Autor: INFO

  • Izvoz najtraženije robe iz BiH drastično pada

    Izvoz najtraženije robe iz BiH drastično pada

    Izvoz električne energije iz Bosne i Hercegovine je u prva četiri mjeseca ove godine manji za 281,58 miliona KM, pokazuju zvanični podaci Spoljnotrgovinske komore BiH.

    Tako je u prva četiri mjeseca prošle godine izvoz električne energije iznosio 500,9 miliona KM, a u istom periodu ove godine 219,4 miliona KM.

    Izvoz struje je u 2023. i 2022. godini premašio milijardu KM.

    Kako se navodi u njihovom izvještaju, razlog slabijeg izvoza električne energije uglavnom su niže cijene električne energije na međunarodnom tržištu u odnosu na prethodnu godinu.

    “U sektoru rude, metali i proizvodi izvoz je smanjen za 167,1 milion KM ili 14%, a smanjenje se odnosi uglavnom na smanjenje izvoza željeza i čelika i njihovih proizvoda, a značajan je i pad izvoza tekstilne industrije od 66 miliona KM”, stoji u ovom izvještaju.

    Od proizvoda koji imaju rast izvoza treba pomenuti proizvode namjenske industrije, gdje imamo povećanje izvoza od 66 miliona KM u referentnom periodu, a procentualno najveći rast ostvaren je kod izvoza oružja i municije za 97%, potom rast izvoza proizvoda agroindustrijskog sektora u iznosu od 31 milion KM ili 9,35%, te rast farmaceutskog sektora od skoro 70% ili 17 miliona KM.

    Podaci Spoljnotrgovinske komore BiH kažu da je u periodu januar – april ove godine Bosna i Hercegovina ostvarila ukupan obim razmjene od 14,93 milijarde KM, što je više za 0,09%, odnosno 13.339 KM u odnosu na isti period 2023. godine.

    Od toga, ukupna vrijednost izvoza iznosi 5,47 milijardi KM, što je manje za 477 miliona KM ili 8,03% u odnosu na isti period prethodne godine. Uvoz u Bosnu i Hercegovinu iznosio je 9,46 milijardi KM i veći je za 491 milion KM ili 5,48% u odnosu na prethodnu godinu

    Ekonomista Bojan Lučić kaže za “Nezavisne novine” da je izvoz električne energije ogroman potencijal Bosne i Hercegovine i Republike Srpske.

    “To je proizvod koji izvozimo najviše i u kome smo konkurentni. Izvozno smo najviše orijentisani ka Srbiji i Hrvatskoj. Ako posmatramo oba entiteta, možemo zaključiti da je RS mnogo kvalitetniji segment i mnogo bolje organizovan, sa značajno većim brojem projekata. Mislim da je RS u prednosti jer su locirali energiju kao jedan od najvećih potencijala i veliki dio ulaganja su usmjerili u tom pravcu. Takođe, nisam upoznat da je od strane ‘Elektroprivrede RS’ pokrenuta inicijativa rasta cijene, uz napomenu da je struja u BiH najjeftinija u Evropi”, naveo je Lučić.

    Prema njegovim riječima, smanjenje izvoza električne energije će uticati na privredu.

    “Ipak, treba uzeti u obzir i objektivne okolnosti tog smanjenja (nešto blaža zima, kao i cijena energije na globalnom tržištu). Ne bih rekao da imamo problem, ali svakako je neophodno raditi monitoring ovog sektora i na vrijeme reagovati. Prvi kvartal je donio smanjenje izvoza, ali već na pola godine možda budemo imali drugačiju perspektivu. Energija je naša velika šansa i prednost, i mislim da su nam neophodna stalna ulaganja, inovacije i praćenje svjetskih trendova u ovoj oblasti”, naglasio je Lučić.

