Kategorija: Politika

  • Mihajilica otkrio da opozicija u Novom Gradu na lokalne izbore ide sa jednim kandidatom za načelnika i zajedničkom listom za Skupštinu

    Mihajilica otkrio da opozicija u Novom Gradu na lokalne izbore ide sa jednim kandidatom za načelnika i zajedničkom listom za Skupštinu

    Opozicija u Novom Gradu izlazi na lokalne izbore sa jednim kandidatom za načelnika i zajedničkom listom za Skupštinu opštine pod nazivom Ujedinjena opozicija PDP-SDS, što je jedinstven primjer u Republici Srpskoj i što najkonkretnije oslikava našu odličnu saradnju i jedinstvo koje smo postigli u ovom mandatu.

    Rekao je to Milanko Mihajilica, član Predsjedništva PDP iz Izborne jedinice 1.

    Kandidat za načelnika u Novom Gradu, kaže Mihajilica, je primarijus dr Dušan Gašić, iza kojeg stoje sve opozicione stranke.

    – Kandidat za načelnika, dr Gašić, je dosadašnji šef Kluba odbornika PDP u Skupštini opštine Novi Grad i čovjek koji je već decenijama jedan od stubova PDP odbora. Iznad svega, dr Gašića naši sugrađani veoma dobro znaju kao časnog, poštenog, obrazovanog, stabilnog, posvećenog čovjeka, velikog profesionalca, dokazanog srpskog patriotu, izuzetnog humanitarca i sportskog radnika. Nosilac liste Ujedinjena opozicija PDP-SDS biće Mladen Šumar iz SDS, sa kojim već godinama imamo sjajnu saradnju koja je rezultirala jedinstvom koje je za primjer i koje će dati pobjednički rezultat – rekao je Mihajilica.

    I tokom ovog mandata se možemo pohvaliti, kaže Mihajilica, da je opozicija u Novom Gradu primjer zajedništva koji je odolio svim pritiscima i činjenicom da se nije ni za pedalj odstupilo od političkih principa i dogovora sa početka mandata.

    – Tako se gradila saradnja, ali i povjerenje, koje je rezultiralo zajedničkom listom, ali i zajedničkim kandidatom za načelnika. Uvjeren sam da će dr Gašić biti novi načelnik opštine Novi Grad, te da ćemo nakon izbora ostati ujedinjeni, ali ne više opozicija, nego vlast koja je spremna da preuzme odgovornost i energično popravlja stanje u našoj opštini – rekao je Mihajilica.

    Mihajilica odbacuje sve grube laži i insinuacije izrečene na njegov račun u kontekstu odustajanja dosadašnjeg predsjednika OO PDP Novi Grad od načelničke kandidature, za koju se se, kako kaže, Mihajilica lično, ali i rukovodstvo stranke Borenović, Ivanić i Crnadak iskreno zalagali i koju je pomenuti odbio, budući da je još u martu pismenim putem izgubio podršku cijele opozicije.

    – Istina je da su udruženim snagama sa dijelom SNSD u Novom Gradu mene pokušali politički eliminisati na način da me oblate i diskredituju, ali trebali su znati da u tome nisu uspjeli ni mnogo veći frajeri. Nemam namjeru svoje višegodišnjo opoziciono djelovanje, moju borbu za odlazak nenarodnog SNSD režima, promjenu vlasti u Novom Gradu i Republici Srpskoj, dokazivati bilo kome, a posebno ne pridošlicama iz SNSD i onima koji su sa njima bili u vlasti. Djela i rezultati govore za svakoga od nas. Mi danas imamo zajedničku listu i kandidata za načelnika iza kojeg stoji čitava opozicija i niko i ništa neće dovesti u pitanje našu pobjedu. Od oktobra počinje novo, bolje vrijeme za Novi Grad – rekao je Mihajilica.

