Kategorija: Vijesti

  • Rijeka se izlila, poplavila kuće i probila nasip gradilišta brze ceste

    Rijeka se izlila, poplavila kuće i probila nasip gradilišta brze ceste

    Obilne padavine prethodne noći osnažile su rijeku Lašvu koja se izlila na nekoliko mjesta i nanijela veliku štetu domaćinstvima, ali i gradilištu brze ceste prema Nević Polju.

    Rijeka se izlila u mjestu Nova Bila, na mjestu gdje se ulijeva rijeka Grlonica, te je napravila ogromne probleme mještanima Gladnika, Nove Bile i Mošunja, prenosi “Avaz”.

  • Kalabuhov: Izmjene krivičnog zakonika u nadležnosti NS RS

    Kalabuhov: Izmjene krivičnog zakonika u nadležnosti NS RS

    Ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov rekao je da je Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim se uvodi kleveta kao krivičino djelo, u isključivoj odgovornost demokratskog organa vlasti kakav je Narodna skupština Srpske.

    “Novinar ima ne samo slobodu nego i veliku odgovornost i zbog toga svakog čovjeka koji se smatra za istinskog novinara nije strah raditi i informisati o tome o čemu je siguran i nikakav zakon njemu nije prijetnja”, rekao je Kalabuhov novinarima u Banjaluci, komentarišući saopštenje Ambasade SAD u BiH u kojem su najavljeno usvajanje zakona o NVO i izmijena Krivičnog zakonima Srpske nazvali nedemokratskim.

    Govoreći o “zakonu o stranim agentima”, Kalabuhov je rekao da je taj zakon u Americi bio 1939. godine, a zatim u Ruskoj Federaciji.

    “Sada se u Gruziji dešava, kako mi to vidimo, potpuna manipulacija. Oni su isto tako uradili isti takav zakon po američkom uzoru. Američka ambasadorka u Tbilisiju je rekla da nije saglasna sa tim zakonom čak i kad on 100 odsto ponavlja američki zakon”, istakao je Kalabuhov.

    On smatra da je došlo vrijeme kada se ne mora slušati ono “što kažu i kako komentarišu naši neprijatelji našu politiku”.

    “Moramo biti sigurni u odbrane nacionalnih interesa naših, u odbrane suvereniteta. Zbog toga želim i političarima i novinarima u Republici Srpskoj da nađu one tačke kompromisa. Kompromis je u tome da i rad političara, novinara, umjetnika i reditelja mora imati samo jedan cilj, a to je dobrobit naroda, humanizam i tolerantnost”, istakao je Kalabuhov.

  • Ambasada SAD u BiH protiv zakona u Srpskoj

    Ambasada SAD u BiH protiv zakona u Srpskoj

    Posljednjih dana, vlasti u Republici Srpskoj najavile su planove za usvajanje dva represivna, nedemokratska zakona koji bi, ako se provedu, drastično narušili prava i slobode ljudi koji žive u Republici Srpskoj, saopšteno je iz Ambasade SAD u BiH.

    Kako kažu, ovi zakoni koristili bi samo vladajućoj koaliciji u njenim naporima da konsoliduje svoju vlast, a išli bi na štetu svih ostalih.

    – Sjedinjene Države uvijek su podržavale pravo ljudi širom svijeta da ostvaruju svoje temeljne slobode. To uključuje prava stanovnika Republike Srpske na slobodu govora, slobodu okupljanja i udruživanja, te slobodu medija. Predloženi zakoni stigmatizovali bi i ušutkali nezavisne glasove u Republici Srpskoj koji žele izgraditi demokratsku i prosperitetnu budućnost za njene stanovnike. Predloženi zakoni otežali bi građanima pozivanje na odgovornost vlade Republike Srpske i omogućili nesmetano bujanje korupcije. Napadi predloženih zakona na temeljne slobode obeshrabrili bi legitimne kompanije da ulažu u Republiku Srpsku. Ukratko, predloženi zakoni bili bi loši za demokratiju i prosperitet koje stanovnici RS žele i zaslužuju – navode u saopštenju.

    Podsjećaju da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio 8. marta kako će uvesti tzv. zakon o „stranim agentima“ kojim bi regulisao aktivnosti neprofitnih organizacija koje djeluju u Republici Srpskoj. Rekao je da će ovaj zakon odražavati američko zakonodavstvo.

