Kategorija: Vijesti

  • Predstavljen novi Kargo centar banjalučkog Aerodroma

    Predstavljen novi Kargo centar banjalučkog Aerodroma

    Aerodrom. Takođe, dodatni prihodi ostvarili bi se i većim brojem putnika, a Trivićeva očekuje da će ove godine oko pola miliona ljudi procirkulisati najvećim aerodromom u Srpskoj.

    “Proširenjem kapaciteta i proširenjem same zgrade Aerodroma, ostvarićemo mogućnost većeg broja letova”, naglasila je ona, i dodala da se već sada pregovara sa prevoznimcima za otvaranje novih linija od marta naredne godine.

    Današnjoj prezentaciji novog Kargo centra prisustvovala je i direktor špediterske kompanije “Ciambella” Maja Družić, koja je pozdravila mogućnost transporta roba na ovaj način.

    “Bitno nam je da ubrzamo protok robe, jer bismo i mi, špediteri, zajedno sa carinom na ovakav način omogućili brži raspored i protok dobara”, istakla je ona.

  • Vandali oskrnavili tablu „Dobro došli u Republiku Srpsku“

    Vandali oskrnavili tablu „Dobro došli u Republiku Srpsku“

    Nastavlja se praksa skrnavljenja i uništavanje tabli „Dobro došli u Republiku Srpsku“, a ovaj put na udaru se našla ona pored magistralnog puta Jajce – Banjaluka.

    Vandali su bojom krvi isprskali tablu dobrodošlice u Srpsku, sve uz poruku ispisanu crnom bojom „živio Alija“.

    Fotografija je nastala juče i nije poznato kada se sve to desilo.

    Tabla se, zajedno sa trobojkom, nalazi na teritoriji opštine Mrkonjić Grad i na nju nailazite napuštajući Jajce.

  • Obilježena Bitka na Kozari

    Obilježena Bitka na Kozari

    Na Mrakovici je obilježena 81 godina od Bitke na Kozari, a kod spomen-krsta odata je počast žrtvama i zapaljene su svijeće.

    Obilježavanju ovog značajnoj istorijskog događaja prisustvovali su predstavnici institucija Republike Srpske i Srbije, lokalnih zajednica koje gravitiraju planini Kozari, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, SUBNOR-a Republike Srpske i Srbije, organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata i političkih partija.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik položio je danas vijenac na memorijalni zid spomenika na Mrakovici u okviru obilježavanja 81 godine od Bitke na Kozari.

    Vijence i cvijeće položili su predstavnici vlada Srpske i Srbije, Narodne skupštine Republike Srpske, Srpske u institucijama BiH, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, opština i gradova Potkozarja, organizacija proisteklih iz Drugog svjetskog rata i Odbrambeno-otadžbinskog rata, te političkih partija.

    Na memorijalnom zidu spomen kompleksa na Mrakovici upisana su imena 9.921 poginulog borca u borbama na ovom području u toku Drugog svjetskog rata.

    Obilježavanje 81 godine od Bitke na Kozari zajednički organizuju odbori za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova vlada Republike Srpske i Srbije.

    Bitka na Kozari je simbol stradanja i otpora srpskog naroda u borbi protiv nacista i ustaša, tokom koje je ubijeno oko 40.000 civila, a 68.000 je odvedeno u logore, među kojima više od 23.000 djece.

  • Stevandić: Srpsko samopoštovanje je zalog budućnosti Republike Srpske

    Stevandić: Srpsko samopoštovanje je zalog budućnosti Republike Srpske

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je danas u Bratuncu na obilježavanju 31 godine od srpskog stradnja u Srednjem Podrinju i Birču da Srpska neće dozvoliti da njene žrtve budu manje vrijedne i da je srpsko samopoštovanje zalog budućnosti Republike Srpske.

    On je istakao da je Bratunac najsvetije mjesto koje ne dozvoljava da budu ponižene i zapostavljene srpske žrtve.

    “Mi nismo dijelili suze, ali su nama zabranili da naše suze budu ravnopravne”, rekao je Stevandić.

    On je naglasio da srpski narod nikad nije propustio priliku da iskazuje pijetet prema tuđim žrtvama, ali već četvrtu deceniju trpi torturu da srpske žrtve nisu jednako važne.

