Autor: INFO

  • Kako je Banjalučanin upao u zamku: “Fotografije slao policajcima misleći da je dijete”

    Kako je Banjalučanin upao u zamku: “Fotografije slao policajcima misleći da je dijete”

    Osnovni sud u Bijeljini odredio je pritvor osumnjičenom Banjalučaninu S.M. kojeg između ostalog terete da je na profil na društvenoj mreži, iza kojeg su stajali policajci, slao eksplicitne fotografije, misleći da je u pitanju dijete.

     

    Pritvoren je na mjesec dana, a terete ga za iskorištavanje kompjuterske mreže ili komunikacije drugim tehničkim sredstvima za izvršenje krivičnih djela seksualnog zlostavljanja ili iskorištavanja, krivično djelo iskorištavanje djece za pornografiju i krivično djelo upoznavanje djece za pornografijom.

    “Pritvor osumnjičenom određen je po Prijedlogu za određivanje pritvora Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini”, rečeno je iz Osnovnog suda u Bijeljini.

    Šta je do sada dokazano

    Sud je, kako se dodaje, utvrdio da je dokazano postojanje osnovane sumnje da je osumnjičeni počinio krivična djela na način što je komunicirao sa profilom koji ga je uporno obavještavao da ima 14 godina i da ide u školu, da je slao uporno fotografije seksualnog i pornografskog sadržaja kao i fotografije svog polnog organa, tražeći da i njemu taj profil šalje takve fotografije i dogovarajući kontakt gdje je i došao u Bijeljinu kada je uhapšen.

    Iz toga, kako su naglasili, proizilazi da je osumnjičeni djetetu mlađim od 15 godina koristeći kompjutersku mrežu dogovarao sastanak radi obljube ili s njom izjednačene polne radnje.

    “On se pojavio na dogovorenom mjestu, posjedovao i prikazivao dječiju pornografiju i djetetu mlađem od 15 godina učinio dostupnim slike i audio vizuelni materijal i druge predmetne pornografske sadržine, gdje je navedenom profilu slao snimke na kojima pokazuje svoj polni organ i slao snimke iz kojih je vidljivo da postoji seksualni odnos u kojem učestvuje mlađe, vjerovatno maloljetno lice navodeći da je to snimak seksualnog odnosa profesora i učenice iz srednje škole”, navodi Sud.

    Potrebno je, kako su naglasili, istaći kako se radi o fiktivnom profilu na društvenoj mreži iza kojeg stoje policijski službenici.

    “Cilj zaštite je taj da se zaštite djeca i njihov polni integritet i da su preduzimanjem radnje izvršenja uvijek stvara apstraktna opasnost po zaštićeno dobro zbog čega izostanak posljedice ne predstavlja bitno obilježje krivičnog djela jer se radi o društvenoj opasnosti koja opravdava inkriminisanje navedenih djela”, naveli su iz Osnovnog suda u Bijeljini.

    “Raspolaže natprosječnim znanjima”

    Kako su dodali, postoje i posebni pritvorski razlozi – bojazan da će osumnjičeni uništiti, sakriti, ili izmijeniti dokaze ili tragove važne za krivični postupak jer se radi o licu koje je inžinjer elektrotehnike i raspolaže natprosječnim znanjima iz oblasti računarstva i  informatike, dok naročite okolnosti opravdavaju bojazan da će ponoviti krivično djelo za koje se može izreći kazna zatvora od tri godine ili teža kazna jer je pokazao izuzetnu zainteresovanost i upornost u komunikaciji sa navedenim maloljetničkim profilom.

    Iako je, dodaje sud, više puta upozoravan da se radi o licu od 14 godina, bio je uporan u slanju pornografskih sadržaja iskazivao je želju  da se sastanu u Bijeljini koja je udaljena više stotina kilometara i u koju je došao radi obljube ili sa njom izjednačene polne radnje sa maloljetnim djetetom ispod 15 godina.