  • Grmuša podnio ostavku na sve stranačke funkcije

    Grmuša podnio ostavku na sve stranačke funkcije

    Potpredsjednik PDP-a Milko Grmuša podnio je ostavku na sve stranačke funkcije.

    “Zbog raspuštanja demokratski izabranih organa i funkcionera PDP u Novom Gradu, kao i zbog namjernog ubijanja svake šanse da opozicioni kandidat pobijedi SNSD u toj opštini, a što je sve učinjeno od strane onih koji godinama parazitiraju na javnim budžetima i zajedno sa vlašću saučestvuju u eroziji struke, etike i biološke supstance ovog naroda, te uz argumentaciju koju sam i ranije javno iznosio-ovim putem obaveštavam javnost da dajem ostavku na sve funkcije u PDP-u.

    Kao običan čovjek, Srbin i građanin u ovoj izbornoj kampanji ću pomoći svakom čestitom opozicionom kandidatu u Republici Srpskoj koji to bude tražio od mene.

    Pozivam i Acu Jankovića iz Novog Grada i svakog čestitog čovjeka da se ne predaju i nikad ne ustupe mjesto pred fukarom koja na svakom koraku već 20 godina služi samo i jedino da za sitnu paru štiti ovu vlast”, naveo je Grmuša na društvenoj mreži Iks.

    Inače, Predsjedništvo PDP-a raspustilo je opštinski odbor u Novom Gradu i imenovalo Milanka Mihajilicu za povjerenika.

  • Stevandić: Formiranje Parlamentarnog foruma Srbije i Republike Srpske označava istorijski trenutak

    Stevandić: Formiranje Parlamentarnog foruma Srbije i Republike Srpske označava istorijski trenutak

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, dr Nenad Stevandić, istakao je istorijski značaj formiranja Parlamentarnog foruma Srbije i Republike Srpske, nazivajući ga ključnim događajem. Forum, sastavljen od 11 poslanika iz svake republike, predstavlja nezavisnu instituciju koja će usklađivati akte i pratiti sporazume o specijalnim parlamentarnim vezama. Stevandić je naglasio da je ostvarenje ovog foruma rezultat dugotrajnih napora, uz doprinos nove predsjednice Narodne skupštine Srbije, Ane Brnabić.

    On je naglasio da će forum raditi kao nezavisna institucija koja će izvještavati predsjednike republika, vlade i skupštine te predlagati akte na usvajanje. Istorijski značaj ovog foruma i saradnje između dva parlamenta istaknut je kao najviši akt potpisan u posljednjih 32 godine postojanja Republike Srpske.

    “Moram da kažem za ove 32 godine Republike Srpske i naše saradnje sa Srbijom i od Dejtona, koji je već 27 godina u funkciji, da je to najviši akt koji su naši parlamenti potpisali i da smo počeli da pišemo istoriju,” dodao je Stevandić.
    On je objasnio da je jučerašnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske prisustvovalo svih 11 poslanika iz Srbije, članova parlamentarnog foruma, koji su zajedno usvojili deklaraciju donijetu na zajedničkoj sjednici vlada u Beogradu 8. juna.

    “Ono što je važno, juče su na našoj redovnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske prisustvovali i svi poslanici iz Srbije, iz parlamentarnog foruma, koji čine našu zajedničku grupu,” rekao je Stevandić za televiziju “Informer”.
    Stevandić je govorio i o inicijativama i aktivnostima koje će forum preduzeti u budućnosti. Forum će raditi na realizaciji memorijalnog centra u Donjoj Gradini, kao i na zajedničkim kulturnim i obrazovnim programima.

    “Znam da će razgovarati da se ubrzava rad na Memorijalnom centru u Donjoj Gradini, i ono što je predsjednik Vučić naglasio da kasni. Znam da će insistirati da se naprave neki zajednički programi kulturni, obrazovni,” naveo je Stevandić.