    “Nema budućnosti ako ikada dozvolimo sebi da svoje žrtve smatramo manje vrijednim, jer je onda i naša zemlja manje vrijedna. Oni nas obavezuju da nikada i nikome ne popustimo, da uvijek sačuvamo ljudsko prema prema tuđima, ali da svoje najviše volimo”, istakao je Stevandić

    On je istakao i da današnji molitveni sabor u Bratuncu pokazuje da srpske žrtve mogu da budu poštovane i da se u molitvenoj tišini borimo i čuvamo sjećanje na njih.

    Stevandić je podsjetio da Srbi nisu dozvolili samoporicanje nego su izabrali put samopoštovanja ne vrijeđajući nikog i ne vrijeđajući tuđe žrtve.

    “U Bratuncu se rađaju djeca koja će ovo da uče. U Bratuncu su se prije nekoliko godina, zahvaljaujući Božijoj promisli, i trojke počele rađati. Bratunac uči sve nas”, rekao je Stevandić.

  • Patrijarh Porfirije: Ljekovito čuti istinu o stradanju Srba u srednjem Podrinju i Birču

    Patrijarh Porfirije: Ljekovito čuti istinu o stradanju Srba u srednjem Podrinju i Birču

    Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije poručio je danas u Bratuncu da bi bilo ljekovito da svi koji negiraju bilo čiju bol, pa i bol i srpskih majki, čuju istinu o stradanju Srba u Srednjem Podrinju i Birču.

    “Neko se osilio da meri bol majki i kaže da to nije bol, tragedija i zločin. Niko nema izuzetno pravo na bol. Bol je isti za svakog čovjeka, bol osjeća svaka majaka, bol nema ni naciju ni vjeru”, poručio je patrijarh Porfirije u Bratuncu na obilježavanju 31 godine od srpskog stradanja u Srednjem Podrinju i Birču.

    Ističući da je dugačak spisak više od 3.500 postradalih pravoslavnih Srba muškaraca, žena, djece i staraca iz ovog kraja, patrijarh Porfirije je ukazao da Srbi znaju svoju bol, ali i da prepoznaju i poštuju bol majki Bošnjaka i Hrvata.

    “Ovdje smo da se pobrinemo da se zločini više nikome nikada ne dese i da uputimo molitvu da elitizam i ekskluzivnost u bolu nestane. ljekovito je znati i prihvatiti ono što je činjenica, jer to će nas jedino izvesti na pravi put”, rekao je patrijarh Porfirije, prenosi RTRS.

    Njegova svetost je istakao da su u njegovim molitvama svi koji su stradali na području Srednjeg Podriča i Birča na velike pravoslavne praznike, poput, Vidovdana, Petrovdana, Božića.

  • Služen parastos stradalim Srbima iz Podrinja, položeni vijenci i cvijeće

    Služen parastos stradalim Srbima iz Podrinja, položeni vijenci i cvijeće

    Zvaničnici Republike Srpske i Srbije, delegacije i predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata položili su danas vijence kod Spomen-krsta na groblju u Bratuncu i odali počast za 3.267 stradalih Srba u srednjem Podrinju i Birču.

    Vijenac je u ime institucija Republike Srpske položio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u pratnji predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, premijera Radovana Viškovića, izaslanika srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Boška Tomića i ministra rada i boračko-invalidske zaštite Danijela Egića.

    Na Spomen-krst vijence su položili i delegacija Srbije u ime predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i predsjednika Skupštine Srbije Vladimira Orlić te ambasador Rusije u BiH Igor Kalabuhov.

    Cvijeće su položile delegacije poslanika u Narodnoj skupštini Srpske, u Parlamentanoj skupštini BiH, Vlade Srpske i ministara u Savjetu ministara i srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama, članovi porodica poginulih iz regije Srednjeg Podrinja i Birča.

    Na Spomen-krst cvijeće su položile i delegacije Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, javnih ustanova Srpske, gradova i opština Srednjeg Podrinja i Birča, delegacije gradova i opština Srpske i Srbije, Boračke organizacije Republike Srpske i drugih nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, te NOR-a.

    Prethodno je Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije kod Spomen-krsta na bratunačkom groblju služio parastos za stradale Srbe.

    Pomen se daje svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja i Birča u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, a organizuje se povodom 31 godina od velikog stradanja Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio.

