Kategorija: Politika

  • Dodik: Da postoji neka moja kriminalna radnja, Amerikanci bi to već iskoristili

    Dodik: Da postoji neka moja kriminalna radnja, Amerikanci bi to već iskoristili

    Da postoji neka moja kriminalna radnja, Amerikanci bi to već iskoristili.

    Rekao je ovo za ATV predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    “Zar mislite da ne bi iskoristili da postoji neka krivičnopravna radnja, već su izmislili da ja ne poštujem odluke visokog predstavnika, koji nije legalan”, rekao je Dodik.

    Dodik je podsjetio i kako američki službenici idu i “plaše ljude po bankama”, prijeteći da će ostati bez SVIFT-a, te da su sada izloženi samovolji pojedinca.

    Prema njegovim riječima, oni koji to podržavaju su u službi takvih procesa.

    On je naveo da nema trenutka, dana, da neko nešto ne kleveće i ne podnosi prijave protiv njega.

    Dodik je istakao da je kao predsjednik Republike Srpske dobio prijavu jer je potpisao ukaz, a ne kao Milorad Dodik.

    Ukazao je da, kada se brani protiv takvih procesa, Igor Crnadak kaže da Dodik nije Republika Srpska.

    “Nikad nisam rekao da sam Republika Srpska. Nisam znao da je takav ljigavac da bi u takvim okolnostima iskoristio priliku da diskvalifikuje političkog protivnika”, rekao je Dodik.

    Komentarišući tvrdnje opozicije o novcu na računima izvan Republike Srpske, za koji tvrde da je iznesen iz Republike Srpske, Dodik je istakao da su to notorne laži.

    On je rekao da Republika Srpska nesumnjivo ima prijatelje i da su neki od tih prijatelja rekli ”mi želimo da vam pomognemo, vi možete to da dobijete od nas”.

    „Mi smo onda pokušali da vidimo kako to možemo da transferišemo pa smo našili na te bedeme koje je napravila američka Ambasada i Amerikanci. danas tražimo način kako bi te transfere mogli da napravimo. Tu se radi o podršci koju možemo da dobijemo, razumljivo je da ja ne mogu da govorim o detaljima. Ali ovi špekulanti će nastaviti i dalje da pričaju o tome“, rekao je Dodik.

     

    Nesumnjivo je da Srpska ima dobre odnose sa nizom zemalja, i ne samo sa Srbijom i Mađarskom, već i sa Azerbejdžanom, Rusijom, Kinom i nekim drugim zemljama s kojima ćemo da se vidimo, istakao je predsjednik Republike Srpske.

    „Naravno da mi sa predstavnicima tih zemalja pričamo o tome da mi imamo problema, da su naši problemi i te prirode, to je za njih nikakav novac jer se radi o velikim ekonomijama i velikim državama: oni su spremni da se pomogne ali ovakve konstelacije, u kojima se dominacija SAD pokazuje i na taj način, oni stalno pričaju o nekom malignom uticaju Rusije i Kine i da su organizovali čitav spektar podzemnih metoda kako bi se borili protiv toga, a usput su oni u svakom segmentu društva“, rekao je Dodik.

    On kaže da se ponovo pravi loša slika o njemu pred izbore, da ga po 25. put ponovo prave kriminalcem i na toj temi će ustrajavati.

    „S druge strane, kako da dignite taj neki novac i da ga negdje odneste, i kako mislite da možete negdje da ga odneste. Dakle to je jedna notorna laž , to je izmišljeno, toga nema i ne dešava se“, poručio je Dodik.

    „Naravno da mi sa predstavnicima tih zemalja pričamo o tome da mi imamo problema, da su naši problemi i te prirode, to je za njih nikakav novac jer se radi o velikim ekonomijama i velikim državama: oni su spremni da se pomogne ali ovakve konstelacije, u kojima se dominacija SAD pokazuje i na taj način, oni stalno pričaju o nekom malignom uticaju Rusije i Kine i da su organizovali čitav spektar podzemnih metoda kako bi se borili protiv toga, a usput su oni u svakom segmentu društva“, rekao je Dodik.

