Kategorija: Vijesti

  • Stanari ne pamte veći skup – organizovana spektakularna tribina Ujedinjene Srpske

    Stanari ne pamte veći skup – organizovana spektakularna tribina Ujedinjene Srpske

    U prepunoj sali “Centra za kulturu” opštine Stanari večeras je održana tribina Ujedinjene Srpske, na kojoj su predstavljeni kandidati, program i platforma Ujedinjene Srpske.

    Pored kandidata, na tribini su prisustvovali predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, potpredsjednica Ujedinjene Srpske, dr Natalija Trivić, načelnik opštine Stanari, Radojica Ćelić, te članovi i sipmatizeri Ujedinjene Srpske.

    „Predizborna tribina je bila prepuna, a Ujedinjena Srpska i njeni kandidati će voditi fer i čistu kampanju, i siguran sam da će Ujedinjena Srpska imati jednog predstavnika u Narodnoj Skupštini republike Srpske iz Izborne jedinice 5. Narod i zna i vidi da predano radimo u opštini Stanari, mnoge projekte smo završili, uskoro počinjemo i nove projekte koji će dovesti do novih zapošljavanja. Ujedinjena Srpska vodi računa o svim segmentima opštine Stanari“ izjavio je tom prilikom Radojica Ćelić, načelnik opštine Stanari.

    Predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić novinarima je tom prilikom izjavio da je ponosan na postignute rezultate u Stanarima. „Stanari žive svoje najbolje godine od kako je Radojica Ćelić postao načelnik, i od jedne od najzaduženijih opština, Stanari više nemaju dugovanja, od opštine koja nije imala nikakve infrastrukturne projekte imamo opštinu koja je započela, u saradnji sa Republikom Srbijom novi Dom zdravlja, završava poslovnu zonu, radi na novom vodovodu i na novim putevima. Posebno smo ponosni što su Stanari privukli strane investicije, te imamo njemačke fabrike koje izvoze gotove proizvode širom svijeta. Ono što je Ujedinjena Srpska napravila u Stanarima, želi da napravi i u čitavoj Republici Srpskoj, jer pored političkih djelovanja, Srpsku moramo održati i ekonomski, otvaranjem novih radnih mjesta, vraćanjem dugova umjesto zaduživanjem i dovođenjem novih investicija. Stanari su primjer kako trebaju opštine da izgledaju, jer ujedinjena Srpska ima taj kvalitet da dovede strane investicije iz zemalja s kojima imamo političke nesuglasice“ izjavio je tom prilikom Stevandić.

    Ujedinjena Srpska je u sklopu svoje predizborne kampanje na svim svojim mrežama i u medijima objavila promotivni spot „Izgradili smo fabrike“ koji govori o uspijesima Ujedinjene Srpske opštini Stanari uz poruku da Ujedinjena Srpska ima ljude koji su spremi da isto urade u svim opštinama Republike Srpske.

  • Višković: Ekonomska isplativost HE “Buk Bijela” za manje od četiri godine

    Višković: Ekonomska isplativost HE “Buk Bijela” za manje od četiri godine

    Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je danas, tokom posjete mjestu izvođenja pripremnih radova za izgradnju Hidroelektrane “Buk Bijela” na Drini kod Foče, da će ekonomsku isplativost ove hidroelektrane imati za manje od četiri godine, što se nikada nije desilo, jer je uobičajeno da je isplativost ovakvih objekata poslije 15 i više godina.

    Investicija je 520 miliona, samo HE „Buk Bijela“, projektovana na 93,5 megavata, vjerovatno će u revidiranom projektu preći 100, a možda i 120 megavata, sa proizvodnjom od 335 gigavat-časova električne energije, što je po današnjim cijenama više od 150 miliona evra godišnje, samo prva centrala – rekao je Višković novinarima.

    On je podsjetio da su pripremni radovi počeli 15. maja prošle godine, kada je ovaj projekat osporavan sa svih strana, posebno iz Federacije BiH.

    Višković je danas pozvao sve koji su osporavali gradnju “Buk Bijele” da dođu i da slikaju šta je sve urađeno.

    Višković, predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović i srpski član Predjedništva BiH Milorad Dodik tokom današnje posjete mogli su da se uvjere da je pri kraju izgradnja naselja za smještaj radnika kapaciteta 400 ležajeva sa restoranom, ambulantom i drugim pratećim objektima.