    Ovaj smo film već gledali i znamo kako završava. Kada je Rusija proširila svoje zakonodavstvo o stranim agentima 2020. godine i ona je tvrdila da samo kopira američki model. Ništa nije moglo biti dalje od istine, a rezultate smo vidjeli. Ruske vlasti upotrijebile su svoje represivne zakone za suzbijanje neslaganja, uništavanje civilnog društva i iskorjenjivanje slobodnih medija. Subjekt ili pojedinac koje je ruska vlada označila kao “strane agente” podliježu zahtjevnim pravilima izvještavanja i obilježavanja, proizvoljnim policijskim racijama i inspekcijama, te pretjeranim novčanim kaznama zbog odbijanja da dokažu svoj identitet. Pojedini novinari čak se suočavaju sa zatvorskom kaznom zbog kršenja ruskih zakona o “stranim agentima” – kaže Ambasada SAD u Sarajevu.

    Tvrde da je američki model registracije stranih agenata dijametralno suprotan ovom pristupu, te apeluju na vlade svuda u svijetu da ga slijede u interesu transparentnosti.

    – Prema Zakonu o registraciji stranih agenata SAD iz 1938. (FARA), pojedinac ili organizacija koji se bave zastupanjem ili lobiranjem u ime stranog nalogodavca moraju se registrovati pri Ministarstvu pravosuđa i prijaviti prirodu njihovog odnosa, aktivnosti i finansijsku naknadu. Javnost je informisana o tim registracijama. FARA ne zabranjuje niti ograničava bilo kakve aktivnosti te se ne primjenjuje na nezavisne medije niti organizacije civilnog društva. FARA omogućava javnosti da bude informisana o aktivnostima stranih agenata u Sjedinjenim Državama bez ograničavanja slobode govora ili udruživanja na bilo koji način – saopšteno je.

    Prema njihovim riječima, ovaj potez uvođenja ruskog modela zakonodavstva o stranim agentima element je alarmantnog obrasca koji dolazi nakon najave vlasti Republike Srpske od 2. marta da će uvesti izmjene i dopune KZRS kojima se kriminalizuje kleveta i uvreda, te izriču zatvorske kazne za objavljivanje videozapisa, fotografija ili dokumenata bez saglasnosti.

    – Kriminalizujući radnje koje se obično tretiraju kao građanske parnice, ovaj bi zakon ugrozio slobodu izražavanja kao temeljno ljudsko pravo i imao direktan uticaj na sposobnost novinara da prenose istinu. Jučerašnji napadi na imovinu novinara u RS i omalovažavajući odgovor vlasti jasno pokazuju koliko je već neizvjesna situacija za nezavisne medije u Republici Srpskoj. Ovaj zakon koji će Narodna skupština Republike Srpske razmatrati 14. marta drastično bi pogoršao situaciju i ugrozio postojanje slobodnih i nezavisnih medija koji su temelj zdrave demokratije – zaključuje Ambasada SAD.

  • Orban: Bliži smo nego ikada svjetskom ratu

    Orban: Bliži smo nego ikada svjetskom ratu

    Svijet je bliži nego ikada tome da lokalni sukob postane svjetski rat, ocijenio je danas premijer Mađarske Viktor Orban.

    On je za mađarski radio rekao da su lideri zapadnog svijeta “zahvaćeni ratnom groznicom”, da drže govore u kojima pozivaju na pobjedu u ratu i šalju sve opasnije oružje u Ukrajinu, prenosi agencija MTI.

    • Umjesto da jednoglasno promoviše mir, svijet je podijeljen – rekao je Orban i dodao da Turska i arapske države, Kina i afričke zemlje žele prekid vatre i mirovne pregovore.

    Orban je ocijenio da Mađarska mora imati snažnu vojsku i istovremeno promovisati mir.

    • Mađarskoj su potrebne efikasne oružane snage, a vlada radi na tome da poveća broj vojnika, njihovu posvećenost domovini i pozivu, njihov nivo obuke i njihov javni ugled – rekao je Orban.

    Dodao je da vojska takođe mora biti opremljena savremenim oružjem.

    • To što smo za mir ne znači da treba da budemo bez odbrane – naveo je Orban.

