Kategorija: Politika

  • Nastavljena bošnjačka diplomatija samovolja

    Nastavljena bošnjačka diplomatija samovolja

    Ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković javno je podržao postupak ambasadora Zlatka Lagumdžije koji se, bez saglasnosti Predsjedništva, u ime BiH pridružio osudi navodnog agresorskog rata Rusije u Ukrajini. Reagovao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, poručujući da privatni stavovi Bošnjaka nisu nikakva obaveza.

    Ambasadori BiH iz Republike Srpske kažu da Konaković nastavlja politiku bivše ministarke Bisere Turković.

    Podsjećamo, Kabinet srpskog člana Predsjedništva BiH tražio je od Konakovića obrazloženje za Lagumdžijine postupke.

    Play Video

    Konaković je izjednačio ministarsku sa pozicijom srpskog člana Predsjedništva. Njega je podržalo 23 poslanika u bh. parlamentu, a Željku Cvijanović više od 310.000 birača. I pored toga odbija da odgovori na pismo iz njenog kabineta u kome traže pojašnjenje postupaka Lagumdžije.

    • Pisao je šef Kabineta Željke Cvijanović, na to pismo će odgovoriti moj šef kabineta kada se vrati s puta. Nije primjereno da se šef Kabineta predsjednice obraća meni. Kada se ona obrati meni, ja ću naravno odgovoriti njoj. Tu nema nikavih dilema, Lagumdžija je postupio ispravno u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju i uradio ono što BiH mora da uradi, da nije kršio bi zakone ove zemlje, a taj Sporazum tretiramo kao zakon – rekao je Konaković.

    Zbog rezolutnog stava Republike Srpske, BiH nije uvela sankcije Ruskoj Federaciji niti se odlukama zvaničnih organa pridružila takvoj politici EU. Iz Rusije je više puta ponovljeno da znaju da Srpska nema ništa sa sporadičnim istupima bošnjačkih zvaničnika.

    Predsjednik Republike Srpske poručuje da privatni stavovi bošnjačkih kadrova ne obavezuju Srpsku.

    • Pitanje odmetnute grupe ambasadora biće riješeno. Lagumdžija i njegovo imenovanje sporni su od početka, ali Republika Srpska željela je ostati dosljedna stavu da se ne upliće u imenovanja koja dolaze od strane Bošnjaka. Sada gledamo rezultate njihovih izbora. Došli smo do toga da u Turskoj bude odbijen ambasador kojeg su predložili muslimani i sve zbog pogubne politike koju vode Bošnjaci u BiH – kaže Dodik.

    Lagumdžija je na kritike odgovario rekavši da je podržao sporni dokument jer spoljna politika BiH prati EU. Ispada da Lagumdžija sluša Brisel, a ne Predsjedništvo koje ga je biralo.

    Srpski kadrovi u diplomatsko-konzularnim predstavništvima nisu iznenađeni što Konaković podržava Lagumdžijin postupak i to pravda instrukcijom o usklađivanju sa spoljnom politikom EU.

    • Sve ono što je radila ministarka Turković, nastaviće da radi ministar Konaković, odnosno da ne sluša Predsjedništvo. Mi ambasadori koji dolazimo iz Republike Srpske znamo odlično da smo imenovani od Predsjedništva BiH. Mi nemamo nikakve instrukcije nemamo od Konakovića i da imamo ne bismo ga poslušali, jer je Predsjedništvo zaduženo za spoljnu politiku – kaže stalni predstavnik Misije BiH pri UN u Ženevi Bojan Vujić.

    Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara Staša Košarac navodi da je Lagumdžija bio ratni potpredsjednik Vlade tzv. RBiH i da je njegovo ponašanje kao ambasadora pri UN samo nastavak politike koja se kreira u sarajevskoj kuhinji.

    • Ne znam ko i kako može usklađivati spoljnu politiku BiH, a da to nije Predsjedništvo BiH, a Predsjedništvo nije donijelo takvu odluku niti je dalo manadt Lagumdžiji da stavi paraf, potpis na spisak zemalja koje imaju takav odnos prema sukobu u Ukrajini – ističe Košarac.

    Ministar spoljnih poslova BiH izazvao je negativne reakcije prozivajući Beograd zbog zabrane ulaska pojedinim licima iz BiH. Otišao je toliko daleko da je Srbiju nazvao “crnom rupom”. Istovremeno, brani ranije odluke OBA da zabrani ulazak Milošu Koviću, Goranu Petronijeviću i drugima u Republiku Srpsku, odnosno BiH.