  • Košarac: “Trojka” od rada Savjeta ministara napravila farsu

    Košarac: “Trojka” od rada Savjeta ministara napravila farsu

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministra Staša Košarac ocijenio je ovogodišnji rad ove institucije kao klasičnu farsu zbog “trojke” koja neosnovano kritikuje i napada pokušavajući na taj način da se dodvori svom biračkom tijelu.

    – Donesemo odluke na Savjetu ministara jednoglasno, a kada se upale kamere onda imamo “trojku” koja nešto kritikuje i neosnovano napada SNSD i predsjednika Milorada Dodika – rekao je Košarac.

    On je dodao da je jedini ozbiljan potencijal to što kadrovi iz Srpske u toj instituciji štite interese Republike Srpske i onemogućavaju bilo kakvu prevaru Srpske, a koja je uvijek od “trojke” na dnevnom redu.

    – Najveći kapacitet nas jeste u tome što budemo prisutni i ne dozvoljavamo da se razvijaju politike protiv Republike Srpske. Štitimo interese Srpske tako što zastupamo stavove institucija Srpske i to je najveći politički i nacionalni benefit za Srpsku – istakao je Košarac, koji je i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.

    On je poručio da Savjet ministara treba da bude vidljiviji kada je riječ o određenim pitanjima, poput graničnog prelaza Gradiška za koji još uvijek nije poznato da li će sutra biti otvoren.

    – Da li je predsjedavajuća Borjana Krišto uputila pismo evropskoj delegaciji? Јa sam to uradio 29. oktobra 2024. godine i upozoravao –  rekao je Košarac.

  • Tadić: Nevjerovatne poruke građanima od predsjednika Ustavnog suda BiH, prava svedena na princip hoćeš-nećeš

    Tadić: Nevjerovatne poruke građanima od predsjednika Ustavnog suda BiH, prava svedena na princip hoćeš-nećeš

    Pravnik Ognjen Tadić objavio je na svom Iks nalogu video isječak predsjednika Ustavnog suda BiH Mirsada Ćemana, u kojem on iznosi podatak da preko 13.500 predmeta, od kojih 99,5 odsto, kada je riječ o apelacijama, budu odbijene, ali da, kako navodi građani “vjeruju” ovoj instituciji. Tadić je ovo okarakterisao kao nevjerovatne poruke građanima.

    – Mirsad Ćeman tvrdi da građani vjeruju pravosuđu čim podnose tužbe, žalbe i apelacije, te poručuje da sporove mogu rješavati sami ukoliko pravosuđu ne vjeruju. Ustavna prava građana svedena su na princip hoćeš-nećeš – poručio je Tadić.

  • Ambasadori članica EU odobrili plan za ukidanje uvoza ruskog gasa

    Ambasadori članica EU odobrili plan za ukidanje uvoza ruskog gasa

    Ambasadori članica EU odobrili su danas plan za prekid kupovine “svih vrsta ruskog gasa”, saopšteno je iz danske misije u Briselu koja predsjedava Evropskom savjetu.

    U objavi misije na “Iksu” navedeno je da je odobren plan za prekid uvoza ruskog gasa do 2027. godine.

    Kako bi stupila na snagu, odluku treba da odobri Evropski savjet na nivou ministara do kraja mjeseca, piše TASS.

  • Nikšić se ogradio od izjava Krnjića, pa poručio da Vlada FBiH nema ništa s tim

    Nikšić se ogradio od izjava Krnjića, pa poručio da Vlada FBiH nema ništa s tim

    Premijer FBiH Nermin Nikišić ogradio se od stavova Zijada Krnjića, člana UO UIO BiH koji koči usvajanje Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji kako bi se mogao otvoriti granični prelaz u Gradiški.

    Naime, Krnjić insistira da se prvo donese odluka o raspodjeli novca od PDV kako bi on podržao odluku o Pravilniku o sistematizaciji koja je potrebna za otvaranje Graničnog prijelaza Gradiška.

    – Nije to stav Vlade FBiH. To je stav kojeg zastupa takozvani ekspert Krnjić – rekao je Nikšić gostujući na TV SA.