  • Dodik – Srpska ima ambiciju da razvija poslovne odnose sa “Huavejom”

    Dodik – Srpska ima ambiciju da razvija poslovne odnose sa “Huavejom”

    Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da Republika Srpska ima ambiciju da dalje razvija poslovne odnose sa kineskom kompanijom “Huavej” ne samo u domenu usluga, već i pokušaja razvijanja nekih drugih proizvoda koji bi mogli da konkurišu na globalnoj mreži.

    Već imamo neke ideje da razgovaramo sa njima i nastavićemo to da radimo – rekao je Dodik danas novinarima u Banjaluci, nakon sastanka sa potpredsjednikom “Huavej tehnologija” za centralnu i istočnu Evropu i nordijske zemlje sa sjedištem u Poljskoj Radoslavom Keđom.

    Dodik je napomenuo da Republika Srpska ima veoma pozitivna iskustva u radu sa ovom kompanijom, navodeći da je poznato da sa stanovišta Zapada ima nekih pritisaka vezano za rad ove kompanije.

    – Republika Srpska se nije saglasila da se u BiH preduzmu određene mjere protiv bilo koje kompanije iz Kine, Rusije ili bilo kog drugog dijela svijeta, pa i protiv kompanije Huavej – istakao je Dodik.

    Dodik je izrazio zadovoljstvo da je prisustvovao prezentaciji kompanije Huavej, koja je na najbolji mogući način kratko i sažeto predstavila dostignuća.

    Predstavnik “Huaveja” rekao je novinarima da su u Banjaluci prikazana najnovija dostignuća u informaciono-komunikacionoj tehnologiji ove kompanije.

    Nakon sastanka, Dodik i Keđo posjetili su izložbeni prostor koji je privremeno smješten na parkingu kod zgrade Vlade, gdje su prikazana najnovija dostignuća “Huaveja”.

  • Stevandić: Više ulagati u male proizvođače

    Stevandić: Više ulagati u male proizvođače

    Predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je da Srpska treba više da ulaže u male proizvođače koji bi mogli da opstanu na svojim gazdinstima.
    Stevandić je ocijenio da bi na taj način bilo sačuvano stanovništvo koje ne bi odlazilo iz Srpske.

    “Srpska ima najveću povvršinu obradivog zemljišta po glavi stanovnika u Evropi, odnosno hektar, te najveći broj kilovat časova po glavi stanovnika”, rekao je Srni Stevandić, koji je na izletištu Brezičani u opštini Čelinac prisustovao promociji kandidata stranke za predstojeće opšte izbore.

    Stevandić smatra da se Srpska “ogriješila o manje gradove, opštine i poljoprivredne proizvođače”, naglasivši da je “previše novca usmjereno na veće proizvođače”.

    “To se mora rekonstruisati i moramo se okrenuti prema masovnim plastenicima i podsticajima za male proizvođače koji bi mogli da opstanu na svojim gazdinstvima”, rekao je Stevandić

  • Cvijanovićeva o zdravstvenom stanju Brđanina

    Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović smatra da je nepravda glavno obilježje sudovanja u BiH, ali i međunarodnih pravosudnih institucija, što je vidljivo i u slučaju bivšeg šefa Kriznog štaba Srpske Autonomne Oblasti (SAO) Krajina Radoslava Brđanina, koji je u teškom zdravstvenom stanju pušten na slobodu nakon 23 godine tamnovanja.

    Očito je riječ o jednoj unaprijed pripremljenoj političkoj slici koja je poslije popunjavana određenim pravosudnim ili sudskim odlukama i presudama – rekla je Cvijanovićeva novinarima komentarišući činjenicu da je Brđanin zbog izuzetno lošeg zdravstvenog stanja prebačen u bolnicu na liječenje po dolasku u Banjaluku iz Haga.

    Cvijanovićeva je konstatovala da su tu i nehumani uslovi i odnosi prema presuđenim Srbima, kao i nejednak tretman svih onih koji su trebali da se nađu pred pravosudnim institucijama.

    – Nažalost, ovo nije jedini slučaj gdje je neko ko je teško obolio, a (tek) u lošem stanju mu se dozvoljava da izađe na slobodu, iako su neki uslovi stečeni i prije toga – naglasila je Cvijanovićeva.