    Centralno obilježavanje 31 godine od stradanja Srba u Srednjem Podrinju i Birču održava se pod sloganom “31 godina, zločin bez kazne” u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

  • Ćosić: Nadam se da se Karićeva osjeća samozadovoljno, ja sam zadovoljan

    Ćosić: Nadam se da se Karićeva osjeća samozadovoljno, ja sam zadovoljan

    Gradonačelnik Istočnog Sarajeva LJubiša Ćosić izrazio je nadu da se gradonačelnik Sarajeva Benjamina Karić, nakon što je podnijela krivičnu prijavu protiv njega, osjeća samozadovoljno, jer, kako kaže, i on je zadovoljan što je istakao da je Istočno Sarajevo grad koji pripada onim 157.000 Srba koji više ne žive u Sarajevu.

    “U Sarajevu koje ona predstavlja kao multietničko, multireligijsko, ne živimo zato što nikad nismo bili bezbjedni i što smo, nažalost, Dejtonom izgubili vjekovne teritorije na kojima smo godinama unazad bili većina”, izjavio je Ćosić Srni nakon što je Karićeva podnijela krivičnu prijavu protiv njega zbog postavljenih tabli na ulazu u Istočno Sarajevo sa natpisom da je 157.000 Srba moralo napustiti Sarajevo.

    On je dodao da, ako je Karićeva mislila da je njen posao da podnese krivičnu prijavu protiv njega, onda mu je drago što je to i uradila.

    “Ako je mislila da je to njen posao i da treba da ga uradi, drago mi je da ga je uradila uspješno. Isto što sam rekao i danas, drago mi je što je to gospođa, draga koleginica gradonačelnica uradila, neka radi svoj posao, kao i oni koji prosuđuju po tim prijavama”, poručio je Ćosić.


    On je napomenuo da u onome što je napisano na tabli nema ništa što predstavlja izazivanje ili raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje ili netrpeljivosti među konstitutivnim narodima i ostalima, kako je Karićeva navela u prijavi.

    Na šest ključnih ulaza u Istočno Sarajevo od danas su postavljene table sa nazivom grada i teritorije grada na srpskom i engleskom jeziku, na kojima je istaknut podatak da 157.000 Srba moralo napustiti Sarajevo.

    Karićeva je ocijenila skandaloznim natpis na danas postavljenim tablama na šest glavnih ulaza u Istočno Sarajevo. Ona je u krivičnoj prijavi istakla da je Ćosić na ovaj način “odgovoran za krivično djelo javno izazivanje ili raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti među konstitutivnim narodima i ostalima, kao i drugima koji žive ili borave u BiH”.

  • Karićeva podnijela krivičnu prijavu protiv Ćosića

    Karićeva podnijela krivičnu prijavu protiv Ćosića

    Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić (SDP) podnijela je krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića (SNSD).
    To je učinila nakon što je na ulaz u Istočno Sarajevo postavljena tabla na kojoj je ispisano: “Dobrodošli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo”.

    Karić je u krivičnoj prijavi istakla da je Ćosić na ovaj način odgovoran za krivično djelo “Javno izazivanje ili raspirivanje nacionalne, rasne ili vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti među konstitutivnim narodima i ostalima, kao i drugima koji žive ili borave u Bosni i Hercegovini”.
    Karić je ranije danas postavljanje ove table nazvala “skandaloznim” činom kojim su na “meti Sarajevo, istina i pravda”, piše Kliks.

    Tom prilikom je najavila podnošenje krivične prijave.

  • Zbog table na ulazu u Istočno Sarajevo: Karićeva prijeti prijavom Ćosiću

    Zbog table na ulazu u Istočno Sarajevo: Karićeva prijeti prijavom Ćosiću

    Na ulazu u Istočno Sarajevo postavljena je tabla s natpisom “Dobrodošli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo”, što je razljutilo gradonačelnicu Sarajeva Benjaminu Karić.
    Karićeva je na svom zvaničnom „Fejsbuk“ profilu objavila fotografiju table uz opis da je gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić ovog puta “otišao korak dalje”.

    -Ćosiću, uzalud se trudite, došla su takva vremena da i hiljadu puta ponovljena laž NIKADA neće postati istina! Protiv vas ću danas podnijeti krivičnu prijavu Sudu BiH, za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti – poruka je gradonačelnice Karić.