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da se Konaković upustio u analizu koju ne treba da radi, te da je neprihvatljivo nazivanje Srbije “crnom rupom”, dok se u isto vrijeme po BiH organizuju komemoracije teroristima i zabranjuju ulasci univerzitetskim profesorima.

  • Dodik: Priča o promjeni Ustava usmjerena da se sruši svaki dogovor

    Dodik: Priča o promjeni Ustava usmjerena da se sruši svaki dogovor

    Priča o promjeni Ustava BiH očigledno usmjerena da se sruši svaki mogući dogovor i da predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković zna da od toga nema ništa, poručio je lider SNSD-a Milorad Dodik.

    Dodik je naveo da Konaković savršeno dobro zna da njegovi Bošnjaci, muslimani, ne žele da promijene Ustav u tom dijelu.

    • Ni mi ne bi mogli da pristanemo na promjenu Ustava koja bi promijenila karakter odnosa u BiH i ugrozila konstitutivnost naroda, kao i postojanje same BiH. On zna da od toga nema ništa, ali hoće da posredno sruši inicijativu koju je predložio lider HDZ-a Dragan Čović u vezi sa izmjenom Izbornog zakona kako smo se i dogovorili – rekao je Dodik i dodao da podržava ono što je predložio Čović u dijelu koji se odnosi na izbor člana Predsjedništva u Federaciji BiH, a to znači Bošnjaka i Hrvata.

    To uvijek, kaže Dodik, bio njihov dogovor, kao i da je bio svjedok kada je upravo tako i dogovoreno.

    • Konaković vjerovatno sada želi da se izvuče kroz priču o Ustavu, zna da od toga nema ništa – ocijenio je Dodik.

    On smatra i da je jučerašnji boravak evropske delegacije doživio debakl kroz činjenicu da hrvatski premijer Andrej Plenković nije otišao u Predsjedništvo čime je zaobišao jednu od najvažnijih dejtonskih institucija i skrenuo pažnju na nešto što Evropa ne želi, a to je BiH sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

    Prema njegovim riječima, Evropa to ne želi da sluša već želi da je pretvori u neku građansku zemlju, a ovim potrezom Plenković je rekao da uvažava konstitutivnost.

    Dodik je dodao da se zato pojavljuju Majkl Marfi, Konaković i drugi koji bi trebalo da saniraju taj neuspješan dan koji gotovo ništa nije donio.

    • Ništa bolje ne stojimo niti razumijemo u BiH osim floskula, načela, pozivanja na neku daleku budućnost koju još niko nije ni spoznao, a ne znamo ni šta će biti iduće godine – zaključio je Dodik.
  • Stevandić: Lagumdžijino glasanje destabilizuje BiH i Bošnjacima će se vratiti kao bumerang

    Stevandić: Lagumdžijino glasanje destabilizuje BiH i Bošnjacima će se vratiti kao bumerang

    Glasanje ambasadora BiH pri Stalnoj misiji UN Zlatka Lagumdžije za antirusku izjavu u Savjetu bezbjednosti UN čin je koji samo destabilizuje BiH, uništava povjerenje među narodima i Bošnjacima će se jednog dana vratiti kao bumerang, izjavio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    On je u Beogradu izjavio da Bošnjaci sve rade smišljeno, da je sve dogovoreno ranije i onda Srbe dovode u poziciju da moraju da se bune i da objašnjavaju da je sve učinjeno mimo njihove volje.

    Stevandić je naglasio da je “srbofobija izvorno rusofobija” tako da Lagumdžija i ostali sada misle da su nanijeli štetu Srbima i Rusima i njihovim međusobnim odnosima.

    • A naši međusobni odnosi nisu protiv interesa BiH. Oni su mnogo stariji od trenutnog ukrajinskog sukoba, izdržali su mnogo teža vremena i nisu usmjereni protiv Bošnjaka i Hrvata – rekao je Stevandić.

    On sumnja da će ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković iskreno odgovoriti na zahtjev srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović da hitno i bez odgađanja u što kraćem roku dostavi informacije o okolnostima koje su prethodile postupku ambasadora Stalne misije BiH pri UN Zlatka Lagumdžije.

    • On se čuva da ne povrijedi svoje zapadne mentore i igra tu neku vrstu slaloma tako da i ako odgovori, to će biti neiskren odgovor – uvjeren je Stevandić.