    Prema njegovoj ocjeni, ukidanje sankcija u vezi sa ratom bio bi najbolji način da se obuzda inflacija.

    Najavio je da će Mađarska nastaviti da stavlja veto na mjere koje bi nanele “najneposredniju štetu” njenoj ekonomiji.

    • Ako bi Evropska unija sutra ukinula sankcije Rusiji, inflacija bi se momentalno prepolovila, a zatim bi se postepeno vratila na dva do tri odsto – smatra Orban.
  • Sastanak Šeranića i Selakovića; Uskoro izrada socijalne karte Srpske

    Sastanak Šeranića i Selakovića; Uskoro izrada socijalne karte Srpske

    Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, razgovarao je danas u Banjaluci sa ministrom za rad zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Republike Srbije Nikolom Selakovićem.

    Konstatovano je da je saradnja ova dva ministarstva dobra, kao i da postoje određeni aspekti na koje treba staviti akcenat u budućnosti, kao što je obezbjeđivanje uslova za kvalitetniji rad socijalnih ustanova, od čega bi građani imali veliku korist.

    Izrada socijalne karte jedan je od prioriteta Vlade Srpske i od velikog su značaja iskustva Srbije.

  • Kapaciteti banjalučkog Aerodroma nedovoljni

    Kapaciteti banjalučkog Aerodroma nedovoljni

    Zbog nagle ekspanzije putničkog saobraćaja postojeća zgrada banjalučkog Aerodroma ne zadovoljava potrebe istovremenog opsluživanja više letova i prijema velikog broja putnika u kratkom vremenu, pa rekonstrukcija tog objekta i proširenje piste predstavljaju prioritet.
    Navedeno je to u Prijedlogu plana poslovanja za period 2023 – 2025. godine preduzeća za usluge u vazdušnom saobraćaju “Aerodromi Republike Srpske” u kojem stoji da je rekonstrukcija aerodromske zgrade preduslov za širenje, ali i opstanak postojećeg nivoa saobraćaja.

    – Rekonstrukcija aerodromske zgrade planirana je u iznosu od 1.500.000 KM na osnovu kandidovanog projekta koji je uvršten u Preliminarnu listu javnih projekata RS i realizovaće se ukoliko sredstva budu odobrena. Jedan od prioriteta je otkup zemljišta za proširenje piste, nakon čega bi se mogla izvršiti izgradnja i sanacija ograde perimetra, te projekat sanacije betonskih i asfaltnih površina na platformi i poletno-sletnoj stazi, za čiju realizaciju su potrebna dodatna sredstva viših nivoa vlasti – stoji u dokumentu koji je objavljen na Banjalučkoj berzi, a koji će krajem mjeseca razmatrati Skupština akcionara.

    Zog povećanog obima saobraćaja, navodi se da je preduzeće izloženo značajnom problemu nedostatka radne snage, kao i vatrogasaca, za šta su potrebna dodatna sredstva, zbog čega, kako piše u dokumentu, u narednom periodu očekuje povećanje subvencije Vlade RS sa planiranih 2,2 miliona na 2,5 miliona maraka.

    U planskom periodu preduzeće će kontinuirano raditi na povećanju broja avio-operacija i broja prevezenih putnika, a dugoročni cilj je da se svake godine broj prevezenih putnika povećava za više od deset odsto, kao i da se svake godine uvedu najmanje dvije nove destinacije, prenosi Glas Srpske.

    – U ovoj godini u planu je da se preveze 478.411 putnika, što bi u odnosu na 2022. bilo povećanje od 39,47 odsto. U 2024. godini planirano je povećanje boja putnika za 10,37 odsto, a u 2025. godini 18,66 odsto. Takođe, ove godine nastavljaju da saobraćaju sve dosadašnje avio-linije, uz uvođenje dva nova čarter leta za Atinu i Tunis, s tim da se očekuje i uvođenje novih destinacija od strane kompanija “Rajaner” i “Viz er” – stoji u trogodišnjem planu poslovanja Aerodroma.

    Navodi se da je neophodno intenzivirati aktivnosti koje će doprinijeti poboljšanju kvaliteta i obima usluga, a u planu je i razvijanje kargo saobraćaja.

