Minić; Drina kičma, a Srbi jedan narod; Macut: Nastavak dosadašnjih aktivnosti i infrastrukturnih projekata

Republika Srpska i Srbija nastavljaju sa dosadašnjim aktivnostima i saradnjom, poručeno je nakon sastanka delegacije Srpske i Srbije na čelu sa predsjednicima Vlada Srpske i Srbije.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić istakao je da je današnji sastanak samo još jedna stepenica dobrih odnosa.

– Aktivnosti koje smo radili odnosili su se na niz zajedničkih projekata i saradnja. Od poljoprivrede, kulture, nauke, priznavanja, licenci, formiranja radnih grupa. Kada je u pitanju samo učestvovanje u fondovima za nauku Republike Srpske, modeli se odnose na formiranje konzorcijuma u smislu nastavnih i naučnih konzorcijuma, koji bi mogli da budu dio projekata Vlade Srbije.Želimo da realizujemo onaj dio da je Drina kičma, da smo jedan narod, da želimo da se integrišemo u svakom smislu, da želimo da koristimo benefite od toga. Želimo da sve naše aktivnosti idu u tom pravcu. Razgovarali smo i o ključnim projektima, kada je u pitanju infrastruktura, dobro znamo za dogovor između /lidera SNSD-a Milorada/ Dodika i /predsjednika Srbije Aleksandra/ Vučića o autoputu – dodaje Minić.

Kaže, Banjaluka, Beograd, Koridor, kao i auto-put koji se sada gradi, povezuje jedan istorijski put i ima posebnu težinu.

– Takođe razgovarali smo i oko svih dionica, kao i o petlji Brodac. Razgovarali smo i o ugovornim obavezama, imovinsko-pravnim odnosima. Upoznao sam kolegu Macuta da smo donijeli niz podzakonskih akata i rješenja, kada je u pitanju rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, “Elektroprenosa”, i ono što možemo reći, svi ti rokovi, se na svojevrstan način poklapaju, da intezitet radova ide kako treba i da do jeseni i oktobra imamo upravo ovu dionicu do petlje Brodac – istakao je Minić.

Navodi da su razgovarali i o infrastrukturi koja se odnosi na željeznice, te da su razgovarali i o aerodromu Trebinje.

– Informacija koju smo imali jeste da je preko 50 odsto završena eksproprijacija, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, imamo i određene sudske postupke, rješavamo da se na nivou zajedničkih institucija donese odluka o upisi aerodroma u Trebinju, iskreno se nadam da ćemo to moći završiti. Nadam se da ćemo se složiti oko toga – dodaje on.

Ističe da je tema razgovora bio i EKSPO.

– Vidjećemo da maksimalno budemo tamo prisutni – kaže Minić.

Navodi da je Vlada Republike Srpske danas izrazila spremnost za uvođenje dodatnih letova na relaciji Banjaluka-Beograd, te dodao da će ministar saobraćaja i veza Republike Srpske, od sljedeće sedmice biti na sastancima u Srbiji, na kojima bi se trebali što prije obezbijediti uslovi za nove letove, te za bolju komunikaciju na relaciji Beograd-Banjaluka.

Macut izrazio zadovoljstvo što je u Banjaluci, najavio nastavak infrastrukturnih projekata

Zadovoljstvo mi je što sam u Banjaluci i što govorimo o zajedničkim projektima, istakao je predsjednik Vlade Srbije Đuro Macut.

– Nadam se da će naši učestali sastanci doprinijeti da realizujemo neke od projekata koji su u prvoj fazi izvodljivi, i da planiramo već nešto što je u drugoj bliskoj fazi moguće ostvariti, u narednom periodu koji se mjeri sa godinom ili dvije – ističe Macut.

Na sastanku je, istakao je Macut, bilo riječi o nastavku infrastrukturnih projekata.

– Ono što je bitno su putne infrastrukture, otvaranje tendera i završavanje dokumentacije, vezane za izgradnju i revitalizaciju željezničkog pravca od Višegrada ka Mokroj Gori, a kasnije ka Užicu. Avio linije su takođe mogućnost koja je bitna. Ono što smo sada otvorili jeste tema međusobne saradnje u oblasti visokog obrazovanja i nauke – dodaje Macut.

Nada se kaže, da će ovaj sastanak doprinijeti da se uspostave bolje veze.

– Tema koja je bila na dnevnom redu jeste i tema međusobne povezanosti i širenje kulturnih veza u našem regionu – dodaje Macut.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *