Kategorija: Politika

  • Petković: Proces protiv Dodika i Lukića kontaminiran od samog sprovođenja istrage

    Advokat Milan Petković rekao je za ATV da je sudski postupak protiv predsjednika Republike Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića kontaminiran te da sumnja u profesionalnost Suda BiH.

    “Apsolutno, u konkretnom slučaju, ne može se raditi o bilo kakvom objektivnom procesu niti o objektivnom optužnici jer cijeli ovaj proces je čudan, kontaminiran politikom i od samog sprovođenja istrage, koja je bila veoma brza i koja je završena u rekordnom roku, do podizanja optužnice pa i kasnije do potvrđivanja optužnice tako da apsolutno sumnjam na nepristranost i profesionalnost u ovom Sudu”, rekao je Petković.


    On je istakao da trebamo da vjerujemo da je BiH pravna država, koja tako treba da funkcioniše, kao i da će odluka Suda biti zakonita.

    “Ali kada znamo da je prvostepenost i drugostepenost Suda BiH pod jednim krovom, odnosno da je Apelaciono odjeljenje Suda BiH pod nadležnošću istoga predsjednika i istoga Suda, ne možemo vjerovati u pravdu u ovom slučaju i da će biti nepristrasnost u suđenju”, rekao je Petković.

    On je istakao da se, prilikom donošenja Zakona o Sudu BiH, mora insistirati na osnivanju Apelacionog odjeljenja, posebno odjeljenja Suda BiH, čije bi sjedište bilo u Banjaluci.

  • Koja ministarstva „krešu“ budžet, a koga očekuju povećanja

    Koja ministarstva „krešu“ budžet, a koga očekuju povećanja

    Narodna skupština Republike Srpske bi iduće sedmice trabalo da raspravlja o Prijedlogu budžeta RS za narednu godinu i to po hitnom postupku, koji je za 212 miliona KM veći od okvira Rebalansa Budžeta Srpske za 2023. godinu. Međutim, nisu svi dobili veće budžete, ima i onih kojima su budžeti drastično skresani.

    Idok budžet predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika ostaje nepromjenjen, pa će i naredne godine iznositi 56,5 miliona KM, što je ove godine izazvalo brojne negativne reakcije, u Ministarstvu porodice, omladine i sporta Republike Srpske nemaju razloga za slavlje.

    Naime, budžet ovog Ministarstva, na čijem čelu se nalazi Selma Čabrić (SP RS), manji je za čak 15 miliona maraka u odnosu na rebalans ove godine.

    Prema Prijedlogu budžeta RS, koji je Vlada Srpske uputila u Narodnu skupštinu RS, Ministarstvo porodice, omladine i sporta bi naredne godine trebalo da raspolaže sa 73,2 miliona KM dok je ove godine na raspolaganju imalo 88,4 miliona KM.


    Najviše „kresanja“ bilo je na stavki grantovi koja je smanjena sa 24,3 miliona KM na 6,2 miliona KM.

    Primjera radi, tekući grant za vrhunski sport ove godine je iznosio 22,8 miliona KM, a za sljedeću godinu će iznositi tek 3 miliona KM.

    „Kresanje“ budžeta doživjelo je i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske za čak osam miliona maraka.

    Budžet ovog Ministarstva, na čijem čelu se nalazi Alen Šeranić (SNSD), smanjen je sa 499 miliona maraka na 491 milion maraka.

    Manji budžet predviđen je i za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske na čijem čelu se nalazi Savo Minić (SNSD).

    Budžet je smanje za četiri miliona maraka, pa će umjesto ovogodišnjih 28,2 miliona maraka, Ministarstvo sljedeće godine raspolagati sa 24,9 miliona maraka.

    Ovo smanjenje najviše će osjetiti Jedinica za koordinaciju poljoprivrednih poljoprivrednih projekata za koju, projekcijom budžeta, sljedeće godine nije predviđena ni marka u budžetu, dok je ove godine dobila 3,4 miliona maraka.

