Kategorija: Vijesti

  • Košarac poručuje da je neprihvatljivo da FBiH blokira gasovod u Srpskoj

    Košarac poručuje da je neprihvatljivo da FBiH blokira gasovod u Srpskoj

    Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac izjavio je da Federacija BiH (FBiH) nema nijedan opravdan razlog da opstruiše izgradnju novog gasovoda u Republici Srpskoj, koji ide od Rače, na granici između BiH i Srbije, prema Banjaluci.

    Riječ je o gasovodu koji ide ispod Drine i potrebno je da dobijemo saglasnost iz Federacije BiH za njegov prolazak preko granične linije. Izgradnja novog gasovoda ekonomski je opravdana i korisna za svakog Srbina, Bošnjaka, Hrvata i sve ljude iz cijele BiH, poručio je Košarac u izjavi za Srnu.

    On je naglasio da je riječ o projektu koji doprinosi dugoročnoj energetskoj bezbjednosti i stabilnosti u Republici Srpskoj i cijeloj BiH.

    Košarac je istakao da su institucije Republike Srpske završile svoj dio posla i izradile mapu puta za ovaj projekat, od kojeg će koristi imati svi građani u Republici Srpskoj i FBiH.

    – Zato insistiram i ponovo apelujem na nadležne institucije u Federaciji BiH da u najkraćem roku dostave potrebna mišljenja kako bismo mogli krenuti u realizaciju – rekao je Košarac.

    Prema njegovim riječima, nelogično je i potpuno neprihvatljivo da FBiH iz politikantskih razloga zaustavlja energetske projekte u Republici Srpskoj.

    – Republika Srpska nikada nije osporavala razvoj i realizaciju energetskih projekata Federaciji BiH i naše apsolutno pravo je da insistiramo na istom tretmanu. Jednako tako, naše apsolutno pravo je i da uzvratimo recipročnom mjerom, ukoliko i dalje političke strukture iz Federacije BiH budu blokirale izgradnju novog gasovoda u Srpskoj – naglasio je Košarac.

    On je posebno istakao da predstavnici Republike Srpske u institucijama na nivou BiH vode računa i brinu za svakog čovjeka kako u Republici Srpskoj, tako i u FBiH.

    – Najbolji primjer takvog odnosa su aktivnosti srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika, koji je u nedavnom susretu sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom dogovorio najpovoljnije cijene gasa i za Republiku Srpsku i za Federaciju. Zahvaljujući Dodiku, i Banjalučani i Sarajlije će naredni period i predstojeću zimu dočekati sa jeftinijim cijenama gasa – zaključio je Košarac.

  • Tegeltija uputio čestitke povodom krsne slave Vojske Srpske

    Tegeltija uputio čestitke povodom krsne slave Vojske Srpske

    Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija uputio je čestitku komandantu Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH brigadiru Miloradu Krajšumoviću, oficirima, podoficirima i vojnicima povodom Vidovdana – krsne slave Vojske Republike Srpske i ovog puka.

    Vama, vojnicima, podoficirima i oficirima Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH upućujem iskrene čestitke, navedeno je u čestitki Tegeltije.

    On je istakao da se sa posebnim pijetetom i velikom zahvalnošću na ovaj dan treba sjetiti svih koji su štitili svoj narod i njegovo pravo na opstanak na ovim područjima i koji su za mir i slobodu dali ono najvrednije što su imali – svoje živote.

    – Svim pripadnicama Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka želim da sa ponosom nastave baštiniti tradiciju slavne i herojske Vojske Republike Srpske, te svojim radom, znanjem i spremnošću nastave da doprinose očuvanju mira i stabilnosti na ovim prostorima – poručio je Tegeltija.

    Vojska Republike Srpske formirana je 12. maja 1992. godine i za svoju Krsnu slavu uzela je Vidovdan, praznik posvećen Svetom knezu Lazaru i junacima izginulim u Kosovskom boju koji se dogodio na Vidovdan 1389. godine.

