Autor: INFO

  • Cvijanović: Konaković je remetilački faktor koji svojata BiH i narušava dobrosusjedske odnose

    Cvijanović: Konaković je remetilački faktor koji svojata BiH i narušava dobrosusjedske odnose

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je za Srnu da je ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elemedin Konaković remetilački faktor, a da ironija bude veća, on ne poštuje ustavne nadležnosti sopstvene zemlje, dok ih poštuje potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin.

    Na pitanje Srne da prokomentariše izjavu Konakovića da kad god Vulinu bude trebao njegov potpis za ulazak u BiH, neće ga dobiti, Cvijanović je odgovorila da Konaković svojata BiH i najbolje oslikava kako to, prema bošnjačkom receptu, treba da izgleda, živi i funkcioniše BiH.

    – Osim toga, i Konaković je, kao i drugi bošnjački političari, taj koji narušava dobrosusjedske odnose i traži za BiH poštovanje koje nije u stanju iskazati drugima – istakla je Cvijanović.

    Ona je dodala da je sarajevska politika zarobila BiH, a da krivce traži na svim stranama, samo ne u svom dvorištu.

    – A onda ih, u tom njihovom poduhvatu privatizacije institucija BiH, podstiču i pojedini stranci, saučestvujući u pravoj otimačini ustavnih prava Srba i Hrvata, hraneći kako mržnju, tako i težnju za svojatanjem zajedničke BiH od strane bošnjačke politike – naglasila je srpski član Predsjedništva BiH.

    Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin spriječen je da prisustvuje obilježavanju 83 godine od zločina nad Srbima u Prebilovcima, jer vlasti na nivou BiH nisu odobrile prelet aviona preko BiH.

    Ministarstvo spoljnih poslova Srbije uputilo je notu Ministarstvu inostranih poslova u Savjetu ministara, izražavajući nezadovoljstvo zbog sprečavanja Vulina da posjeti Prebilovce. U protestnoj noti je naglašeno da ta odluka nesumnjivo predstavlja kršenje dobrosusjedske diplomatske prakse.

     

  • Gdje se izgubio dokument koji je Erdogan poslao u BiH?

    Gdje se izgubio dokument koji je Erdogan poslao u BiH?

    Državljani BiH uskoro će u Tursku moći putovati samo sa ličnim kartama, najavio je tokom posjete BiH početkom septembra 2022. godine turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan.

    Ali, gotovo dvije godine od tada sporazum koji se trebali potpisati predstavnici Vlade Republike Turske i Savjeta ministara BiH nije ratifikovan, a niko od nadležnih do danas neće da se udostoji da objasni zašto je to tako i šta se desilo sa dokumentom.

    Podsjećanja radi, 6. septembra 2022. godine Erdogan je sa tadašnjim članovima Predsjedništva BiH (Miloradom Dodikom, Željkom Komšićem i Šefikom Džaferovićem) postigao dogovor o sporazumu koji državljanima BiH i Turske omogućava putovanje sa ličnom kartom bez pasoša iz BiH u Tursku i obrnuto.

    “Donijeli smo tu odluku, naši ministri spoljnih poslova će ispoštovati procedure, a nakon toga ćemo iz Turske u BiH i iz BiH u Tursku putovati samo s ličnim kartama”, rekao je Erdogan na zajedničkoj pres-konferenciji sa članovima Predsjedništva BiH.

    Članovi Predsjedništva istog dana usaglasili su se da će nacrt ovog sporazuma biti pripremljen na vanrednoj sjednici ovog tročlanog tijela. Ali, šta se od tada desilo javnosti u BiH nikada nije zvanično predstavljeno.

    S druge strane, Turska nije sjedila skrštenih ruku. Odmah je pripremljen nacrt sporazuma na način na koji je to dogovoreno i upućen je kolegama u BiH.

    “Turska strana je 16. septembra 2022. zvanično proslijedila vlastima Bosne i Hercegovine nacrt sporazuma koji je pripremila”, potvrđeno je za “Nezavisne novine” iz Kancelarije za komunikacije Ambasade Republike Turske u Sarajevu.

