovim mandatima i mnogo toga još – napisao je Konaković.

    Lažu jer to donosi glasove, mandate, velike plate i uticaj, kaže Konaković, kojim se bogate članovi i pripadnici njihovih organizacija, sve dok narod u našoj zemlji sve teže živi i dok narod iz naše zemlje odlazi.

    “Paravan lažnog patriotizma”
    – Za sve loše što su uradili, a mnogo toga lošeg su uradili, koriste paravan lažnog patriotizma, kod naših ljudi igraju na emocije i osjećaje – napisao je Konaković.

    Lažu jer to pokreće armiju botova i uhljeba na mrežama, kaže Konaković, koji kasnije prijete, psuju žene i djecu, žive i mrtve svima koje oni nanišane.

    – Prva slika informacije kad je i kako sporazum ratifikovan. Ostale slike tekst sporazuma. SDA/DF i ovi nadničari/plaćenici, razni smajići, emrići i druge sitne trgovačke duše još jednom lažu bez stida – napisao je Konaković, piše Avaz.

    Konaković je dodao da je sporazum je napisan i dogovoren u Beogradu naravno.

  • Stevandić: Podjele su najveća prijetnja za Srbiju i Srpsku

    Stevandić: Podjele su najveća prijetnja za Srbiju i Srpsku

    Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, komentarisao je aktuelnu političku situaciju u regionu, ističući potrebu za prevazilaženjem međusobnih podjela među Srbima. On je naglasio da su podjele i dopuštanje bujanja međusrpske mržnje najveće zlo za sve Srbe, a posebno za Srbiju i Srpsku.

    „Najveće zlo za sve Srbe, a za Srbiju i Srpsku posebno, su podjele i dopuštanje bujanja međusrpske mržnje na bilo kom osnovu ili različitim mišljenjima. Litiјum, svеsrpski sabor i deklaracija, Srebrenica i Rezolucija, šta god… Odbacujem jednoumlje, ali Srbi mogu da prežive i pobijede sve sem međusobnih podjela.“ napisao je Stevandić na društvenoj mreži X

  • Dačić: Srbija neće slati policajce u Republiku Srpsku

    Dačić: Srbija neće slati policajce u Republiku Srpsku

    Potpredsjednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da, imajući u vidu da bošnjački političari u BiH od najnormalnije stvari policijske saradnje u turističkoj sezoni kreiraju političke spletke i prijetnje, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije neće uputiti policajce u Republiku Srpsku, kako to ne bi bio vještački razlog za napade na Srbiju i srpski narod.

    “Imajući u vidu da bošnjački političari u BiH od najnormalnije stvari policijske saradnje u turističkoj sezoni koja već postoji u celom regionu više od 10 godina, kreiraju političke spletke i pretnje, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije neće dozvoliti nikome da traži u ovome izgovore za sukobe i pripreme za rat. Zato nećemo slati policajce u Republiku Srpsku, kako to ne bi bio veštački razlog za napade na Srbiju i srpski narod”, izjavio je Dačić, a saopštio MUP.

    Dačić je ranije danas izjavio da je Srbija spremna da sarađuje sa svima u BiH u okviru policijske saradnje.

    “Ako je to problem za BiH, što inače nije problem za Hrvatsku 14 godina i Crnu Goru 12 godina, ne moramo ni da šaljemo nikoga niti da imamo bilo kakvu policijsku saradnju”, istakao je Dačić.

    Na osnovu Memoranduma o saradnji tokom turističke sezone između MUP Srbije i Republike Srpske, bilo je predviđeno da u Banjaluci, Foči i Trebinju bude raspoređen po jedan uniformisani policijski službenik i službenik Uprave kriminalističke policije Srbije koji će do 1. septembra raditi zajedno s kolegama iz Republike Srpske.

    U istom periodu trebalo da budu angažovani policijski službenici MUP-a Republike Srpske u Beogradu, Novom Sadu i Zlatiboru.

    SDA je, međutim, dogovorenu policijsku saradnju nazvala delom “velikosrpskog projekta”, čiji je cilj, kako je navedeno, “ugrožavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta” BiH, dok je Demokratski front od Saveta ministara zatražio da izda nalog Graničnoj policiji BiH da se spriječi dogovoreni dolazak policajaca iz Srbije, prenosi Tanjug.

  • Karan: Sramni histerični komentari bošnjačkih političara

    Karan: Sramni histerični komentari bošnjačkih političara

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da su sramni histerični komentari bošnjačkih političara povodom najavljenog dolaska pripadnika MUP-a Srbije u Srpsku tokom turističke sezone jer takvu saradnju imaju sve zemlje regiona i šire.

    Karan je poručio onima koji su zadojenim mržnjom prema svemu što je srpsko – da neće boravak policijskih službenika MUP-a Srbije dovesti u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, već upravo oni koji mrze.

    – Neće oni zakomplikovati odnose BiH i Republike Srpske, već ih vi komplikujete svojom mržnjom i raspirivanjem iste – naglasio je Karan za srnu.

    On je podsjetio da Memorandum o saradnji ministarstava unutrašnjih poslova Republike Srpske i Srbije od 18. juna predstavlja pravni osnov za dolazak i boravak policijskih službenika MUP-a Srbije u Srpsku tokom turističke sezone i taj memorandum i saradnju na tom nivou imaju već sve zemlje regiona i šire.

    Istakao je da će hrvatska policija ove godine na osnovu takvog sličnog memoranduma o saradnji u turističkoj sezoni imati 97 stranih policijskih službenika iz 19 zemalja, među kojima su policijski službenici iz Srbije, a u ovom projektu BiH učestvuje još od 2009. godine.

    – Danas, u 2024. godini, kada MUP Srpske pokušava da na isti način i pod istim uslovima realizuje ovaj projekat, koji, opet navodim, egzistira u svim zemljama regiona i šire, imamo problem – naglasio je Karan.

    A problem je, naglasio je Karan, mržnja pojedinaca zasnovana na iracionalnim činjenicama prema svemu što dolazi iz Srbije i ima predznak “srpsko”.

    – Sramni su histerični komentari bošnjačkih političara koje čujemo danas posredstvom medija. Istih medija putem kojih smo i obavještavali javnost koje korake smo preduzimali o ovim aktivnostima – naveo je Karan.

    On je naveo da je koncept ove saradnje zasnovan na istim temeljima kao i u ostalim zemljama i sa motivom da kolege policajci iz drugih država doprinose većem osjećaju sigurnosti stranih gostiju /državljana svoje zemlje/ i omogućavaju bolju saradnju pri rješavanju krivičnih djela.

    – Bez oružja, u unifirmama svoje policije rade u skladu s nalozima nadležnih rukovodioca u policijskim upravama. Na taj način lokalnoj policiji pomažu u ostvarenju efikasne komunikacije sa stranim turistima, a samim time i razrješavanju mogućih konfliktnih situacija – objasnio je Karan.

    SDA je dogovorenu policijsku saradnju i raspoređivanje pripadnika MUP-a Srbije u Banjaluci, Foči i Trebinju nazvala dijelom velikosrpskog projekta, dok Demokratski front od Savjeta ministara traži da izda nalog Graničnoj policiji BiH i da se spriječi dogovoreni dolazak policajaca iz Srbije.

  • Kome smeta saradnja policija Srpske i Srbije?

    Kome smeta saradnja policija Srpske i Srbije?

    Nova sarajevska histerija zbog, Dejtonskim sporazumom zagarantovane, saradnje Republike Srpske i Srbije. Sada je dijelu sarajevskog političkog kruga, prije svega SDA i DF-u, sporna policijska saradnja u turističkoj sezoni. Najavljeni dolazak nekoliko policajaca iz Srbije u Banjaluku, Trebinje i Foču nazvali su “velikosrpskim projektom”. Iz Srpske odgovor da je u pitanju mržnja prema svemu što je srpsko, a iz Beograda poruka da neće dati povod za nove sukobe i da zato Policajci iz Srbije neće doći u Srpsku.