    Za dva miliona budžeti su „skresani“ i Ministarstvu trgovine i turizma RS i Ministarstvu energetike i rudarstva RS.

    Tako će budžet Ministarstvu trgovine i turizma RS, na čijem čelu se nalazi Denis Šulić (SNSD) umjesto ovogodišnjih devet, iznositi 6,5 miliona maraka.

    Ministarstvo energetike i rudarstva RS, na čelu sa ministrom Petrom Đokićem (SP RS), raspolagaće sa budžetom od 9,4 miliona maraka, dok je ove godine on iznosio 11,1 milion maraka.

    Najmanje smanjenje očekuje Ministarstvo privrede i preduzetništva RS, na čelu sa Vojinom Mitrovićem (SNSD) i iznosiće 33,8 milion maraka, umjesto 34,5 milion maraka.

    Slično je prošlo i Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, na čijem čelu je Bojan Vipotnik (US).

    Budžet ovog Ministarstva trebao bi da iznosi 5,5 miliona maraka, umjesto ovogodišnjih 6,5 miliona maraka.

    Ništa od podsticaja za djecu poginulih
    Za razliku od ovih ministarstava, budžet Ministarstva pravde RS, na čelu sa Milošom Bukejlovićem (SNSD), neće pretrpjeti nikakve izmjene.

    Ministarstvo će tako i naredne godine raspolagati sa istim budžetom koji se kreće oko dva miliona maraka.

    Ima i onih čiji budžeti su drastično povećani.

    Pa će tako Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite RS, na čelu sa Danijelom Egićem (SNSD), imati budžet od 480 miliona maraka što je za 122 miliona maraka više u odnosu na ovogodišnji budžet (358 miliona KM).

    Ovo uvećanje se odnosi uglavnom na povećanje izdvajanja za borački dodatak, porodične i lične invalidnine.

    Zanimljivo je da je Prijedlogom budžeta nije planirano nikakvo izdvajanje za Zavod za zapošljavanje za podsticaj zapošljavanja i samozapošljavanja djece poginulih boraca, RVI i demobilisanih boraca RS.

    Rebalansom ovogodišnjeg budžeta Zavod je za ove namjene dobio 10 miliona KM, dok za sljedeću godinu nije planirana ni marka.

    Takođe, tekuće doznake za nezaposlene demobilisane borce mlađe od 60 godina ove godine su iznosile 8,6 miliona maraka, dok za sljedeću godinu ona iznose 0 KM.

    Veći budžet za čak 13 miliona maraka imaće i Ministarstvo unutrašnjih poslova RS, na čelu sa Sinišom Karanom (SNSD).

    Budžet se tako povećava sa 277 miliona maraka na 290,4 miliona maraka. Najviše novca planirano je da se izdvoji za nabavke postrojenja i opreme.

    Ove godine je za tu stavku na raspolaganju bilo 11,1 milion maraka, dok će sljedeće godine MUP RS za te namjene na raspolaganju imati 21,2 milion maraka.

    Takođe, izdaci za otplatu dugova veći su za milion maraka u odnosu na ovogodišnji budžet.

    Tako će umjesto 1,9 miliona maraka za te namjene iduće godine na raspolaganju imati 2,8 milion maraka.

    Željeznicama RS 10 miliona KM
    I budžet Ministarstva saobraćaja i veza RS, na čijem čelu se nalazi Nedeljko Čubrilović (DEMOS), veći je za čak 12 miliona maraka.

    Čubrilović će na raspolaganju imati 25,2 miliona maraka, umjesto ovogodišnjih 13,9 miliona maraka. Najviše je povećana stavka subvencije (sa 11,7 na 23 miliona KM).

    Planirano je tako da se subvencije preduzeću „Željeznice RS“, čiji je direktor iz Čubrilovićevog DEMOS-a, povećaju sa 10 miliona maraka na 20 miliona maraka.

    Povećane su i subvencije dva preduzeća u kojima su direktori iz Ujedinjene Srpske.