    Šta se dogodilo sa nacrtom pitanje je koje smo prije više od mjesec dana proslijedili Ministarstvu inostranih poslova BiH. Uprkos slanju više upita, te pokušajima da stupimo u kontakt i sa ministrom Elmedinom Konakovićem, odgovore na naša pitanja nismo dobili.

    Međutim, kako saznajemo, ovaj sporazum je ipak stigao na zasjedanje Savjeta ministara BiH. Međutim, tu se nije dugo zadržao.

    “Mi imamo informaciju da je to bilo na zasjedanju Savjeta ministara BiH, ali da je povučeno do daljeg”, kazali su nam iz Ambasade BiH u Ankari.

    Zbog čega je on povučen pitanje je čiji odgovor do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo saznali.

    Stručnjaci smatraju da je jedan od isključivih problema zbog kojih ovo pitanje nije riješeno politika, odnosno politički odnosi u BiH, jer nisu rijetki primjeri da se neke dobre ideje zakoče jer ne odgovaraju jednoj od tri strane, iako nekad za to ne postoji nikakav razlog.

    Komentarišući kompletnu priču, Denis Avdagić, spoljnopolitički analitičar, kaže da se s jedne strane od država koje su kandidati za članstvo u Evropskoj uniji “očekuje usklađivanje viznog režima s EU susjedima”, dok s druge strane države koje su “samo” kandidati za članstvo imaju mogućnost da vode vlastitu viznu politiku.

    “Idealno je za svaku zemlju koja želi članstvo u EU da se u svakom mogućem pogledu što prije uskladi ili harmonizira sa svim EU politikama. Razumljivo je kako postoji i poseban interes BiH prema Turskoj, zbog čega vjerujem kako će to biti i ostati tema rasprave o donošenju odluke sukladno interesima građana”, rekao je Avdagić za “Nezavisne novine”.

    Možda princip koji je u ovom slučaju mogla pratiti BiH jeste identičan primjer iz Srbije. Naime, prije dolaska Erdogana u Sarajevo 2022. godine Srbija i Turska su takođe dogovorile sporazum koji se tiče putovanja sa ličnom kartom, i on je potpisan svega nekoliko mjeseci kasnije i uveliko se sprovodi.

    Zašto taj primjer nije pomogao nadležnim u BiH pitanje je kojim svakako treba da se pozabave.

    Do tada državljani BiH sa važećom ličnom kartom kao putnom ispravom mogu putovati po bliskom regionu, i to u Srbiju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Albaniju.

    “Lična karta BiH ne može se koristiti kao važeća putna isprava prilikom putovanja u zemlje ili iz zemalja članica Evropske unije, šengenskog prostora ili drugih zemalja s kojima Bosna i Hercegovina nema potpisan međunarodni sporazum ili ugovor”, pojasnili su za “Nezavisne novine” iz Granične policije BiH.

  • Stiže afrički ciklon: Temperature oko 40 stepeni

    Stiže afrički ciklon: Temperature oko 40 stepeni

    Republički hidrometeorološki zavod najavio je dolazak novog toplotnog talasa koji će pogoditi Srbiju već od četvrtka, a u BiH se najtopliji dani očekuju početkom naredne sedmice.

    Meteorolog amater Ivan Ristić uključio se u Jutarnji program Kurir televizije kako bi dao detaljan pregled vremenskih uslova koje možemo očekivati u narednom periodu.

    – U uticaju smo visokog ciklona iznad Karpata i Crnog mora, što će donijeti prijatne temperature od 28 do 32 stepena u naredna dva dana. Međutim, od srijede se očekuje jačanje Afričkog anticiklona, što će rezultirati porastom temperatura – rekao je Ristić.

    Kako je Ristić naveo, trend rasta temperature će biti postepen, sa povećanjem od oko 2 stepena svakog dana.

    – Do ponedjeljka se očekuje da temperature dostignu između 36 stepeni i 40 stepeni, a takvi uslovi će se zadržati i narednih dana – rekao je Ristić, dodajući da će toplota biti posebno izražena od 12. do 14. avgusta.

    Govoreći o mogućem kraju toplotnog talasa, Ristić je naveo da se trenutno ne vidi jasan kraj ovih visokih temperatura.

    – Ne vidimo dolazak fronta sa zapada ili sjeverozapada koji bi donio osvježenje i kišu. Možda tek krajem avgusta, oko 25. avgusta, možemo očekivati blago zahlađenje i mogućnost padavina – rekao je Ristić, upozoravajući da će temperature i dalje ostati visoke, sa maksimalnim vrijednostima između 32°C i 36°C.

    Ristić je apelovao na građane da se pridržavaju savjeta za zaštitu od vrućine, posebno tokom najtoplijih dana.

    – Najpametnije je držati se hlada i piti puno vode – zaključio je Ristić.

    Toplotni talas se očekuje i u BiH
    Rast temperatura i tropske noći se očekuju tokom sljedeće sedmice u BiH. Rast počinje od danas. Ugodno jutro i prijatnu temperaturu od 29 stepeni zamijeniće tropske noći i visoke temperature.

    U nedjelju se očekuje maksimalna temperatura od 36 stepeni. Ponedjeljak, utorak i srijeda biće najtopliji, a temperatura će se kretati između 38 i 40 stepeni.

    Za noć sa utorka na srijedu očekuje se temperatura od 22 stepena.

  • Korona virus ponovo hara Srpskom

    Korona virus ponovo hara Srpskom

    Ambulante porodične medicine širom Srpske posljednjih dana vrve od pacijenata sa respiratornim infekcijama, među kojima je najviše onih sa simptomima “kovida” za šta je, prema riječima ljekara, zaslužna sezona godišnjih odmora.

    Novo širenje virusa korona ljekare u Srpskoj, kako tvrde, nije iznenadilo, jer su predstavnici Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) još u maju upozorili da Evropom hara novi soj te da je bilo samo pitanje vremena kada će se i kod nas povećati broj zaraženih.

    Prema evropskim izvještajima, dominantno cirkuliše omikron soj koji se laboratorijski prati kao i ostale varijante virusa.

    Infektolog u Bolnici Zvornik Sandra Mićić istakla je za “Glas Srpske” da se sve češće javljaju pacijenti sa obostranom upalom pluća i zahtijevaju neki vid kiseoničke podrške.

    – Takve pacijente testiramo na “kovid” i grip i to isključivo one koji dođu na odjeljenje pod upalom. Na grip nismo imali pozitivnih rezultata, dok je na “kovid” bio pozitivan svaki testirani pacijent u proteklom periodu. Dešavalo nam se da u protekle dvije-tri sedmice među pacijentima bude i onih koji dođu sa ljetovanja sa visokom temperaturom, uz kašalj i sa gubitkom mirisa i ukusa. Ono što je važno jeste to da za sada nije bilo težih kliničkih slika – kazala je Mićićeva.

    Dodala je da pacijenata sa sličnim simptomima nisu imali u proteklim mjesecima.

    – Virus korona trenutno je na prvom mjestu kod nas kad su u pitanju respiratorne infekcije. Broj pacijenata sa simptomima virusa korona, naravno, nije veliki kao što je bio 2020. godine, ali svakako je u porastu u odnosu na prije pet-šest mjeseci – rekla je Mićićeva. Ona je pozvala građane da se pridržavaju propisanih mjera te da prilikom ulaska, između ostalog, u zdravstvene ustanove nose maske i što češće dezinfikuju ruke.

    Da je povećan prvoj pacijenata sa simptomima virusa korona tvrde i u Domu zdravlja Banjaluka. Specijalista epidemiologije u ovoj zdravstvenoj ustanovi Vesna Lučić Samardžija istakla je da je protekle sedmice uočeno povećano prijavljivanje pozitivnih laboratorijskih nalaza briseva na virus korona.