    On je dodao da će forum imati široku lepezu aktivnosti, uključujući i formiranje zajedničkih odbora za porodicu i dijasporu te povezivanje predstavništava Republike Srpske sa ambasadama Srbije širom svijeta. Forum će biti oslobođen političkih i partijskih sukoba, radit će u interesu naroda.

    “Mislim da imaju dosta široko polje gdje mogu da rade i da daju veliki doprinos. I ja sam siguran, sa strane Republike Srpske kod nas su i predstavnici konstitutivnih naroda. Znači, tu su i Bošnjaci, i Hrvati, pojedini predstavnici Narodne skupštine,” naglasio je Stevandić.

    Stevandić je istakao važnost zajedničkih akcija i projekata koji su realizirani u zadnjih 12 godina, naglašavajući da je jedinstvo ključno za budućnost.

    “Sada slavimo i dane ujedinjenja, i zajedničke deklaracije, i da kažemo zajedničke podvige, i regionalnu, da kažemo, primat koju je Srbija uspjela da napravi,” zaključio je Stevandić.

     

  • Uz gromoglasan aplauz usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda i Zaključci

    Uz gromoglasan aplauz usvojena Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda i Zaključci

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda i zaključke u vezi sa ovim dokumentom sa Svesrpskog sabora u Beogradu. Usvajanje deklaracije ispraćeno je aplazom prisutnih.

    Za Deklaraciju su glasala 62 poslanika, protiv su bila tri, a niko suzdržan od 65 prisutnih, odnosno dvotrećinska većina.

    Za zaključke, koje su potpisali šefovi klubova poslanika svih stranaka sa sjedištem u Srpskoj, osim Kluba poslanika “Za pravdu i red”, glasala su 62 poslanika, dva su bila protiv, a jedan uzdržan od 65 prisutnih.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je pronađen kompromis u vezi sa zaključcima na Deklaraciju koju je podržalo 90 odsto narodnih poslanika, osim Klub poslanika “Za pravdu i red” Nebojše Vukanovića.

    Stevandić je izrazio zahvalnost na razumijevanju predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, te poslanicima iz reda pozicije i opozicije.

    “Nadam se da će ovo biti jedan od dokumenata koji će bitno odrediti našu sabornost u vezi sa visokim pitanjima i da ćemo imati priliku da se jedni drugima odazivamo na sastanke bez obzira ko ih pozove pozicija, opozicija, predsjednik Republike Srpske ili srpski član Predsjedništva BiH”, zaključio je Stevandić.

    U Deklaraciji se među 49 zaključaka, stavova i ciljeva navodi da Svesrpski sabor konstatuje da srpski narod predstavlja jedinstvenu cjelinu.

    “Srpski narod je kroz istoriju imao više država sa različitim nazivima, te polaže pravo da baštini svoju bogatu tradiciju”, piše u tekstu Deklaracije.

    Svesrpski sabor naglasio je da je Republika Srpska jedinstven i nedjeljiv ustavnopravni subjekt koji samostalno obavlja svoje ustavotvorne, zakonodavne, izvršne i sudske funkcije u skladu sa Ustavom BiH – Aneksom četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma i čija teritorija ne može biti otuđena mimo Ustava i zakona Republike Srpske.

    “Svesrpski sabor ne podržava rezoluciju o Srebrenici za koju su glasale 84 države u Generalnoj skupštini UN, dok je 109 država bilo protiv, uzdržano ili nije glasalo. Tom rezolucijom izvršen je pokušaj kolektivnog okrivljavanja celog srpskog naroda, koji je neprihvatljiv i ne može biti sproveden u djelo”, navedeno je u tekstu Deklaracije.

    Svesrpski sabor pozdravlja napore rukovodstva Republike Srbije i Republike Srpske da doprinesu rasvjetljavanju istorijskih činjenica u vezi sa događajima devedesetih godina, a posebno kada je riječ o događajima u Srebrenici i okolini od 1992. do 1995. godine.