    – Za razvoj kargo saobraćaja obezbijeđeni su svi neophodni uslovi. Preduzeće posjeduje savremeno opremljen objekat za skladištenje svih vrsta robe, kao i neophodne dozvole i opremu za rad. Potrebno je u narednom periodu ostvariti saradnju sa avio-kompanijama ili komitentima zainteresovanim za transport robe vazdušnim putem. U toku su određeni pregovori i očekuje se u narednom periodu realizacija. Sada se kargo saobraćaj obavlja samo na redovnim letovima “Er Srbije” – istaknuto je u dokumentu.

    Prihodi
    U Prijedlogu plana poslovanja Aerodroma RS za ovu godinu planirani su prihodi u iznosu od 7,77 miliona KM, što je za 28,4 odsto više u odnosu na procjene u 2022. godini.

    – Najveće povećanje prihoda očekuje se od prodaje robe, odnosno od ugostiteljske djelatnosti. Planirano je povećanje prihoda i od aerodromske takse, kao i od avio-opsluživanja – navodi se u dokumentu u kojem stoji da je ove godine u planu i otvaranje mjenjačnice i fri-šopa.

  • Vukelić o napadima na vozila banjalučkih novinara: Ovo je otišlo predaleko

    Vukelić o napadima na vozila banjalučkih novinara: Ovo je otišlo predaleko

    Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka, je rekao da je Milorad Dodik, predsjednik RS, juče novinare označio kao spodobe.

    “Nikada novinari takvim riječnikom se nisu ophodili prema njemu”, rekao je Vukelić i pozvao ministra unutrašnjih poslova RS Sinišu Karana da zaštiti novinare, pa ako je potrebno da postavi i patrole pored redakcija.

    “Ovo je stvarno otišlo predaleko. Kada pređete granicu, više nema granica i sve je dozvoljeno”, ističe Vukelić.

    Nada se da će novinare predsjednici skupštinskih poslaničkih klubova pozvati na sastanak, ako u međuvremenu ne bude povučen sporni zakon iz parlamentarne procedure.

    Vukelić je rekao da su i protesti jedna od otvorenih mogućnosti, te da mu nije jasno zašto se o svenu ne oglašava akademska zajednica.

    Osjećam ugroženost porodice, tu su troje djece i supruga, rekao je danas Nikola Morača, novinar Euroblica i Srpska info, ispred Palate Republike u Banjaluci, kome su nepoznati vandali oštetili njegov automobil.

    “Pozadina je od ovog što se dešava sa mnom u posljednje vrijeme do najavljenih izmjena Krivičnog zakonika. U policiji su rekli da će učiniti sve. Ulična rasvjeta je radila, jasno se vidjelo da taj ko je to radio nije mario ni za kamere. Sad je ovo prešlo u novu dimenziju”, rekao je Morača i dodao da je policija obavila uviđaj.

    “Postoje snimci gdje se vidi šta radi osumnjičeni”, rekao je Morača.

    U vandalskom napadu oštećen je i automobil urednika portala Buka Aleksandra Trifunovića, te dva službena vozila ovog medija.

    “Način na koji je to urađeno, radi se o sili, mržnji. Policija je bila vrlo profesionalna, dali su sve od sebe. Ja ne okrivljujem nikog ali je stvorena atmosfera i otvoren je lov na novinare. Mi smo od sistema označeni kao neko ko je spodoba”, rekao je Trifunović i dodao da je imovina njega i kolege Morače u ovom trenutku najmanje bitna.

    “Šta će se desiti drugim kolegama? Sutra će biti kasno”, rekao je Trifunović.

  • Stevandić pružio podršku Andriji Mandiću na predsjedničkim izborima

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevansić poslao je poruku u kojoj pruža podršku Andriji Mandiću, predsjedničkom kandidatu Demokratskog fronta na predstojećim izborima u Crnoj Gori.
    “U nemirna vremena kad se svijet ljulja i kad naši narodi moraju da se izbore za mir i razvoj, birajte čestite ljude koji su u vlasti samo svog naroda i ne zavise od tajkuna, od domaćih i stranih centara moći.
    Zato je naša podrška Andriji Mandiću velika, srčana, čatna i korektna i ona će za sve građane Crne Gore značiti pomirenje, dogovor, čuvanje od izazova budućnosti i omogućiti život u miru i uvažavanju” navodi se u poruci Stevandića, koji je Mandiću poželio sreću.

    https://fb.watch/j9lwrNmlH3/

    Predsjednički izbori u Crnoj Gori održaće se 19. marta.