    Imajući u vidu da bošnjački političari u BiH od najnormalnije stvari policijske saradnje u turističkoj sezoni kreiraju političke spletke i prijetnje, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije neće uputiti policajce u Republiku Srpsku, kako to ne bi bio vještački razlog za napade na Srbiju i srpski narod, rekao je ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić.

    On je ranije danas izjavio da je Srbija spremna da sarađuje sa svima u BiH u okviru policijske saradnje.

    – Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije neće dozvoliti nikome da traži u ovome izgovore za sukobe i pripreme za rat. Zato nećemo slati policajce u Republiku Srpsku, kako to ne bi bio vještački razlog za napade na Srbiju i srpski narod. Ako je to problem za BiH, što inače nije problem za Hrvatsku 14 godina i Crnu Goru 12 godina, ne moramo ni da šaljemo nikoga niti da imamo bilo kakvu policijsku saradnju – rekao je Dačić.

    Dok SDA dogovorenu policijsku saradnju i raspoređivanje pripadnika MUP-a Srbije u Banjaluci, Foči i Trebinju nazvala dijelom “velikosrpskog projekta”, Demokratski front od Savjeta ministara traži da izda nalog Graničnoj policiji BiH i da se spriječi dogovoreni dolazak policajaca iz Srbije.

    Odgovara im ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić – osim jeftinih političkih poena i igara, ne vidi razlog za takva reagovanja iz FBiH, upitavši ih šta može promijeniti šest ljudi bilo gdje na svijetu?

    – Nažalost, SDA, DF lažnog Hrvata Željka Komšića i dalje žive u ratnim godinama i svuda vide imaginarne neprijatelje. MUP Srbije garant je mira i stabilnosti kako u Srbiji, tako i u regionu i sve naše bezbjednosne agencije uspješno sarađuju sa MUP-om Srbije – ističe Nešić.

    Da je koncept ove saradnje zasnovan na istim temeljima kao i u ostalim zemljama i sa motivom da kolege policajci iz drugih država doprinose većem osjećaju sigurnosti stranih gostiju i omogućavaju bolju saradnju pri rješavanju krivičnih djela, objašnjavaju iz Srpske.

    Bez oružja, u uniformama svoje policije rade u skladu s nalozima nadležnih rukovodioca u policijskim upravama. Da neće boravak policijskih službenika MUP-a Srbije dovesti u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, već upravo oni koji mrze, poručuje ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan.

    – Sramni su histerični komentari bošnjačkih političara povodom najavljenog dolaska pripadnika MUP-a Srbije u Srpsku tokom turističke sezone jer takvu saradnju imaju sve zemlje regiona i šire. Neće boravak policijskih službenika MUP-a Srbije dovesti u pitanje suverenitet i teritorijalni integritet BiH, već upravo oni koji mrze. Neće oni zakomplikovati odnose BiH i Republike Srpske, već ih vi komplikujete svojom mržnjom i raspirivanjem iste. A problem je mržnja pojedinaca zasnovana na iracionalnim činjenicama prema svemu što dolazi iz Srbije i ima predznak “srpsko” – kaže Karan.

    Da u Sarajevu i u strankama Bakira Izetbegovića i Željka Komšića ne mogu propustiti nijedan dan da ne ispolje otvorenu mržnju prema Srbiji, prema Srbima i prema svemu što nosi bilo kakav srpski prefiks, saglasan je i delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević.

    – Svaki postupak koji dolaze iz Srbije, oni bi da okarakterišu kao čin agresije – kaže Kovačević.

    Da bilo kakav oblik saradnje Srpske i Srbije u dijelu Federacije BiH proizvodi političku šizofreniju i da oni to koriste kao političku temu kako bi zauzeli startne pozicije za predizbornu kampanju u FBiH, izjavio je zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac.

    – Zato im se priviđaju velikosrpske ideologije, velikosrpski projekti i slično. Od jednog policajca oni vide čitav bataljon. U takvim političkim šizofrenijama nema prostora za realnost, a realnost je da MUP Srpske štiti sve građane bez obzira na nacionalnu pripadnost, što će raditi i u budućnosti, zajedno sa kolegama iz Srbije – kaže Košarac.

    Da je sve urađeno u skladu sa procedurama, te da međupolicijska saradnja nije agresija, potvrdio je čak i ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak, koji najčešće ima suprotstavljene stavove prema svemu što je srpsko.

    Iz Republike Srpske podsjećaju da Memorandum o saradnji ministarstava unutrašnjih poslova Republike Srpske i Srbije od 18. juna predstavlja pravni osnov za dolazak i boravak policijskih službenika MUP-a Srbije u Srpsku tokom turističke sezone i da saradnju na tom nivou već imaju sve zemlje regiona.

  • Ratari zadovoljni podsticajima za pšenicu

    Ratari zadovoljni podsticajima za pšenicu

    Isplaćene su premije za pšenicu za 3.597 poljoprivrednih proizvođača u Republici Srpskoj. Ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske za ove namjene izdvojilo je skoro 9,2 miliona KM. Osim direktne mjere podrške od 500 KM po hektaru zasijane pšenice, ratari su imali i 80 KM po hektaru za regresirano dizel gorivo. Od pandemije virusa korona, proizvođačima pšenice isplaćeno je oko 40 miliona KM direktne podrške.

    Pšenica predata u mlinove, slama balirana. Poljoprivrednici zadovoljni prinosom i kvalitetom, ali i podsticajima koji su u pravo vrijeme prispjeli na račune.

    Ratar Miroslav Vasić iz Amajlije kod Bijeljine kaže da su podsticaji došli u pravom trenutku.

    Ratar iz Karajzovaca kod Gradiške Goran Šušnjar zasijao je 50 hektara pod pšenicom.

    – Mogu reći da su nam podsticaji dobro došli. Kad uzmemo rod i otkupnu cijenu i kad saberemo sa tih 500 KM po hektaru, taman možemo uklopiti svoje troškove da ne budemo na gubitku ove godine – ističe Šušnjar.

    Kada se na otkupnu cijenu dodaju podsticaji, poljoprivrednici imaju računicu, za razliku od lani kada su bili u debelom minusu.

  • Stevandić: Opozicija koristi litijum za obračun sa vlašću

    Stevandić: Opozicija koristi litijum za obračun sa vlašću

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić izjavio je da litijum u Srbiji nije više ekološka tema, već politički obračun opozicije sa vlašću.

    “Ako ga vlast dobro iskoristi za razvoj, toliko će odskočiti da će opozicija ostati bez bilo kakve alternative. To im je zato zadnja šansa jer je tema na istorijskom maksimumu u svim porama društva”, rekao je Stevandić Srni.

    On je naveo da Vlada Srbije pokušava da nametne da odlučuju pamet i nauka, ali da opozicija time gubi uporište, pa se sukob produbljuje.

    “Sijanje i širenje mržnje u Srbiji prema onim koji su je digli i guraju u dalji razvoj koji povećava moć i uticaj države postaje alibi i za međunarodne faktore koji na to kaleme svoje spinove da bi opet mogli da nas drže pod vodom”, rekao je Stevandić.

    On je istakao da je ključno pitanje šta je altenativa razvoju?

    U Beogradu je juče potpisan Memorandum o razumijevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

  • Tramp nakon razgovora sa Zelenskim poručio da će pregovorima okončati rat u Ukrajini

    Tramp nakon razgovora sa Zelenskim poručio da će pregovorima okončati rat u Ukrajini

    Američki republikanski predsjednički kandidat Donald Trump rekao je u objavi na Truth Socialu da je u petak imao “vrlo dobar razgovor” s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i obećao da će pregovorima okončati rat u Ukrajini.
    Zelenski je također izvijestio o svom razgovoru s Trumpom i izrazio zahvalnost na vojnoj pomoći SAD-a. Ali u objavi na Twitteru nije spominjao napore da se okonča 28-mjesečni sukob.

    Trump je rekao da će okončati rat u Ukrajini prije nego uopće preuzme dužnost u januaru ako pobijedi na izborima 5. novembra. Također je rekao da da je bio na dužnosti kada je Kremlj poslao trupe u Ukrajinu u februaru 2022. godine, rata ne bi bilo.