    U Deklaraciji se navodi da je Dejtonski mirovni sporazum trajno i bitno narušen uprkos težnjama Republike Srpske i srpskog konstitutivnog naroda, koji su se borili za očuvanje dejtonskog ustavnog okvira u BiH, te poziva sve međunarodne aktere da se vrate poštovanju slova Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    Konstatuje se da bi Srbija, u skladu sa statusom potpisnika Dejtonskog mirovnog sporazuma i u skladu sa ovlašćenjima koje je dobila od Republike Srpske Sporazumom od 29. avgusta 1995. godine, trebalo da internacionalizuje problem urušavanja Dejtonskog mirovnog sporazuma sa zahtjevom da se primjenjuje u obliku u kojem je i
    potpisan.

    “Svesrpski sabor ističe da BiH nije jedna, niti jedinstvena izborna jedinica za izbor zajedničkih organa i naglašava da BiH isključivo predstavlja tročlano Predsjedništvo na bazi konsenzusa, a ne pojedinci uzurpirajući nadležnosti funkcija koje obavljaju”, navodi se u Deklaraciji.

    Dodaje se da Svesrpski sabor prihvata i podržava pravni poredak uspostavljen
    Dejtonskim mirovnim sporazumom, a koji predviđa mehanizme zaštite entiteta i konstitutivnih naroda primjenom instituta entitetskog glasanja u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine na nivou BiH, instituta zaštite vitalnih nacionalnih interesa u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH i instituta zaštite vitalnog
    entitetskog interesa u Predsjedništvu BiH.

    Svesrpski sabor konstatuje da je Republika Srpska zadovoljna visokim stepenom autonomije definisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom, te stoga insistira na suštinskom i formalnom provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, kao međunarodnog ugovora koji se ne može jednostrano ili putem intervencionizma mijenjati.

    U tekstu Deklaraciji se navodi da Republika Srpska može u mjeri u kojoj ocjeni kao cjelishodno da aktivira sve nadležnosti koje su prema Dejtonskom mirovnom sporazumu predviđene kao nadležnosti entiteta.

    “Svesrpski sabor osuđuje svako nepoštovanje i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i demokratskih procedura u BiH, nametanje zakona, preglasavanje konstitutivnih naroda, prenos nadležnosti sa entitetskog nivoa na centralni nivo, kršenje ljudskih prava i sloboda, te garantovanih prava srpskog konstitutivnog naroda na slobodno i samostalno odlučivanje i djelovanje unutar dejtonske BiH”

    Ističe da Svesrpski sabor smatra neprimjerenim postavljanje visokog predstavnika u
    BiH suprotno Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je propisano da
    je za imenovanje visokog predstavnika potrebna saglasnost strana ugovornica, kao i odgovarajuća rezolucija Savjeta bezbjednosti.

    Narodna skupština Republike Srpske u zaključcima usvojenim u vezi sa Deklaracijom o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda konstatuje da su se birači u Srpskoj na referendumu 25. septembra 2016. godine izjasnili da se 9. januar obilježava i praznuje kao Dan Republike Srpske i krsna slava.

    U zaključcima, koje su predložili klubovi poslanika SNSD-a, SDS-a, PDP-a, Socijalističke partije, DEMOS-a, Ujedinjene Srpske, NPS-a, te poslaničke grupe SPS-a, DNS-a i Narodnog fronta, navodi se da Narodna skupština Srpske smatra da je Sretenje 15. februar potrebno definisati kao Dan svesrpske državnosti koji treba ujedinjeno obilježavati i proslavljati zajedno sa Republikom Srbijom.

    Zadužuje se Vlada Republike Srpske da, u saradnji sa predsjednikom Srpske i predsjednikom Narodne skupštine Srpske, formira Organizacioni odbor za obilježavanje 9. januara – Dana Republike Srpske.

    Narodna skupština Republike Srpske konstatuje da usvajanjem i stupanjem na snagu Zakona o imunitetu Republike Srpske ne postoje prepreke da za člana Organizacionog odbora za obilježavanje 9. januara – Dana Republike Srpske može biti imenovan i nosilac izvršne vlasti.