    Naglasila je da tim Gradske uprave Grada Sarajeva provjerava lokaciju na kojoj je tabla postavljena te da će, ukoliko su zauzeli “milimetar teritorija našeg grada, odgovarati za to”.

  • Rezultati ocjenjivanja zaposlenih u državnoj upravi: Na popravnom pao jedan službenik

    Rezultati ocjenjivanja zaposlenih u državnoj upravi: Na popravnom pao jedan službenik

    Šefovi su lani ocjenjivali rad i zalaganje oko 5.000 službenika u institucijama Srpske, a svega tri radnika dobila su jedinicu, od kojih je jedan čak pao i na popravnom.
    Agencija za javnu službu (ADU) objavila je dva izvještaja o ocjenjivanju službenika u Srpskoj u prošloj godini.

    U prvom izvještaju, koji se odnosi na prvo polugodište 2022, navedeno je da je ocijenjen rad i zalaganje 4.993 službenika te da je prosječna ocjena na kraju bila tanka četvorka, odnosno tačnije 3,57.

    Od januara do kraja juna 2022. samo dva namještenika dobila su ocjenu ne zadovoljava, dok je kraj imena i prezimena njih 69 upisana ocjena zadovoljava. Najviše njih, i to čak 2.621 dobio je ocjenu ističe se, a nešto manje, odnosno 2.301 je ocijenjen sa naročito se ističe, prenosi Glas Sprske.

    Kada je riječ o činovnicima koji su dobili najlošiju ocjenu u prvom polugodištu, u izvještaju je navedeno da je riječ o dva radnika Republičke uprave civilne zaštite. U istom dokumentu stoji i da nijedan od ta dva službenika nije dobio drugu uzastopnu jedinicu.

    Kada je riječ o rezultatima u drugom polugodištu 2022. godine, ocijenjeno je 5.175 namještenika, a rezultati su identični onim iz prve polovine godine.

    Tako su ocjenu ne zadovoljava od jula do kraja decembra prošle godine dobila dva namještenika, dok je trud i rad 67 službenika ocijenjen sa zadovoljava. Najviše službenika, kao i u prvom polugodištu, dobilo je ocjenu ističe se i to njih 2.717, dok je kraj imena i prezimena 2.389 namještenika upisana ocjena naročito se ističe.

    Ocjenu ne zadovoljava u drugom polugodištu dobila su dva zaposlena i to po jedan radnik Republičke uprave civilne zaštite i Ministarstva unutrašnjih poslova.

    – Drugu uzastopnu ocjenu ne zadovoljava dobio je jedan zaposleni, a riječ je o radniku Civilne zaštite RS – navedeno je u izvještaju ADU.

    Vršilac dužnosti direktora Agencije za državnu upravu RS Aleksandar Radeta rekao je da bi, prema važećim propisima, službenik koji je dva puta dobio ocjenu ne zadovoljava trebalo da dobije otkaz.

    – Koliko sam upoznat, riječ je o radniku Civilne zaštite, odnosno on je dobio ocjenu ne zadovoljava i u prvom i drugom polugodištu. Tu se, čini mi se, radi o nekom sporu između radnika i samog rukovodstva te institucije. To traje duže vrijeme. U sve je uključen i sindikat. To je radni spor. Ne znam dokle će to ići, ali formalno-pravno taj radnik bi sada trebalo da dobije otkaz – rekao je “Glasu Srpske” Radeta i dodao da ne zna šta je pozadina cijelog tog slučaja.

    Naglasio je i da Agencija za državnu službu u tom slučaju nema nikakvu nadležnost, već se tim bave druge institucije, odnosno Odbor za žalbe, su­d te sindikat.

    Novi zakon
    Novim zakonom o državnim službenicima koji je skrojen predviđeno je ocjenjivanje službenika jednm godišnje.

    – Definisan je i drugačiji koncept, tako da će šefovi onih koji budu ocjenjivani sa naročito se ističe i ne zadovoljava morati obrazložiti zašto je to tako. Mnogo jednostavnije, brže i lakše će se raditi nego što je to trenutno – rekao je Aleksandar Radeta i dodao da se novi zakon o državnim službenicima trenutno nalazi u Sekretarijatu za zakonodavstvo koje treba da da svoj sud o to­m napisanom aktu. Nakon toga, naglašava da će se taj zakon naći na sjednici Vlade, a zatim i pred poslanicima Narodne skupštine RS.