    On kaže da se ponovo pravi loša slika o njemu pred izbore, da ga po 25. put ponovo prave kriminalcem i na toj temi će ustrajavati.

    „S druge strane, kako da dignite taj neki novac i da ga negdje odneste, i kako mislite da možete negdje da ga odneste. Dakle to je jedna notorna laž , to je izmišljeno, toga nema i ne dešava se“, poručio je Dodik.

  • Višković: Ponovno oglašavanje Ambasade SAD u BiH je urušavanje ugleda nosilaca vlasti u Srpskoj

    Višković: Ponovno oglašavanje Ambasade SAD u BiH je urušavanje ugleda nosilaca vlasti u Srpskoj

    Ponovno oglašavanje Ambasade SAD-a u BiH na mreži Iks je dodatna potvrda onoga o čemu već govorimo, a to je konstantno medijsko spinovanje i urušavanje ugleda nosilaca vlasti u Republici Srpskoj, izjavio je premijer Srpske Radovan Višković.

    Višković je naglasio da se “postavlja pitanje koja je to uloga jedne ambasade u nekoj zemlji, pa makar to bila i BiH, a odgovor je i više nego jasan – sve suprotno od onoga što čini ambasada SAD-a u BiH”.

    – Zaista ovakvi medijski spinovi pomenute ambasade nisu ništa drugo već nasilan pokušaj kreiranja loše slike u javnosti koja se odnosi na finasijsku stabilnost Srpske i njeno političko rukovodstvo. U potpunosti razumijem napore službenika Ambasade SAD-a u BiH jer imaju složen zadatak da se lažima bore protiv činjenica i svijesti naroda koja je i više nego sposobna da razumije šta je stvarno stanje, a šta medijski spinovi i zapadni sistem propagande zasnovan na lažima. Nije im lako, ni u profesionalnom, ni u moralnom smislu – poručio je Višković.

    Višković je istakao da je “važno napomenuti da sve pomenute pojedinosti koje su javno iznošene u javnosti od strane rukovodstva Srpske, a tiču se finansijske stabilnosti Srpske javno su dostupne i nalaze se na sajtovima Vlade Srpske i Narodne skupštine Srpske, te su dostupne, transparentne i provjerljive”.

    – Takođe, pokušaji blokade finansijskih tokova od strane SAD-a nisu ništa drugo već gruba demonstracija sile u vidu određenog monopola na finansijskom tržištu, što se u krajnjem slučaju reflektuje i dovodi do ugrožavanja osnovnih ljudskih prava – poručio je Višković.

    Podsjetimo, Američka ambasada u BiH uputila je novu kritiku vlastima u Republici Srpskoj, i ponovo se zapitali “gdje je novac koji Srpska posuđuje.”

  • Dodik: Saracin mi je rekao da zna da će Republika Srpska jednog dana biti nezavisna

    Dodik: Saracin mi je rekao da zna da će Republika Srpska jednog dana biti nezavisna

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da stranci razmišljaju o tome da će Republika Srpska biti nezavisna država, navodeći da mu je takvu stvar rekao i specijalni izaslanik njemačke vlade za Balkan Manuel Saracin.

    Saracin mi je na sastanku veoma ozbiljno rekao da zna da će Republika Srpska jednog dana biti nezavisna država, ali da je njegova uloga da nam zagorča život do toga – rekao je Dodik za ATV.

    Dodik je naveo da su ga stranci prepoznali kao sinonim ozbiljne politike koja istrajava i ne mijenja se u svom suštinskom cilju.