  • Vidović oštro komentarisao istup Vukanovića u NSRS

    Vidović oštro komentarisao istup Vukanovića u NSRS

    Zamjenik predsjednika Ujedinjene Srpske, Siniša Vidović, rekao je danas, komentarišući istup poslanika, Nebojše Vukanovića, u Narodnoj skupštini Republike Srpske, da je Vukanović još jednom pokušao da degradira dignitet najviše zakonodavne institucije svojim primitivnim i neodgovornim izlaganjem u kojem je iznio niz laži i uvreda na račun rukovodstva Republike Srbije.

    Tužno je i sramotno da na današnji dan kada sjednici prisustvuju poslanici Skupštine Srbije koji su sa poslanicima iz Republike Srpske konstituisali Parlamentarni forum poslanik Vukanović pokuša da omalovaži i degradira ovaj događaj i pruženu bratsku ruku saradnje – rekao je Vidović.

    Vidović je istakao da je posebno žalosno što je Vukanović svojim primitivnim istupom izazvao reakciju gostiju, poslanika iz Srbije, umjesto da kao vaspitan i odgovoran čovjek bude dobar domaćin dragim gostima.

    – Naivno je vjerovati da je Vukanović to uradio sam. On je očigledno instruisan od onih kojima smeta istorijska Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda o kojoj se raspravlja u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Njima smeta Deklaracija, i Sabor, i saradnja, a Vukanović je samo megafon preko kojega pokušavaju da to degradiraju i sruše. Ali sreća je što srpski narod umije to da prepozna i što Vukanović nema, niti će imati političku snagu da provede u djelo naloge svojih mentora – rekao je Vidović.Vidović je dodao da je najbolju definiciju političkog djelovanja Vukanovića dao srpski poslanik, Milimir Vujadinović, koji je rekao da je srpski narod u BiH dobio svog Željka Komšića, oličenog u Vukanoviću.

  • Stevandić odgovorio Zagorki Grahovac: Tri prsta nisu ružna poruka

    Stevandić odgovorio Zagorki Grahovac: Tri prsta nisu ružna poruka

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, odgovorio je na komentare narodne poslanice Zagorke Grahovac o načinima iskazivanja nacionalne pripadnosti. Naglasio je da se nikome ne može zabraniti način na koji se ona ispoljava.

    “Ako vi ćutite, a ja pjevam, ako vi ćutite o nacionalnoj svijesti Srba, a ja o tome pjevam, to je jedno, ali drugo ne isključuje, to je zajednički doprinos. Nema zajedničkog doprinosa ako sudite po nekom načinu, nema jedinstva”, rekao je Stevandić.

    Dodaje da podizanje tri prsta ne znači da se nekome upućuje ružna poruka niti da je to psovka, te da veliki broj Srba podiže tri prsta. “Ograđivati se od toga znači negirati tako i pozivati druge da negiraju način koji neko drugi možda ne osjeća”, napomenuo je Stevandić.

    “Molim vas, ako pretendujemo na jedinstvo, onda nema smisla suprotstavljati se ili kritikovati nečiji način podizanja tri prsta. To je povezano sa deklaracijom, himnom “Bože pravde” ili obilježavanjem 9. januara, što su stvari koje se podrazumijevaju, ali to ne isključuje različite načine na koje mi to doživljavamo, vi ili ja”, rekao je Stevandić.

    Dodao je da političko neslaganje ne znači da svako od nas nema svoj način da pokaže svoju pripadnost i predanost svom narodu, svoju istoriju i vjeru te da se u to ne treba miješati ili kritikovati.

