Autor: INFO

  • Stevandić: Srpska postupala pravno; Šmit je neustavan

    Stevandić: Srpska postupala pravno; Šmit je neustavan

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je za ATV da je svima jasno da je Republika Srpska postupala pravno, u skladu sa demokratskim principima i u skladu sa principima gdje je Venecijanska komisija rekla da zakone ne može donositi jedan čovjek nego da zakone donose nadležni organi, odnosno Narodna skupština Republike Srpske ili Parlamentarna skupština.

    “Takođe, način donošenja zakona je ovim potvrđen da je potpuno u saglasnosti sa ustavnom procedurom i demokratskom praksom što će reći da, jedino što je neustavno, je osporavanje prava Narodnoj skupštini i predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku da vrše svoje Ustavom dogovorene ili obavezujuće dužnosti“, rekao je Stevandić za ATV reagujući na odluku Ustavnog suda u kojoj stoji da Narodna skupština Srpske i Predsjednik Srpske nisu uradili ništa čime je povrijeđen Ustav.

    Stevandić kaže da je Kristijan Šmit jedino što je neustavno.

    “Jedino što je neustavno je Kristijan Šmit, neustavno je da Ustavni sud sam sebi potpisuje protokole i sam sebe određuje način rada, neustavno je da strani državljani nakon pet godina od uspostavljanja Ustavnog suda BiH i dalje vode glavnu riječ i putem korelacije sa Bošnjakom preglasavaju druga dva naroda“, rekao je Stevandić.

    Stevandić je još jednom naglasio da se tačno zna šta je ustavno a šta neustavno.

    “Ovdje se pokušava inkriminisati i suditi i institucijama i ljudima – i predsjedniku Dodiku i NSRS koji rade po Ustavu da bi se zaštitili oni koji krše Ustav koji krše Dejtonski mirovni sporazum i proizvode krizu kao što to radi Kristijan Šmit“, zaključio je Stevandić u izjavi za ATV.

  • Žunić: Skupštinska većina zadovoljna predloženim budžetom za iduću godinu

    Žunić: Skupštinska većina zadovoljna predloženim budžetom za iduću godinu

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić rekao je da su predstavnici poslaničkih klubova skupštinske većine zadovoljni predloženim budžetom Srpske za narednu godinu.

    Razumijemo politike Vlade Republike Srpske, te da će budžetski okvir za iduću godinu biti povećan za skoro 200 miliona KM – rekao je Žunić novinarima nakon sastanka šefova klubova skupštinske većine u Narodnoj skupštini Srpske sa premijerom Republike Srpske Radovanom Viškovićem.

    Žunić je naveo da je u idućoj godini planirano smanjenje budžetskog deficita, što je dobro.

    Prema njegovim riječima, predviđeno je izdvajanje iz budžeta za iduću godinu ukupno 300 miliona KM za boračku populaciju i penzionere.

    • Planirano je da se sve socijalne i obaveze prema svim korisnicima budžeta redovno izvršavaju, kao i jedan dio ozbiljnih investicija vrijednih 120 miliona KM, od čega 60 miliona KM u zdravstveni sektor, a drugi dio u neke nove investicije – rekao je Žunić.
  • Gradonačelnik otkrio kada će biti završen vidikovac na Banj brdu

    Gradonačelnik otkrio kada će biti završen vidikovac na Banj brdu

    Pogled na Banju Luku najljepši je sa Banj brda, zbog čega ćemo izgradnju vidikovca na ovoj lokaciji završiti s proljeća i posjetiocima omogućiti osjećaj kao da im je Banja Luka na dlanu.
    Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je sa saradnicima obišao radove na izgradnji vidikovca na Banj brdu.

    Kako je kazao riječ je o jednom velikom projektu vrijednom preko pola miliona KM, kroz koji će biti izgrađen prostor površine 250 metara kvadratnih na lokaciji sa koje se pruža čaroban pogled na grad.

    -Zaista je riječ o jednom masivnom izdanju i prostoru na kojem istovremeno može stajati 200 ljudi. Uz posebnu ambijentalnu rasvjetu ovo će zasigurno učiniti Banj brdo atraktivnijom lokacijom – rekao je Stanivuković. Osvrnuvši se na sam izbor idejnog rješenja, gradonačelnik je rekao da su projektanti prilagodili rješenje samoj lokaciji i tlu, vodeći računa da se pri samoj izgradnji ovog vidikovca sačuva svako drvo.

    Takođe, gradonačelnik je dodao da su u toku i pregovori o sanaciji Spomenika na Banj brdu, te najavio da je u planu izgradnja novih staza do Banj brda.