    – Suštinski cilj je – dajte nam Dejtonski sporazum u onome što je naše pravo i obaveza. Ako nam to ne date, onda je sasvim logično da se mi branimo od svega toga, a naša odbrana je – dajte nam onda miran razlaz jer mi ne želimo da trpimo vašu diktaturu i ne želimo tu vašu centralnu, unitarnu Bosnu – rekao je Dodik.

    Dodik je rekao da stranci žele da unište Dejtonski sporazum i otmu imovinu Republike Srpske.

    – Zato i opozicija skače, jer treba obezbijediti da se imovina prebaci na Sarajevo i da Sarajevo odlučuje gdje će kome dati pravo da eksploatiše rude – naveo je Dodik.

    On je dodao da su napadi na Republiku Srpsku prisutni i zbog bogatstva njene zemlje.

    – Mi šta god uradimo sada odmah skače Ustavni sud BiH i to kao navodno poništava – rekao je Dodik, dodajući da su svakodnevno prisutne opstrukcije razvoja Srpske.

  • Radni tim iz Srpske dao saglasnost za Nacrt reformske agende

    Radni tim iz Srpske dao saglasnost za Nacrt reformske agende

    Članovi Radnog tima iz Republike Srpske uključeni u izradu Plana rasta za Zapadni Balkan juče su dali saglasnost na Nacrt reformske agende sa komentarima koji je trebalo da bude upućen relevantnim službama u Briselu na dalje konsultacije, nakon kojih bi uslijedila uplata prve tranše, objavljeno je na Internet stranici Vlade Srpske.

    Vlasti u BiH na svim nivoima bile su u obavezi da dostave Nacrt dokumenta koji bi poslužio za isplatu prve tranše, dok bi se do konačnog usvajanja Reformske agende nastavilo sa procesom usaglašavanja dostavljenog teksta.

    S obzirom na to da je Vlada Republike Srpske u prethodnom periodu dala značajan doprinos u procesu usaglašavanja dokumenta, poštujući prije svega Ustavom definisane nadležnosti, izražavamo žaljenje zbog nemogućnosti postizanja konsenzusa u ovoj fazi procesa, saopšteno je iz Vlade Republike Srpske.

    Institucije Republike Srpske će i u narednom periodu nastaviti aktivno učešće u procesu, a sve u cilju postizanja dogovora o ključnim pitanjima definisanim Planom rasta za Zapadni Balkan.

    Podsjećamo, Radni tim za izradu Plana reformi u BiH nije usvojio Nacrt reformske agende jer saglasnost nisu dala četiri kantona, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.

    Predstavnici četiri kantona nisu dali svoju saglasnost na predloženi Nacrt dokumenta, uprkos dodatnom roku koji je odobrila Evropska komisija te iscrpnim pokušajima usaglašavanja protekla dva dana – ističe se u saopštenju.

    Saglasnost na Nacrt reformske agende nisu dali Kanton Srednja Bosna, Tuzlanski kanton, Zeničko-dobojski kanton te Unsko-sanski kanton.

    Zbog njihovog odbijanja, BiH je jedina zemlja Balkana koja nije službeno podnijela Nacrt dokumenta Reformske agende.

  • Dodik: Imamo pravo na naš Izborni zakon, primjenjivaćemo ga od sljedeće godine

    Dodik: Imamo pravo na naš Izborni zakon, primjenjivaćemo ga od sljedeće godine

    Imamo pravo na Izborni zakon. Imamo pravo da uredimo pitanje lokalnih izbora, izbore za Narodnu skupštinu i predsjednika Republike Srpske. Mi ne sporimo da Centralna izborna komisija ima pravo da sprovodi izbore za poslanike u Predstavnički dom i za člana Predsjedništva BiH, rekao je u intervjuu za banjaluka.net predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik komentarišući odluku Ustavnog suda BiH da suspenduje Izborni zakon Republike Srpske.

    Dodik je rekao da je Ustavni sud politički sud i da donosi političke odluke.