    Tako su subvencije za preduzeće “Aerodromi Republike Srpske” povećane sa 1,1 milion na dva miliona maraka, dok će JP “Pošte Srpske” umjesto 510.000 KM dobiti milion KM.

    I budžet Ministarsva finansija RS, na čelu sa Zorom Vidović (SNSD), imaće veći budžet za dva miliona maraka.

    Vidovićeva će na raspolaganju imati 20,6 miliona maraka, a povećanje se uglavnom odnosi na stavku ličnih primanja, te za rashode za stručne usluge (povećani za 800.000 KM).

    Isto povećanje očekuje i Ministarstvo za naučno tehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS, na čijem čelu se nalazi Željko Budimir (SNSD). Budžet će iznositi 18 miliona maraka.

    Zanimljivo je da su rashodi ovog Ministarstva za lična primanja smanjeni, ali su grantovi povećani sa 190.000 KM na 1,2 miliona KM.

    Za dva miliona maraka povećan je i budžet Ministarstva prosvjete i kulture RS, na čijem čelu se nalazi Željka Stojičić (SNSD).

    Ona će tako iduće godine raspolagati sa 18,9 miliona KM, a povećanje se uglavnom odnosi na grantove.

    Tako su tekući grantovi kulture povećani sa 150.000 KM na 500.000 KM, dok novac za Narodnu i univerzitetsku biblioteku RS smanjen sa 150.000 na 100.000 KM.

    Ministarstvo za evropske integracije i međunarodnu saradnju RS, na čelu sa Zlatanom Klokićem (SNSD) raspolagaće sa 12 miliona maraka, umjesto 11 miliona KM, dok će Ministarstvo uprave i lokalne samouprave RS, na čijem je čelu Senka Jujić (NPS), dobiti 11,9 miliona maraka, što je oko 200.000 KM više u odnosu na ovogodišnji.

  • Dodik: U Briselu ćemo vidjeti koliko je Evropa ozbiljna prema nama

    Dodik: U Briselu ćemo vidjeti koliko je Evropa ozbiljna prema nama

    Republika Srpska je ozbiljan i konstruktivan partner koji aktivno doprinosi ubrzanju evropskog puta BiH i to se vidi u svemu što je do sada urađeno na tom putu. U Briselu ćemo vidjeti i koliko je Evropa ozbiljna prema nama, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Ako se odstupi od ranijih najava, a vidimo da bi se to moglo desiti, to onda znači da nisu dovoljno iskreni prema BiH – rekao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je ponovio da je teško biti optimista, naročito ako vidise vidi koliko neke od članica koje se protive otvaranju pristupnih pregovora ne razumiju prilike i odnose u BiH.

    • Optužbe koje od Holandije dolaze na račun Srpske pokazuju koliko ne poznaju strukturu BiH i njen Ustav, pa predstavnike Srpske optužuju da “podrivaju” i nepostojeće institucije – jasno je poručio Dodik.

    Dodik ističe da će Srpska i dalje ostati na svojim prvobitnim pozicijama.

    • BiH može ući u EU samo bez stranog faktora. To znači da nema ni visokog predstavnika, ni pravog ni lažnog, a ni stranih sudija. Ako opet odstupe od toga, onda ne mogu govoriti da je Srpska ta koja koči procese. To rade stranci i to je već jasno – naglasio je Dodik.

    Prema njegovim riječima put BiH u EU mogu srušiti samo takozvane bosanske patriote, koje su srušile i institucije BiH, pretvorile ih u stranačke prostorije i muslimanske ispostave.

    • Niko ne reaguje na cirkus koji danima gledamo u Federaciji i pokušaje da se situacija u BiH dovede do usijanja. Јedina reakcija koja dolazi iz EU i Amerike tiče se uvijek Republike Srpske i takav jednostran pristup moraće se mijenjati – istakao je Dodik.
  • Bukejlović: Zakon o imunitetu ići će u redovnu zakonsku proceduru

    Bukejlović: Zakon o imunitetu ići će u redovnu zakonsku proceduru

    Očekujem da će novi zakon o imunitetu proći sve faze i biti usvojen u Narodnoj skupštini Republike Srpske u redovnoj proceduri, rekao je ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović.

