Kategorija: Svijet

  • Orban: Radikalna eskalacija sukoba u bliskoj budućnosti

    Orban: Radikalna eskalacija sukoba u bliskoj budućnosti

    Vojni sukob u Ukrajini će “radikalno eskalirati” u bliskoj budućnosti, naveo je mađarski premijer Viktor Orban u danas objvaljenom izvještaju predsjedniku Evropskog savjeta Šarlu Mišelu.

    Opšta je ocjena da će intenzitet vojnog sukoba radikalno eskalirati u bliskoj budućnosti – rekao je Orban u izvještaju poslije posjete Ukrajini i Rusiji.

    Prema njegovim riječima, EU, SAD i Kina su globalni igrači sa sposobnošću da utiču na razvoj događaja u trenutnoj situaciji.

    – Takođe, moramo da uzmemo u obzir Tursku kao važnog regionalnog igrača i kao jedinog uspješnog posrednika između Ukrajine i Rusije od izbijanja neprijateljstava 2022. godine – navodi se u izvještaju.

    EU bi trebalo da ponovo otvori direktne linije komunikacije sa Rusijom uz zadržavanje sadašnjeg nivoa kontakata sa Ukrajinom, rekao je Orban.

    – Uz održavanje sadašnjih političkih kontakata na visokom nivou sa Ukrajinom, potrebno je ponovno otvaranje direktnih linija diplomatske komunikacije sa Rusijom i obnavljanje direktnih kontakata u našoj političkoj komunikaciji – naveo je Orban u izvještaju.

    On je dodao da je politika EU prema Ukrajini dovela do globalne izolacije transatlantske zajednice i gubitka uvažavanja od globalnog juga.

  • Bajden bi se ovog vikenda mogao povući iz predsjedničke trke

    Bajden bi se ovog vikenda mogao povući iz predsjedničke trke

    Aktuelni predsjednik SAD-a Joe Biden bi već ovog vikenda mogao objaviti da se povlači iz predsjedničke utrke, tvrdnje su portala Axios.
    Axios citira nekoliko “Demokrata iz samog vrha stranke”, koji vjeruju da će Biden to odlučiti i zvanično objaviti tokom narednog vikenda.

    Kako dalje pišu, razlog za povlačenje je sve veći pritisak vrha Demorkatske stranke, zajedno s povlačenjem značajne količine donacija iz njegove kampanje.

    Ovaj medij čak kaže da je ovo stav i nekih od “najbližih prijatelja Bidena”, koji smatraju da bi se trebao povući kao “heroj” koji bi ovim potezom spriječio pobjedu Donalda Trumpa u novembru.

    Među liderima Demokrata koji su Bidenu privatno, ali i javno, rekli da se treba povući su Nancy Pelosi, Chuck Schumer, Hakeem Jeffries, Barack Obama, te Bill i Hillary Clinton. Radi se o bivšim i trenutnim liderima Demokrata, bilo da je riječ o pozicijama u Kongresu, bivšim administracijama ili u samoj Bijeloj kući.

  • Orban: Evropa misli da može da pobijedi Rusiju, ali ja znam da to nije tako

    Orban: Evropa misli da može da pobijedi Rusiju, ali ja znam da to nije tako

    Mirovna inicijativa u vezi sa Ukrajinom “ide u dobrom pravcu”, sve što je ranije bilo planirano je izvršeno, rekao je mađarski premijer Viktor Orban.

    On je potvrdio da će sa svojim naporima u vezi rusko-ukrajinskog sukoba nastaviti i danas u Londonu, u okviru samita Evropske političke zajednice, kada će pokušati da ubijedi evropske lidere da odustanu od provojne politike i okrenu se miru. Ipak, ocjenjuje, za to će biti potrebno vrijeme, budući da svaki čovjek insistira na svojoj ideji i teško je da će tek tako odstupiti od nje.

    – Gubitak ljudskih života je nešto najvrednije što možemo izgubiti. To se dešava svaki dan, umire na hiljade njih. Moramo da zaustavimo ovo – to je moje mišljenje. Rješenje nije na bojnom polju, ono je za pregovaračkim stolom. Prekid vatre i mirovni pregovori. U to pokušavam da ih ubijedim – poručio je Orban pred početak samita.

    Premijer Mađarske je zatim dodao da evropski lideri vjeruju da mogu da pobijede Rusiju, ali da on tako ne misli.

    – Mislim da rješenje ovog sukoba nije na ratištu. Oni se nadaju (da mogu da pobijede Rusiju), ali ja ne vjerujem uopšte, jer znam Rusiju, znam Sovjetski Savez, znam Ukrajinu. Јa sam iz susjedne zemlje, znam cijeli kontekst. Nemoguće je pronaći rješenje na bojnom polju, mi ćemo svakodnevno gubiti hiljade nevinih ljudi – zaključio je on.