    Prema predloženom dnevnom redu, na sjednici će biti razmatran Prijedlog Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji u UIO koji se odnosi na Granični prelaz u Gradiški, te odluku o raspodjeli prihoda od putarine za autoputeve i puteve.

    Inače, Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH održaće danas 2. vanrednu sjednicu u sjedištu UIO BiH u Banjaluci.žUO UIO razmatraće odluku o utvrđivanju privremenih koeficijenta za raspodjelu sredstava sa Jedinstvenog računa za period oktobar – decembar 2025. godine i prijedloge odluka za privremena poravnanja među entitetima za 2023., 2024. i 2025 godinu, piše Avaz.

  • Vipotnik: Banjaluka zna da prihodi ostaju u gradu, priča je plasirana planski

    Vipotnik: Banjaluka zna da prihodi ostaju u gradu, priča je plasirana planski

    Nakon što je gradonačelnik Banjaluke najavio proteste ispred Narodne skupštine Srpske zbog izmjena Zakona o uređenju prostora i građenju, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Bojan Vipotnik gostujući u Јutarnjem programu RTRS je poručio da se o čitavoj priči plasiraju netačne informacije.

    Vipotnik naglašava da Ministarstvo neće preuzimati prihode od građevinskih dozvola, te da je javna rasprava održana juče u Privrednoj komori Srpske pokazala jasan konsenzus struke i institucija oko predloženih rješenja.

    – Postignut je zaključak da Ministarstvo neće preuzimati izdavanje dozvola za objekte preko 2.500 kvadratnih metara i neće davati saglasnost na izmjene ili donošenja svih vrsta planova. To što se pojavilo u javnosti su netačne informacije i spinovanje čitave ove priče. Veoma je važno naglasiti da, i po dosadašnjem zakonu, za objekte za koje Ministarstvo izdaje građevinske dozvole, svi prihodi i takse ostaju u lokalnoj zajednici – naglasio je Vipotnik.

    Podsjeća da je Banjaluka bila najglasnija po ovom pitanju i da je gradonačelnik Banjaluke najavljivao proteste.

    – Upravo zato je važno naglasiti da je, ako uzmemo primjer Banjaluke, Ministarstvo je tu izdalo najviše građevinskih dozvola. Sve kružne raskrsnice, teniski tereni, tzv. Bijeli dvor – prihodi od tih izdatih građevinskih dozvola koje je izdalo Ministarstvo ostali su u Banjaluci. Stiče se utisak i dobijam dojam da su oni to morali znati – jasan je Vipotnik.

    Smatra da je priča o oduzimanju prihoda najvećem gradu Srpske plasirana planski, iako znaju da to nije istina.

    – Mislim da je cilj bio da se skrene pažnja sa drugih gorućih tema koje se tiču Banjaluke. Svjesni smo nedavnih dešavanja vezano za naselja Rosulje i Nova Varoš, gdje se planira gradnja 16 zgrada, a vidimo da se građani s pravom bune – poručio je Vipotnik.

    Dodaje da kada bi Ministarstvo preuzelo davanje saglasnosti na izmjene dijelova regulicionih planova samo za ova dva naselja, to bi već bila druga stvar.

    – Pitanje je da li bi do toga uopšte došlo, jer bi se morao postići širok konsenzus prvo građana koji tu žive i opravdanosti toga svega. Zato smatram da je u javnost sve to plasirano iz tog razloga, a ne iz razloga koje su oni navodili, jer oni nisu tačni – poručio je Vipotnik.

    Podsjećamo ranije je gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković najavio okupljanje ispred Narodne skupštine Republike Srpske, te pozvao i druge načelnike opština i gradova da mu se pridruže kako bi poslanicima poručili da ne podrže izmjene Zakona o uređenju prostora i građenju.

    On je istakao da je izmjenama Zakona predviđeno da Vlada izdaje građevinske dozvole za objekte veće od 2.500 kvadrata, ali i dodao da će se Banjaluka boriti da sačuva jedan od najvećih izvora prihoda – prihod od izdavanja građevinskih dozvola.