    Bukejlović je naglasio da ovaj zakon na specifičan način širi dijapazon lica koja su njime obuhvaćena iz izvršne i zakonodavne vlasti za ono što su učinili u vršenju svojih dužnosti.

    • Zakon o imunitetu trenutno je u fazi nacrta i prolaziće redovnu zakonsku proceduru, ne ide po hitnoj proceduri, nego očekujemo da zakon prođe sve faze i da bude usvojen – rekao je Bukejlović.

    On je podsjetio da su zakon predložili narodni poslanici, a Kolegijum Narodne skupštine razmatrao ga je u petak, 1. decembra.

    Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić je nedavno izjavio da je priprema zakona o imunitetu završena, te da bi se uskoro mogao naći pred poslanicima.

    Ovu inicijativu podržale su pojedine stranke iz Republike Srpske, dok su se iz Federacije BiH čule kritike.

    Prethodni Zakon o imunitetu ukinuo je 2002. godine visoki predstavnik Pedi Ešdaun, ali ga je kasnije vratio. Ešdaun je u oktobru iste godine nametnuo tri odluke o imunitetu u BiH, odnosno po jednu za entitetske, te zajednički nivo vlasti.

    Prema ovim odlukama, od krivičnog i građanskog postupka oslobođeni su poslanici i delegati svih parlamenata u BiH, a od građanske odgovornosti svi predsjednici, potpredsjednici i zamjenici predsjednika, kao i ministri u svim vladama i u Savjetu ministara.

  • Petronijević: Šmit izvršio državni udar, Srbija i Hrvatska da reaguju

    Petronijević: Šmit izvršio državni udar, Srbija i Hrvatska da reaguju

    Advokat Goran Petronijević ocijenio je da bi Srbija i Hrvatska trebale da aktiviraju svoja ovlaštenja kao garanti Dejtonskog sporazuma, s obzirom na to da je nelegalni i nelegitimni visoki predstavnik Kristijan Šmit izvršio državni udar u BiH, jer je sebi prigrabio zakonodavna ovlašćenja koja mu ne pripadaju i promijenio Krivični zakon BiH.

    Petronijević je rekao da Šmit nema ulogu zakonodavcu, već da je prigrabio sebi zakonodavnu vlast, promijenio Krivični zakon i propisao da će onaj ko ne bude izvršio njegovu naredbu biti kažnjen zatvorom od šest mjeseci do pet godina.

    • Po tom članu sada gone predsednika Republike Srpske Milorada Dodika. To je smejurija od izigravanja prava i međunarodnog i unutrašnjeg – izjavio je Petronijević za TV Prva.

    Govoreći o cilju takvih poteza, Petronijević je naveo da su iz međunarodne zajednice locirali da skidanjem Dodika sa vlasti rješavaju problem otpora Republike Srpske u svim međunarodnim zahtjevima koji idu prema BiH, a to se, prije svega, odnosi na prijem BiH u NATO i druga pitanja.

    • Dakle, skidanjem Dodika sa vlasti računaju da će dobiti nekoga ko će u Republici Srpskoj dati saglasnost na sve one aktivnosti kojima su se u Srpskoj do sada protivili. Iza toga stoji ulazak u NATO i otimanje teritorije Srpske, znači ne imovine, nego teritorije, jer imovina znači teritoriju – rekao je Petronijević, koji je i predsjednik nevladine organizacije Centar za obnovu međunarodnog prava.

    On je istakao da bi na sve to morale da reaguju Srbija i Hrvatska.

    • Garanti Dejtonskog sporazuma su Srbija, kao pravni sledbenik tadašnje SR Јugoslavije, i Hrvatska. Prema tome, treba aktivirati ovlašćenja koja su u izvornom Dejtonskom sporazumu data i Srbiji i Hrvatskoj u smislu očuvanja Dejtona – rekao je Petronijević.