    – Centralna izborna komisija nema ni ustavno ni bilo koje drugo pravo da sprovodi izbore u Republici Srpskoj. Čak po Izbornom zakonu BiH se kaže da CIK sprovodi izbore za poslanike u Predstavničkom domu i za člana Predsjedništva BiH i utvrđuje politike za ostale nivoe vlasti. To znači ono da izbori moraju biti demokratični, transparentni, fer, pošteni. A onda da Republička komisija sprovede izbore u skladu s tim – rekao je Dodik.

    Kako je rekao, Ustavni sud BiH na ovaj način prekraja Ustav, te da je ovu mjeru donio kako bi stvorio uslove da bi sutra Izborni zakon mogli proglasiti neustavnim.

    – Kao prvo, Ustavni sud ne funkcioniše po Ustavu BiH. Njime je predviđeno da se predsjednik i potpredsjednik Ustavnog suda biraju iz entiteta, a ne dvije strane. Dakle, i to su razvalili, oni su masovni rušioci Ustava. To je njihov problem. Mi smo odlučili da izađemo na izbore po ovom nametnutom zakonu jer ne želimo da dođemo u jednu traumatičnu situaciju – kazao je Dodik.

    Kako je istakao, situacija je takva u BiH, te da Republika Srpska čeka pravi trenutak, odnosno pobjedu Trampa kako bi se izborila za bolju poziciju.

    – Mislim da imamo dobru pozicioniranost u tom pogledu. I mi se pripremamo za vrijeme koje dolazi, kad dođe Tramp na vlast. Znamo da u naredna tri mjeseca, kada se inauguriše Tramp, moramo stići do njega. Da na njegovom stolu bude ta priča. I o tome šta se radi ovdje u vezi sa sankcijama i svim drugim. S druge strane, Evropa će sasvim drugačije izgledati. Snaga i nadmenost nekih zemalja koju pokazuju kroz Šmita će sigurno nestati. Krenuće i mirovni proces s Rusijom oko Ukrajine, to će biti jedna sasvim nova atmosfera. To će biti atmosfera dogovora i saradnje, a ne isključivosti i uslovljavanja. Prema tome, imamo niz dobrih prilika. Zato smo rekli da će naš Izborni zakon da se primjenjuje od 1. januara iduće godine – rekao je Dodik.

    Dodaje da je očekivao da će se Ustavni sud BiH ovako postaviti jer su motivisani politikom.

    – Političke odluke Ustavnog suda su uvijek opasne. I uvijek se olupaju o glavu onoga čiji je Ustavni sud BiH, a to je BiH – zaključio je Dodik.

    Predsjednik Republike Srpske u intervjuu za portal banjaluka.net komentarisao je i odnose s partnerima na nivou BiH nakon usvajanja budžeta. Kako je rekao, SNSD nastupa tako da ne dozvoljava sistemske zakone koji mijenjaju karakter BiH.

    – Budžet je godišnji dokument. Imao ga ili ne, ima načina da se finansira. Prema tome, mi ćemo te kratkoročne stvari dopuštati. Ali te sistemske stvari, u vezi s ustavnim uređenjem, ne možemo da se složimo. Јer u Sarajevu postoji jedna struktura koja želi da iskoristi veliko prisustvo međunarodnog faktora, pa čak i evropski put, da bi prigrabila veću centralizaciju BiH – rekao je Dodik.

    Naglašava da je Republika Srpska primarno za evropski put i da je tome doprinijela jer je glasala za nekoliko zakona da bi se dobio status pregovarača.

    – Ali mi smo ti koji isto kažu da je nemoguće da zemlja bude pregovarač, a da ima lažnog visokog predstavnika. Za razliku od Sarajeva koje kaže da treba imati visokog predstavnika. Mi se tu ne snalazimo. Tu se mi ne vidimo. Mi hoćemo da sjednemo i kažemo – ljudi, evo mi hoćemo da ostanemo u BiH, ali vi ne možete da računate da ćete razvlastiti Republiku Srpsku. Ali daj da napravimo šta može da bude funkcionalno – kazao je Dodik.

