Kategorija: Politika

  • Kovačević: Paljenje zastave Srpske u Federaciji je najveći dokaz da je Srpska simbol slobode

    Kovačević: Paljenje zastave Srpske u Federaciji je najveći dokaz da je Srpska simbol slobode

    Mir – To je poruka koja je juče poslata sa centralne proslave Dana Republike Srpske u Banjaluci, istakao je Radovan Kovačević, delegat u Klubu srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

    Niko nije vrijeđan, nikome nije prijećeno, nikome nije upućena nijedna ružna riječ – napisao je Kovačević na društvenoj mreži “Iks”.

    Kovačević ističe da su za to vrijeme u Federaciji BiH u Zenici uz povike “Alahu ekber” zapalili zastavu Republike Srpske i pod prijetnjama po ličnu bezbjednost pravoslavnog sveštenika i njegove porodice u Konjicu uklonili zastavu srpskog naroda, inače konstitutivnog naroda u BiH.

    • Zato slavimo. Јer dobro znamo da bez Republike Srpske za nas u BiH života i slobode nema. Zato je Republika Srpska simbol Slobode! – poručio je Kovačević.
  • Stevandić: Za razliku od FBiH – u Srpskoj se poštuju tuđe svetinje

    Stevandić: Za razliku od FBiH – u Srpskoj se poštuju tuđe svetinje

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić istakao je danas da Srbi njeguju kulturu življenja, suživota i sebi nikada neće dopustiti vrijeđanje drugih naroda i običaja kao što je učinjeno u Zenici, gdje je zapaljena zastava Republike Srpske na dan kada je obilježavala svoj Dan Republike.

    Pozivam sve Srbe iz Republike Srpske da nikada ne uzvrate sličnom mjerom pljuvanja po tuđim svetinjama i paljenjem tuđih zastava. To sebi ne dopuštamo – rekao je Stevandić.

    Stevandić je podsjetio da 1. marta, koji se proslavlja u Federaciji BiH, niko u Republici Srpskoj nije zapalio zastavu BiH, niti kantona, iako se taj datum ne podržava i ne obilježava u Srpskoj.

    U Zenici je sinoć, na dan kada je Republika Srpska obilježavala svoj praznik – Dan Republike, zapaljena zastava Srpske, dok je grupa huligana uzvikivala “Alahu ekber” i “Tekbir”.

    Prema skandaloznim i sramnim snimcima, koji su se pojavili na društvenim mrežama, grupa huligana je nosila i ratne zastave takozvane Armije BiH.

  • Dodik: Poznato je da je Moskva istorijski saveznik Srpske

    Dodik: Poznato je da je Moskva istorijski saveznik Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je već dobro poznato da je Rusija istorijski saveznik Srpske, te da on podržava činjenicu da Ruska Federacija pokušava da u ovom vremenu održi svoj suverenitet.

    Dodik je ruskog predsjednika Vladimira Putina u intervjuu za Glas Evrope opisao kao “svjetskog lidera i nadu u globalni mir na globalnom nivou”.

    • Podržavam to što Ruska Federacija, uprkos svim napadima, pokušava da održi pravno postojanje, protiv svih pokušaja Zapada. Bio sam na konferenciji u Minhenu kada se gospodin Putin obratio prisutnima, ali ga nisu shvatili ozbiljno. Drago mi je što Rusija nije podlegla sankcijama zbog napora Zapada da razbije države na pet nezavisnih republika koje su upravljale i sticale prirodne resurse – naveo je Dodik.

    Dodik je podsjetio da je Rusija prošle godine postala najveći investitor u BiH i da u razgovorima sa Putinom “ne igra ulogu prosjaka”.

    • Kada komuniciram sa Putinom, ne igram ulogu prosjaka. Ponosan sam što imam mogućnost da razgovaram sa gospodinom Putinom. U posljednjih 20 godina nema svjetskog lidera sa kojim se nisam sastao – sa /bivšim predsjednikom SAD Bilom/ Klintonom i mnogim drugim liderima. Gospodin Putin je snažan lider i prati svoja uvjerenja. Vjerujem da je ruski narod veoma srećan da ima takvog predsjednika. Da nije bilo Putina, Rusija ne bi preživjela. Zato ga Zapad ne voli – istakao je Dodik.

    Predsjednik Srpske naveo je da Putin nikada ništa nije tražio od bilo koga, ali je pokazao razumijevanje, te oduvijek govorio da je neophodno da se održi mir u regionu i nikada nije tražio bilo šta od Republike Srpske.