  • Bodiroga traži hitnu reakciju Vlade: Rebalans budžeta ili apelacija Ustavnom sudu

    Bodiroga traži hitnu reakciju Vlade: Rebalans budžeta ili apelacija Ustavnom sudu

    Šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga najavio je da će u pisanoj formi poslati dopis predsjedniku Vlade Republike Srpske Savu Miniću, predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću i ministarki finansija Zori Vidović.

    Od njih će tražiti da se na posebnoj sjednici u dnevni red uvrsti rebalans budžeta za 2025. godinu. To bi bio treći rebalans, a njegova namjena bila bi da se obezbijede sredstva za finansiranje političkih stranaka u narednoj godini.

    Bodiroga podsjeća da je Ustavni sud BiH, razmatrajući apelaciju Darka Babalja, privremeno stavio van snage Zakon o finansiranju političkih organizacija koji je Narodna skupština usvojila 21. maja 2025. godine.

    Ako se na posebnoj sjednici ne uvrsti rebalans budžeta i ako se ne ispoštuje odluka Ustavnog suda BiH, Bodiroga kaže da će, kao predsjednik Kluba poslanika SDS-a, podnijeti apelaciju Ustavnom sudu Republike Srpske. Tražiće da se provjeri ustavnost samog rebalansa.

    Ipak, nada se da će Vlada imati sluha i da budžetski proces za 2025. godinu neće biti doveden u pitanje.

    Navodi i da, prilikom planiranja budžeta za 2026. godinu, Vlada Republike Srpske mora predvidjeti sredstva za finansiranje političkih stranaka, jer to tako nalaže odluka Ustavnog suda BiH. Kao predsjednik Opštinskog odbora SDS-a Foča, kaže da će istu inicijativu pokrenuti i pred lokalnom vlašću u Foči.

  • Crnadak ide na sastanak sa premijerom Srpske

    Crnadak ide na sastanak sa premijerom Srpske

    Prihvatio sam njegov poziv izrečen u Narodnoj skupštini i premijer Minić je, za razliku od Viškovića, održao obećanje.

    Ovo je na društvenim mrežama objavio  šef kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak.

    – Sastanak je danas u 11 časova u Vladi Republike Srpske. Radujem se susretu, jer je u interesu naroda i javnosti – istakao je Crnadak.

    Glavne teme sa moje strane, kao što sam najavio, otvorenost u radu Vlade RS i potreba da se od javnosti ništa ne krije, naveo je šef kluba poslanika PDP u NS RS.

    – Posebno tamo gdje postoji ozbiljna sumnja u visoku korupciju – poručio je Crnadak.

  • Lavrov optužio Evropu

    Lavrov optužio Evropu

    Evropa pokušava na sve načine da ometa proces pronalaženja diplomatskog rješenja za sukob u Ukrajini, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.

    On je u obraćanju Savjetu Ruske Federacije istakao da Zapad nije ujedinjen u stavu prema ukrajinskom sukobu, te da se to još jednom potvrdilo kada je predsjednik SAD Donald Tramp u jednom od svojih intervjua govorio o postupcima Evrope čiji je cilj da se vještački ometaju sporazumi koji su mogli biti postignuti i koji bi osigurali eliminaciju samih izvornih uzroka sukoba, koji su glavna prepreka na tom putu.

    “Međutim, Evropa vještački ometa taj proces i ohrabruje /predsjednika Ukrajine/ Vladimira Zelenskog da nastavi da se bori, ali nemaju novca za to i jedino što im ostaje je da pljačkaju Rusiju”, rekao je Lavrov, prenosi Srna.

    Prema njegovim riječima, SAD pokazuju sve više nestrpljenja zbog stava evropskih zemalja u vezi sa Ukrajinom.