    Upitao je i zašto je problem da Republika Srpska bude vidljiva u evropskom procesu. Kako je rekao, mnoge evropske složene zemlje funkcionišu na taj način, te je naveo primjer Belgije, gdje na sastanke, npr. o poljoprivredi, ne dolazi savezni ministar, nego ministar neke regije.

    – Zašto se mi ne možemo dogovoriti oko toga? A zašto vi želite da imate tamo nekog ministra i da vršite centralizaciju? Tu je sva priča. Ova priča o sukobu, ratu, to je apsolutno izlišno komentarisati. Od toga nema ništa. Oni koji prijate ratom, krive nas da smo mi za rat – kaže predsjednik Srpske.

    Navodi da su u procesu povratka nadležnosti vidjeli da se svijet, nažalost, ponovo objedinio oko muslimanskih ciljeva i da bi svako istrčavanje Republike Srpske značilo dodatnu homogenizaciju i muslimana i Zapada.

    – Nismo zaboravili te ciljeve, ostavljamo ih, ali ćemo ih vratiti jednog dana kada vidimo da postoje minimalne šanse za to. Onda smo rekli da idemo u mirno razdruživanje, a oni su to proglasili pitanjem rata. A mi opet mislimo da bi trebalo da sjednemo da razgovaramo. Da kažemo da ovo ne ide, da ne funkcioniše, da je ovo teško jer neće da se vrate na izvorni Dejton – kazao je Dodik.

    Kaže da je želja da se dogovorimo, da se ne bismo tukli, radovali, bacali kamenje jedni na druge.

    – A šta drugo? Išli smo tom logikom, a oni to proglašavaju kao razlog za rat. Evo, mi smo rekli u redu, staćemo s tim. Ali mislite da to ponovo neće dobiti kao inicijativu? Naravno da ćete dobiti – kaže Dodik.

  • Stevandić: Učestalo pozivanje na Vučićevo ubistvo je priprema da se to prihvati kao nešto normalno

    Stevandić: Učestalo pozivanje na Vučićevo ubistvo je priprema da se to prihvati kao nešto normalno

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, izjavio je da je učestalo pozivanje na ubistvo predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, zapravo dio pripreme za taj čin i da se narod unaprijed anestezira kako bi to prihvatio kao normalno.

    Na društvenoj mreži X, Stevandić je napisao: „Nevjerovatno kako mi imamo empatiju za druge a ne za svoje žrtve, kako se užasavamo kad prijete tuđim predsjednicima a navikavamo da je normalno kad ubistvom prijete predsjedniku Srbije. To navikavanje je uvijek deo pripreme zla a korisni idioti i plaćene hulje ga sprovode po narudžbi!“

  • Ambasada SAD u BiH ponovo postavila pitanje o finansijama u Srpskoj

    Ambasada SAD u BiH ponovo postavila pitanje o finansijama u Srpskoj

    Ambasada SAD u BiH ponovo se oglasila o stanju u finansijama u Republici Srpskoj.

    “Kompanije povezane s sankcionisanim pojedincima i politički moćnicima često restrukturiraju vlasništvo korporacije kako bi sakrile uključenost porodice. Ko ima koristi od ovih neprovidnih poslovnih transakcija”, naveli su iz Ambasade SAD u BiH u objavi na svom X nalogu.

    Takođe, postavili su pitanje “gdje je novac” te povezali objavu od prije nekoliko dana kada su istakli da je Vlada Republike Srpske uzela 1,1 milijardu KM na Banjalučkoj berzi.

    U videu koji je objavila Ambasada SAD, između ostalog navodi se i da je kompanija Prointer preuzela vlasništvo na Alternativnom televizijom.