  • Fon der Lajen: Odbrana demokratije je najvažnija tema

    Fon der Lajen: Odbrana demokratije je najvažnija tema

    Najvažnija tema za EU je odbrana njene demokratije, izjavila je predsjednik Evropske komisije Ursula fon der Lajen nakon što je ponovo izabrana na tu funkciju.

    Naša demokratija je napadnuta iznutra i spolja i zato je ključno da demokratske snage zajedno brane našu demokratiju – rekla je ona novinarima.

    Na pitanje o mogućnosti da sarađuje sa “manje prijateljski naklonjenom Bijelom kućom” u slučaju da Donald Tramp ponovo postane predsjednik SAD, Fon der Lajenova je navela da planira da osnaži autonomiju EU.

    – Važno je da imamo jaču Evropu i to podrazumijeva, naravno, da smanjimo svoju zavisnost. Mi ćemo veoma blisko sarađivati sa prijateljima i saveznicima, što je apsolutno jasno, ali to uključuje i gradnju sopstvene snage i jačanje kvaliteta koje Evropa ima, kao i naporan rad za jaku Evropu, to mora biti premisa na kojoj ćemo raditi – istakla je Fon der Lajenova.

    Ona je potvrdila da Unija ostaje posvećena cilju da do 2035. godine da okonča prodaju automobila koji emituju ugljen dioksid.

    Fon der Lajenova je dodala da će EU sastaviti amandman u vezi sa automobilskom industrijom da bi se dozvolila upotreba sintetičkih, ekološki prihvatljivih goriva

  • Evropska centralna banka zadržala isti nivo kamatne stope

    Evropska centralna banka zadržala isti nivo kamatne stope

    Evropska centralna banka zadržala je na današnjem sastanku isti nivo kamatne stope i nije dala bilo kakve nagovještaje o svom sljedećem potezu.

    U obrazloženju odluke navodi se da su unutrašnji pritisci na cijene i dalje visoki i da će inflacija biti iznad cilja i tokom naredne godine.

    ECB je snizila stopu sa rekordno visokog nivoa prošlog mjeseca. Banka želi da postigne cilj da inflacija iznosi dva odsto, ali je ona i dalje viša, dok je i rast plata stabilan.

    Analitičari ocjenjuju da će ECB zbog toga biti oprezna kada je riječ o preduzimanju dodatnih koraka.

    ECB je poslije sastanka objavila da korporativni profiti apsorbuju određene pritiske na cijene, ali da rizici i dalje postoje i da su potrebni dodatni dokazi prije nego što se izvrši dodatno smanjenje kamate.

    Visina referentne kamatne stope ECB direktno utiče na euribor, a time i na iznos rata kredita koji su indeksovani u evrima.

  • Ursula fon der Lajen ponovo na čelu Evropske komisije

    Ursula fon der Lajen ponovo na čelu Evropske komisije

    Ursula fon der Lajen je izglasana za predsjednicu Evropske komisije, ulazeći u novi petogodišnji mandat.

    Za Ursulu fon der Lajen je glasalo 401, protiv je bilo 284, dok je uzdržano bilo 15 poslanika. Nije glasalo sedam poslanika.

    Glasalo je 707 poslanika.

    Ovo je drugi petogodišnji mandat na čelu Evropske komisije njemačke političarke i doktorice.

    Ona je u svom govoru ranije tokom dana kao svoje ciljeve navela proširenje EU.

    U obraćanju poslanicima Evropskog parlamenta, Fon der Lajen je rekla da će EU podržati zemlje kandidate za članstvo tako što će raditi na investicijama i reformama i integrisati ih “gde god može” u evropske zakonodavne okvire.

    „Pristupanje će uvek biti proces zasnovan na zaslugama. I obezbedićemo da sve zemlje budu spremne pre pridruživanja“, rekla je predsjednica EK.

    Kompletiranje Unije takođe je u njenom suštinskom interesu, istakla je Fon der Lajen i dodala da će biti ključni prioritet njene Komisije.

    Ona je dodala da su Zapadni Balkan, Ukrajina, Moldavija i Gruzija napravili svoj slobodan izbor i da zato EU mora pokazati čvrstu posvećenost.

  • Bajden pozitivan na kovid

    Bajden pozitivan na kovid

    Predsjednik SAD Džozef Bajden ima kovid što je utvrđeno testiranjem poslije događaja tokom kampanje u Las Vegasu, saopšteno je iz Bijele kuće.

    Kako je rečeno, predsjednik je primio vakcine i bustere, i ima blaže simptome.

    U saopštenju se dodaje da će se Bajden vratiti kući u Delaver gdje će biti u samoizolaciji i nastaviće da obavlja svoje dužnosti. Javnost će, kako se navodi, biti obaviještena o njegovom zdravstvenom stanju dok je u izolaciji.

    Bijela kuća je u saopštenju dodala da je Bajden u poslijepodnevnim satima osetio simptome u gornjem disajnom traktu – curenje iz nosa i neproduktivni kašalj, i da se osjećao slabo.

    Testiran je na kovid i rezultat je bio pozitivan, penosi Glas Amerike.