    -Nakon što smo uredili šetalište od Gradskog do Zelenog mosta, planiramo da uredimo obale Vrbasa na dijelu od restorana Alibaba do plaže u Srpskim Toplicama i dalje prema Vrućici što će na biti tri do četiri kilometra uređenog šetališta uz Vrbas, a što do sada nismo imali. Dalje, plan je da uredimo i staze koje vode od Vrućice do Banj brda – rekao je Stanivuković

    Boriša Mandić iz Odjeljenja za komunalne poslove istakao je da gradska administracija od 2022. godine aktivno radi na projektu izgradnje vidikovca na Banj brdu, te da se nakon uspješno oknčanih svih neophodnih procedura i izbora izvođača pristupilo radovima.

    – Već neko vrijeme intenzivno smo sprovodili sve neophodne pripremne radove, a s obzirom na to da je riječ o metalnoj konstrukciji, dobar dio radova izvodi se u radioni. Metalna konstrukcija skoro je gotova i u skladu sa vremenskim uslovima, pristupiće se montaži – rekao je Mandić, te dodao da bi Banjalučani i svi posjetioci već s proljeća mogli uživati na novom vidikovcu.

    Kako je pojasnio, riječ je o konstrukciji dužine 35 metara koja je u odnosu na saobraćajnicu nadvišena oko 15 metara, što će po okončanju svi radova zaista pružiti jedinstven pogled na grad.

    -Iako je Banj brdo zaista predivno, ovaj vidikovac zasigurno će doprinijeti atraktivnosti ovog dijela našeg grada. Osim toga imamo u planu da s proljeća uradimo i nove staze i na taj način našim sugrađanima i svim posjetiocima pružimo i dodatne sadržaje na ovoj lokaciji. Nakon toga svakako ostaje da se sprovede projekat restauracije i sanacije Spomenika palim Krajišnicima- rekao je Boriša Mandić, saopšteno je iz Gradske uprave.

  • U funkciji novi pametni semafor u centru grada

    U funkciji novi pametni semafor u centru grada

    U funkciji je novi pametni semafor na raskrsnici između Ulice Kralja Petra I Karađorđevića i Aleje Svetog Save .
    Potvrdio je ovo i gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je izrazio zadovoljstvo što su prvi pametni semafori pušteni u rad!

    -U sklopu projekta jednosmjernog saobraćaja u užem centru našeg grada implementirali smo pametne semafore na dvije najvažnije raskrsnice koji će svoj rad prilagođavati trenutnom opterećenju saobraćaja – istakao je gradonačelnik.

    Kako je kazao, ovo je pretposljednji važan korak ka rasterećenju i uspostavi koncepta jednosmjernog saobraćaja

    -Ostaje nam još najveća kružna raskrsnica, kod “Ekvatora”, a čiji završetak radova očekujemo u toku naredne sedmice. Kada završimo sve radove u sklopu projekta jednosmjernog saobraćaja, tek tada možemo vidjeti puni efekat svim preduzetih mjera – zaključio je on, saopšteno je na sajtu Gradske uprave.

  • Blinken: Želimo pomoći zapadnom Balkanu

    Blinken: Želimo pomoći zapadnom Balkanu

    Državni sekretar SAD Entoni Blinken izjavio je danas da se na sastanku ministara spoljnih poslova članica NATO u Briselu razgovaralo i o tome kako povećati pomoć pri pružanju podrške evroatlantske budućnosti zapadnog Balkana.

    On je na Tviteru napisao da je NATO alijansa jedinstvena.

    “Tokom sastanka ministara spoljnih poslova pokrili smo mnogo toga – od naših očekivanja na Vašingtonskom samitu sljedeće godine, preko načina na koje možemo da produbimo naše partnerstvo sa Ukrajinom, do toga kako možemo da pomognemo u podršci evroatlantskoj budućnosti zapadnog Balkana”, napisao je on.

  • Ustavni sud: Šmit nema pravo da se upliće u zakone u Srpskoj

    Ustavni sud: Šmit nema pravo da se upliće u zakone u Srpskoj

    Ustavni sud Republike Srpske ocijenio je da Ustav Republike Srpske nijednom svojom odredbom ne predviđa mogućnost da visoki predstavnik interveniše u zakonodavni postupak u Republici Srpskoj, koji, pored usvajanja zakona, uključuje i donošenje ukaza kojim se zakon proglašava.

    Saopšteno je to iz Ustavnog suda Republike Srpske, koji je danas održao 305. sjednicu.