    Lavrov je napomenuo da je Tramp jedini zapadni lider koji je odmah na početku mandata u januaru pokazao zainteresovanost da razumije izvorne uzroke sukoba u Ukrajini i da shvati zašto je ruska specijalna vojna operacija bila neizbježna.

    Šef ruske diplomatije naglasio je da Rusija cijeni Trampovu želju da se nastavi dijalog o Ukrajini i pronađe diplomatsko rješenje za sukob.

  • Nasilnike štite roditelji, rukovodstvo škole i dalje ćuti

    Nasilnike štite roditelji, rukovodstvo škole i dalje ćuti

    Roditelji djece žrtava vršnjačkog nasilja u Osnovnoj školi “Ivan Goran Kovačić” u Mrkonjić Gradu tvrde da rukovodstvo škole nije reagovalo na vrijeme niti je sarađivalo s njima s ciljem rješavanja ovog problema. Tvrde i da roditelji nasilnika štite svoju djecu, a kako nezvanično saznajemo, jedan roditelj je brisao snimke zlostavljanja.

    Roditelji zlostavljane djece su se jutros okupili ispred škole, u koju je došla Republička prosvjetna inspekcija kako bi ispitala navode o nasilju. Djecu nisu poslali na nastavu i neće, kako kažu, dok god se ovaj slučaj ne rasvijetli.

    Otac zlostavljanog djeteta Momir Sladojević rekao je da ih direktorka škole nije kontaktirala, a da su sinoć imali roditeljski sastanak koji je, kaže, bio sve osim roditeljskog.

    – Došli smo da riješimo slučaj nasilja, a ona se uporno smijala. Јedan roditelj je opomenuo za ponašanje, ali je ona uporno negirala i tvrdila da se nasilje nije desilo. Mi imamo dokaze da jeste, imamo medicinsku dokumentaciju, moje dijete je jutros dalo izjavu u Centru za socijalni rad – rekao je Sladojević.

    On kaže da djecu koja su pretrpjela zlostavljanje, nakon što je priča dobila medijski odjek, više ne proganjaju nasilni vršnjaci, već rukovodstvo škole.

    – Moje dijete više ne proganjaju nasilnici, već psiholog i direktor, jer je pokrenuo lavinu koja je zataškavana. Galame na njega kada ga sretnu na hodniku, a on ne želi da ide u školu jer trpi veliki pritisak, izgubljen je, nema želju da uđe u šklu. Zamolio sam ih sinoć da ne galame, rekli su da neće više, da je to bilo slučajno, jer su pod pritiskom i nervozom – rekao je Sladojević.

    On je rekao da čitava priča traje godinu i po dana, ali da zlostavljana djeca, vjerovatno zbog straha, nisu smjela da progovore, te da su nasilje otkrile djevojčice iz ove škole.

    – Tukli su ih, oduzimali im novac, oni su trpili i ćutali dok djevojčice nisu otkrile. Imali su propusnice da uđu u školu, a ako ne bi dobili propusnicu, išli bi na batinjanje – naveo je Sladojević.

    On je dodao da je sinoćnjem roditeljskom sastanku prisustvovao i otac jednog od zlostavljača koji ga je, tvrdi, provocirao kako bi izazvao reakciju.

    – On tvrdi da će sve da se zataška, jer ima ljude i da će sve ovo da propadne. Umjesto da smo sjeli i porazgovarali, niko od tih roditelja nije htio nama da se javi. Rekao sam im “pravite nove `Velje Nevolje` ako nastavite da ih podržavate” – naglasio je Sladojević.

    Stevo Јarić, otac zlostavljanog djeteta, tvrdi da rukovodstvo škole nije reagovalo na vrijeme, ali se nada da će biti utvrđen razlog.

    – Moj sin nije išao juče u školu, neće ni danas, a ni do daljnjeg dok god se ovo ne riješi. I on je rekao da hoće da ispriča kroz šta je prošao – rekao je Јarić.

    Danijel Đurđević, takođe otac zlostavljanog djeteta, rekao je da policija u Mrkonjić Gradu ignoriše ovaj slučaj i da su se obratili Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci.