Kategorija: Svijet

  • “Nacionalisti zapalili manastir, pucali na monahe”

    “Nacionalisti zapalili manastir, pucali na monahe”

    Portparol ruskog Ministarstva odbrane Igor Konašenko rekao je danas, pozivajući se na izjave očevidaca monaha i stanovnika Svjatogorska, da su ukrajinski nacionalisti zapalili drveno manastirsko naselje u blizini s Svjatogorska Laura, jedno od najsvetijih mesta Ruske pravoslavne crkve.

    “Svedočenje lokalaca i monaha u gradu Svjatogorsku dokazuje da su naselje Svi sveci zapalili ukrajinski nacionalisti 5. juna”, kazao je Konašenkov, preneo je TAS S.

    Monasi, kao i lokalna milicija, pokušavali su da ugase vatru, ali im ukrajinski nacionalisti nisu dozvolili da to urade, pošto su pucali na njih, dodao je ruski general.

  • “Rusi kontrolišu 97 odsto Luganska”

    “Rusi kontrolišu 97 odsto Luganska”

    Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je da moskovske snage imaju kontrolu nad 97 odsto Luganska u istočnoj Ukrajini.

    Guverner Luganska Serhii Haidai priznao je da ruske snage kontrolišu industrijsku periferiju grada, rekavši za Asošijeted pres: “Najteže ulične bitke se nastavljaju, sa različitim stepenom uspeha. Situacija se stalno menja, ali Ukrajinci odbijaju napade.”

  • Putin: Nezaposlenost u Rusiji na minimumu, rast cijena zaustavljen

    Putin: Nezaposlenost u Rusiji na minimumu, rast cijena zaustavljen

    Predsjednik Rusije Vladimir Putin saopštio je danas da je stopa nezaposlenosti u toj zemlji pala na istorijski minimum u aprilu, kao i da je rast potrošačkih cijena zaustavljen tokom druge polovine maja.

    “Inflacija je stavljena pod kontrolu. Iznosila je 17,4 procenta na godišnjem nivou 27. maja. To znači da je od druge polovine maja rast cijena potpuno zaustavljen. Trenutno je inflacija na nuli”, rekao je Putin na sastanku o ekonomskim pitanjima, prenosi Tass.

    Ruski lider je takođe istakao nisku stopu nezapoislenosti u Rusiji kao jedno od važnih ekonomskih postignuća, precizirajući da se ona u aprilu spustila na najniži nivo svih vremena od samo 4,0 odsto.

    Dodao je da broj zvanično registrovanih nezaposlenih nije bilježio rast ni u maju, već je čak blago opao.

    “Ovo je ozbiljno dostignuće u današnjem okruženju”, naveo je Putin, naglasivši da je neophodno da nadležni nastave da kontrolišu situaciju “s obzirom na činjenicu da rizici na tržištu rada i dalje postoje”.

    Takođe je rekao da je ukupna ruska industrijska proizvodnja u prva četiri mjeseca 2022. porasla za 3,9 odsto, ali da je u aprilu blago smanjena.

    “Industrijska proizvodnja je u aprilu neznatno opala. Primijetan pad je već zabilježen u automobilskoj industriji, preradi nafte. U nekoliko industrija, poput crne metalurgije, postoji rizik od znatnog pada proizvodnje u srednjem roku”, upozorio je šef ruške države.

    Putin je ocijenio i da bi vlasti trebalo intenzivno da podstiču tražnju u zemlji.

    “Želim ponovo da naglasim – potrebno je da aktivno stimulišemo finalnu tražnju u privredi, da obezbijedimo rast prihoda građana, da obezbijedimo preduzećima dodatnu likvidnost i kreditne resurse”, poručio je on.

    Prema njegovim riječima, monetarni regulator je uspio da stabilizuje situaciju na deviznom tržištu.

    “Situacija na deviznom tržištu je stabilna. Jačanje rublje je omogućilo da se ublaže zahtjevi za izvoznike, pri čemu je zahtjev o obaveznoj prodaji devizne zarade kompanija smanjen sa 80 na 50 posto, a takođe je produžen rok za takvu prodaju”, naveo je Putin.