    Ustavni sud je na današnjoj sjednici odlučio da se ne prihvata inicijativa za ocjenjivanje ustavnosti Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH.

    “Ustavni sud je, naime, utvrdio da Narodna skupština Republike Srpske usvajanjem i dostavljanjem navedenih zakona na proglašavanje i njihovo objavljivanje u ‘Službenom glasniku Republike Srpske’, te da predsjednik Republike Srpske donošenjem ukaza, nisu povrijedili Ustavom Republike Srpske utvrđeni postupak donošenja zakona, zbog čega je Sud ocijenio da su osporeni zakoni, u pogledu postupka njihovog donošenja, u saglasnosti sa Ustavom Srpske”, navodi Ustavni sud.

    Kako se u saopštenju dodaje, u odnosu na činjenicu da je visoki predstavnik za BiH (Kristijan Šmit, kojeg Srpska ne priznaje za visokog predstavnika), donio Odluku kojom se sprečava stupanje na snagu osporenih zakona, Ustavni sud je konstatovao da visoki predstavnik za BiH nije institucija ustavnopravnog poretka Republike Srpske, te da nije moguće vršiti ocjenu ustavnosti zakonodavnog postupka sa aspekta tih akata, tj. u odnosu na njih.

    Inače, Ustavni sud je na današnjoj sjednici donio i odluke kojima nije prihvatio inicijative za pokretanje postupka za ocjenjivanje ustavnosti Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju, Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, Zakona o premjeru i katastru Republike Srpske, Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske i Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, odnosno za ocjenjivanje ustavnosti i zakonitosti osporenih pojedinih podzakonskih normativnih akata.

  • Stevadnić i Pranjić razgovarali o procesu evropskih integracija

    Stevadnić i Pranjić razgovarali o procesu evropskih integracija

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić razgovarao je danas u Banjaluci sa potpredsednikom Republike Srpske Davorom Pranjićem, o procesu evropskih integracija.

    Na sastanku je razgovarano o ključnim pitanjima koja se odnose na neophodnost zdravog političkog pritiska, kad su u pitanju evropske integracije, te na podršku lokalnim zajednicama u ostvarivanju projekata finansiranih od strane Evropske unije.

    Istaknuta je važnost aktivnog učešća i angažovanja svih relevantnih političkih subjekata kako bi se ubrzao proces pristupanja Evropskoj uniji.

    Tokom sastanka, posebna pažnja je posvećena pozitivnim odnosima između predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske i potpredsejdnika Pranjića, ističući potrebu sprovođenja zajedničkih projekata i aktivnosti koje će efikasno pridonijeti putu evropskih integracija.

    U tom kontekstu, Stevandić i Pranjić su se usaglasili o potrebi dodatnog unapređenja institucionalne saradnje, saopšteno je iz NSRS.

  • Netanjahu: Evropa je sljedeća ako ne uništimo Hamas

    Netanjahu: Evropa je sljedeća ako ne uništimo Hamas

    Izraelski premijer Benjamin Netanjahu upozorio je na opasnost od islamista u Evropi, rekavši da će taj kontinent biti sljedeći na meti nakon što je palestinska militantna grupa Hamas izvela napad na Izrael 7. oktobra.

    Vi ste sljedeći, shvatite to. Njemačka, Evropa. Hamas je dio terorističke osovine Irana, Hezbolaha, Huta i drugih. A njihov cilj je da povedu prvo Bliski istok, a zatim i cijeli svijet u doba varvarstva, mračno doba srednjeg vijeka. To je ono što oni žele. A ako ljudi to još nisu shvatili, trebalo bi. Neće nestati osim ako ih ne pobijedimo, rekao je Netanjahu u intervjuu za njemački list Bild.

    On je dodao da postoje trenuci u istoriji civilizacije “kada civilizovani ljudi moraju da zauzmu stav”.

    – Baš kao što se to dogodilo protiv nacističkog režima, protiv ISIS-a i protiv Al Kaide. To se mora učiniti i protiv Hamasa i terorističke osovine koju vodi Iran. Da je Bliski istok pao, Evropa bi bila sljedeća, vi biste bili sljedeći. Trenutno smo na prvoj liniji našeg zajedničkog civilizacijskog rata protiv varvara – poručio je izraelski premijer.

    Prema njegovim riječima, Izrael nema drugog izbora, nego da uništi Hamas.

    – Ako želite mir, uništite Hamas. Ako želite sigurnost, uništite Hamas. Ako želite drugačiju budućnost za Izraelce, Arape, Palestince i sve ostale, uništite Hamas – rekao je Netanjahu.