  • Opozicija protiv institucija Srbije

    Opozicija protiv institucija Srbije

    Vrijeme pred izbore je uvijek pogodno vrijeme za destabilizaciju države. Opozicija i pojedinci iz nevladinog sektora već godinama omalovažavaju institucije Republike Srbije. Stvaraju sliku u medijima i javnosti da su sve institucije korumpirane. Jedan od temelja stabilnosti svake države su i bezbjednosne agencije. Mnogi od njih bi vrlo rado da domaće institucije izgube samostalnost u djelovanju i da njima „zavladaju stranci“.

    Sad je zanimljivo da se u Srbiji održavaju lokalni izbori 2. juna 2024. godine, ali to nije razlog da vodeći opozicioni lideri napadaju sve republičke institucije, od predsjednika do bezbjednosne agencije. Glavni protivnik im je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. Plan je kriminalizovati sve institucije, omalovažiti ekonomske uspjehe, jačanje vojske, policije i bezbjednosne agencije, napredovanje cijelog društva. Poslije Dragan Đilasa, Marinike Tepić i ostalih, sada se hajci priključio Savo Manojlović, lider pokreta “Kreni-promeni”.

    Umjesto da Savo priča o zelenilu, grijanju, infrastrukturi Beograda i ostalih gradova u Srbiji, Savo napada Bezbjednosno informativnu agenciju (BIA) i kako on kaže, glavnog operativca Marka Parezanovića.

    Sve je mnogo jasnije ako znamo da je u protekle tri godine Rokfeler Fondacija dala oko 100.000 dolara pokretu „Kreni-promeni“. Za pretpostaviti da su je pratile i druge fondacije „duboke države“. Vjerovatno su mu na jednomjesečnom kursu na Harvardu objasnili ko je „glavni protivnik“ demokratije, BIA.

    Još jednom da naglasim, opozicija kritikuje republičke institucije i bezbjednosnu agenciju umjesto da predlaže svoje projekte i programe kako da poboljša život u lokalnim zajednicama.

    Sve je jasno. Cilj je slabljenje države Srbije i narušavanje njene stabilnosti i samostalnosti. Ismijavanje predsjednika, Narodne skupštine, Vlade, pa sad i BIA, je jedina politika ovakve opozicije. Nikad im nije bio cilj bolja i snažnija Srbija, nikad im nije bio cilj bolji i sigurniji život građana, već slaba Srbija koja bi bila zavisna od zapadnih država, a po mogućnosti i postala članica NATO-a.

    (Autor: Vuleta Mijatović)

  • Bajden dozvolio da gađaju rusku teritoriju američkim oružjem

    Bajden dozvolio da gađaju rusku teritoriju američkim oružjem

    Predsjednik SAD Džo Bajden dozvolio je Ukrajini da napadne rusku teritoriju američkim oružjem.

    On je ograničio njihovu upotrebu tako da Kijev može da pogađa ciljeve samo preko granice blizu Harkova nakon što je Rusija značajno napredovala oko grada u sjeveroistočnom dijelu te zemlje, izjavila su za CNN dva američka zvaničnika.

    “Predsjednik je nedavno naredio svom timu da osigura da Ukrajina može da koristi oružje koje je isporučilo SAD u Harkovu kako bi Ukrajina mogla da uzvrati ruskim snagama koje ih napadaju ili se spremaju da ih pogode”, rekao je jedan od zvaničnika.

    Popuštanje ograničenja označava odstupanje od dugogodišnje politikenSAD i dolazi usred sve većeg međunarodnog pritiska država koje su im bliski saveznici.

    “Ovo odobrenje ograničeno je na područje oko Harkova, a Ukrajina nije tražila dozvolu dalje od toga”, rekao je zvaničnik, dodajući da ne očekuju da će SAD proširiti tu dozvolu.

    Politiko je prvi objavio ovu vijest, prenosi Telegraf.rs.

    Kijev je zatražio od Vašingtona da promijeni svoju politiku nakon što su ruski vojnici napredovali u oblasti Harkova u posljednjih nekoliko nedjelja.

    Ova dozvola znači da ruske snage, skladišta municije i logistička čvorišta sada mogu da budu gađana artiljerijom i raketama koje je obezbedila SAD preko granice u dijelu blizu Harkova.