    • U to vrijeme, kada dođete na Zapad, oni vam odmah uvrću ruke. Putin je, u pravom smislu te riječi, moj prijatelj i drug. On je i prijatelj Evrope, jer želi da komunicira – rekao je Dodik.

    Kao dokaz navedenom, Dodik je podsjetio da je Putin dao Njemačkoj jeftin gas, kako bi mogla da napreduje, a brojne tehnologije iz Njemačke korišćene su u Rusiji, ali da je “jednog dana na vlast došla Angela Merkel i rekla da ne želi takvu saradnju”.

    • Rusija ima istorijsku ulogu da spasi slobodan svijet i da slavi pobjedu Vladimira Putina na predstojećim predsjedničkim izborima. Ako mogu da pošaljem takvu poruku, pozivam Ruse da glasaju za Putina – dodao je Dodik.

    DODIK: SRPSKA NEĆE PODRŽATI BILO KAKVE SANKCIЈE MOSKVI

    Republika Srpska nije saglasna sa sankcijama Rusiji i BiH nije niti će uvesti bilo kakve sankcije Moskvi, iako je bilo neodgovornih ambasadora koji su podržali uvođenje takvih mjera, izjavio je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Na pitanje “Glasa Evrope” da li razgovara sa političarima u BiH prije nego što posjeti Rusiju, s obzirom na to da je u BiH bilo poziva na uvođenje sankcija Moskvi, Dodik je istakao da nije predviđeno da se konsultuje sa zvaničnicima na nivou BiH prije sastanaka sa visokorangiranim zvaničnicima.

    • Međutim, kad god razgovaram sa njima, pokušavam da pristupim racionalno. Na primjer, kada razgovaram sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, pokušavam da postignem nešto korisno za sve narode u BiH – naglasio je Dodik.

    Dodik je podsjetio da je nakon posljednjih razgovora sa Putinom i predstavnicima ruske kompanije Gasprom zatražio da cijena gasa za cijelu BiH ostane prilično niska, s obzirom da se 80 do 90 odsto gasa koji dolazi iz Rusije koristi u Sarajevu.

    • Pritom mislim na muslimane. Međutim, i dalje tražim da cijena ostane na istom nivou – naveo je Dodik.

    Na pitanje kakva je bila reakcija zvaničnika na nivou BiH, Dodik je rekao da su i Sarajevo i Rusija to prihvatili i da sada BiH, uz Srbiju, dobija gas po najnižoj cijeni u Evropi, ali da su bošnjački političari u Sarajevu podređeni Ambasadi SAD i da Rusija zbog toga ne može da očekuje prijateljske odnose sa BiH.

    DODIK: PARTNERI SRPSKE SU SVI KOЈI ŽELE MIR I STABILNOST

    Partneri Republike Srpske su ljudi koji žele mir i stabilnost i Srpska ima dobre odnose sa brojnim članicama EU i političkim strankama u bloku, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    • To su, na primjer, države kao što su Francuska i Njemačka. Vjerujem da je stranka AFD politička struktura u Njemačkoj koja će odlučiti o sudbini ne samo Njemačke, već i cijele EU – naveo je Dodik.

    Dodik je napomenuo da Srpska sarađuje i sa parlamentarnim strankama u Italiji, te da održava odnose sa zemljama kao što su Mađarska, Crna Gora, Turska i Kina, a postoje i određeni projekti sa Azerbejdžanom i saradnja sa američkim i njemačkim kompanijama.

    Predsjednik Srpske istakao je da ne razumije politiku Njemačke koja, s jedne strane, zabranjuje ulaganje u Republici Srpskoj, a zatim se odjednom pojave investitori, te da vidi koliko je “dobro” pozicioniran njemački kancelar Olaf Šolc u svojoj zemlji.

  • Američka Ambasada se ponovo hvali vojnom vježbom i preletom aviona

    Američka Ambasada se ponovo hvali vojnom vježbom i preletom aviona

    Ambasada SAD u BiH na društvenim mrežama objavila je nove fotografije nedavnog preleta njihovih aviona iznad BiH u okviru vježbe sa OS BiH.

    Lovci i tanker nadletjeli su, između ostalih gradova, i Banjaluku 8. januara, kada je trajala svečana akademija povodom 9. januara, Dana Republike Srpske.

    Lovci i tanker nadletjeli su, između ostalih gradova, i Banjaluku 8. januara, kada je trajala svečana akademija povodom 9. januara, Dana Republike Srpske.

    –Evo još nekoliko fotografija sa nedavno održane uspješne bilateralne obuke vazduh-zemlja između vojnika Komande američkih specijalnih operacija za Evropu i zajedničkih kontrolora terminalnih napada Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, koje pokazuju snažnu saradnju između vojski i između naše dvije zemlje, kao i čvrstu predanost Sjedinjenih Država bezbjednosti BiH i regije – napisali su na društvenoj mreži X.

  • Bradara: Strane sudije nepotrebne

    Bradara: Strane sudije nepotrebne

    Predsjednik Federacije BiH (FBiH) Lidija Bradara izjavila je da su strane sudije u Ustavnom sudu BiH nepotrebne i da je krajnje vrijeme da se prestane sa ovom praksom.

    “Ako nismo u stanju preuzeti odgovornost za sve procese u ovoj zemlji, kako možemo pričati i nadati se ikakvim novim integracijama i napretku poput EU puta”, rekla je Bradara za sarajevsko “Oslobođenje” i dodala da je važno raspravljati o zakonu o Ustavnom sudu na kojem insistira predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Bradara je istakla da ne priželjkuje strane intervencije jer je to nešto što vraća godinama, ako ne i decenijama unazad.

    “Pa, je li konačno vrijeme da donosimo odluke sami i sami nosimo odgovornost za procese u ovoj zemlji?”, upitala je Bradara, te ocijenila da je blokada u radu federalnog Parlamenta rješiva i bez intervencija sa strane.

    Prema njenim riječima, situacija u Parlamentu FBiH plod je smislene blokade nekolicine ljudi i njih treba pozvati na odgovornost.

    “Ne dolaziti na posao, ne ispunjavati obaveze za koje ste plaćeni, ne dopustiti novim kolegama poslanicima da preuzmu obaveze koje im zakonom pripadaju trebalo bi biti krivično djelo. To nisu pravilnikom ili nekim drugim aktom propisani načini ‘borbe’, nego samo blokada”, ocijenila je Bradara.

    Ona je konstatovala da zbog blokade radnih tijela Predstavničkog doma Parlamenta FBiH kasni donošenje odluka, uključujući i budžet, kao i imenovanje sudije Ustavnog suda BiH iz reda hrvatskog naroda.

    Kada su u pitanju višegodišnja nastojanja da se dođe do ustavnih i izmjena Izbornog zakona BiH, Bradara je ocijenila da je problem neiskrenost, odnosno neprihvatanje stvarnosti u BiH.

    “U svemu tome odjednom se nameće tema tehničkih izmjena Izbornog zakona. Nismo mi (HDZ BiH) protiv njih, svako realan želi pravedne i demokratske izbore, ali to ne znači da preko noći trebamo pristati na potpuno novi izborni proces. Jesmo li svjesni tehničkih mogućnosti naših birališta, svijesti naših birača?”, pita Bradara.

  • BiH zaglavljena bez reformi, od evropskog plana će profitirati drugi

    BiH zaglavljena bez reformi, od evropskog plana će profitirati drugi

    Crna Gora, Sjeverna Makedonija, a možda i Albanija biće prve tri zemlje koje bi u 2024. godini izvjesno mogle najviše profitirati od novog Plana za rast EU za region zapadnog Balkana.

    Srbija bi, ukoliko dođe do napretka u dijalogu između Beograda i Prištine, mogla naknadno da se pridruži, a BiH je i dalje zaglavljena u nedostatku reformi, smanjivanju medijskih i građanskih sloboda i nepostojanju političke volje da dođe do napretka u evropskim integracijama.

    Kako kažu u Evropskoj komisiji, plan koji je predstavljen u novembru težak je šest milijardi evra, a sadrži četiri komponente: jačanje ekonomskih integracija regiona u zajedničko tržište EU, stvaranje jedinstvenog tržišta među državama na zapadnom Balkanu, ubrzavanje reformi koje se tiču temeljnih ljudskih prava i finansijska pomoć za sprovođenje svih ovih reformi.

    Adnan Ćerimagić, analitičar Evropske inicijative za stabilnost, kaže za “Nezavisne” da EU i ključne zemlje članice smatraju da je ovaj plan dobra i poštena ponuda za region i ne očekuje da će Brisel ponuditi neke drugačije ili dodatne benefite.