    Lagumdžija je spornu zajedničku izjavu 47 zemalja potpisao u Njujorku bez odobrenja Predsjedništva BiH, koje je jedino nadležno za kreiranje spoljne politike.

  • Stevandić: Ambasadori koriste svoj politički uticaj i destabilizuju BiH

    Stevandić: Ambasadori koriste svoj politički uticaj i destabilizuju BiH

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da bilo koja ambasada sebi ne smije da dozvoli tu vrstu luksuza da zagovara izmjene ustava zemlje domaćina, ali da ambasadori u BiH koriste politički uticaj i tako je destabilizuju.

    Povodom stava koji je saopštila američka Ambasade u Sarajevu da “BiH ne može u EU bez izmjene Ustava, odnosno Dejtonskog sporazuma”, Stevandić je rekao da je ustav unutrašnje pitanje jedne zemlje, a ambasadori sebi daju mnogo toga za pravo.

    • Oni koriste svoj politički uticaj koji u svakom pogledu destabilizuje BiH – rekao je Stevandić Srni.

    On je naveo da se ambasadori u BiH da sebi za pravo da se bave Ustavom do toga da se miješaju u uređivačku politiku pojedinih medija iako “formalno i pravno na to nemaju pravo”.

    Osvrnuvši se na posjetu premijera Hrvatske Andreja Plenkovića Sarajevu i to da je zbog Željka Komšića bojkotovao sastanak sa članovima Predsjedništva BiH, Stevandić je rekao da su u Sarajevu “pokušali da imaju dva Komšića, a vjerovatno će u budućnosti ostati i bez tog jednog”.

    • Ostaće i bez ovog jer će svi narodi naći autentične predstavnike kada ambasade prestanu da se miješaju u izbore i uređenje BiH – zaključio je Stevandić.
  • Oglasila se ambasada SAD o dokumentu iz Laktaša

    Oglasila se ambasada SAD o dokumentu iz Laktaša

    Američka Ambasada u Bosni i Hercegovini oglasila se o zapisnicima sa sastanka lidera u Laktašima.

    Nakon sastanka lideri su rekli kako su napravili pomake po brojnim pitanjima, između ostalih, oko izmjena Izbornog zakona.

    – Prijedlozi sadržani u dokumentu napisanom u Laktašima 18. januara govore mnogo o izborima, ali vrlo malo o izbornom integritetu. Kao što su Sjedinjene Američke Države već napomenule, jedini pravni način rješavanja presuda Evropskog suda za ljudska prava u vezi s Predsjedništvom su ustavne izmjene.

    Ostali prijedlozi u dokumentu bi ojačali trenutni neodgovorni sistem i pomaknuli stranačku politiku Bosne i Hercegovine prema oligarhiji, upravo pogrešnom smjeru za demokraciju u zemlji.

    Čini se da je jezik koji se odnosi na skeniranje glasačkih listića osmišljen kako bi se očuvale mogućnosti izborne prevare koje su mučile izbore u oktobru 2022., a ne kako bi se osiguralo da se glasački listić svakog građanina računa kao dat.

    Konačno, reforma biračkih odbora koja smanjuje kontrolu političkih stranaka nad tim tijelima ključna je za jačanje demokratije u zemlji – poručili su iz Ambasade SAD, piše Avaz.

  • Cvijanović: Srbiju nazivaju “crnom rupom”, a u BiH se zabranjuje ulazak profesorima i veličaju teroristi

    Cvijanović: Srbiju nazivaju “crnom rupom”, a u BiH se zabranjuje ulazak profesorima i veličaju teroristi

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ocijenila je da se ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković upustio u analizu koju ne treba da radi, te da je neprihvatljivo nazivanje Srbije “crnom rupom”, dok se u isto vrijeme po BiH organizuju komemoracije teroristima i zabranjuju ulasci univerzitetskim profesorima.

    • Naziva “crnom rupom” Srbiju, a ne naziva BiH koja je zabranjivala intelektualcima ulazak samo zato što su rekli istinu o BiH. Svaka bezbjednosna agencija može procijeniti kojem će pojedincu zabraniti ulazak – rekla je Cvijanović za Srnu komentarišući navode Konakovića da je Srbija “crna rupa” jer je zabranila ulazak osobi iz BiH koja je vrijeđala Srbiju i njen narod.