    U svom postu na Truth Socialu, Trump je rekao da će kao predsjednik “donijeti mir svijetu i okončati rat koji je koštao toliko života”.

    “Obje strane moći će se okupiti i pregovarati o dogovoru koji će okončati nasilje i otvoriti put naprijed ka prosperitetu”, rekao je Trump.

    Iako je Trump iznio nekoliko opipljivih političkih prijedloga, rekao je Reutersu u prošlogodišnjem intervjuu da će Ukrajina možda morati ustupiti dio teritorija kako bi postigla mirovni sporazum.

    Zelenski je u svom postu rekao da je čestitao Trumpu što je postao republikanski kandidat i osudio pokušaj atentata na njega prošle sedmice.

    “Poželio sam mu snagu i apsolutnu sigurnost u budućnosti. Uočio sam vitalnu dvostranačku i dvodomnu američku potporu zaštiti slobode i nezavisnosti naše nacije”, rekao je Zelenski.

    Ukrajina će, rekao je, “uvijek biti zahvalna Sjedinjenim Državama za njihovu pomoć u jačanju naše sposobnosti da se odupremo ruskom teroru. Ruski napadi na naše gradove i sela nastavljaju se svaki dan.”

    Zelenski odbija bilo kakve pregovore s Rusijom o okončanju sukoba sve dok ruske trupe ostaju u Ukrajini.

    Ukrajinski predsjednik predložio je mirovni plan, ponovno prikazan na “svjetskom summitu” prošlog mjeseca na koji Rusija nije bila pozvana, a koji poziva na povlačenje ruskih trupa i vraćanje ukrajinskih postsovjetskih granica iz 1991. godine.

  • Tužiocima pune ruke posla zbog klevete

    Tužiocima pune ruke posla zbog klevete

    Tužioci u Srpskoj već imaju pune ruke posla zbog prijava koje se odnose na klevetu.

    Iako su mnogi upozoravali da će to zatrpati pravosuđe, skupštinska većina u Narodnoj skupštini Republike Srpske je prije godinu dana, 20. jula 2023, usvojila izmjene i dopune Krivičnog zakonika, kojim je kleveta ponovo postala krivično djelo.

    “Okružno javno tužilaštvo Banjaluka od stupanja na snagu posljednjih izmjena i dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske (KZ RS), do 17. jula 2024. godine, zaprimilo je 61 prijavu za krivično djelo kleveta iz člana 208 a. i krivično djelo iznošenje ličnih i porodičnih prilika iz člana 208 b. KZ RS”, rekla je za “Nezavisne novine” Maja Đaković Vidović, rukovodilac odnosa sa javnošću u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka.

    Prema njenim riječima, u tri predmeta donesena je naredba o nesprovođenju istrage, a u četiri predmeta donesena je naredba o sprovođenju istrage.

    Prijava je bilo i u Doboju, s tim što među prijavljenima nema medija niti novinara.

    “Zaprimljene su ukupno 23 prijave za krivično djelo kleveta iz člana 208 a. Krivičnog zakonika Republike Srpske, od kojih je jedna riješena nepokretanjem istrage, dok su ostale prijave u radu i po njima se vrše provjere i prikupljaju potrebna obavještenja i dokazi radi donošenja tužilačke odluke u tim predmetima”, kazali su za “Nezavisne novine” iz dobojskog tužilaštva.

    Posla će zbog vraćanja klevete u krivično zakonodavstvo Srpske biti i za bijeljinske tužioce.

    “Od jula 2023. godine je ovom tužilaštvu podneseno 16 krivičnih prijava za krivično djelo kleveta. Od ukupnog broja podnesenih prijava, tri prijave se odnose na medijske radnike”, rekao je za “Nezavisne novine” Milan Malivojević, portparol Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini.

    U Okružnom javnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu otvoreno je 14 predmeta za krivično djelo kleveta.

    “Od toga su tri protiv novinara/blogera, četiri protiv NN lica i sedam protiv građana. Svi ovi predmeti nalaze se u fazi prijave i u redovnoj proceduri rada prema Planu rada Tužilaštva. Za ostala krivična djela iz grupe krivičnih djela protiv časti i ugleda nije bilo podnesenih krivičnih prijava”, rekao je za “Nezavisne novine” Neven Kramer, sekretar Okružnog javnog tužilaštva Istočno Sarajevo.