    Brđanin je nakon 23 godine provedene u zatvoru pušten na slobodu zbog teškog zdravstvenog stanja i sinoć je stigao u Banjaluku.

    Na banjalučkom Aerodromu dočekalo ga je vozilo Hitne pomoći, a potom je smješten u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske u Banjaluci u jedinicu za intenzivno liječenje.

  • Cvijanovićeva pozdravila ideju identifikacionih kartica Srba

    Cvijanovićeva pozdravila ideju identifikacionih kartica Srba

    Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je da je kreiranje nacionalnih identifikacionih kartica projekat od nacionalnog značaja.

    Cvijanovićeva je rekla da Republika Srpska identifikacionom karticom Srba želi da identifikuje sve njene ljude koji žive u inostranstvu, koji žele da ulažu u Srpsku i da koriste sve pogodnosti koje imaju njeni građani.

    – Ovo je nadogradnja jednog projekta koji je počeo prije nekoliko godina, a podrazumijevao je mapiranje dijaspore- izjavila je Cvijanovićeva novinarima u Istočnom Sarajevu.

    Ona je pojasnila da je to značilo identifikovati naše ljude, gdje su oni danas zastupljeni, kako stoje u okviru političkog i ekonomskog života tamo gdje žive, na koji način su situirani, kao i njihove podatke vezane i za crkvu ili uključenost u određene organizacije i udruženja.

    Cvijanovićeva je istakla da će ovo biti projekat od nacionalnog značaja.

    – Predradnje su nastavljene i mi već danas imamo dobru bazu podataka, ali želimo da se naši ljudi intenzivnije aktiviraju, te da konačno raspolažu svim onim pravima koji imaju građani Republike Srpske i da ih tretiramo kao ljude koji žive ovdje – rekla je Cvijanovićeva.

    Ona je istakla da ti ljudi, u konačnici, i jesu dio korpusa Republike Srpske, ali na ovaj način se nastoji to i potvrditi.

  • Đajić: Brđanin primljen u UKC sa znacima teške iscrpljenosti, u veoma zapuštenom stanju

    Bivši šef Kriznog štaba Srpske Autonomne Oblasti Krajina Radoslav Brđanin primljen je u Univerzitetsko klinički centar Srpske sa znacima teške iscrpljenosti, u veoma zapuštenom stanju, sa povišenim upalnim parametrima koji upućuju na sepsu, rekao generalni direktor UKC-a Vlado Đajić.

    “Na osnovu dijagnostike uočava se i oštećen rad jetre”, naveo je Đajić.

    Brđanin je smješten u intenzivnoj jedinici, gdje se primjenjuje najsavremenija dijagnostika i terapijske mjere.

    “Dozvolili smo porodici da ga vidi, u stalnom smo kontaktu sa njima”, dodao je Đajić.

    Podsjećamo, Brđanin je osuđen na 30 godina u Haškom tribunalu, a nakon 23 godine provedene u zatvoru stigao je u Banjaluku zbog teškog zdravstvenog stanja.

    Njemu je u nekoliko navrata predsjednik suda Karmel Ađijus odbio zahtjeve za puštanje na prijevremenu slobodu iako je Brđanin formalno ispunio uslove.

  • Radoslav Brđanin pušten na slobodu, stigao u Banjaluku

    Radoslav Brđanin pušten na slobodu, stigao u Banjaluku

    Radoslav Brđanin, bivši šef Kriznog štaba Srpske Autonomne Oblasti (SAO) Krajina kojeg je Haški tribunal osudio na 30 godina zatvora, pušten je na slobodu.

    Brđanin je danas sletio na banjalučki Aerodrom nakon 23 godine provedene u zatvoru, a na slobodu je pušten iz zdravstvenih razloga, javlja ATV.

    Podsjećamo, predsjednik Međunarodnog mehanizma za krivične sudove u Hagu Karmel Ađijus u martu 2020. godine je odbio Brđaninov zahtjev za puštanje na prijevremenu slobodu.

    Tada je u svojoj odluci Ađijus naveo kako “ne smatra prikladnim da iskoristi svoje diskreciono pravo i odobri prijevremeno puštanje Brđanina u ovoj fazi”.

    Radoslava Brđanina je 2007. godine Haški trubunal pravosnažno proglasio krivim za zločine nad nesrpskim stanovništvom u BiH, a naročito u SAO Krajini tokom 1992. godine.