    Dodao je da bi, prema mišljenju stručnjaka, ta odluka trebalo da pojednostavi spoljnu trgovinu, ali je istovremeno skrenuo pažnju da “postoje i određeni rizici”, navodi Tass.

  • Mislili ste da su uništeni?

    Mislili ste da su uništeni?

    U šumama pored grada Zaporižja u toku je obuka nova tri voda posebnih ukrajinskih jedinica Azov, iako se smatra da su te jedinice uništene u Mariupolju.

    Podsetimo, ukrajinska luka Mariupolj pala je u ruke ruske vojske, kada je zarobljeno gotovo dve hiljade ukrajinskih boraca, među kojima su bili i pripadnici ozloglašene grupe Azov. Ali, sama jedinica postoji i dalje, obučava nove pripadnike i pokušava da se udalji od svojih nacionalističkih korena.

    Kako prenosi Jutarnji list, u šumama pored ukrajinskog grada Zaporižja u toku je obuka nova tri voda Azova. Njihovi vojnici, koji su dobrvoljci, izjavili su za Vol Strit Džurnal da u današnjem Azovu nema ni govora o neonacizmu.

    “Ne verujte ruskoj propagandi”, rekao je Vjačeslav Rodionov, koji je pre rata svirao flautu u Kijevskom simfonijskom orkestru, a danas vodi jedinicu od oko 20 boraca Azova. “Lagaće o Azovu koliko god mogu, zvaće nas nacistima – ali pravi nacisti su ruski vojnici”, rekao je on.

    Međutim, grupa Azov definitivno ima problematičnu prošlost. Prvi zapovednik te grupe Andrij Biljecki, pridružio se Azovu 2014. nakon što je vodio političke grupe koje su otvoreno koketirale s neonacističkom i rasističkom ideologijom. Uprkos tome, grupi su se pridružili mnogi Ukrajinci koji su hteli da pomognu u odbrani Mariupolja od tadašnjih napada proruskih separatista iz Donbasa.

    Azov je osnovan u vreme kad je ukrajinska vojska bila u rasulu, a okupio je borce iz svih društvenih sfera koji su uspešno odbranili grad.

    Prvi pripadnici Azova bili su raznolika grupa – amaterski istoričari, neonacisti i fudbalski navijači. Ipak, radilo se o relativno obrazovanoj grupaciji. Prema podacima iz 2014., kad je jedinica brojila 345 ljudi, čak 40 posto njih bilo je fakultetski obrazovano, a dvojica su imala doktorat.

    Ali, jedinica danas ima problema s nabavkom oružja za svoje vojnike. Američki Kongres je 2018. zabranio naoružavanje i obuku te jedinice, a grupa demokratskih zastupnika čak je zahtevala od tadašnjeg ministra spoljnih poslova Majka Pompea da uključi Azov na listu stranih terorističkih organizacija, zajedno s Al Kaidom i Islamskom državom.

    Tada su Azov okarakterisali kao “nasilnu belu rasističku ekstremističku grupu” te tvrdili kako je ona “regrutovala, radikalizovala i obučavala američke građane godinama”, pozivajući se na izveštaj američkog FBI-a.


    Novi borci Azova ponovno se regrutuju iz svih društvenih slojeva, a novinarima tvrde da se protive fašizmu te da nemaju nikakve ekstremističke poglede. Sebe opisuju kao fudbalske navijače, a na uniformama – koje su uglavnom sami nabavljali, nose zakrpe s logotipima omiljenih fudbalskih klubova.

    Mnogi su pravnici, među njima su i učitelji klavira i muzičari, a tu je i trgovac koji je u Kijevu imao prodavnicu s veganskom hranom za kućne ljubimce. Svi oni tvrde da su se dobrovoljno prijavili u Azov ne zato što su nacionalisti, nego zato što im ta jedinica garantuje najbrži pristup prvoj liniji fronta i jer je na glasu kao elitna jedinica.

    Uprkos svemu, slabo su opremljeni. Osim puškama – koje su brojni vojnici morali nabaviti sami – novi pripadnici grupe raspolažu s tek nekoliko protivtenkovskih sistema Javelin i NLAW. Zatim, moraju sami da nabave i čizme i pancirke.

    Jedan od stručnjaka koji obučavaju dobrovoljce Azova je Endrju Milburn, iskusni bivši američki marinac koji je osnovao privatnu vojnu kompaniju “Mocart Grup”, a koji kaže da je najteži deo obučavanja pripremiti neiskusne borce da se u kratkom roku mogu poslati na front.

    “Ako vam daju samo 120 metaka, kako da dovedete tipa koji nikad nije pucao iz oružja do tačke na kojoj može pouzdano pogoditi metu”, pitao je on. Novi su dobrovoljci, kako dodaje, toliko neiskusni da se jedan čak ustrelio u nogu tokom obuke prošlog meseca, kažu instruktori “Mocart Grupa”.

  • Strogo čuvana tajna Kine

    Strogo čuvana tajna Kine

    Zapadni zvaničnici tvrde da Kina u tajnosti u Kambodži gradi objekt koji će koristiti isključivo njena ratna mornarica. Dodali su i da obe zemlje to negiraju.

    Kako piše Vašington post, Kina i Kambodža čak ulažu ogromne napore da prikriju spomenutu operaciju. List dalje navodi da će se taj objekat nalaziti na severnom delu Mornaričke baze Ream u Tajlandskom zalivu, a tamo će se ove sedmice, kažu spomenuti zvaničnici, održati ceremonija polaganja kamena temeljca.

    Peking želi da uspostavi mrežu vojnih baza širom sjeta kako bi se nametnuo kao prava globalna sila. Uspostavljanje baze u Kambodži, koja će biti tek druga kineska inostrana baza i prva u strateški važnom Indopacifiku, deo je te strategije, tvrdi Vašington post.

    Kina je svoju prvu stranu mornaričku bazu izgradila u Džibutiju na istoku Afrike, a baza koja se nalazi zapadno od Južnokineskog mora, a u koju mogu da uplove veliki kineski ratni brodovi, ojačaće poziciju Pekinga u tom regionu.

    “Procenjujemo da je kineskim liderima jako stalo do Indopacifika te da oni taj region vide kao svoju sferu interesa”, rekao je jedan zapadni zvaničnik, koji nije imenovan, a koji dodaje i da Zapad uspon Kine vidi kao korak ka stvaranju sveta u kom globalne sile zauzimaju prostore koje drže kao svoje interesne zone.

    Taj je zvaničnik još rekao i da Peking računa na to da mu se taj region ili “ne želi” ili “ne može” suprotstaviti. Kina veruje, dodaje taj zvaničnik, da zemlje u Indopacifiku pomoću mita, prisile i kazni mogu da nateraju te zemlje da se ponašaju onako kako žele.

    “Kina želi da postane toliko moćna da će je taj region pre poslušati nego se suočiti s posledicama”, tvrdi zapadni zvaničnik.

    Podseća se da je Vol strid đžurnal 2019. godine napisao da je Kina potpisala tajni dogovor u kom stoji da njena vojska može da koristi spomenutu bazu u Kambodži. Peking i Pnom Pen tad su tvrdili da ti naptisi nisu tačni, a kambodžanski premijer Hun Sen odbacio ih je kao “fejk njuz”. Tadašnji portparol Ministarstva odbrane Narodne Republike Kine odbacio je pisanje Vols strit džurnala i rekao da Kina Kambodži samo pomaže s obukom i logistikom

    EPA-EFE RITCHIE B. TONGO/Ilustracija
    EPA-EFE RITCHIE B. TONGO/Ilustracija
    Međutim, kineski zvaničnik iz Pekinga prošlog je vikenda Vašington postu potvrdio da će kineska vojska koristiti deo baze Ream. Takođe je opovrgao tvrdnje da će je koristiti samo vojska te dodao da će je koristiti i naučnici.

    On tvrdi da Kina neće biti uključena u aktivnosti na kambodžanskoj strani baze. Rekao je i da će se svečano polaganje kamena temeljca održati u četvrtak kao i da će kineski zvaničnici doći na ceremoniju. Očekuje da će na svečanost doći i kineski ambasador u Kambodži.

    Kambodžanska ambasada u SAD rekla je da se ne slaže s tvrdnjama zapadnih zvaničnika, a tvrdi da oni samo žele da ocrne Kambodžu. Ambasada je dodala da kambodžanske vlasti poštuju Ustav Kraljevine Kambodže koji brani uspostavljanje stranih vojnih baza na tlu te zemlje.

    U izjavi ambasade stoji i da se baza obnavlja kako bi se ojačali kapaciteti Kambodžanske ratne mornarice, zaštitio morski integritet zemlje te stalo na kraj pomorskom kriminalu poput ilegalnog ribarenja.

    Ministarstvo spoljnih poslova Kine nije odgovorilo na molbu za komentar Vašington posta.

    Zapadni zvaničnici su rekli da očekuju da će se tokom spomenute ceremonije istaći da Kina učestvuje u finansiranju proširenja baze te izgradnji dodatnog objekta, ali ne i da će ga koristiti Narodnooslobodilačka vojska Kine.

    Planovi o proširenju finalizovani su 2020. godine i u njima stoji da će kineska vojska imati “ekskluzivno” pravo na severni deo baze te da će se prikrivati činjenica da ga koristi.

  • “Ruske snage su uništile drugi najveći terminal za žito u Ukrajini”

    “Ruske snage su uništile drugi najveći terminal za žito u Ukrajini”

    Visoki predstavnik Evropske unije, Žozep Borelj, osudio je ruski raketni napad ovog vikenda koji je uništio veliki terminal za skladištenje žitarica u južnom lučkom gradu Mikolajevu.

    Još jedan ruski raketni napad koji doprinosi globalnoj krizi s hranom. Ruske snage uništile su drugi najveći terminal za žito u Ukrajini, u Mikolajevu – napisao je Borelj.

    Fotografije na društvenim mrežama u nedjelju pokazuju da je terminal zahvaćen plamenom.

    Mikolajev je blizu nekih od najplodnijih ukrajinskih regiona za proizvodnju žitarica.

    Borelj je rekao da je napad u suprotnosti s nedavnim obećanjima ruskog predsjednika Vladimira Putina da će ponuditi siguran prolaz kroz Crno more iz ukrajinskih luka za trgovačku navigaciju, piše Avaz.

    – Dezinformacije koje širi Putin odbacujući krivicu postaju sve ciničnije – napisao je na Tviteru.

  • Zelenski: Ako sad napustimo Sjeverodonjeck, kad ga budemo vraćali imat ćemo pet puta veće žrtve

    Zelenski: Ako sad napustimo Sjeverodonjeck, kad ga budemo vraćali imat ćemo pet puta veće žrtve

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da će, ako se Oružane snage Ukrajine povuku iz Sjeverodonjecka, gubici biti mnogo veći kada pokušaju da ga vrate pod kontrolu Ukrajine.

    On je to kazao odgovarajući na pitanje da li je primjereno da ukrajinska vojska zadrži Sjeverodonjeck ili je bolje da se prebaci u Lisičansk na povoljnije pozicije.

    “Treba znati i ako odete na bolje položaje, bit će vam veoma skupo da se vratite, u smislu broja poginulih ljudi, gubitaka”, rekao je Zelenski.

    “Sada stojimo i gubimo ljude, ako pređemo na bolje pozicije – onda ako odlučimo da napadnemo kasnije, izgubit ćemo mnogo više”, dodao je.

    Istakao je da će u takvoj situaciji ukrajinske trupe morati imati pet puta više opreme i ljudi za napad. Između 10.000 i 15.000 civila i dalje se nalazi u Sjeverodonjecku, koji je nedjeljama granatiran od strane ruske artiljerije, rekao je Zelenski.

    Zelenski je dodao da Ukrajinci drže pozicije u gradu i da se ulične borbe nastavljaju.

    “Ruska vojska pokušava da upotrijebi dodatne snage u pravcu Donbasa, ali je 103. dan – a ukrajinski Donbas stoji. Čvrsto stoji”, smatra Zelenski.

  • Vojni ekspert o nastavku rata u Ukrajini

    Vojni ekspert o nastavku rata u Ukrajini

    Ruske snage više od tri mjeseca pokušavaju da zauzmu istočne ukrajinske oblasti, ali Ukrajinci pružaju nesmanjeni otpor, uprkos neravnomjernom odnosu snaga i zahvaljujući vojnoj pomoći Zapada.

    Utoku su žestoke borbe za Sjeverodonjeck u Lugansku. Sjeverodonjeck i susjedni Lisičansk su posljednji veliki gradovi u Luganskoj oblasti koji su još pod kontrolom Kijeva.

    Zauzimanje Sjeverodonjecka i Lisičanska ruskoj vojsci bi omogućilo dolazak do administrativne granice regiona. Odatle bi onda mogla da napreduje dalje na zapad, ka Kramatorsku, drugom adminstrativnom centru u Donjeckoj oblasti. Kramatorsk je jedan od posljednjih velikih industrijskih gradova u Donbasu koji je još uvijek u potpunosti pod kontrolom Kijeva.

    “Neuspjeli plan”
    Vojni istoričar Filip O’Brajen rekao je da bi Rusi uskoro mogli da ponude prekid vatre, piše Bild.

    Kada su ruske trupe izvršile invaziju na Ukrajinu 24. februara, Putinov plan je bio da okupira zemlju u “blickrigu”. Ruska vojska od 100.000 ljudi napala je Ukrajinu istovremeno iz tri pravca. Ali plan nije uspio, pa su početkom aprila Rusi su ofanzivu prebacili na Istočnu Ukrajinu. Ovdje se njihove trupe kreću stabilno, iako veoma sporo.

    Britansko ministarstvo odbrane je u nedjelju saopštilo da iako su ruske snage napredovale na istoku Ukrajine ti dobici su bili “spori i skupi” u okviru ruske “strategije iscrpljivanja”, prenio je CNBC ukazujući da se “specijalna vojna operacija” već razvukla na preko 100 dana.

    “Metode iz Prvog svjetskog rata”
    O’Brajen ukazuje da ruske metode podsjećaju na Prvi svjetski rat i da su “veoma neefikasne”.

    – Zbog velikih gubitaka ratnog materijala oni jednostavno nemaju priliku da brzo napreduju. Čak i ako bi Rusi uspjeli da “probiju rupu” u odbrambenim linijama, oni bi to rijetko mogli da iskoriste i dobiju prednost – rekao je on švajcarskom “Sontagscajtungu”.


    – Generalno, može se primijetiti da borbena aktivnost u Ukrajini opada i ruske trupe više ne mogu da učestvuju u dugom ratu – ocijenio je ekspert.

    “Što veći dio Donbasa pa objava pobjede”
    Ipak, kraj ofanzive je i dalje teško predvidjeti, ističe Bild. O’Brajen smatra da Moskva želi da zauzme što veći dio Donbasa – a onda da objavi pobedu.

    – Oni okupiraju Donbas, ponude prekid vatre i pokušavaju da okončaju rat i da se otarase nekih sankcija – rekao je vojni istoričar.
    Čim je Putin najavio “pobjedu” u Donbasu, bilo bi održano “nekoliko lažnih referenduma” – sa rezultatom da su okupirane teritorije željele da se pridruže Rusiji, rekao je ekspert i dodao da, “prema trenutnom statusu, Ukrajina ne bi prihvatila prekid vatre”.

    – Sve dok Kijev osjeća da ima podršku koja mu je potrebna, dokle god Ukrajinci mogu da nastave da jačaju svoje oružane snage, malo je vjerovatno da će prihvatiti prekid vatre koji nudi Rusija – ocijenio je O'Brajen, dodajući da je to “sasvim ispravno jer bi izgubili 20 odsto svoje zemlje”, prenosi Blic.

  • Ameriku trese najveći vjerski skandal u istoriji

    Ameriku trese najveći vjerski skandal u istoriji

    Ameriku potresa najveći vjerski skandal u istoriji SAD, nakon što je otkriveno da su unutar Baptističke crkve djeca seksualno zlostavljana i to decenijama.

    To je otkrila nezavisna istraga o seksualnom zlostavljanju djece Južne baptističke konvencije (Southern Baptist Convention, SBC), najveće baptističke denominacije u svijetu i druge najveće vjerske grupe u Americi. Istraga je trajala sedam mjeseci, a otkrila je i da je za sve znalo i najviše rukovodstvo SBC.

    Osumnjičene, pak, terete za sodomiju, silovanja, snimanja pornografskih sadržaja s maloljetnicima oba pola i slične eksplicitne radnje.

    U međuvremenu je na službenim internet stranicama SBCa objavljen detaljan popis zlostavljača i onoga za šta ih terete, a taj spisak je sastavio bivši zaposleni Izvršnog odbora konvencije. Potom su cijelu listu objavili nezavisni istražioci.

    Oni su na 300 stranica sastavili izvještaj o 20 godina optužbi da je najviše vođstvo SBC-a pogrešno postupalo ili prikrivalo seksualne zloupotrebe unutar kongregacije, koja broji 17 miliona članova u 47.000 crkava i najveće je protestantsko tijelo u zemlji.

    Čelnici SBC-a, kako prenosi “The Washington Post”, žestoko se opiru upoređivanju njihovog skandala sa sličnim skandalima i zloupotrebama unutar Katoličke crkve, govoreći da je ukupni broj slučajeva zlostavljanja među južnim baptistima mali.

    Međutim, nezavisna istraga, koju je na zahtjev južnih baptista sprovela organizacija “Guidepost Solutions”, potpuno ih demantuje.

    Naime, u njoj se navodi da su se žrtve zlostavljanja pri pokušaju prijava uvijek iznova sretale s otporom i kamenim zidom, pa čak i direktnim neprijateljstvom vođa, koje su bile više zabrinute za zaštitu institucije od odgovornosti, nego za zaštitu južnih baptista od daljeg zlostavljanja. Zlostavljači su se štitili i podržavali, navodi se u dalje u izvještaju.

    S druge strane, osobe koje su prijavile zlostavljanje bile su rutinski ućutkivane, bilo je i “kamenovanja”, zataškivanja, zastrašivanja i odmazde, a američki mediji navode da se u izvještaju pominje 700 žrtava seksualnog zlostavljanja tokom 20 godina.

    Objavljena lista zlostavljača ima 205 gusto ispisanih stranica s imenima uglednih baptista, samo onih osuđenih za seksualno zlostavljanje, dok je prijava pa i zataškavanja znatno više.

    Primjera radi, radna grupa unutar SBCa koja je radila s nezavisnim istražiocima kaže da su primili najmanje pet terabajta dokumenata i komunikacija kao i da su obavili najmanje 300 intervjua.

  • Ruski ambasador pri UN napustio sjednicu Savjeta bezbjednosti

    Ruski ambasador pri UN napustio sjednicu Savjeta bezbjednosti

    Ruski ambasador pri UN Vasili Nebenzja napustio je danas sjednicu Savjeta bezbjednosti UN tokom obraćanja predsjednika Evropskog savjeta Šarla Mišela u kojem je optužio Moskvu za izazivanje globalne krize sa hranom time što je pokrenula vojnu akciju u Ukrajini.

    Mišel je okrivio ruske trupe “za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti, citirajući izvještaje o seksualnom nasilju”, koje je bilo u fokusu sjednice Savjeta bezbjednosti.

    Nebenzja je u izjavi prije nastupa Mišela “kategorički odbacio” sve optužbe o seksualnom nasilju koje su navodno vršili ruski vojnici i rekao da su takvi navodi laž.

    Dok je napuštao salu Savjeta bezbjednosti tokom Mišelovog obraćanja, Nebenzja je rekao Rojtersu da nije mogao da ostane zbog laži koje je Šarl Mišel došao da širi.

    – Možete da izađete iz prostorije, možda je lakše da ne slušate istinu – rekao je Mišel obraćajući se direktno Nebenzji dok je on izlazio.