  • Evo šta će biti s najvećim parkingom u centru Banjaluke

    Evo šta će biti s najvećim parkingom u centru Banjaluke

    Obnova parkinga na Staroj autobuskoj stanici u centru Banjaluke, koji je donedavno bio besplatan za korisnike, potrajaće još dvije sedmice.
    To je za Srpskainfo potvrdio direktor “Autoprevoza” Sladomir Đurić.

    Mada je Đurić ranije najavio da će svi radovi biti završeni do kraja prošle sedmice, sada je rok produžen, kako tvrdi, zbog lošeg vremena.

    – Vidite i sami da svako malo pada kiša, vrijeme nas koči i sputava, ali šta da radimo. Idemo polako, a čak i ovakvim tempom radovi će biti sigurno gotovi za 10 do 15 dana – kaže on.

    Dobra vijest je da će obnovljeni prostor ponovo biti parking, što nije mala stvar jer se očekuje da će u decembru, zbog dolaska turista, gužve na parkiralištima biti još žešće nego do sada.

    Loša vijest da je besplatnom parkiranju u centru Banjaluke – odzvonilo.

    – Ne, neće parkiranje biti besplatno, nerealno je to očekivati. Na Skupštini Grada je već usvojena odluka da na ovom prostoru, koji je vlasništvo “Autoprevoza”, možemo naplaćivati parkiranje pod istim uslovima kao na svim drugim gradskim parkinzima – kaže Đurić.

    Dakle, na velikom parkingu kod tzv. Stare autobuske stanice, koji se nalazi u zoni 2, sat parkiranja će koštati 1 KM, a dan 5 maraka.

    – Očekujemo da ćemo do kraja iduće sedmice potpisati ugovor sa Gradom i započeti s naplatom parkinga – kaže Sladomir Đurić.

    Sticajem čudnih okolnosti, baš u to vrijeme će biti završeni građevinski radovi na ovom parkingu.

    Dakle, imaćemo skockani, sređeni utegnuti privatni parking, koji će se plaćati, isto kao i javni parkinzi.

  • SZO: Neliječene bolesti mogle bi ubiti više Palestinaca nego bombardovanja u Gazi

    SZO: Neliječene bolesti mogle bi ubiti više Palestinaca nego bombardovanja u Gazi

    Neliječene bolesti bi na kraju mogle ubiti više ljudi u Gazi nego bombaški napadi ako se zdravstveni sistem ne obnovi, upozorili su iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

    Dijareja i respiratorne infekcije su široko rasprostranjene među djecom u prenatrpanim objektima UN-a u kojima se nalazi skoro 1,1 milion ljudi. Pacijenti s kroničnim bolestima poput raka također se ne liječe.

    UN procjenjuju da je više od 1,8 miliona ljudi u Gazi napustilo svoje domove u proteklih sedam sedmica. Oko 60 posto njih nalazi se u 156 objekata koji pripadaju agenciji UN-a za palestinske izbjeglice Unrwa.

    Portparolka WHO Margaret Haris rekla je na konferenciji za novinare u Ženevi da je procjena tih skloništa otkrila izbijanje zaraznih bolesti, sa slučajevima dijareje među djecom od pet i više godina više od 100 puta normalnog nivoa do početka novembra.

    Za njih nije dostupan nikakav tretman, rekla je, bez kojeg posebno bebe mogu umrijeti vrlo brzo.

    Prema UN-u, samo pet bolnica je djelimično operativno na sjeveru Gaze, području koje je bilo žarište izraelske kopnene ofanzive. Osam od 11 bolnica radi na jugu, gdje je izraelska vojska naredila civilima da pobjegnu. Samo jedna od tih bolnica ima kapacitet za liječenje kritičnih traumatskih slučajeva ili izvođenje složenih operacija.

    “Na kraju ćemo vidjeti više ljudi koji umiru od bolesti nego što ih čak od bombardovanja, ako ne budemo u mogućnosti da vratimo ovaj zdravstveni sistem”, upozorila je Harris.

    Obraćajući se novinarima putem video veze iz Gaze, glasnogovornik Unicefa James Elder izvijestio je da je vidio bolnice pune djece sa strašnim ratnim ranama.

    Opisao je da je vidio jedno dijete bez dijela noge kako nekoliko sati leži neliječeno na podu bolnice zbog nedostatka medicinskog osoblja. Druga povrijeđena djeca ležala su na parkiralištima i baštama napolju, rekao je.

    Raseljena djeca i njihove porodice također pate zbog nedostatka odgovarajućeg skloništa i odjeće koja bi ih zaštitila od kišnog i hladnog vremena u Gazi.