    On je naveo da je cilj sudskog procesa koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske pred Sudom BiH zbog nepoštovanja odluka Šmita da se Dodiku zabrani da se bavi politikom, a da je optužba potpuno neosnovana.

    Petronijević je rekao da nelegalno i nelegitimno postavljeni visoki predstavnik dolazi u BiH, pribavlja bonska ovlašćenja koja mu ne pripadaju, dodajući da se u bonskim ovlašćenjima, niti u Dejtonskom sporazumi, ni Ustavu BiH, ne može naći ni riječ o zakonodavnoj ulozi visokog predstavnika.

    On je ukazao da čitav ovaj problem počinje od nelegalnog i nelegitimnog visokog predstavnika koji nije imenovan na način kako je to predviđeno Dejtonskim sporazumom.

    Petronijević je podsjetio da visokog predstavnika predlaže Savjet za implementaciju mira /PIK/, a verifikuje Savjet bezbjednosti UN, koji ga mini rezolucijom postavlja i on tek onda ima ovlašćenja koja su prije njega svi imali.

    On je napomenuo da čak ni PIK nije jednoglasno predložio Šmita, već su Rusija i još jedna od zemalja stavile rezerve na to.

    Petronijević je podsjetio da je bio jedini slučaj kada je Kristijan Švarc Šiling bio visoki predstavnik, a nije bila donesena mini rezolucija, ali je postojala pisana korespondencija između svih članova PIK-a i članica Savjeta bezbjednosti UN i pristanak na to, pa je onda to zamijenilo mini rezoluciju.

    Bivši diplomata Zoran Milivojević rekao je da je ono što je urađeno direktno rušenje Dejtonskog sporazuma koji je na snazi i da BiH nije suverena država, jer ima PIK.

    • Ovo je pokušaj da se na silu sruši Dejtonski sporazum i proizvede novi status BiH u skladu sa interesima dela međunarodne zajednice – istakao je Milivojeivć.

    On je podsjetio da je BiH primljena u UN na osnovu Dejtonskog sporazuma, ali izvornog, prema kojem ona funkcioniše sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

  • Petković: Ustavni sud udaljio BiH daleko od Brisela

    Petković: Ustavni sud udaljio BiH daleko od Brisela

    Sa ovakvim Ustavnim sudom ne možemo govoriti o vladavini prava, jer to je klasična tiranija, i daleko smo od Brisela danas, rekao je Milan Petković, advokat i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, gostujući u Јutarnjem programu RTRS.

    Prioritet svake zemlje mora da bude vladavina prava. Ako se ne smatramo svi istima, onda ne živimo u pravnoj državi. To je jedan od uslova za pregovore i ulazak u EU – istakao je Petković.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas putuje u Brisel, gdje će na sastanku, na visokom nivou zatražiti da se dosljedno u paketu sprovedu i realizuju svi prioriteti iz Mišljenja Evropske komisije.

    • BiH opterećuju ozbiljni problemi. Imamo krizu vlasti koji traju duži vremenski period, i trebalo bi da u Briselu nešto krene sa mrtve tačke. Evropska unija ukoliko želi BiH kao svoju članicu mora da uvaži zahtjeve iz Republike Srpske, koja je na neki način i stvorila današnju BiH. S druge strane, Bošnjacima odgovora ovakav sistem, jer on štiti isključivo njihove ineterese za razliku od druga dva konstitutivna naroda – poručio je Petković.

    Američki ambasador Majkl Marfi po ko zna koji put direktno prijeti izabranim organima Republike Srpske.

    • Ne možemo osporiti legitimitet Marfija kao ambasadora SAD u BiH, ali njegovo miješanje u unutrašnje stvari druge države i te kako. Ovo nije pitanje za Ameriku, već za Evropu i Brisel. Kad god su SAD provodile referome na ovim protstorima to nije završilo dobro – rekao je Petković.

    U srijedu se nastavlja suđenje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Milošu Lukiću.

    • U fazi smo glavnog pretresa, Dodik i Lukić su se izjasnili da nisu krivi, i sada očekujemo da Tužilaštvo iznosi dokaze i argumentuje optužnicu. Okupljen je dobar pravni tim za odbranu, koji nas uvjerava da bi sve osim oslobađajuće presude bio veliki skandal. Međutim, imamo takav sud kakav imamo, i postoji bojazan da bi krajnja odluka mogla imati i političke primjese. Krenuo je kao politički, a nadam se da će završiti u pravničkim vodama – istakao je Petković.

    Komentarisao je i istupe ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza.

    • Ne očekujem da će doći do smjene, jer će ga zaštiti njegovi mentori i politički saborci na bh sceni – zaključio je Petković.

  • Dončić najavljuje veliki protest bivših boraca Vojske RS

    Dončić najavljuje veliki protest bivših boraca Vojske RS

    Sljedeći veliki protest nezadovoljnih boraca Vojske Republike Srpske, kada bude organizovan, neće biti zaustavljen dok se ne ispune svi njihovi zahtjevi.

    Ovo za Srpskainfo najavljuje poslanik Narodnog fronta u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Radislav Dončić, koji posljednjih dana obilazi gradove i opštine širom Srpske, gdje razgovara s pripadnicima boračke populacije o njihovim problemima.

    Dončić, koji je prije mjesec i po dana prvo protestovao na brdu Kostreš kod Dervente, a onda predvodio proteste nezadovoljnih boraca u Banjaluci, ističe da su zahtjevi prema vlastima ostali isti – povećanje mjesečnog boračkog dodatka na sedam maraka, konačno rješavanje pitanja zapošljavanja djece poginulih boraca, kao i revizija statusa bivših pripadnika VRS, odnosno odvajanje pravih od lažnih boraca.

    “Nema razilaska”
    – Trenutno obilazim naše saborce širom Srpske. Preksinoć sam bio u Šipovu, gdje su ljudi jasno rekli šta misle o sistemu kojim upravljaju dezerteri, dok su pravi borci i oni koji su stvarali Republiku Srpsku poniženi i obespravljeni. Ako se ne ispune naši zahtjevi, sigurno će biti organizovan novi veliki protest. Kada će to biti u ovom trenutku zaista ne mogu precizno da kažem, ali jasno poručujem da ako nas prisile da se ponovo okupimo razilaska nema sve dok se naši zahtjevi ne ispune – kaže Dončić za Srpskainfo.

    Dodaje da ne očekuje da će podršku dobiti od Boračke organizacije Republike Srpske, čiji su čelnici prošlog puta, kad je protestovao na Kostrešu i u Banjaluci, odbili da pozovu svoje članstvo da mu se pridruži.

    – Štaviše, od pojedinaca iz vrha BORS stizale su lažne optužbe na moj račun. Ja od ove borbe odustati neću. Očekujem podršku od svih pravih boraca VRS jer je ovakav položaj za ogromnu većinu ratnih veterana postao neizdrživ – tvrdi Dončić.

    BORS za “stabilnost”
    Podsjećamo, kada je u oktobru Radislav Dončić pozvao ratne veterane da mu se pridruže na protestima u Banjaluci, član Predsjedništva BORS, Jovan Erletić, za Srpskainfo tada je otvoreno poručio da ta organizacija “nikad neće doći na skupove koje organizuje Dončić”.

    – Ako ima neke svoje borce, može da ih vodi tamo – govorio je Erletić, tvrdeći da nakon što je došlo do povećanja mjesečnog boračkog dodatka na 2,2 KM, kao i obećanja da će od sljedeće godine taj dodatak iznositi 3 KM, “ništa ne bi trebalo da se bojkotuje”.

    – Pogotovo poslije ovih napada Ustavnog suda BiH na imovinu. Ne bi trebalo da mi sada pravimo probleme – poručivao je Erletić.

    Predsjednik BORS Radan Ostojić takođe je, prije nekoliko dana, na pitanje novinara o tome kada će Boračka organizacija Srpske da se pobuni zbog sveopšte situacije u Republici Srpskoj, kriminala i korupcije i ogromnog bogatstva pojedinaca iz vlasti, rekao da “za sve postoji vrijeme”.

    – Da bi pričali o tome i korupciji moramo imati stabilnu državu i vladavinu prava, a ne da se potenciraju nemiri i eskalacija situacije – odgovorio je Ostojić.

    S druge strane, iz Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, koje je i prošli put podržalo Dončićeve proteste, za Srpskainfo poručuju da su spremni ponovo izaći na ulicu ukoliko vlasti ne ispune zahtjeve za poboljšanje teške materijalne situacije bivših boraca VRS.

    – Politika nas apsolutno ne interesuje, ali ono što mi tražimo već godinama nalazi se u Dončićevim zahtjevima. Naše udruženje i ranije je organizovalo proteste zbog teškog položaja boračke populacije i podržaćemo svaku iskrenu borbu za poboljšanje statusa ratnih veterana – ističe potpredsjednik Udruženja “Veterani odbrambeno-otadžbinskog rata RS”, Nedeljko Klincov.

  • Mehmedović osniva stranku, a najavljuje i politički pokret

    Mehmedović osniva stranku, a najavljuje i politički pokret

    Šemsudin Mehmedović, prema svemu sudeći, završio je sa SDA karijerom, iako u svim svojim obećanjima govori prilično zagonetno.

    Jutros je najavio osnivanje nove političke platforme, ali i konkretno političke stranke čiji će on biti član.

    Mehmedović je naglasio kako se trenutno radi na novim političkim opcijama, a sve u skladu sa političkom platformom kakvu je ranije najavio. Otkrio je da će nova stranka imati prefiks “Bosanska”.

    -U proteklih nekoliko sedmica intenzivno radi jedan politički tim koji radi na novim političkim opcijama, to je u skladu sa političkom platformom koju sam ranije najavio. Potrebna je demokratizacija političkih stranaka što je nužno potrebno da bi se govorimo o bilo kakvom ozbiljnom političkom zaokretu – rekao je Mehmedović za BHRT.

    Ističe kako ima zamisao da okupi sve one koji smatraju da politika u BiH mora i treba biti demokratizovana.

    –Radimo na političkoj platformi, potpuno novom političkom pristupu. Imamo zamisao da okupimo političke stranke, da okupimo sve koji misle da treba demokratizirati politiku. Blizu smo da se osnujemo novi politički pokret koji bi zapravo objedinio sve političke stranke koje imaju ambicije da štite integritet BiH i da sebe klasificiraju u novi politički okrug – priča on.

    Osim te političke platforme koju najavljuje Mehmedović, on kaže i da je u procesu osnivanja i politička stranka, ali da nije za sada sigurno da li će je on voditi.

    O tome kada će biti predstavljena nova politička platforma, Mehmedović kaže da će javnost biti blagovremeno obaviještena.

    -Ja sam ranije najavio da radim na osnivanju nove platforme, rade se programski dokumenti, trebamo vidjeti kako će se to prihvatiti među građanima. Za sada je to mnogo pozitivnije nego što sam očekivao, u fazi smo izrade nove strukture koja bi trebala da čini novo političko tijelo oko kojeg će se okupiti i ovaj politički savez – kaže Mehmedović, prenosi Klix.

    Takođe, naglasio je da će to biti stranka centra sa ekonomsko-sigurnosnom situacijom te da ima ambicije da ima svoje klubove u svim parlamentima.

    Podsjećamo, Srpskainfo je 10. novembra objavila da Mehmedović osniva stranku i da će imati „bosanski“ prefiks.

  • Dodik: Nezavisnost Srpske će se morati desiti jednog dana

    Dodik: Nezavisnost Srpske će se morati desiti jednog dana

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da vjeruje u nezavisnost Srpske i da smatra da će se to morati desiti jednog dana.

    Dodik je rekao da bi on mogao da bude zaslužan za to u nekoj perspektivi.

    • Kada je u Americi pobijedio Donald Tram, imao sam namjeru da proglasim nezavisnost Republike Srpske, a onda su se neki oko mene uplašili i to nisam uradio. Moram da kažem da mi je danas žao što nisam. Ali ako bi Tramp ponovo pobijedio, mislim da ne bih oklijevao – rekao je Dodik za TV Prva.

    Kada je riječ o američkim sankcijama njemu i njegovoj porodici, Dodik je rekao da je to više nemoć, te da nema pravo da zbog svog komoditeta žrtvuje nacionanlne interese Republike Srpske.

    On je istakao da je ponosan na svoju porodicu, dodajući da su oni veoma svjesni i odgovorni ljudi i da se bore u životu, a da to smeta Amerikancima.

    Predsjednik Srpske je dodao da je on birani funkcioner i da ima pravo da bira na koji način vodi politiku.

    • Ključno pitanje oko mene nije više kriminal, sada se sve svelo na retoriku, to im smeta i to im je pogubno – dodao je Dodik.

    Govoreći o odnosu Srbije i BiH, Dodik je rekao da je za Srbiju relevantno Predjsedništvo BiH, a ne jedna trećina tog predsjedništva koju čini Denis Bećirović, koji je, kako je naveo, kvaziistoričar i mrzi sve srpsko, iznosi laži, ali nema potencijal da nešto učini. /kraj/mđ

  • Dodik najavio “devastaciju” Suda BiH

    Dodik najavio “devastaciju” Suda BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će se suđenje njemu pred Sudom BiH pretvoriti u suđenje BiH.

    Ovo će se pretvoriti više u suđenje BiH nego meni, vidjećemo ko će tu izgubiti, rekao je Dodik za Televiziju Prva.

    On je naveo da sutra putuje u Brisel, gdje će imati sastanke, a 6. decembra će otići u Sud BiH koji smatra da je antiustavan i Srpska ga ne prihvata, ali je realnost i iza njega stoje moć i sila Zapada.

    Možda ne treba da propustimo priliku da odemo na taj sud i da ga devastiramo. Mislim da ne bi trebalo da bude teško dokazati ni sa pravnog ni sa političkog stanovišta ništavnost tog procesa – istakao je Dodik.

    Prema njegovim riječima, najvažnije će biti da pred Sudom BiH pokaže da je BiH apsurdna, da stranac nema pravo da nameće zakon, da je i taj sud nametnut, a da je on, kao izabrani predsjednik, tamo jedini legalan.

    On je ukazao na pokušaje revizije Dejtonskog sporazuma da se smanje nadležnosti Republike Srpske, ali je naglasio da nisu uspjeli da potpuno devastiraju taj sporazum i da je Srpska nastavila da živi, što je izazvalo nervozu na mnogo većem nivou.

    Dodik je naveo i da se povratkom demokrata u Americi vratila stara struktura, navodeći da ih sve zna iz ranijeg perioda kada je bio funkcioner, te su oni uveli Kristijana Šmita koji nije imenovan u Savjetu bezbjednosti UN.

    Predsjednik Srpske je podsjetio da je nelegalni Šmit donio odluku da bude kažnjen onaj koji njega ne poštuje, te da ga sada zbog toga inkriminišu i Sud i Tužilaštvo BiH.

    On je naglasio da je kao predsjednik Republike obavezan prema Ustavu da potpiše ukaz koji je donijela Narodna skupština.

    – Cilj je da se oslabi Srpska i ojača unitarna BiH – istakao je Dodik, te dodao da je njegova politika da očuva status Srpske u teritorijalnom i političkom smislu.

    On je rekao da nema pravo da razmišlja o tome da bi ga NATO trupe mogle oteti, već ističe da radi svoje poslove bez oklijevanja.

    – Čini mi se da ne činim štetu drugome, štitim interes Srpske i Srba – rekao je Dodik i podsjetio da je ranije sa četiri relevantne adrese dobio informacije o tome da bi ga NATO mogao kidnapovati.

    Za ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza je rekao da ne govori istinu kada priča o nekim vojnim kampovima u Srpskoj jer je drugoj strani samo važno da drži stereotip o Srbima kao lošim momcima.