    Ona je naglasila da je nečuveno veličanje terorista po BiH, i da to dovoljno govori o BiH i “crnim rupama”.

    • Nisam institucija koje procjenjuje takve stvari. Nadležni treba da odlučuju o takvim pitanjima. Pritom, osuđivati druge zbog zabrane, a vi radite to isto, nije u redu. Misle svi da će nabildati svoje političke mišiće kada se obruše na Republiku Srpsku i Srbiju – istakla je Cvijanović.

    Ona je navela da očigledno imaju potrebu za takvim djelovanjem jer smatraju da će im to donijeti političku korist.

    • Na taj način pokazuju sebe kako su tobože jaki političari, ali mislim da je sve sasvim suportno, i da široka javnost to apsolutno prepoznaje – zaključila je Cvijanović.
  • Dodik: Politika neutralnosti neće biti dovedena u pitanje

    Dodik: Politika neutralnosti neće biti dovedena u pitanje

    Posjeta predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen dobar je znak za BiH i poruka da i EU vidi napore koje ulažu sve strane da se sprovedu potrebne reforme. Želimo da radimo na tome i to smo pokazali, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Ipak, oko nekih stvari jasno je da ne postoji konsenzus i tokom jučerašnjeg obraćanja mogli smo da čujemo tvrdnje koje nisu istinite, a tiču se usklađenosti sa spoljnom politikom EU – naveo je Dodik u objavi na Iksu.

    Istakao je da BiH nije i neće se pridružiti stavovima u kojima se njena neutralna pozicija dovodi u pitanje.

    • Republika Srpska se zalaže za mir i tu ne ostavljamo nikakav prostor za bilo koje drugo tumačenje, ali ne možemo i nećemo pristati da učestvujemo u sukobima velikih. Saosjećamo sa stradalima i odbijamo da budemo dio licemjerne politike u režiji Zapada – istakao je Dodik.

    Naveo je da je Republika Srpska protiv sankcija Rusiji i BiH nije uvela te sankcije.

    • Privatni stavovi Bošnjaka za nas nisu nikakva obaveza. Pitanje odmetnute grupe ambasadora biće riješeno. Lagumdžija i njegovo imenovanje sporni su od početka, ali Republika Srpska željela je ostati dosljedna stavu da se ne upliće u imenovanja koja dolaze od strane Bošnjaka. Sada gledamo rezultate njihovih izbora. Došli smo do toga da u Turskoj bude odbijen ambasador kojeg su predložili muslimani i sve zbog pogubne politike koju vode Bošnjaci u BiH. To je politika koja se miješa u sve, osim u ono što joj je posao – poručio je predsjednik Srpske.

    Dodik ističe da BiH ne može ići naprijed s politikom koja svaki dan ide s nekim podmetanjima i lažima.

    • Za napredak ka EU ključno je povjerenje između svih nas, prije svega Republike Srpske i FBiH, kao i tri naroda, Srba, Bošnjaka i Hrvata, koji su konstitutivni u BiH, a ovakvim pristupom koji pokazuju Bošnjaci to povjerenje se svaki dan sve više topi. Što se tiče Srpske, za nas je možda to i bolje, jer tako nas više niko neće moći spriječiti da sami idemo naprijed – kaže Dodik.

    Naglasio je da Srpska želi u EU, ali i FBiH treba konkretnim djelima da pokaže da želi isto.

    • Nećemo pristati da postanemo poslušnici i radimo sve što od nas neko traži, pa ni Evropa. Očekujemo poštovanje kao prema svakom ravnopravnom partneru, a to znači da politika neutralnosti neće biti dovedena u pitanje – zaključio je Dodik.
  • Da li je Konaković podlegao pritiscima Ambasade SAD; Poziv stranakama na sastanak o izmjenama Ustava BiH

    Da li je Konaković podlegao pritiscima Ambasade SAD; Poziv stranakama na sastanak o izmjenama Ustava BiH

    Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara i predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković izjavio je da je iz “trojke” upućen poziv parlamentarnim strankama na nivou BiH, da u ponedjeljak dođu na sastanak na kojem bi bilo razgovarano o izmjenama Ustava BiH.

    Prema njegovim riječima, cilj je da se riješi prioritetno pitanje i pretpostavka za izmjenu Izbornog zakona, koje se tiču provođenja presuda međunarodnih sudova.

    Konaković je rekao da je, osim ovog, prioritet i pitanje izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH, navodeći da je njegovo rješavanje moguće samo u paketu sa drugim izmjenama Izbornog zakona.

    • Ako se vratimo na dio neumske energije, na poligon onoga što smo imali, taj proces ćemo uspješno završiti u roku, da li do kraja februara ili aprila, sada su to termini o kojima je teže govoriti – izjavio je Konaković novinarima u Sarajevu.

    Govoreći o prijedlogu izmjena Izbornog zakona, on je rekao da ništa nije usklađeno niti usaglašeno, navodeći da su predsjednici stranaka u vlasti na nivou BiH dali načelnu saglasnost za ozbiljne procese, te da timovi stranaka posljednjih nekoliko dana rade na tome.

    Konaković je rekao da u vezi sa izmjenama Izbornog zakona koje se tiču Centralne izborne komisije BiH ne postoji nikakav problem, ističući da ovo, kako je naveo, sada političko tijelo sastavljeno od različitih savjetnika različitih političara, mora biti promijenjeno.

  • Budimir: Uticaj Amerike presudan u FBiH, Dodik je potpisao sporazum sa narodom

    Budimir: Uticaj Amerike presudan u FBiH, Dodik je potpisao sporazum sa narodom

    Ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske Željko Budimir ocijenio je da oglašavanje američkog ambasadora Majkla Marfija o unutrašnjim političkim pitanjima najbolje govori o tome koliko je BiH suverena i istakao da je poražavajuće što takvo djelovanje u Federaciji BiH postaje presudan faktor.

    Mene kao građanina brine to što lokalni politički akteri u FBiH ne vide da imaju odgovornost prema ovoj zemlji. Moraju da preuzimaju odgovornost mimo onih koji dolaze sa strane i zastupaju svoj interes, koji nisu u vezi sa životima građana Republike Srpske i FBiH – istakao je Budimir, komentarišući za Srnu saopštenje Ambasade SAD u kojem se navodi potreba izmjene Dejtonskog sporazuma, a nakon dogovora političkih predstavnika u Laktašima.

    Budimir je istakao da Republika Srpska vodi suverenu politiku, što je normalno u predstavničkoj demokratiji.

    • Ono što imamo sa druge strane nije dobro za budućnost BiH i mlade ljude koji ovdje treba da žive. Ako izostane dogovor, odgovornost je na političarima u Federaciji koji dopuštaju da pritisci budu presudni u donošenju njihovih odluka. S druge strane, konstantna je i odgovornost stranog faktora – istakao je Budimir, koji je i profesor međunarodnih odnosa.

    On je naveo da je riječ o uticaju Anglo-Amerikanaca, koji ne odustaju od miješanja u unutrašnje prilike BiH, te pokušavaju da nametnu tezu da su oni glavni arbitri prilikom donošenja svih odluka.

    • To je porazno. Pokazuje da je BiH najgori oblik kolonije – dodao je Budimir.

    Govoreći o izjavi Kristijana Šmita da bi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ako BiH dobije kandidatski status za članstvo u EU, trebalo da potpiše izjavu o lojalnosti prema BiH, Budimir je naglasio da je predsjednik Republike Srpske izjavu potpisao onog trenutka kada je dobio najveću podršku na izborima.

    • To je lojalnost. Najvažnija lojalnost je prema srpskom narodu i Ustavu Republike Srpske, a s tim u vezi i Ustavu BiH – poručio je Budimir.
  • Košarac: Najveći doprinos Šmita biće da napusti zemlju u kojoj je ilegalac

    Košarac: Najveći doprinos Šmita biće da napusti zemlju u kojoj je ilegalac

    Najveći doprinos koji Kristijan Šmit može dati evropskom i svakom drugom putu BiH je da momentalno napusti ovu zemlju, u kojoj je ilegalac, ocijenio je član Glavnog odbora SNSD-a Staša Košarac.

    • Svako unese radost u prostoriju – neko kad uđe, neko kada izađe. Ova druga situacija je u slučaju Šmita – napisao je Košarac na Instagramu.

    On je poručio Šmitu “da nas poštedi svojih notornih i prvorazrednih gluposti”.

    Kristijan Šmit rekao je da, ako u martu budu otvoreni pregovori BiH sa EU, onda oni moraju biti povezani sa izjavom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o lojalnosti BiH, odnosno da bi Dodik morao da “potpiše izjavu o lojalnosti državi BiH”.