  • Instituti za javno zdravstvo dobijaju terenska vozila

    Instituti za javno zdravstvo dobijaju terenska vozila

    Institut za javno zdravstvo Republike Srpske i Zavod za javno zdravstvo FBiH danas će dobiti četiri nova terenska vozila, rečeno je iz Delegacije EU.

    Kako su rekli iz Delegacije, nova vozila osiguraće efikasniji transport svih vrsta vakcina.

    Sredstva za nabavku novih vozila su obezbijeđena kroz projekat “EU za zdravlje” vrijedan 13,7 miliona evra, koji omogućava nabavku vakcina protiv virusa korona, opreme i materijala za imunizaciju, opreme za hladni lanac i vozila za transport vakcina.

  • Greška službenika Centralne banke obustavila ino-plaćanje

    Greška službenika Centralne banke obustavila ino-plaćanje

    Centralna banka Bosne i Hercegovine raskinula je korespondentske odnose sa pojedinim bankama u inostranstvu, zbog čega nije bilo moguće realizovati naloge za plaćanja koje je dostavilo više banka iz Bosne i Hercegovine.

    “U utorak cijeli dan nisu prolazile uplate i kada su službenici zvali da vide šta je problem, od jedne inostrane banke su obaviješteni da je CB BiH raskinula korespondentski odnos i onda je nastao problem. Ni u srijedu u jutarnjim časovima nije sve funkcionisalo kako treba i u banci je bilo vanredno stanje zbog toga”, ispričao je izvor “Nezavisnih novina” i dodao da je problem nastao konkretno sa jednom bankom, i to Dojče bankom iz Njemačke, te da su odnosi raskinuti i sa drugim bankama, ali prema njima u utorak nije išlo plaćanje.

    Isti izvor navodi da je uzrok raskidanja korespondentskih odnosa najvjerovatnije ljudska greška, te da je neko od službenika Centralne banke Bosne i Hercegovine vjerovatno nenamjerno to uradio.

    Inače, u međunarodnom bankarstvu korespondentski odnos je onaj u kome strana i domaća banka izmijene kontrolne dokumente, kao što su spiskovi ovlaštenih potpisnika, telegrafski i SWIFT ključ, sa ciljem da se uspostave plaćanja putem međunarodnih računa.

    Međunarodni platni promet podrazumijeva sistem međunarodnih korespondentskih odnosa i banka ima bar jednu korespondentsku banku u svakoj zemlji sa kojom redovno obavlja poslove međunarodnog platnog prometa za potrebe svojih komitenata. U suštini, velike banke u BiH uglavnom ino-plaćanja vrše direktno putem SWIFT koda i preko banaka sa kojima imaju odnose i ne koriste usluge Centralne banke BiH, međutim nekoliko manjih banaka u BiH još je kod ino-plaćanja oslonjeno na Centralnu banku BiH jer im je to daleko jeftinije.

    “Nije isključeno da Centralna banka BiH bude tužena zbog neizvršenog plaćanja u roku. Zamislite situaciju da imate ugovor po kojem do 7. marta morate platiti određenu robu ili uslugu, i vi to i uradite. Međutim, zbog greške Centralne banke BiH onaj ko treba ne primi tu uplatu i eventualno raskine taj ugovor. U tom slučaju, moguća je tužba protiv Centralne banke BiH i zahtjev za nadoknadu štete”, ispričao je izvor “Nezavisnih novina”.

    U Centralnoj banci BiH juče smo pokušali dobiti odgovor na pitanje zbog čega banke u inostranstvu kao što je Dojče banka nisu izvršavale naloge za plaćanje CB BiH, koliko naloga za plaćanje u utorak nije bilo realizovano, međutim samo su nam odgovorili: “Problem je bio samo sa jednim nalogom, a nastao je iz tehničkih razloga, kod jedne ino-banke.”

    “Problem je otklonjen i sistem neometano funkcioniše. Sve aktivnosti su provedene u skladu sa operativnim uputstvima”, rekli su nam u Centralnoj banci Bosne i Hercegovine.