    “U tom smislu razgovarati o tome da će EU u ovoj godini za region izaći s nekom većom ponudom s obzirom na to da imamo izbore za Evropski parlament, ali i neke važne nacionalne izbore je nerealno ukoliko ne dođe do nekih dramatičnih promjena u regionu”, smatra on. Pod dramatičnim promjenama Ćerimagić smatra ili upadanje regiona u negativnu spiralu nasilja ili smanjenja bezbjednosti, što bi automatski natjeralo EU da redefiniše svoj plan, ili da dođe do drugačije političke ponude iz samog regiona.

    “Zasad su poruke koje stižu iz Beograda, Skoplja i Sarajeva da je Program za rast odličan i da je dobro što je donesen i zato je teško očekivati da će EU izaći sama s nečim puno većim ako već same zemlje ne traže više”, smatra on.

    I Ćerimagić smatra da su zasad Crna Gora, Sjeverna Makedonija i možda Albanija zemlje koje imaju najviše šansi da prihvate plan.

    “Mišljenje EU je da sada za region postoji dobra ponuda i da će one zemlje koje žele da provode reforme kao što su Crna Gora, potencijalno Sjeverna Makedonija nakon izbora i sve češće spominjana Albanija, raditi na provođenju plana. EU očekuje da će na osnovu toga plan pokrenuti ne samo te zemlje, nego naknadno i ostatak regiona”, smatra on.

    U regionu se i dalje najveća debata vodi o tome da li će se regionalne evropske integracije sprovesti kroz ‘Otvoreni Balkan’, inicijativu koju su započele Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija, ili kroz Berlinski proces, koji je inicirala Angela Merkel, njemačka kancelarka, prije nekoliko godina.

    Berlinski proces obuhvata sve zemlje u regionu, ali je manje napredovao od “Otvorenog Balkana”, koji, međutim, obuhvata samo tri zemlje.

    Staša Košarac, ministar za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose, rekao je da će pozvati privrednike u FBiH da zajedno lobiraju u Sarajevu da se BiH priključi “Otvorenom Balkanu”.

    “Vidljivo je da privrednici Sjeverne Makedonije, Albanije i Srbije imaju određene benefite, a naši nemaju. Јa ću tu uložiti dodatne napore, prije svega sa privrednicima iz FBiH, da to pitanje otvorimo. U nekim razgovorima oni su jasni u stanovištu da to treba da uradimo, ali žao mi je što postoje neki otpori u Predsjedništvu BiH da to stavimo u fokus”, rekao je Košarac.

    Edi Rama, premijer Albanije, koji je prije nekoliko mjeseci rekao da je “Otvoreni Balkan” ispunio svoju svrhu, sada tvrdi da je bio pogrešno shvaćen.

    “Nikad nisam rekao da sam zatvorio ‘Otvoreni Balkan’, to je smiješan izraz. Rekao sam nešto sasvim drugo što je rečeno u određenom kontekstu i izričito sam rekao da je to ispunilo svoju misiju u tom kontekstu, ali da je sama inicijativa poput drugih inicijativa i koju ja ne zatvaram niti otvaram”, rekao je Rama na novogodišnjoj pres-konferenciji u Tirani.

  • Stevandić: Srpska sačuvala nit samostalnosti

    Stevandić: Srpska sačuvala nit samostalnosti

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da je Republika Srpska tokom 32 godine postojanja sačuvala nit vlastite samostalnosti i političke volje.

    “Jedan od važnijih dokumenata koje je Narodna skupština usvojila u proteklih godinu dana je odluka da ne objavljujemo akte visokog predstavnika u Službenom glasniku Republike Srpske. Time je prekinuta nit nametanja i sile”, izjavio je Stevandić.

    On je kao važnu istakao i odluku i o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH koje se odnose na imovinu.

    “Velika snaga Republike Srpske je u tome što je obesmislila sve ono gdje nema dejtonskih principa”, rekao je Stevandić.

    Stevandić za RTRS napomenuo da je odluka o nastanku Republike Srpske donesena jer je srpski narod štitio svoju samostalnost.

    “U teškim vremenima su donošene odluke, i ova odluka 9. januara, kao i kasnije. Bilo je mnogo namjera da budu otete nadležnosti Republike Srpske, neke su prenesene, ali su i dalje u Ustavu Srpske”, rekao je Stevandić.

    Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala pod prvobitnim nazivom Republika srpskog naroda u BiH.