    U Okružnom javnom tužilaštvu u Trebinju nam je rečeno da su zaprimili ukupno šest predmeta koji se odnose na klevetu.

    Marko Divković, predsjednik Udruženja “BH novinari”, kaže da ovi podaci pokazuju upravo ono na šta su novinari upozoravali.

    “Predlagač i donosilac zakona je upravo to i htio i, nažalost, u tome je uspio. Ja se samo plašim da će toga biti sve više”, rekao je Divković za “Nezavisne novine”.

    Maja Sever, predsjednica Evropske federacije novinara, kaže da brojke koje stižu iz tužilaštava pokazuju da je vraćanje klevete u krivično zakonodavstvo bila loša odluka, te da ima loš uticaj na novinarsku struku, ali i čitavo društvo.

    “Pokazalo se da smo bili u pravu svi mi koji smo tada upozoravali da se to ne čini, jer se to donosi upravo zato da bi se ugušili preostali znaci slobode u novinarskom sektoru u Republici Srpskoj”, istakla je Severova.

    Bila bi, dodaje, revolucija kada bi političari donijeli odluku da ipak sve ovo vrate na prethodno stanje, odnosno izbrišu klevetu iz krivičnog zakonodavstva.

    “Nisu imali snage ni oni koji su možda sumnjali u ovu odluku da se izbore da se to ne donese. A ovi koji su je donijeli svakako uživaju u plodovima svog rada. Tako da, iskreno, na temelju ovih brojki o kojim govorimo, te temelju da se zaista ostvaruje strašan pritisak na ljude kriminalizacijom klevete, nemam nade da će oni doći k razumu i poštenju i promijeniti tu odluku”, naglasila je Severova za “Nezavisne novine”.

  • Najmanje 40 mrtvih u požaru zbog paganskog rituala

    Najmanje 40 mrtvih u požaru zbog paganskog rituala

    Najmanje 40 migranata izgubilo je živote kada se brod na kojim su plovili zapalio u blizini obale Haitija, objavila je u petak UN-ova agencija, a svjedoci objašnjavaju da je tragediju izazvao vudu, paganski ritual.

    Tragedija se dogodila u srijedu i po UN-ovoj agenciji još jednom ilustrira razmjere krize koja je pogodila tu siromašnu karipsku zemlju, potkopanu bandama i nesigurnošću, i sa stotinama hiljada raseljenih ljudi.

    Požar je na brodu prema riječima preživjelih izbio kada je putnik zapalio svijeću kako bi izveo vudu “ceremoniju”, a na brodu je bilo benzina, rekao je potparol prevozne kompanije za “AFP”.

    Vudu obrede ponekad praktikuju migranti koji odlaze na more s ciljem zaštite prelaza i izbjegavanja obalske straže.

    Brod koji je prevozio “više od 80 ljudi” napustio je Labadie na sjevernom Haitiju i u srijedu krenuo prema ostrvima Turks i Kaikos, arhipelagu udaljenom 250 kilometara, po podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM).

    Haićanska obalska straža spasila je 41 migranta za koje se pobrinuo IOM, jedanaest ih je prebačeno u bolnicu na liječenje, uključujući i od opekotina, objavila je UN-ova agencija.

    Sedam povrijeđenih osoba je u teškom stanju, rekao je Arold Džin, potparol haićanske policije u odjelu Nord, opisujući “požar praćen eksplozijom”.

    “Istraživanje se nastavlja s ciljem pronalaženja drugih preživjelih”, naglasio je, dodajući da je istraga otvorena kako bi se “identifikovale i razbile mreže koje organizuju ta tajna putovanja”.

    “Društveno-ekonomska situacija na Haitiju je u agoniji. Ekstremno nasilje posljednjih mjeseci samo je podstaklo Haićane da još više pribjegnu očajničkim mjerama kako bi napustili zemlju”, reagovao je u saopštenju za javnost šef misije IOM-a u zemlji Gregoir Gudstajn, prenosi “Index”.