    Predsjednik će biti u samoizolaciji u skladu sa uputstvima Centara za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC) za one koji imaju simptome. Njegovi simptomi su blagi, disanje je normalno kao i temperatura, a saturacija je 97 odsto. Primio je i prvi dozu Pakslovida”, navodi se u saopštenju.

    Bijela kuća je potvrdila da Bajden ima kovid nakon što je predsjednik organizacije UnidosUS, koja se bavi ljudskim pravima latino populacije, objavio da predsjednik SAD neće biti u mogućnosti da govori na njihovom događaju u Las Vegasu jer ima kovid.

  • Bajden: Preispitao bih odluku o učešću na izborima u slučaju zdravstvenog problema

    Bajden: Preispitao bih odluku o učešću na izborima u slučaju zdravstvenog problema

    Predsjednik SAD DŽozef Bajden izjavio je da bi preispitao odluku o učešću u trci za reizbor na predstojećim predsjedničkim izborima u SAD, ako bi mu ljekari rekli da ima zdravstvenih problema.

    Bajden je u intervjuu za BET Njuz, na pitanje šta bi ga natjeralo da preispita odluku o učešću u kampanji za reizbor, rekao da bi to bio medicinski problem.

    – Kada bih imao neki zdravstveni problem. Kada bi došli doktori i rekli mi – imaš taj problem, imaš ovaj problem – rekao je Bajden, preneo je Politiko.

    Bajden je prethodno, nakon debate s Trampom na Si-En-Enu, a pre atentata na Trampa u subotu, rekao da ga samo svemogući Gospod može natjerati da odustane od izborne trke, dok je prošle nedjelje rekao da će se povući ako mu pomoćnici pokažu dokaz da ne može da pobijedi na izborima zakazanim za 5. novembar.

    U februaru je ljekar Bele kuće Kevin O'Konor, nakon što je pregledao Bajdena, rekao da je riječ o zdravom, aktivnom i robusnom 81-godišnjem muškarcu koji je i dalje sposoban da uspješno obavlja dužnost predsjednika.

    Iz Bijele kuće je saopšteno da je taj pregled uključivao i procjenu neurološkog stanja Bajdena.

  • Lavrov: Amerika zna – ako Rusija pobijedi i Balkan će biti slobodan

    Lavrov: Amerika zna – ako Rusija pobijedi i Balkan će biti slobodan

    Ako se Zapad urazumi i “izliječi od manije superiornosti”, biće moguć nekakav dijalog, ali Moskva ni za kim neće trčati, to nije njena tradicija, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

    Nevjerovatno je da se Evropska unija, koja je formirana kako bi osigurala blagostanje svih članica i stabilnost, sada u potpunosti pretvorila u dodatak NATO. I ništa manje agresivno, a ponekad čak i agresivnije, zahtijevaju da se Rusija porazi. I kakav tu strateški dijalog može biti – i bilo koji drugi dijalog. Iako, ponoviću, ako se i kada naše kolege urazume, izliječe od te manije superiornosti, sopstvene veličine i nekažnjivosti, sješćemo da razgovaramo, saslušaćemo šta će nam reći, ali da trčimo za njima i da ih nagovaramo – to nije naša tradicija – istakao je Lavrov.

    On je takođe podsjetio na riječi američkog predsjednika DŽozefa Bajdena.

    – Američki predsednik je nedavno rekao: Ako Rusija pobijedi u Ukrajini, onda će se Poljska udaljiti, a druge zemlje, sve do Balkana, osjećaće se nezavisnije i ponašaće se samostalnije. Tu se, ako bolje razmislite, krije dublja misao – dakle, u Ukrajini treba pobijediti Ruse da bi SAD zadržale cijelu Evropu u potpunosti pod svojom komandom – konstatovao je Lavrov.

    Takođe je dodao da SAD u novom svjetskom poretku moraju da odustanu od ambicija da sve rješavaju.

  • Šolc u petak u Beogradu s Vučićem; Potpisivanje memoranduma o sirovinama

    Šolc u petak u Beogradu s Vučićem; Potpisivanje memoranduma o sirovinama

    Njemački kancelar Olaf Šolc doputovaće u Beograd gdje će u petak razgovarati s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, potvrdio je danas portparol njemačke vlade, koji kaže da su glavna tema posjete kritične sirovine, o čemu će Srbija potpisati memorandum o razumijevanju s EU o strateškom partnerstvu, prenosi Rojters.

    Šolc će u Beogradu učestvovati na, kako navodi agencija, samitu o strateškim sirovinama zajedno s potpredsjednikom Evropske komisije za energetiku Marošem Šefčovičem, na kojem će biti potpisan Memorandum o razumijevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

    Portparol vlade u Berlinu rekao je da je “pozadina ovog projekat održivog rudarenja litijuma u Srbiji”.

    – Sveukupno, radi se o daljem razvoju evropske agende o sirovinama i odbacivanja određenih sirovina – rekao je portparol njemačke vlade na redovnoj konferenciji za medije.