    – Iz epidemioloških anketa koje sprovodima možemo reći da se najčešće radi o lakšim formama bolesti u kojima dominira blago povišena temperatura, pojačana sekrecija iz nosa, grlobolja, kašalj, bolovi u mišićima, koji uz simptomatsku terapiju prolaze za tri do pet dana – kazala je Lučić Samardžija. Dodala je da je za sve koji boluju od neke zarazne bolesti preporuka da ostanu kod kuće i koriste terapiju koju je propisao nadležni ljekar.

    Specijalista porodične medicine u banjalučkom Domu zdravlja Nataša Pilipović-Broćeta istakla je da se, pored respiratornih, pacijenti često javljaju, između ostalog, i zbog akutne crijevne infekcije, povreda i ugriza insekata.

    – Najčešći razlozi respiratornih infekcija sa povišenom temperaturom, kihanjem i kašljanjem jesu boravak u klimatizovanim zatvorenim prostorima i velika temperaturna razlika između spoljne temperature i one u zatvorenim prostorima, potom konzumacija hladnih napitaka kao i naglo izlaganje organizma niskim temperaturama riječnih voda – kazala Pilipović-Broćeta. Specijalista porodične medicine u Domu zdravlja Bijeljina Zoran Vasilić porast broja pacijenata sa respiratornim infekcijama pripisuje visokim temperaturama i potrebi za rashlađenjem, poput hladnih napitaka, kupanju u hladnoj vodi i slično, a ne isključuje ni mogućnost obolijevanja od virusa korona.

    – Trenutno ne radimo testiranja na koronu, jer nisu takva ni uputstva iz Instituta. Uglavnom se ti pacijenti javljaju telefonom i tako dobiju savjete ljekara. Ukoliko eventualno dođu na pregled mi odradimo standardni pregled i klasičnu laboratorijsku analizu – kazao je Vasilić.

    Specijalista porodične medicine u dobojskom Domu zdravlja Zagorka Blagojević Pavlović kaže da nije iznenađena povećanjem broja pacijenata sa respiratornim infekcijama.

    – Prije mjesec je SZO, koji prati epidemiološku situaciju, objavio je da je broj viroza, između ostalog, korone u velikom porastu i bilo je očekivano da će se one širiti dolaskom godišnjih odmora – kazala je Blagojević Pavlović.

    Epidemiološka situacija

    U Srpskoj je u posljednjih sedam dana virus korona potvrđen kod 17 osoba od 43 testirana laboratorijska uzorka i to u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) RS i u Bolnici “Sveti Vračevi” u Bijeljini, a nije prijavljen nijedan smrtni slučaj, saopšteno je iz Instituta za javno zdravstvo RS. Virus je potvrđen kod pet osoba iz Banjaluke, po dvije iz Doboja, Laktaša i Teslića i po jedna iz Bratunca, Prijedora, Prnjavora, Srpca, Stanara i Zvornika. U Srpskoj je hospitalizovano 11 pacijenata sa posljedicama virusa korona, a do sada je potvrđeno 121.749 slučajeva, dok je preminulo ukupno 6.707 osoba kod kojih je potvrđen test na virus korona.

  • Ambasada SAD u Prištini: Duboko smo razočarani zbog jednostranih akcija Prištine

    Ambasada SAD u Prištini: Duboko smo razočarani zbog jednostranih akcija Prištine

    Američka ambasada u Prištini saopštila je da je “duboko razočarana” jednostanim, nekoordinisanim akcijama koje je preduzela vlada u Prištini protiv filijala Pošta Srbije na sjeveru KiM.

    – Kosovske nekoordinisane akcije stavljaju kosovske građane i vojnike Kfora u veći rizik, nepotrebnu eskalaciju regionalnih tenzija i podrivaju reputaciju Kosova kao pouzdanog partnera – navodi se u saopštenju ambasade objavljenom na platformi X.

    Ambasada SAD apeluje na privremene prištinske vlasti da “prekinu sa daljim jednostranim akcijama i da se vrate konstruktivnom učešću u dijalogu pod okriljem EU kako bi se rešila pitanja vezana za normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine”.

    Tzv. kosovska policija juče je zatvorila devet objekata Pošte Srbije u četiri opštine na severu KiM.

  • Zbor radnika RiTE Gacko u organizaciji sindikalnog odbora: Najavljen dolazak u Banjaluku

    Zbor radnika RiTE Gacko u organizaciji sindikalnog odbora: Najavljen dolazak u Banjaluku

    Sindikat Rudnika i Termoelektrane “Gacko” obavijestio je zaposlene o toku dosadašnjih sastanaka sa upravama preduzeća i kopmanije Elektroprivreda Republike Srpske i o daljim sindikalnim koracima.

    Dvije uprave i delegacije sindikalnog odbora odlučile su da idu u Banjaluku. Mi smo jutros poslali i resornom minisitru, predsjedniku Republike i Vlade kratak dopis i jasan zahtjev da se ovdje imenuju tim za spasavanje rudnika i Termoelektrane “Gacko”. Da se napravi akcioni plan sa preciznim rokovima, izvorima finansiranja sa svim detaljim kako ne bi stali sa radom za mjesec ili dva – istakao je Željko Tepavčević, predsjednik sindikata RiTE.

    Uprava preduzeća najavila je konferenciju za medije u 11.00 časova.

  • U BiH značajno opao broj migranata

    U BiH značajno opao broj migranata

    U Bosni i Hercegovini je u junu u odnosu na maj registrovano 24 odsto više migranata, ali je u odnosu na isti period lani broj migranata značajno opao, proizlazi iz najnovijeg mjesečnog izvještaja Međunarodne organizacije za migracije (OIM) Ujedinjenih nacija.

    Slični trendovi zabilježeni su u cijelom regionu zapadnog Balkana, gdje je u junu u odnosu na maj zabilježeno 12 odsto više migranata, dok je u istom periodu lani bilo zabilježeno gotovo 30 odsto više migranata.

    U apsolutnim brojevima, u BiH su u maju bila registrovana 2.194 migranta, a u cijelom regionu 4.082 migranta. U odnosu na maj porast je zabilježen jedino u BiH i Srbiji, dok je u ostalim zemljama regiona broj opao, ali su i u apsolutnim iznosima relativno male brojke. Na primjer, u Crnoj Gori evidentiran je 301 migrant, u Albaniji 119, a u Sjevernoj Makedoniji 245.

    U ukupnim brojevima od 2018. godine, kada su bile oko 44.000 migranata, brojevi su stalno rasli do 2022. godine, i to 80.000 – 2019, 103.000 – 2020, 120.000 – 2021, te 192.000 – naredne godine. Prošle godine brojka je opala, i iznosila je oko 163.000 migranata. Apsolutni maksimum dosegnut je u avgustu prošle godine, kada su na zapadnom Balkanu bile oko 24.000 migranata.

    I dalje su najatraktivnije rute iz Grčke, do koje migranti najčešće dolaze iz Turske pomorskim putem korištenjem malih gumenih čamaca, kako bi se domogli nekih od grčkih ostrva blizu turske obale. Osim Grčke, migranti preferiraju nešto dalju i jeftiniju, ali sigurniju rutu preko Bugarske. Iz Grčke migranti najčešće kreću prema Sjevernoj Makedoniji i Albaniji, a iz Bugarske prema Sjevernoj Makedoniji i Srbiji, pišu Nezavisne.

    U BiH i Srbiji registrovan je najveći broj migranata jer ove dvije zemlje imaju veliku granicu s EU, pa se migranti najčešće zadržavaju blizu granice, gdje vrebaju priliku da pređu u Hrvatsku. I dalje su im najpoželjnije destinacije Njemačka, Švedska, Francuska i Španija, ali i druge bogatije zemlje na zapadu i sjeveru EU.

    Prema podacima OIM-a, u BiH je najviše registrovanih državljana Sirije, koji čine više od trećine ukupnog broja, iza kojih su Avganistanci, kojih je gotovo petina, i Marokanci, kojih je nešto manje od desetine od ukupnog broja.

    U BiH postoji šest kampova, od kojih su tri u sarajevskoj regiji, dva kod Bihaća i jedan kod Mostara. OIM ima tri kancelarije u BiH, u Sarajevu, Banjaluci i Mostaru. Ukupni kapaciteti u BiH omogućavaju smještaj oko 5.000 migranata, a trenutno ih je u kampovima oko 1.500.

    Inače, važno je napomenuti da je u EU u junu stupio na snagu novi pakt o migracijama, o kojem su trajali dugi pregovori, a čiji je cilj da u naredne dvije godine postepeno implementira plan čuvanja spoljnih granica EU. Dio ukupne strategije je i uspostavljanje saradnje Frontexa sa zemljama zapadnog Balkana, čiji je cilj da službenici te evropske službe za čuvanje granice rade u zemljama zapadnog Balkana zajedno s lokalnim policijskim službenicima, kako bi se zaštitile granice EU. Jedino BiH još nije sklopila sporazum, a očekuje se da se to uradi u narednom periodu.

    Evropski pakt za migracije sadrži deset ključnih koraka, koji se odnose na uspostavljanje elektronske baze podataka za migrante, nova pravila za skrining migranata, nove procedure za tražioce azila i regulaciju readmisije, uspostavljanje sistema solidarnosti među članicama EU, nova pravila u slučaju kriznih situacija, redefinisanje procedura za odobravanje prava na azil, uspostavljanje rigoroznijih standarda za bolje uslove boravka migranata u centrima, te uspostavljanje okvira za prihvat migranata u EU prije nego se eventualno upute prema EU.

    Pitanje migracija osjetljivo je političko pitanje u EU, koje je na vlast u mnogim zemljama dovelo desne i populističke stranke, koje žele rigoroznu kontrolu spoljnih granica EU. Kako bi se ublažio desničarski pritisak, vlade zemalja članica odlučile su se za proaktivni pristup, a on, između ostalog, uključuje i plaćanje značajnih sredstava zemljama iz kojih migranti dolaze ili koje služe kao ključna tačka ka ulazak u EU. To je vjerovatno jedan od razloga da je i u BiH ove godine mnogo manje migranata nego što je to bilo lani.

  • Najsnažnija iranska formacija najavila “strašan odgovor”

    Najsnažnija iranska formacija najavila “strašan odgovor”

    Glavni komandant iranske revolucionarne garde Hossein Salami (IRGC) kazao je da je Izrael nastao iz terorizma, rekavši da će “režim postati žrtva vlastitih procjena”.

    “Cionistički režim rođen je u kolijevci terorizma i ne posjeduje niti jedan element koji čini naciju”, rekao je general-major Hossein Salami.

    Salami je aludirao na stvaranje Izraela 1948. godine nakon raseljavanja stotina hiljada Palestinaca u ratu.

    Salami je smrtonosne akcije Izraela usporedio s “vatrenim vrtlogom koji je sam napravio” koji ih je okružio.

    Nabrojao je neke od slučajeva kao što je ubistvo iranskih nuklearnih znanstvenika i nedavno ubistvo Ismaila Haniyeha, političkog vođe palestinskog pokreta Hamas, u Teheranu.

    “Međutim, ovi zločini su rupe koje su oni cionisti sami sebi iskopali i u koje će se postupno zakopati. Kada dobiju snažan odgovor, shvatit će da su napravili pogrešnu procjenu”, kazao je Salami.

    Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani rekao je da Iran ne nastoji povećati napetosti u regiji. Međutim, smatra da je potrebno kazniti Izrael kako bi se spriječila dodatna previranja.

  • Evo šta o potencijalnom iskopavanju litijuma u Srpskoj kažu lideri opozicije

    Evo šta o potencijalnom iskopavanju litijuma u Srpskoj kažu lideri opozicije

    Iskopavanje litijuma u Republici Srpskoj, polako ali sigurno postaje izvjesno, a time i politička top tema, koja će, prema ocjenama mnogih, da eskalira za nekoliko mjeseci, možda već nakon lokalnih izbora u oktobru.

    Vlast u Srpskoj, na čelu sa predsjednikom Miloradom Dodikom, sve otvorenije najavljuje mogućnost korištenja raspoloživih rijetkih metala, među kojima je i litijum.

    Što se tiče vladajućih, taktiziranja je sve manje, naročito nakon što je Srbija sa EU potpisala Memorandum o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.

    S druge strane, opozicionari su mjesecima unazad potpisivali peticiju protiv iskopavanja litijuma (za sada na području Majevice, opština Lopare), a inicirali su i Deklaraciju o protivljenju otvaranja rudnika litijuma, koja nije dobila podršku u Narodnoj skupštini.

    Pitali smo ih da li su i dalje takvog stava, ili se nešto promijenilo nakon odluke Srbije da krene u potencijalno korištenje litijuma na svojoj teritoriji.

    Vukanović: Protiv smo
    Najdirektniji stav protiv litijuma čuli smo od lidera liste Za pravdu i red, Nebojše Vukanovića.

    –Mi smo protiv iskopavanja litijuma i prodaje zemlje strancima. To je pretvaranje Republike Srpske i BiH u koloniju. Ne samo ovdje. Pošto bi se i projekat Jadar u Srbiji slijevao u Drinu i ostavio posljedice, podržavamo borbu naroda protiv rudnika litijuma Jadar, ne miješajući se u političke prilike – kaže Vukanović za Srpskainfo.

    Prema njegovom mišljenju, to bi ostavilo „užasne ekološke posljedice“ i pretvorilo bi nas u afričku koloniju.

    -S dolaskom Šolca u Beograd i izjava koje daju britanski, njemački i američki ambasador o litijumu, izgleda da treba da se žrtvujemo mi za njihovu ekologiju, za čistu zemlju. To je najbolja potvrda naše politike da su stranci najveće zlo ovih prostora i da upravo oni kreiraju ovakav sistem, drže svoje marionete na vlasti kako bi uništili zemlju, pretvorili je u koloniju zarad svojih interesa. Borba protiv njih je možda čak i prioriet u borbi protiv pljačkaškog sistema – poručuje Vukanović.

    Borenović: Ozbiljna pitanja
    Predsjednik PDP Branislav Borenović podsjeća da je rečeno da su ovo vrlo ozbiljna i osjetljiva pitanja, tiču se zaštite životne sredine i zdravlja ljudi i da nam trebaju najbolji standardi i najbolji evropski ekološki zakoni kako je to u uređenim zemljama definisano.

    -Rekli smo da je neophodna ocjena ustavnosti posljednjeg zakonskog rješenja o geološkim istraživanjima jer su iz ovih životno važnih pitanja izuzete lokalne zajednice – rekao je Borenović za Srpskainfo.

    Miličević: Ništa bez stava struke
    Predsjednik SDS Milan Miličević tvrdi da se nije promijenio njegov stav, kao ni stav stranke, o litijumu.

    -Kada je u pitanju zdravlje ljudi, priroda, voda, vazduh, to ne smije da bude političko pitanje. Radi se o vrlo krupnom i ozbiljnom pitanju koje je iznad politike. Svaka politika ili svaki projekat koji bi narušavao zdravlje ljudi i prirode, je nešto protiv čega treba biti. Ne mogu da budem do kraja kompetentan, osim da kao ljekar kažem da se radi o šteti po ljudsko zdravlje – kaže Miličević za Srpskainfo.

    Prema njegovim rijećima, ta vrsta tehnologije, eksploatacije, obrade ovakvih vrsta metala je štetna i ona se ne radi u razvijenim zemljama.

    -Radi se u zemljama trećeg svijeta i ne može nikakav prihod i biznis svjetskih korporacija biti važniji od zdravlja nacije. To je moj ljudski stav koji je iznad politika. Uslov svih uslova je da se izjasne stručni ljudi, bez uplitanja sa strane. Bojim se da je to u našoj zemlji, u kojoj ne postoji nikakav ozbiljan sistem, prosto nemoguće. Sve je ispolitizovano. Znači, jedan stručni, nezavisni tim koji bi o tome mogao da razgovara. Bez toga – ni u kom slučaju – zaključuje Miličević.

    Trivić: Dok se ne razjasni, biću protiv
    Predsjednica NF Jelena Trivić kaže da je sramno da je lokalnim zajednicama u Republici Srpskoj Zakonom o geološkim istraživanjima oduzeta nadležnost za davanje saglasnosti na ovu temu.

    -Očigledno vlast u Republici Srpskoj ima uvijek isti pristup – da prirodna bogatstva pokušavaju iskoristiti samo za sebe. Zašto bi bilo ko vjerovao da će Dodik i klika bilo šta uraditi u korist naroda? Pogledajte šumsko bogatstvo i šta je od njega napravljeno – kaže Trivićeva za Srpskainfo.

    Kako kaže, o litijumu se u Republici Srpskoj generalno malo zna, ili bolje reći ne zna ništa.

    -Smatram da bi se moralo imati mnogo više podataka da bi se iznio jasan stav, a tih podataka od nadležnih u Republici Srpskoj nema ni u tragovima. Dok god se ne razjasne svi aspekti kopanja, biću protiv toga ako je riječ o rudarenja u Loparama. Dodatno, u zemlji okovanoj korupcijom na čijem je čelu Milorad Dodik, vjerovati da će eksploatacija rudnog bogatstva donijeti dobro svima, a ne samo šačici vlastodržaca, je u najmanju ruku naivno – naglašava Jelena Trivić.

    Podsjećamo, poslanici opozicije glasali su u Narodnoj skupštini za Dekleraciju o protivljenju otvaranja rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata na teritoriji opštine Lopare. Deklaracija, koja je bila narodna inicijativa, odnosno peticija građana, ipak nije prošla u maju u Narodnoj skupštini.

    Za nju je glasalo 21 poslanik, od 64 prisutna. Budući da niko nije protiv i niko uzdržan, to znači da čak 43 poslanika uopšte nisu željela da glasaju. Peticiju je na protokol NSRS predao Rado Savić, načelnik opštine Lopare (SDS).

  • Gradska uprava Banjaluka odgovorila na optužbe Jelene Trivić

    Gradska uprava Banjaluka odgovorila na optužbe Jelene Trivić

    Apsolutno su netačne insinuacije gospođe Trivić, jer budžet ne samo da nije oštećen, nego su sredstva od 300.000 KM ušteđena i mogu da se namijene za druge projekte, saopšteno je iz kabineta gradonačelnika Banjaluke, Draška Stanivukovića.

    Umjesto da Grad daje sredstva, ta sredstva su obezbijedili donatori. Pri tome, svaki donator, svaka porodica, svaki čovjek koji se dobrovoljno odlučio da pokloni parku skulpturu u obliku ćiriličnog slova, imao je priliku da vidi maketu skulpture, da odluči koje slovo će da izabere, da vidi od kog materijala će biti napravljeno, gdje će biti postavljeno i slično, navodi se u saopštenju.

    Dakle, kako tvrde, sve na dobrovoljnoj bazi. I to nije prvi put.

    – Više od 300 projekata radilo se i radi se zajedno sa udruženjima građana, kao i sa privrednicima koji su društveno odgovorni i koji žele da svom gradu doniraju sredstva kroz razne projekte. Tako su napravljeni brojni sportski tereni, dječija igrališta, a da ne govorimo o partnerstvu sa udruženjima građana kroz servis centre za brigu o djeci i licima sa poteškoćama u razvoju – ističe se u saopštenju.

    Dodaju kako su „insinuacije gospođe Trivić potpuno neosnovane i neargumentovane, što samo pokazuje da nije upoznata sa stavkama koje su sasvim uobičajene u svim demokratskim lokalnim zajednicama.”

    Podsjećamo, Jelena Trivić je podnijela krivičnu prijavu protiv Draška Stanivukovića i njegovog savjetnika Vedrana Francuza, jer su, kako ona kaže, oštetili budžet Banjaluke nabavkom ćirilčnih slova u parku na lokalitetu Kupusište.