    Reformom sistema odbrane u BiH u okviru zajedničkih Oružanih snaga formiran je Treći pješadijski (Republika Srpska) puk koji baštini tradiciju Vojske Republike Srpske.

  • Novaković Bursać: SNSD za ukidanje akciza, ali kada budemo sigurni da će doći do sniženja cijena

    Novaković Bursać: SNSD za ukidanje akciza, ali kada budemo sigurni da će doći do sniženja cijena

    Šef Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać izjavila je danas da se SNSD i njegovi predstavnici u parlamentu BiH ponašaju odgovorno kada je riječ o inicijativama za sniženje nameta na gorivo.

    SNSD ne opstruiše donošenje zakona, ali je evidentno da opozicioni poslanici u predizborno vrijeme pokreću ove inicijative – rekla je Bursaćeva.

    Ona je istakla da je SNSD za ukidanje akciza, ali tek kad bude sigurno da će to dovesti do sniženja cijena na gorivo i postići efekat na privredu i građane.

    • Šta ako ne dođe do smanjenja, šta smo onda uradili – rekla je Bursaćeva i dodala da je problematično privremeno uvođenje mjera.

    Navodeći da će predstavnici ove stranke u Parlamentarnoj skupštini BiH ispoštovati odluku Narodne skupštine Republike Srpske u vezi sa smanjenjem akciza, ona je konstatovala da je globalna situacija takva da niko ne može da pretpostavi kakvo će biti stanje na tržištu naftom.

    • SNSD se namjerava i dalje odgovorno ponašati prema javnim finansijama, da održimo stabilnost finansijskog sistema – rekla je Bursaćeva i podsjetila da Vlada Republike Srpske interveniše direktno prema privredi i građanima gdje je to potrebno.

    Poslanici PDP-a Branislav Borenović i SDP-a Saša Magazinović zatražili su da Predstavnički dom danas uputi apel Domu naroda Parlamentarne skupštine da hitno i bez odgađanja usvoji izmjene Zakona o akcizama kojima se predviđa šestomjesečna suspenzija akciza na gorivo.

    Oni podsjećaju da je Predstavnički dom ovu izmjenu zakona usvojio još 9. marta i navode da bi rezultat suspenzije akciza bilo jeftinije gorivo na benzinskim pumpama do pola KM.

    Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Denis Zvizdić traži da se u dnevni red uvrsti i inicijativa da Savjet ministara u što kraćem vremenu privremeno suspenduje carinske stope na gorivo.

    Prema Zvizdićevim riječima, primjena odluke o suspenziji carinskih stopa mogla bi početi već od jula, što bi za posljedicu imalo sniženje cijena goriva, a potom i namirnica.

    Nijedan od ova dva prijedloga dopune dnevnog reda nije usvojen jer nije bilo entitetske većine, te će se o njima naknadno izjasniti Kolegijum Predstavničkog doma.

  • Petković nosilac liste Ujedinjene Srpske za Parlament BiH ispred Izborne jedinice 1

    Petković nosilac liste Ujedinjene Srpske za Parlament BiH ispred Izborne jedinice 1

    Na jučerašnjoj konvenciju Ujedinjene Srpske u Gradišci, Glavni odbor te stranke jednoglasno je odlučio da Narodni poslanik, i potpredsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske, Milan Petković bude nosilac liste za Parlamentarnu Skupštinu BiH ispred Izborne jedinice 1.


    Milan Petković rođen je 1984. godine u Banjaluci. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Srpcu. Pravni fakultet završio je na Univerzitetu u Banjaluci, a pravosudni ispit položio je u Sarajevu. Od 2015. godine ima svoju advokatsku kancelariju sa sjedištem u Banjaluci koja zapošljava 7 advokata i saradnika. Kao student obavljao je dužnost Studenta prodekana na Pravnom fakultetu u Banjaluci i predsjednika Unije studenata Republike Srpske u dva mandata, te člana Evropske studentske unije. Pobjednik je na takmičenjima u retorici na Pravnom fakultetu u Banjaluci 2004. i 2006. godine.

    Član je Republičke komisije za provođenje referenduma o Danu Republike Srpske za šta je odlikovan Medaljom zasluga za narod od strane predsjednice Republike Srpske. Politički je aktivan od maja 2017. godine, obavlja dužnost potpredsjednika Ujedinjene Srpske. Na opštim izborima izabran je za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske i potpredsjednika Narodne skupštine Republike Srpske. Živi u
    Banjaluci, oženjen je i otac jednog djeteta.

  • Višković: Proizvodnja hrane u prvom planu Vlade Srpske

    Višković: Proizvodnja hrane u prvom planu Vlade Srpske

    Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas da je proširenje kapaciteta mesne industrije “ZP komerc” u Vršanima kod Bijeljine značajno za ovaj dio Srpske, te istakao da je proizvodnja hrane u prvom planu Vlade Republike Srpske.

    “Uvijek kada se otvaraju nova radna mjesta predstavnici institucija treba da budu sa našim ljudima i podrže takve inicijative”, rekao je Višković novinarima u Vršanima.

    On je naveo da je otvaranjem novog proizvodnog pogona kompanija “ZP komerc” obezbijedila 20 novih radnih mjesta, a investicija premašuje šest miliona KM.

    “Kompanija ima dva važna sertifikata – Hasap i Halal, što znači da će biti u poziciji da izvozi, ne samo za evropsko, nego i tursko tržište”, rekao je Višković.

    On je istakao da ovaj kompanija ima razvijene proizvodne kapacitete, veliku proizvodnju tovnih svinja, na godišnjem nivou gotovo 38.000 tona, te više od 7.000 tovnih junadi.

    “To dovoljno govori o ozbiljnosti ove porodične kompanije”, rekao je Višković novinarima prije otvaranja novog pogona “ZP komerca”.

    on je napomenuo da će ova firma i dalje imati podršku Vlade Srpske.

    “Ne treba pominjati da smo pomagali i pomažemo naše poljoprivredne proizvođače i prerađivače, a posebno prehrambenu industriju, posebno u eri kriza – prvo kovida, a sada takozvane ukrajinske”, rekao je Višković.

    Višković je rekao da je ta kriza u velikoj mjeri poremetila funkcionisanje ekonomije, u smislu rasta svih energenata, galopirajuće inflacije, zbog čega proizvodnja hrane i jeste u prvom planu Vlade Republike Srpske.

    “Danas sam tu da podržim ove ljude. Svih ovih godina smo podržavali naše poljoprivredne proizvođače, što ćemo i nastaviti”, rekao je Višković i napomenuo da “ZP komercu” želi još mnogo uspjeha, jer sa novim pogonom zapošljavaju više od 220 ljudi.

  • Prema nama se okrenula masivna sunčeva pjega, evo što to znači

    Prema nama se okrenula masivna sunčeva pjega, evo što to znači

    Brzorastuća sunčeva pjega veličine tri Zemlje u posljednja je 24 sata udvostručila veličinu te trenutno proizvodi baklje srednje veličine.

    Sunčeva pjega gotovo triput veća od Zemlje nalazi se u dometu naše planete te bi prema nama u skoroj budućnosti mogla izbaciti baklje srednje kategorije.

    “Sunčeva pjega AR3038 donedavno je bila velika, a sad je ogromna”, napisao je Tony Philips, autor stranice SpaceWeather.com.

    “Brzorastuća sunčeva pjega narasla je do dvostruke veličine u samo 24 sata”, dodao je Philips, naglasivši da magnetsko polje oko pjege može prema Zemlji izbaciti solarne baklje klase M, prenosi tportal. U slučaju da dođe do koronalnog izbacivanja mase (CME), moguće je da će nabijene čestice koje dođu do Zemlje vršiti interakciju s našim magnetskim poljem i stvoriti šarena svjetla u atmosferi – poznata kao aurore.

    Centar za predviđanje svemirskog vremena Nacionalne okeanske i atmosferske administracije (NOAA) koji prati solarne baklje i ostale izboje nije izdao nikakve prognoze za aurore. Sunce je ovog proljeća bilo prilično aktivno, piše Space. Naša rodna zvijezda izbacivala je velik broj baklji klase M i X (najjače klase), dok joj se aktivnost pojačava prema vrhuncu jedanaestogodišnjeg ciklusa.

  • Dodik na obilježavanju 30. godišnjice proboja “Koridora života”

    Dodik na obilježavanju 30. godišnjice proboja “Koridora života”

    Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je danas u Dugoj Njivi kod Modriče da je herojska Vojska Republike Srpske prije 30 godina probila “Koridor života” i spojila Srpsku sa Srbijom, što je bio ključni trenutak u njenom nastanku, razvoju i postojanju.

    Da nije bilo ove operacije pitanje je da li bilo Republike Srpske. Neprijatelji, muslimani i Hrvati pomognuti međunarodnim faktorom htjeli su da nas zatvore kako bi se predali ili asimilrali, ali u tome nisu uspjeli i zato neka živi Republika Srpska – rekao je Dodik na obilježavanju 30 godina od operacije “Koridor”.

    On je naglasio da su Srbi u operaciji “Koridor” imali velike generale Momira Talića i Novicu Simića, ali i svoju vojsku i policiju.

    – Republika Srpska je fomirana 9. januara, što je bilo od presudnog značaja. Srpska je jedini uslov našeg opstanka i dok se ona vidi ovdje će živjeti Srbi – dodao je Dodik.

    Vojna operacija “Koridor 92” trajala je od 14. do 28. juna na području Posavine i omogućila je spajanje zapadnih dijelova Srpske i Republike Srpske Krajine sa ostatkom Srpske i Srbijom.

    Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica, u operaciji “Koridor” poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.

  • Begić odgovorio Đajiću

    Begić odgovorio Đajiću

    Ivan Begić, kandidat za predsjednika Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda i bivši PDP-ov odbornik u Skupštini grada Banjaluka odgovorio je direktoru UKC-a Republike Srpske koji je rekao da su ,,Begićeva usta puna laži i one muške stvari”.

    Begić ističe da rječnik dr Vlade Đajića nije primjeren funkciji koju obavlja.

    “Žao mi je, najiskrenije, što jedan homofob, a sve u službi tajkunskih lobija vodi najveću zdravstvenu ustanovu u Republici Srpskoj. Nedopustiv riječnik jednog ljekara, navodnog humaniste. Šta ima humano, ljekarski, ljudski u ovome što Đajić priča. Ljude naziva prljavim, kažu da su im ‘usta puna one muške stvari’. Vjerujte bolje puna usta i one muške stvari nego kokaina i spida. Đajić zna da su mi njegovi ljudi poslali dokaze, video snimke sa ‘bunga bunga žurki’ i vikendica u okolini Banjaluke na kojima se jasno vidi ovo što ja govorim. Ja Đajića time nisam ucjenjivao, reketario i slično, niti otkupljivao i hvalio se time, što on jeste radio. Pozivam ga da me tuži, a te dokaze ću upotrijebiti na sudu”, ističe Begić.

    Begić je podsjetio Đajića i na tekst Hipokratove zakletve, za koji kaže da ga je on (Đajić) zaboravio.

    “Volio bih da Đajić pročita ono čime se zakleo, a to je: Svoj poziv ću obavljati savjesno i dostojanstveno. (…) U vršenju dužnosti prema bolesniku neće na mene uticati nikakvi obziri, vjera, nacionalnost, rasa, politička ili klasna pripadnost. Apsolutno ću poštovati ljudski život od samog početka. I pod prijetnjom neću popustiti da se iskoriste moja medicinska znanja suprotno zakonima humanosti”, podsjeća Begić.

    Begić je pozvao Đajića da pokaže šta je on to sagradio, prenosi Mondo.

    “Direktore Kliničkog centra. Predsjedniče Gradskog odbora SNSD-a. Doktore. Čovječe. Niste ‘ja’ gradili Klinički centar. Nije ni ‘ja’ Vlada Republike Srpske. Te loše sklepane zidine, poplavljeni donji sprat, prljavu kuhinju, sobe sa kojih su oboljeli od korone skakali sa prozora u smrt, su gradili i platili građani cijele Republike Srpske, pa i ja, od poreza koji plaćam”, poručio je Begić.

  • Đajić: UKC radi u skladu sa zakonom, drogu nikad nisam koristio

    Nakon sve učestalijih neistina koje pojedini političari i blogeri plasiruju u javnost na račun rada najveće zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj i njenog generalnog direktora prof.dr Vlade Đajića, video porukom se javnosti obratio sam Đajić.

    U video poruci Đajić je rekao da je UKC Republike Srpske primjer dobrog poslovanja zdravstvene ustanove.

    “Svakodnevno primamo pohvale pacijenata koji se liječe u našoj ustanovi i eminentnih stručnjaka iz cijelog svijeta koji dolaze raditi u našu ustanovu kao vodeći medicinski centar u ovoj regiji i šire”, rekao je u video poruci.

    Takođe, istakao je da su insinuacije na krivične radnje u javnim nabavkama UKC Republike Srpske samo još jedna velika laž, da se sve radi u skladu sa zakonom i u slučaju da ima nepravilnosti institucije bi već reagovale.

    U videu Đajić je odgovorio na teške laži i klevete koje se odnose na to da je narkoman, te tvrdi da nikad u životu nije vidio, a kamoli koristio drogu. Napomenuo je da je spreman svakog trenutka dati uzorke krvi, kose, urina, itd. za potrebe nezavisnog testiranja.

  • Počelo obilježavanje 30 godina od operacije “Koridor”

    Počelo obilježavanje 30 godina od operacije “Koridor”

    Svetom liturgijom u manastiru Svetog velikomučenika kneza Lazara u Dugoj NJivi, kod Modriče, danas je počelo obilježavanje 30 godina od operacije “Koridor”, najsloženije i najznačajnije operacije koju je izvela Vojska Republike Srpske ili bitke za život kako ju je narod nazvao.

    Liturgiji, koju u manastirskoj crkvi služi arhijerejski namjesnik dobojski Mirko Nikolić sa sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve sa područja Modriče i Doboja, prisustvuje veliki broj vjernika.

    Nakon liturgije biće služen parastos i položeni vijenci i cvijeće na spomenik poginulim borcima. Potom je planirano obraćanje zvaničnika, a zatim i prigodan kulturno-umjetnički program.

    Obilježavanju bi trebalo da prisustvuju predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer Srpske Radovan Višković, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović, kao i delegacija Narodne skupštine Republike Srpske koju čine narodni poslanici Mara Milošević, Stevo Joksimović i Gordana Vidović, te članovi Moto-grupe “Noćni vukovi”.

    Operaciju “Koridor”, čijim završetkom je uspostavljena veza sa Srbijom i Srpska dobila kompaktnu teritoriju, izvele su snage 1. Krajiškog korpusa, Istočnobosanskog korpusa i policije Republike Srpske Krajine, a komandant operacije bio je tadašnji komandant 1. Krajiškog korpusa general Momir Talić.

    Odluka o proboju Koridora donesena 18. juna 1992. godine, da bi se deblokirao zapadni dio Republike Srpske, koji je bio odsječen 42 dana, a u okruženju je bilo oko milion i po stanovnika.

    Direktan povod za akciju “Koridor života” bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.

    Akcija je počela nakon što su snage HVO-a, zauzimanjem Modriče, presjekle kopneni put između zapadnog dijela Srpske i tadašnje SAO Krajine sa istočnim dijelom Srpske i Srbijom.

    Vojna operacija “Koridor 92” trajala je od 14. do 28. juna na području Posavine i omogućila je spajanje zapadnih dijelova Srpske i Republike Srpske Krajine sa ostatkom Srpske i Srbijom.

    Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica, u operaciji “Koridor” poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.