    ‘Zato vas molim da ne miješate osobne percepcije u nešto što je zajedničko, jer to nije politički korektno, a ni ljudski ulaziti u način na koji netko osjeća. Nijedna poruka, koju možda ja ne podržavam na isti način, nije provokativna ili uvredljiva; ljudi je tako doživljavaju, ali vas najsrdačnije molim da nečije postupke ne kritizirate onako kako ne biste željeli da drugi kritiziraju vas”, zaključio je Stevandić.

  • Stevandić: Šmit, Salkić i Vukanović govore slično

    Stevandić: Šmit, Salkić i Vukanović govore slično

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, istakao je ključnu važnost očuvanja jedinstva među Srbima i zaštitu 9. januara kao Dana Republike Srpske. U svom govoru, Stevandić je naglasio da je primio pismo od nelegitimnog Kristijana Šmita, u kojem su se njegove primjedbe poklopile s onima koje su iznijeli gospodin Salkić i gospodin Vukanović.

    “Potpuno razumijem želju svih da doprinesu, uvažavam sve primjedbe kolega iz opozicije i naučne zajednice. Naša kuća će biti jedinstvena i moramo ostati jedinstveni jer ne znamo kako će se budućnost odvijati,” rekao je Stevandić.

    Stevandić je istakao da su pravopis, gramatika i sitna slova važni, ali da je najvažnije da su sva pravna i etička pitanja riješena na referendumu. “Svi članci su napisani tako da ne otkrivamo ni imena ni prezimena, a možemo se ponositi njihovim sadržajem,” dodao je.

    Naglasio je da je volja naroda nesporna i da se svake godine odlukom vlade obilježava 9. januar kao praznik, uprkos međunarodnim pritiscima. “Sve što sam radio oko 9. januara i svih drugih pitanja, trudio sam se da nađem neku vrstu kompromisa,” rekao je Stevandić.

    Podsjetio je na pravni čorsokak u kojem se nalaze, ali je istakao da to ne znači da treba da se politički razjedinjuju oko toga. “Dobio sam pismo od visokog predstavnika, ali pošto ga ne priznajem, nisam smatrao da je potrebno da ga distribuiram poslanicima,” rekao je.

    Stevandić je istakao značaj zajedničkog stava Srbije i Republike Srpske. “Deklaracijom o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, Srbija i Republika Srpska imaju identično mišljenje. To je mnogo važnije od naših sitnih zadjevica,” rekao je.

    Narodna skupština Republike Srpske ne prihvata kršenje aneksa 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini. Zaključkom će obavezati predsjednika Republike i predsjednika Vlade da se formira organizacioni odbor za 9. januar, čiji će članovi biti zaštićeni od krivičnih prijava.

    “Naše jedinstvo je uvijek bilo zalog uspjeha, gdje vlada jedinstvo, tu stanuje Bog,” zaključio je Stevandić, pozivajući sve poslaničke klubove da prisustvuju proslavi 9. januara.

  • Cvijanović: Dokument je izbalansiran i nije uperen protiv BiH

    Cvijanović: Dokument je izbalansiran i nije uperen protiv BiH

    Željka Cvijanović, srpska članica Predsjedništva BiH, je rekla da je dokument izbalansiran u skladu s potrebana za buduće vrijeme ali i da se njime brani kultura, radicija i identitet.

    „Dokument jasno govori da smo opredijeljeni da gradimo mir i političku i ekonomsku stabilnost i zadovoljna sam zbog te činjenice“, rekla je ona i dodala da se sigurnost garantuje tako što se svi pridržavaju ustava i zakona.

    Dodala je da su RS tjerali da se prihvataju antiustavna rješenja i pozvala na vraćanje slovu Dejtona.

    Naglasila je i da je dobro što dokument nije isključiv, već da je inkluzivan i da neće nikome nanijeti bilo kakvu štetu. Zato je, kako je rekla, razočarana time što se u Sarajevu dokument vidi kao nešto što je upereno protiv BiH, dodavši da on nije uperen protiv BiH, već da pravi temelj za odnose Srbije i Srpske.