    Bajdenova administracija je takođe čvrsta u oluci da ne dozvoli Ukrajini da upotrebi najjaču municiju koju je dobila za ispaljivanje na teririju Rusije, poput raketa dugog dometa koje su poznate kao ATACMS, a koje mogu da pogode ciljeve udaljene i do 300 kilometara.

    “Ukrajini je dozvoljeno da koristi američko protivvazdušno oružje za uklanjanje neposredne prijetnje ruskih aviona koji lete u ukrajinskom i ruskom vazdušnom prostoru i to je uspešno uradila. Ali zabrana ne dozvoljava Ukrajini da gađa ruske avione koji se nalaze unutar Rusije”, naglasio je prvi zvaničnik.

    Američki državni sekretar Entoni Blinken je ove nedelje javno nagovestio da su SAD spremne da promijene taktiku, kada je primijetio da bi SAD mogle da prilagode svoju poziciju”.

    Govoreći na konferenciji za novinare zajedno sa njemačkim kancelarom Olafom Šolcom u utorak, francuski predsjednik Emanuel Makron je istakao da je francuskom oružju poslatom Ukrajini, uključujući rakete dugog dometa, dozvoljeno da gađa ciljeve u Rusiji.

    “Tlo Ukrajine je napadnuto iz baza u Rusiji. Pa kako da objasnimo Ukrajincima da ćemo morati da zaštitimo ove gradove i u suštini sve što vidimo oko Harkova u ovom trenutku. Mislimo da treba da im dozvolimo da neutrališu vojna mjesta sa kojih se ispaljuju projektili i, u suštini, vojna mjesta sa kojih se napada Ukrajina”, rekao je Makron tokom posjete dvorcu Meseberg u Brandenburgu u Njemačkoj.

    Njemački kancelar Olaf Šolc je ponovio Makronovu izjavu i rekao je da je Ukrajini dozvoljeno da se brani sve dok poštuje uslove koje su dale zemlje koje su isporučile oružje, uključujući i SAD, uz poštovanje međunarodnog prava.

  • Prva reakcija Trampa nakon presude

    Prva reakcija Trampa nakon presude

    Donald Tramp, bivši američki predsjednik, koga je porota na sudu u Njujorku u četvrtak proglasila krivim za falsifikovanje dokumenata da bi sakrio plaćanje po*no zvijezdi da ćuti o njihovoj vezi, osudio je odmah proces kao “namješten” i “sramotu” i rekao da je on “vrlo nevin”, a da će “prava presuda” biti donijeta na američkim predsjedničkim izborima u novembru, na kojima će biti kandidat opozicionih Republikanaca.

    “Prava presuda će biti 5. novembra, i daće je američki narod”, rekao je on tvrdeći da je novinarima u hodniku suda u Njujorku pošto je proglašen krivim po svim tačkama optužnice u tom krivičnom postupku, a ima ih čak 34.

    Tramp je prvi bivši američki predsjednik koji je proglašen krivim u krivičnom postupku. On će biti predsjednički kandidat republikanaca na predstojećim predsjedničkim izborima u novembru, a rival mu je aktuelni predsjednik, demokrata Džozef Bajden.

    Republikanski šef Predstavničkog doma američkog Kongresa Majk Džonson osudio je “dan sramote i američkoj istoriji” reagujući na to što je Donald Tramp proglašen krivim na sudu u Njujorku.

    “Danas je dan sramote za američku istoriju”, rekao je Džonson i dodao da se radi o “čisto političkom, ne pravnom postupku”, i da su optužbe “smiješne”.

    Iz izborne kampanje predsednika Džoa Bajdena, saopšteno je da “niko nije iznad zakona”.

  • Vuković: Odluka CIK-a za PDP očekivana

    Vuković: Odluka CIK-a za PDP očekivana

    Nenad Vuković, generalni sekretar PDP-a, komentarišući odluku Centralne izborne komsiije BiH da prizna “sporni listić” ove stranke za Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, rekao je da je takva odluka CIK-a za njega očekivana i da vjeruje da će sada Sud BIH donositi drugačije odluke.