  • Dodik: Јoš više dobija na značaju odluka o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Srpske

    Dodik: Јoš više dobija na značaju odluka o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da kada se vide kakve, kako i na koji način se donose odluke u Ustavnom sudu BiH još više dobija na značaju odredba zakona o neprimjenjivanju odluka ovog suda na na teritoriji Republike Srpske.

    Na pitanje Srne da prokomentariše odluku krnjeg Ustavnog suda BiH da privremeno stavi van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske od dana njegovog stupanja na snagu 17. jula pa do konačne odluke Ustavnog suda o zahtjevu za ocjenu ustavnosti ovog zakona, predsjednik Srpske je rekao da krnji sud, koji i dalje najčešće radi u onlajn izdanju kao da je pandemija Kovida 19 i sjednice održava onlajn, ne smeta što nema sudija iz Republike Srpske te mogu i onlajn sudije da donose odluke.

    – Krnji Ustavni sud smatra da “postoje valjane sumnje da bi osporeni zakon mogao da naruši ustavni poredak i političku stabilnost BiH”. Ovakav stav suda se navodi iako je članom 1 Izbornog zakona BiH propisano: “Ovim zakonom uređuje se izbor članova i delegata Parlamentarne skupštine BiH i članova Predsjedništva BiH, te utvrđuju principi koji važe za izbore na svim nivoima vlasti u BiH” – podsjetio je Dodik.

    Umjesto da Ustavni sud BiH donese odluku u meritumu i utvrdi da je Izbornim zakonom Republike Srpske propisano sve ono na šta Republika Srpska ima pravo, a što je propisano i citiranim članom Izbornog zakona BiH, rekao je predsjednik Srpske, novi predsjednik Seada Palavrić je požurila da zakaže vanrednu plenarnu sjednicu kako bi izrekla privremenu mjeru po zahtjevu nekadašnjeg stranačkog druga Denisa Zvizdića.

    – Zakazati vanrednu plenarnu sjednicu ne bi bio problem jer to Pravila dopuštaju, ali sama sadržina te sjednice se utvrđuje sa potpredsjednicima Ustavnog suda što ona zna ali joj ne smeta da utvrđuje sadržinu bez potpredsjednika iz reda sudija iz Republike Srpske – naglasio je Dodik.

    Krnji Ustavni sud BiH saopštio je da je danas privremeno stavio van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske od dana njegovog stupanja na snagu 17. jula pa do konačne odluke Ustavnog suda o zahtjevu za ocjenu ustavnosti ovog zakona.

    Izborni zakon usvojila je Narodna skupština Republike Srpske 19. aprila, a stupio je na pravnu snagu 17. jula.

  • Cvijanović: BiH obična kolonija, a Ustavni sud instrument u rukama onih koji je održavaju u tom ponižavajućem statusu

    Cvijanović: BiH obična kolonija, a Ustavni sud instrument u rukama onih koji je održavaju u tom ponižavajućem statusu

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da ne iznenađuje današnja odluka krnjeg Ustavnog suda BiH o Izbornom zakonu Republike Srpske, jer je on kroz svoju praksu već mnogo puta dokazao da odavno ne štiti Ustav BiH, već asistira političkom Sarajevu, OHR-u i pojedinim stranim ambasadama u borbi protiv Republike Srpske.

    – To, između ostalog, znači i da je BiH obična kolonija, a Ustavni sud puki instrument u rukama onih koji je održavaju u tom ponižavajućem statusu – istakla je Cvijanović, upitana da prokomentariše odluku krnjeg Ustavnog suda BiH da privremeno stavi van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske od dana njegovog stupanja na snagu 17. jula pa do konačne odluke Ustavnog suda o zahtjevu za ocjenu ustavnosti ovog zakona.

    Ona je ukazala da je Ustavni sud BiH do sada donio brojne odluke kojima je, umjesto da štiti ustav, prekrajao ustavna rješenja s jasnom namjerom stvaranja drugačijeg ustavnog ambijenta od onog koji je utvrđen Aneksom četiri Dejtonskog sporazuma, a na koji su sve strane dale saglasnost.