  • Šta piše u dokumentu koji je pripremila Vlada Republike Srpske

    Šta piše u dokumentu koji je pripremila Vlada Republike Srpske

    Vlada Republike Srpske pripremila je sporazum o mirnom razdruživanju, za koji će tražiti i potpis Vlade Federacije Bosne i Hercegovine. Osim sporazuma, na Narodnoj skupštini Srpske će se naći još informacija i zaključak o mirnom razdruživanju.

    Sam Sporazum ima 15 članova i podijeljen je na: Uvodne odredbe, Ciljeve, Suverenitet strana i Prelazne i završne odredbe. Pretpostavljeno je da potpisnice Sporazuma budu vlade oba entiteta, što je jasno da se neće dogoditi.

    U uvodu Sporazuma se navodi kako će “RS i FBiH, koje čine BiH, međusobno uvažavati državnopravni subjektivitet, shodno statusu strana ugovornica i potpisnika svih aneksa Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH”.

    Suverenitetu entiteta je posebna pažnja posvećena u trećem poglavlju “Suverenitet strana”, u kojem se navodi da “strane međusobno priznaju i poštuju suverenitet, teritorijalni integritet i geografsku cjelovitost, kao temelj pravne, političke i civilizacijske vrijednosti, koje su nepovredive”.

    Glavni član je sedmi s obzirom na to da se konkretno odnosi na razdruživanje, u njemu se navodi: “Strane se mirno razdružuju zbog nemogućnosti obnavljanja izvornog Opšteg okvirnog za mir u BiH, koji je garantovao ravnopravnost entiteta i konstitutivnih naroda na osnovu konsenzusa primjenom konsocijativne demokratije i mehanizama zaštite entitetskih i nacionalnih interesa“.

    Zatim se navodi: “Strane će nakon mirnog razdruživanja funkcionisati suvereno u skladu s državnopravnom tradicijom, koju baštini RS od 9. januara 1992. godine, kada je proglašena te tradicijom koju baštini FBiH od 18. marta 1994. kada je obrazovana Vašingtonskim sporazumom“.

    Definisano je da bi granica bila na mjestu trenutne linije razgraničenja između dva entiteta i da bi oba zadržala svoju teritoriju.

    Sporazum će poslati Vladi FBiH na potpisivanje, a NSRS će usvojiti Informaciju o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa RS i FBiH u skladu s Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima.

    Taj dokument sadrži 45 strana i definiše kakvo je to antidejtonsko djelovanje do sada bilo prisutno u BiH, odnosno, kako su visoki predstavnik i Ustavni sud BiH pojedinačno djelovali antidejtonski. Sadrži i informaciju o prenosu nadležnosti kroz godine, kao i efekte tog prenosa nadležnosti. Jedan dio Informacije se odnosi na “pritiske na RS”, ali i rezoluciju o genocidu u Srebrenici, svesrpski sabor, “destruktivno djelovanje bošnjačkih političara”, “podrivanje dejtonske BiH” i drugo.

    Pripremljen je i Zaključak o usvajanju Informacije o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa RS i FBiH u skladu s Dejtonskim sporazumom i međunarodnim aktima i prijedloga Sporazuma.

    U zaključku, koji treba usvojiti NSRS, navedene su tri tačke: 1. NSRS usvaja Informaciju o potrebi pokretanja procedure regulisanja odnosa RS i FBiH u skladu s Dejtonom i međunarodnim aktima i dostavlja Parlamentu FBiH na izjašnjenje; 2. NSRS usvaja prijedlog Sporazuma o regulisanju odnosa RS i FBiH u skladu s Djetonom i međunarodnim aktima i dostavlja Parlamentu FBiH na izjašnjenje i 3. Zaključak stupa na snagu narednog dana od dana donošenja.

    Narodna skupština vjerovatno neće danas razmatrati Sporazum, Informaciju i Zaključke, koji se tiču mirnog razdruživanja, s obzirom na to da prvo mora biti završena 10. redovna sjednica, za koju poslanici prognoziraju da će trajati cijeli dan, kao i sutra, piše Klix.