    “CIK je donio odluku kao i ranije ali je Sud BIH tada primorao CIK da oduzme jedan glas listi PDP i zbog toga je SNSD dobio taj famozni četvrti mandat u Domu naroda. Na kraju krajeva nije bitan taj mandat što sam to ja ili Snježana Novaković Bursać koja je sada tama, nego je ključno to što sa dva delegata koja bi u nekom scenariju imala opozicija, moguća prekompozicija vlasti i to na neki način dobija na važnosti”, rekao je Vuković za Nezavisne.

    On kaže da prema njegovim saznanjima SNSD ima pravo žalbe na ovu odluku CIK-a ali da je sada “objektivno drugačija siutuacija” u vezi sa tim postupkom.

    “Sada je Sud BiH u situaciji da mu je Ustavni sud BiH već poništio rješenje koje je ranije donosio po ovom pitanju. S druge strane imamo situaciju da više nemamo predsjednika Suda BiH za koga ne mogu garantovati ali se pričalo da je imao neku vrstu umješanosti u taj postupak koji se ranije vodio po ovoj temi. Ove nove okolnosti mogu donijeti drugačije odluke”, rekao je Vuković dodajući da ukoliko se sve završi na ovoj odluci CIK-a da onda slijedi žrijeb, a ne mandat PDP-u.

    Podsjećanja radi, Centralna izborna komisija BiH ponovo je priznala “sporni listić” liste PDP-a za Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Republike Srpske.

    Naime Ustavni sud Bosne i Hercegovine još ranije djelimično je usvojio apeliciju PDP-a i potvrdio da im je povrijeđeno pravo na slobode izbore, a sve u vezi sa izborom delegata u Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Nakon te odluke Ustavnog suda BiH, Sud BiH sve je vratio CIK-u na ponovno odlučivanje.

  • Kvadrat stana u Banjaluci i Sarajevu košta kao u EU

    Kvadrat stana u Banjaluci i Sarajevu košta kao u EU

    Jeste li znali da kvadrat stana u nekim gradovima Evropske unije košta manje nego u Banjaluci i Sarajevu? I da su cijene u padu. Istina, govorimo o Hrvatskoj. Ali, govorimo o zemlji gdje je standard bar za nijansu bolji od standarda u BiH.

    Prije neki dan, objavljen je podatak kako u grupu gradova sa nižim prosječnim cijenama kvadrata spadaju Karlovac, Bjelovar, Osijek i Slavonski Brod.

    Karlovac je dostigao prosječnu cijenu kvadrata od 1.719 evra ili oko 3.352 KM, dok je Bjelovar zabilježio mjesečni pad od 3,3 odsto uz prosječnu cijenu od 1.826 evra ili oko 3.560 KM. Slavonski Brod je zabilježio pad od 0,5 posto i prosječnu cijenu kvadrata od 1.978 evra, odnosno oko 3.857 KM. Osijek je bio jeftiniji za 30 evra.

    Gradovi na Jadranu, poput Poreča i Opatije, i dalje imaju visoke cijene stanova, ali je primjetan i mali pad. U Poreču je prosječna cijena kvadrata tamo iznosila 3.671 evro ili 7.158 maraka. Pad cijena od 0,4 odsto zabilježen je i Makarskoj, gdje kvadrat u prosjeku košta 3.515 evra (6.854 KM) po kvadratu.

    Prema pisanju Poslovnog dnevnika, Opatija ostaje visoko pozicionirana sa prosječnom cijenom od 5.140 evra (10.023 KM), uz minimalan pad od 0,2 odsto.

    Naprimjer, u Sarajevu je sasvim “normalno” da cijena kvadrata košta od 7.000 KM, pa na više. Ima i onih koji su po 9.000 maraka. Spaho Ljajić, stručnjak za nekretnine, nedavno je za Avaz govorio kako nema stanova za srednju klasu, već samo za bogate. Prema njegovim riječima, nedostatak stanova na tržištu je veliki problem.

