Zbog povećane potrošnje vode i potrošene sedmodnevne količine za samo jednu noć, u potkozarskim mjesnim zajednicama proglašena je vanredna situacija, a uvedena je i planska redukcija vode prema kojoj će pojedina naselja u određenim terminima ostajati bez vodosnabdijevanja.
Minulog vikenda zabilježena je povećana potrošnju vode, te je za jednu noć potrošena sedmodnevna količina vode na području koje se vodom snabdjeva sa rezervoara Tunjice. Stručno-operativni tim je zasjedao u nedjelju i ponedjeljak, gdje gdje je dogovoreno da se sazove hitna sjednica Gradskog štaba za vanredne situacije, te je jutros donesena odluku o proglašenju vanredne situacije u potkozarskim mjesnim zajednicama, odnosno na podučju onih mjesnih zajednica koje se vodom snabdjevaju sa rezervoara Tunjice.
Kazao je ovo zamjenik komandanta Gradskog štaba za vanredne situacije Miroslav Ševo, koji je naglasio da nažalost svi apeli Grada u prethodnom periodu nisu dali zadovoljavajući rezultat kao prošle godine, te da je do ove situacije dovela povećana potrošnja vode.
Besplatna doprema vode poljoprivrednicima
“Zbog nekoliko nesavjesnih pojedinaca, u noći sa subote na nedjelju došlo je do neracionalne potrošnje vode. Do ovoga apsolutno ne bi došlo da smo 2024. ili 2025. godine uradili novi cjevovod do rezervoara Tunjice 1 i Tunjice 2, što smo apelovali više puta. Mi smo sinoć bili na terenu u razgovoru sa poljoprivrednim proizvođačima, pa želim da im i ovim putem poručim da će doprema vode do svih poljoprivrednih gazdinstava biti besplatna, da se obrate stručnim saradnicima u Mjesnim zajednicama, koji će u toku dana dostaviti sve spiskove te se u saradnji sa Civilnom zaštitom, njima doprema voda, kako bi poljoprivredni proizvođači koji imaju stočni fond, tako i oni koji se bave pasteničkom proizvodnjom ne bi u ovom periodu imali dodatne štete”, rekao je Ševo.
Kontrolisana isporuka vode
Poručio je i to kako će se u narednom periodu pristupiti kontrolisanoj isporuci vode na potkozarskom području i to po principu da u parne dane vodu neće imati potrošači koji se vodom snabdjevaju sa rezervoara Prijakovci, a to su naselja Potkozarje, Piskavica, Verići, Mišin Han i Prijakovci, u terminu od osam do 18 časova, dok će u neparne dane, u istom terminu, bez vode biti naselja koja se vodom snabdjevaju sa rezervoara Ramići, a to su naselja Barlovci, Dragočaj, dio Ramića i dio Prijakovaca.
“U večernjim satima, od 18 časova pa do osam časova ujutro, bez vode će biti potrošači sa rezervoara Tunjice, jer će se u tom terminu vršiti akumulacija vode u rezervoarima. Važno je napomenuti da će se u danima redukcije, stanovništvo vodom za piće moći snabdjeti putem cisterni JP „Vodovod“ koje će se nalaziti ispred objekata Mjesnih zajednica u Piskavici i Dragočaju”, istakao je on.
Radovi na novom cjevovodu
Naglasio je i to kako će ovo stanje sa vodosnabdjevanjem stanovništva sa rezervaoara Tunjice biti konačno promijenjeno, nakon okončanja radova na postavljanju novog cjevovoda do rezervoara Tunjice, a ti radovi su u toku.
“Radovi bi prema planu, trebali biti privedeni kraju polovinom avgusta, nakon čega će uslijediti testiranje cijelog sistema i dezinfekcija cjevovoda, nakon ćega bi u prvoj sedmici septembra, ovaj sistem trebao biti pušten u funkciju. Mi molimo mještane i poljoprivredne proizvođače sa ovog prostora, da prate zvanične kanale komunikacije Grada Banja Luka, da prate sajt Grada, Vodovoda i stranicu Civilne zaštite, da prate medije, da se jave i stručnim saradnicima u Mjesnim zajednicama koji će biti informisani iz sata u sat o novim dešavanjima” dodao je Ševo.
Naveo je i to kako zbog radova na rezervoaru Tunjice 1 i Tunjica 2 često dolazi i do zamjene određenih cijevi i prespajanja, zbog čega pojedini potrošači u proteklim danima nisu imali uredno vodosnabdijevanje.

Komentariši