     

     

  • Dodik: Deklaracija je odgovor onima koji bi da razdvoje Srbe

    Dodik: Deklaracija je odgovor onima koji bi da razdvoje Srbe

    Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, je rekao da je usvajanje deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda istorijski važan događaj i odgovor onima koji su, kako je rekao, pokušali da razdvoje Srbe i da ih usmjere prema Sarajevu a ne prema Beogradu.

    Dodao je da je cilj da se na viši nivo stave sva operativna pitanja te je izrazio očekivanje da će vlade Srpske i Srbije napraviti operativan plan njegovog sprovođenja.

    Osvrnuo se na kritike da se ovim dokumentom ukida Dan RS 9. januar, pojasnivši da ovaj praznik ostaje, a da se Sretenje uvodi kao Dan državnosti RS, te da je to jasno u tekstu.

    „Dan nastanka je osnova za Dan Republike. Oni koji napadaju ovaj dokument, pokušavali su da bace drugo svjetlo“, rekao je Dodik.

    Dodao je da je ova deklaracija jedan od najmoćnijih dokumenata koji crpi svoju moć iz naroda.

    Rekao je da će predložiti da se u tekst osim Srba unesu i drugi narodi koji su u strukturama vlasti, te da bi i to trebalo da bude dio teksta.

    Dodao je da ovaj dokuemnt nije uperen ni protiv koga i da se poštuje ravnopravnost drugih naroda u Srpskoj i Srbiji i da se maksimalno ostvaruje u praksi.

    Rekao je da se treba razgovarati i s drugima o njoj i da i njihova mišljenja zaslužuju pažnju.

    Dodik je rekao da je najvažnije da se očuva mir i za srpski narod i za druge narode i dodao da deklaracija odbacuje bilo kakve sukobe.

    Dodao je da za Srbiju važno pitanje Kosova i Metohije, ali i da je najvažnije nacionalno pitanje Srbije Republika Srpska jer u njoj živi najveći broj Srba van Srbije. Dodao je da je RS za Dejtonski sporazum, ali da je on izmijenjen na štetu Srba. Uprkos tome, rekao je da su Srbi zadovoljni stepenom autonomije koji su dobili Dejtonom, ali je ukazao i na pokušaje da se duhom Dejtona izmijeni njegov sadržaj.

    Ipak, dodao je da nije siguran da je moguće vraćanje na izvoran Dejton, iako je to navedeno u deklaraciji. Ponovio je da Kristijan Šmit nema legitimitet kao visoki predstavnik, i da su Srbi uspjeli da internacionalizuju ovo pitanje, kao i pitanje usvajanja rezolucije o Srebrenici.

    „Srbija je pokazala sposobnost, pogotovo njen predsjednik da internacionalnituje to pitanje. Bez njegovog angažmana brojevi oko glasanja bi sigurno bili drugačiji“, rekao je Dodik.

    Govoreći o Srebrenici, rekao je da je RS puna pijeteta prema bošnjačkim žrtvama, ali da nema pijeteta za srpske žrtve.

    Pozvao je Srbe da ne prave probleme kada bude obilježavanje Srebrenice i da se taj dan ne skrnavi, ali da je to dan koji isključivo obilježavaju Bošnjaci.

    Rekao je da je cilj sankcija da RS prihvati podaništvo i da ostane u BiH onako kako oni žele. Dodao je da dokument pokazuje da RS poštuje Dejtonski soprazum, ali i da namjerava da uz podršku prijatelja radi na vraćanju originalnih dejtonskih nadležnosti.

    Ponovio je da je BiH protektorat i kolonija o kojoj odlučuju na operativnom nivou stranci koji, kako je rekao, generišu stavove političkih Bošnjaka.

    „Često me pitaju šta je plan RS. Pročitajte, i vidjećete šta je plan“, rekao je Dodik.