    Srpsku su osnovali srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH nakon što su preglasani u ključnim pitanjima o opstanku Jugoslavije, a pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba, koji su imali status konstitutivnog naroda.

  • Salkić zaprijetio reakcijom “miroljubivih Bošnjaka”

    Salkić zaprijetio reakcijom “miroljubivih Bošnjaka”

    Bivši potpredsjednik Republike Srpske i poslanik SDA u sadašnjem sazivu Narodne skupštine RS, Ramiz Salkić, tvrdi da su bošnjački povratnici u Srpskoj “godinama pod snažnim pritiskom”, te najavio reakciju “odvažnih Bošnjaka ukoliko se taj pritisak nastavi”.

    Reagujući na jučerašnje incidente u Vlasenici i Potočarima, Salkić je, između ostalog, ustvrdio kako je “cijeli sistem zakazao”.

    – Sistem je zakazao, predstavnici međunarodne zajednice su zakazali, namjerno ili ne sasvim svejedno, što dodatno motiviše i podstiče ekstremiste na sijanje straha i mržnje prema Bošnjacima. Koliko god Bošnjaci bili miroljubiv narod, svakom trpljenju i strpljenju nekada dođe kraj kada čovjek više ne može da trpi nepravdu i poniženje i odluči se preduzeti određenu reakciju kada sistem zakaže – rekao je Salkić.

    U ovom trenutku, dodao je, to je vrlo često napuštanje obnovljenih ognjišta, što, kako tvrdi, jeste konačan cilj onih koji, prema njegovim riječima, šire mržnju i netrpeljivost prema Bošnjacima.

    – Ako se nastavi ovakav pritisak entitetske vlasti, od Srpske pravoslavne crkve stimulisanih i podržanih huligana, nedjelovanje institucija i međunarodne zajednice, logično je očekivati reakciju odvažnih Bošnjaka, koliko god bili miroljubivi – rekao je Salkić.

  • ,,Ne zaboravi nikad dan kada si rođena” Stevandić objavio video koji je usijao mreže

    ,,Ne zaboravi nikad dan kada si rođena” Stevandić objavio video koji je usijao mreže

    Predsjednik Ujedinjene Srpske i Narodne Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić na društvenim mrežama je objavio video povodom proslave Dana Republike Srpske.

    -Ne zaboravi nikad dan kada si rođena, kratko je poručio Stevandić.

  • Vulić odgovorila Helezu: Republika Srpska je vječna i predstavlja simbol slobode

    Vulić odgovorila Helezu: Republika Srpska je vječna i predstavlja simbol slobode

    Zukan Helez se pojavljuje periodično kao loša i netačna vremenska prognoza. On je površan, neiskren i zao u svim svojim namjerama, izjavila je šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić povodom izjave ministra odbrane u Savjetu ministara u kojoj je najavio da će ukoliko predsjednik Dodik krene put samostalnosti Republike Srpske, ukinuti je i vratiti se na Ustav BiH.

    Sve njegove prijetnje, tvdri Vulićeva, svode se na to da će dobiti još koju krivičnu prijavu.

    • To što pravosuđe njega štiti i ne želi da reaguje po već utvrđenim činjenicama ne znači da mi iz Srpske nećemo reagovati sa svim dokazima i prijaviti ga kako za zloupotrebu položaja tako i za širenje mržnje – kaže Vulićeva.

    Dodala je da Helez neće biti amnestiran od krivičnih prijava od strane poslanika u Predstavničkom domu BiH iz reda srpskog naroda.

    • Mi ćemo dati šansu pravosuđu da odreaguju na bazi svih činjenica o dokaza kada je u pitanju rad, odnosno nerad ministra Heleza i njegovog širenja laži. Ali, ukoliko budu spavali i štitili ga, što evidentno i rade, mi ćemo napraviti korak dalje i podnijeti krivične prijave pa ćemo vidjeti do koje mjere su beskrupulozni i do kada će štititi političare iz reda bošnjačkog naroda koji konstantno urušavaju BiH i uksraćuju prava jednom od konstitutivnih naroda dok na sve to međunarodne organizacije i pravosudne institucije ćute – naglasila je Vulićeva.

    Ona je Helezu poručila da je Republika Srpska vječna i da je simbol slobode.

    • Mi ćemo itekako da je slavimo, da postojimo i da trajemo, a Zukan Helez je ništa do jedan instant ministar koji nije bio u stanju da valjano utroši budžet koji je dobio – rekla je Vulićeva.