    – Djelujući na taj način Ustavni sud je, nažalost, generisao već mnogo političkih kriza u BiH i zato je važno da on bude reformisan, čime bi stekao prijeko potrebni kredibilitet i integritet, kao i povjerenje građana, kojeg sad evidentno nema – naglasila je Cvijanović za Srnu.

    Oan je ukazala da sve dok je stanje ovakvo, u BiH neće biti ni pravne države, ni budućnosti, niti sreće za bilo koga.

    – Ne znam da li će bošnjački predstavnici to na vrijeme shvatiti, ali znam da BiH ima sve manje vremena da izgradi neko unutrašnje povjerenje i da se ovakvim odlukama zajednička država ne gradi, već dodatno razgrađuje – konstatovala je Cvijanović.

    Krnji Ustavni sud BiH saopštio je da je danas privremeno stavio van pravne snage Izborni zakon Republike Srpske od dana njegovog stupanja na snagu 17. jula pa do konačne odluke Ustavnog suda o zahtjevu za ocjenu ustavnosti ovog zakona.

    Izborni zakon usvojila je Narodna skupština Republike Srpske 19. aprila, a stupio je na snagu 17. jula.

  • Višković: Neusvajanje Nacrta reformske agende pokazuje svu nefunkcionalnost u FBiH

    Višković: Neusvajanje Nacrta reformske agende pokazuje svu nefunkcionalnost u FBiH

    Neusvajanje Nacrta reformske agende na koji je Republika Srpska dala saglasnost, a koja je trebala da bude upućena u Brisel, Evropsku komisiju nakon koje je trebala otpočeti uplata prve tranše od 70 miliona namijenjenih BiH je još jedan u nizu dokaza da je Republika Srpska opredijeljenja za EU put, rekao je premijer Srpske Radovan Višković.

    Navodi da su sve izjave koje su dolazile od nelegalnog visokog predstavnika Kristijana Šmita i Ambasade SAD kako Srpska blokira EU integracije, kako je Srpska protiv investicija iz EU, kako blokira novac namijenjen građanima u BiH netačne, maliciozne i protiv Republike Srpske.

    – Četiri kantona u kojima je većina okupljena oko SDA blokirali su i nisu podržali Reformsku agendu i time onemogućili prvu tranšu od 70 miliona evra namijenjenih BiH pokazuje svu nefunkcionalnost u FBiH i raskrinkavaju sve te laži i koje po ko zna koji put demaskiraju odnose u BiH – rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske.

    Prema njegovim riječima, upornim laganjem, etiketiranjem Republike Srpske da nanosi štetu BiH, institucijama i građanima i ovo je pokazatelj kako su te izjave bile netačne i protiv Republike Srpske, a Republika Srpska je pokazala da je opredijeljena za evropski put i Srpska je kao i do sada dala puni doprinos i aktivno učestvuje u EU procesima.

    – Zahvaljujem se svim našim predstavnicima koji su učestvovali u ovom procesu, kao i predstavnicima Evropske komisije – navodi Višković.

    Ističe da se u BiH mogu provoditi potrebne aktivnosti u procesu EU integracija i na EU putu uvažavajući postojeće ustavno uređenje i mehanizam koordinacije.

    – Zahvaljujem se i predstavnicima iz Evropske komisije koji su zajedno u saradnji sa predstavnicima Republike Srpske radili na usaglašavanje predloženih mjera. Јoš jednom ističem da je ovaj put prilikom neusvajanja nacrta Reformske agende dokazano i pokazano da Republika Srpska i njene institucije nisu remetilački faktor u BiH kako se želi uporno predstaviti od strane onih koji su protiv Republike Srpske i njenih institucija, već da je Republika Srpska spremna, sposobna i lider u procesu EU integracija u BiH – zaključio je Višković.