    -Ukoliko bi došlo do gradnje i da imamo 2.000 stanova na ponudi, cijena bi pala na 3.000, 4.000 KM, jer razlika između ugrađenog i prodajnog kvadrata je po 5.000 do 6.000 KM. Novogradnju prati starogradnja, ali i u starogradnji je sada kvadrat 4.000 do 5.000 KM. Na Grbavici sada ne možete naći stan za 4.000 KM u, uslovno rečeno, lošem stanju – poručio je on i dodao kako novac gubi na vrijednosti, jer ste prije tri godine mogli kupiti dvosoban stan za 100.000 KM, a sada ne može ni garsonjera.

    Situacija ništa bolja nije ni u najvećem gradu Srpske. Dovoljno je pogledati oglase i zaboliće vas glava. I to od cijene kvadrata u već izgrađenim stanova. Jer, teško je naći stan koji košta manje od 3.200, a da nisu potrebna dodatna ulaganja, piše Srpskainfo.

    Jeftiniji, ali treba ulaganja

    U banjalučkom naselju Borik stan od 59 kvadrata na prodaju je 185.000 KM. Pomisliće čovjek da i nije puno, u odnosu na druge ponude. A onda vam sadašnji vlasnik kaže da “stolarija” nije baš nešto, da bi trebalo zamijeniti kuhinjske elemente i parket u spavaćoj sobi.

    Cijena novogradnje u centru Banjaluke košta i do 5.300 KM, što zavisi od lokacije, veličine zgrade, opremljenosti, investitora. Ima najava da će kvadrat u zgradi koja se gradi u centru biti 6.500 maraka po kvadratu. Oni malo dalje, u naselju Paprikovac, Mjesec, Lazarevo mogu se pronaći za 3.200, 3.300 KM. Bliže centru su najmanje 4.000 maraka.

    Ali, zato u centru Bijeljine stan od sedamdesetak kvadrata na prodaju je za 170.000 KM. Ili za oko 2.400 KM po kvadratu. U Doboj jedan stan od pedesetak kvadrata je na prodaju za 130.000 KM. To znači da je kvadrat oko 2.600 maraka.

    U Tesliću za 120.000 KM možete da kupite stan od 62 kvadratna metra, što znači da je kvadrat jeftiniji od 2.000 maraka. U Živinicama stan u novogradnji prodaje se za 2.300 maraka po kvadrat, a stan od 33 kvadrata u Tuzli može se kupiti za 129.000 KM.

    U Mostaru stan od šezdesetak kvadrata košta 225.000 maraka. Po kvadratu, to bilo bilo oko 3.750 KM. Stan od 82 kvadrata u Mostaru, koji je potpuno za renoviranje, na prodaju je za 160.000 maraka, odnosno za manje od 2.000 po kvadratu. Koliko će izaći kada se u njemu urade podovi, zidovi, instalacije, stolarija, bolje da ne znamo.

  • Miličević: SDS nije zabranjena stranka

    Miličević: SDS nije zabranjena stranka

    “Ne postoji nijedan razlog zašto SDS ne bi dobio potvrdu učešća na izborima”, istakao je Milan Miličević, predsjednik Srpske demokratske stranke, govoreći o pripremnim aktivnostima stranke za lokalne izbore.

    “SDS nije zabranjena politička partija. SDS jeste partija koja je 20 godina na OFAK listi ali nijedna banka dosad nije imala problem što imamo otvoren račun niti smo imali problem s CIK-om kod ovjere za izbore”, naglasio je lider SDS.

    Miličević je rekao kako SDS još nije dobio povratnu informaciju iz CIK-a na prijavu na oktobarske izbore, te da su ovjere još u toku.

    “100 hiljada stanovnika Republike Srpske daje povjerenje Srpskoj demokratskoj stranci, a CIK-ovim nedavanjem prava ovjere oko 100 hiljada glasača izgubilo bi pravo da se izjasni, što predstavlja udar na osnovna politička prava izjašnjavanja građana”, pojasnio je Milićević.

    “Kad bi se to desilo pripremili smo se da kroz tužbe prema CIK-u možemo ići dotle da se čak ponište i rezultati takvih izbora”, zaključio je Miličević.

  • Oglasio se Čović o imenovanju Vukoje

    Oglasio se Čović o imenovanju Vukoje

    Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, oglasio se povodom imenovanja Marina Vukoje na mjesto sudije Ustavnog suda BiH.

    Čović je poručio da će Vukoja dužnost obnašati bez politikanstva i dodao da se mora razumjeti da su “Hrvati jednakopravni, te da u svim institucijama moraju imati svoje legitimne predstavnike”.

    “Novoimenovani sudija Ustavnog suda BiH Marin Vukoja obnašaće svoju dužnost kao pravi profesionalac bez bilo kakvog politikantstva”, poručio je Čović, prenosi Avaz.

    Uprkos blokadama i velikim pritiscima, kaže Čović, prilikom glasanja u parlamentu, “bilo je dovoljno odgovornih koji vole ovu zemlju”.

    Od dogovora do realizacije imenovanja sudije Ustavnog suda BiH prošlo je godinu i po dana.

    Čović se potom osvrnuo i na koaliciju na državnom nivou i svim otvorenim pitanjima.

    Kazao je kako će hrvatska strana uvijek imati kohezivnu ulogu i da će iskušenja uvijek biti, ali da političari kao odgovorni ljudi moraju pokazati otpornost na unutrašnje i vanjske izazove.

  • Grujičić potvrdio da postoji ideja o promjeni imena opštine Srebrenica

    Grujičić potvrdio da postoji ideja o promjeni imena opštine Srebrenica

    Načelnik opštine Srebrenica Mladen Grujičić potvrdio je da postoji ideja o promjeni imena ove opštine, ali da formalno inicijativa još nije stigla u Skupštinu opštine, niti u njegov kabinet.

    Grujičić kaže da je ovakva ideja opravdana nakon usvajanja Rezolucije o Srebrenici, koja žigoše srpski narod.

    On smatra da će Srebrenica ubuduće, pod sadašnjim imenom, izazivati negativnu konotaciju i da će je zbog toga investitori i projekti naširoko zaobilaziti.

    – Možda će nama svima biti žao ako dođe do realizacije jedne takve ideje, ali sigurno je da je Srebrnica oskrnavljena ovom rezolucijom i da je njeno ime oblaćeno i stavljeno na spisak nepoželjnih mjesta za življenje i za investiranje, što mi ne želimo da dozvolimo – kaže Grujičić, prenosi RTRS.

    Podsjećamo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da zbog svih laži o Srebrenici ljudi u toj opštini žele da promijene njen naziv i da će se vidjeti kako to uraditi.

     

     

     

  • Dokazi – ko je i kako olovkom prepravljao istinu o Srebrenici?

    Dokazi – ko je i kako olovkom prepravljao istinu o Srebrenici?

    Geopolitičke arhitekte zapadnog Balkana, još s početkom njegove razgradnje, započeli su projektovanje i sortiranje istine.

    Činili su to pune tri decenije. A onda, baš u vremenu stvaranja neodgovarajućeg im multipolarnog svijeta, odlučili su da dodatno filtriraju i istinu i istoriju. Svjesni neuspjeha na Ist Riveru volšebno su mijenjali i vlastita pravila. Prijetili i ucjenjivali.

    Na kraju, manjinskim glasovima podrške u Generalnoj skupštini usvojili su antisrpsku rezoluciju o Srebrenici o kojoj je ne bez obećanja “arhitekata”, još 90-ih godina prošlog vijeka maštao Alija Izetbegović.

    I šta je time dobila BiH!? Iz permanentne krize je prešla u agoniju! Ali je, još odlučnije, nastavljeno raskrinkavanje projektovanog mita o ratnoj Srebrenici.