    On je 1999. uhapšen u BiH, a od marta 2008. godine nalazio se u zatvoru u Danskoj.

    Brđanin je prvi ministar građevinarstva, saobraćaja i komunalnih djelatnosti Republike Srpske i potpredsjednik Vlade Republike Srpske.

    Po uvođenju višepartijskog političkog sistema postao je član SDS-a. Izabran je 1991. za potpredsjednika Skupštine zajednica opštine SAO Krajine, a iste godine izabran je za poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

    Nakon rata, Brđanin je bio predsjednik Narodne stranke Republike Srpske sve do njegovog hapšenja u julu 1999. godine i odvođenja u Hag pod optužbom da je odgovoran za zločine u Krajini.

  • Počinje godišnji remont Termoelektrane Stanari

    Počinje godišnji remont Termoelektrane Stanari

    Termoelektrana u Stanarima danas počinje planirani godišnji remont koji će, kako se očekuje, trajati 25 dana, najavljeno je iz kompanije EFT Rudnik i termoelektrana Stanari.

    Iz ove kompanije navode da su za potrebe izvođenja remonta na kotlovskom i turbinskom postrojenju obnovili saradnju sa pojedinim lokalnim kompanijama, te angažovali stručni kadar saradničkih kompanija iz okruženja.

    “Ovo je ujedno drugi prekid u proizvodnji električne energije ove godine predviđen planom proizvodnje i održavanja s ciljem izvođenja remonta. Manji remont u trajanju od 15 dana uspješno je realizovan tokom februara”, saopšteno je iz kompanije.

    Od početka godine do danas proizvedeno je ukupno 1.499.554 megavat časova električne energije.

  • Agencija za javne nabavke BiH kršila Zakon o javnim nabavkama

    Agencija za javne nabavke BiH kršila Zakon o javnim nabavkama

    Agencija za javne nabavke BiH imala je propuste u javnim nabavkama! Na ovaj apsurd upozorila je Kancelarija za reviziju institucija BiH u izvještaju za 2021. godinu.

    Doduše, propusti nisu bili toliki da bi Agencija dobila lošu ocjenu revizora. Međutim, u Agenciji za javne nabavke, koja treba da bude primjer ostalima, i najmanji propust ove vrste izgleda ogroman.

    – Konstatovali smo da Agencija u postupku konkurentskog zahtjeva u pozivu za dostavu ponuda nije zahtijevala dokaze o plaćenim direktnim i indirektnim porezima, kako je propisala Instrukcijom od 10.09.2021. godine, već je naknadno, prilikom zaključenja ugovora, tražila ove dokaze – naveli su revizori.

    Dakle, donijeli su instrukciju koja važi za druge institucije u BiH, ali ne i za njih.

    Sljedeća zamjerka je još ozbiljnija.

    – Takođe smo konstatovali da, u postupku nabavke usluga održavanja informacionog sistema e-nabavke (192.285 KM bez PDV), Agencija nije zahtijevala garanciju za ozbiljnost ponude i garanciju za uredno izvršenje ugovora koje su predviđene Zakonom o javnim nabavama kao mehanizam zaštite Agencije od neprofesionalnog ponašanja ponuđača – navodi se u Izvještaju o obavljenoj finansijskoj reviziji Agencije za javne nabavke BiH za 2021. godinu.

    Naime, Agencija je tokom godine, s obzirom na privremeno finansiranje, donijela kvartalne privremene planove javnih nabavki za 2021. godinu koje je objavila na svojoj veb stranici.

    Za svaki postupak javne nabavke imenovana je komisija, koja je ocjenjivala ponude i birala najpovoljnije nabavke. Prema prezentovanim podacima, Agencija je provela 52 postupka javnih nabavki iz tekućih izdataka, od kojih su dva otvorena postupka u vrijednosti 206.803 KM bez PDV, tri konkurentska postupka ukupne vrijednosti 40.860 KM bez PDV, jedan pregovarački postupak bez objave obavještenja u vrijednosti 6.000 KM bez PDV, četiri postupka u skladu s Aneksom II dio B u vrijednosti 3.489 KM bez PDV.

    Ostalo su direktni sporazumi ukupne vrijednosti 21.792 KM bez PDV. Agencija je objavila podatake o zaključenim ugovorima i njihovoj realizaciji na svojoj internet stranici.