Kategorija: Vijesti

  • SNSD, PDP i njihovi kandidati moraju da plate kazne

    SNSD, PDP i njihovi kandidati moraju da plate kazne

    Na 48. hitnoj sjednici Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine nekoliko stranaka i političkih subjekata je kažnjeno novčanim kaznama.
    Na sjednici je bilo 14 tačaka, a fizički su prisustvovali Irena Hadžiabdić, Vanja Bjelica Prutina i predsjednik Suad Arnautović.

    Utvrđene su kazne za političke stranke PDP, PDA i SNSD, a kazne su dobili i njihovi kandidati Sanja Dimitrić, Elzina Pirić i Vlado Đajić.

    Kandidatkinja PDP-a za Narodnu skupštinu Republike Srpske, odbornica u Skupštini Dervente i radnica osnovne škole u Derventi Sanja Dimitrić kažnjena je sa 3.000 KM, kao i PDP koji je kažnjen u istom iznosu zbog zloupotrebe javnog resursa u statusu prosvjetnog radnika, prostorija škole kako bi slala političke poruke.

    Ona je objavila fotografiju s tekstom, koja je nastala u prostorijama škole, na njenom radnom mjestu.

    “Još srećnija bih bila da sam svoje učenike dočekala sa besplatnim udžbenicima za što smo se i zalagali, međutim vlast to odbija”, stajalo je u objavi koja je nedugo potom obrisana.

    SDS je optužio Vladu Džajića da je iskoristio događaj otvaranja kardiohirurgije na UKC RS za slanje predizbornih poruka. Utvrđeno je da on jeste zloupotrijebio javna sredstva i resurse UKC-a RS i SRNA-e, a kako ga je SNSD kandidovao kazne su dobili oboje.

    Vlado Đajić je dobio 10.000 KM novčane kazne, a SNSD 5.000 KM.

    On je na tom skupu inače govorio “Mi ćemo da radimo i gradimo dalje…” te “U vrijeme kad smo mi krenuli da gradimo…” što je govor u množini i umjesto stranke ispred koje dolazi.

    SDA je takođe prijavio i Elzinu Pirić, predsjednicu PDA te kandidatkinju za Predstavnički dom Parlamenta FBiH zbog govora mržnje. Ona je naime povezala predizborni plakat Bakira Izetbegovića na kojoj je fotografisan podignute ruke sa fašističkim pozdravom iz Drugog svjetskog rata.

    Pirić je rekla da “nas neko pozdravlja kao nekad ‘39 kako su pozdravljali Evropu” što je direktna aluzija.

    Zbog toga je kažnjena sa 5.000 KM, a PDA sa 3.000 KM.

    Nakon prijave Transparensi Internašenela, SNSD je kažnjen i zbog vođenja plaćene političke kampanje prije početka iste. S obzirom na to da je riječ o prvom ovakvom kršenju SNSD-a u ovoj predizbornoj kampanji, dobili su minimalnu kaznu od 3.000 KM.

  • Microsoft “zavrće slavinu” institucijama BiH

    Microsoft “zavrće slavinu” institucijama BiH

    Lokalni Microsoft partner u Bosni i Hercegovini, sarajevska kompanija “Sys Company”, zvanično je obavijestila Ministarstvo komunikacija i transporta BiH o ukidanju jednog od “prepaid” servisa ukoliko uskoro ne budu plaćeni računi, potvrđeno je BL portalu iz ovog resora uz napomenu da ga koristi osam institucija.
    Prema riječima Majde Tatarević, stručnog savjetnika za odnose s javnošću, nakon isteka ugovora sa Microsoftom, može doći do obustave pružanja određenih usluga.

    Kako nezvanično saznaje BL portal, najavljena je blokada “Azure” platforme kao jednog od servisa iz Ugovora sa Microsoftom, jer je to jedina platforma koja se plaća na mjesečnom nivou. Nakon isteka ugovora u junu, kompanija “Sys Company” poslala je obavještenje da fakture nisu plaćene i da ima kašnjenja, a sada nakon tri mjeseca stiglo je posljednje upozorenje da će ovaj servis biti ukinut u narednih nekoliko dana. “Azure” je, inače, Microsoftov servis koji dozvoljava da hostujete svoju aplikaciju u cloudu tako da ne morate da kupujete i održavate vlastite servere.

    Institucije Bosne i Hercegovine svake tri godine obnavljaju Ugovor sa kompanijom Microsoft, koja, između ostalog, vrši usluge skladištenja njihovih podataka na svojim serverima. Zbog oslanjanja na Microsoft, ne postoje rezervne varijante za čuvanje podataka, potvrdili su iz Ministarstva transporta i komunikacija i naveli da se radi na obnavljanju ugovora.

    Nakon što je propao prvi tender ove godine, Ministarstvo je raspisalo novu javnu nabavku za iznamljivanje Microsoft licenci za potrebe institucija Bosne i Hercegovine. Ponude je moguće dostaviti do 14. novembra, a iz budžeta će biti izdvojeno više od 23 miliona maraka bez PDV-a.

    “Ministarstvo u okviru svojih ovlaštenja, propisanih procedura i Zakona o javnim nabavkama BiH provodi postupak za obnovu ugovora, kako je to bila praksa i do sada”, rekla je Tatarević i objasnila da su sve institucije koje su koristile sporni Microsoftov “prepaid” servis upoznate sa aktulnom situacijom. Iz “Sys Company” koja je poslala dopis nisu odgovorili na naša pitanja s tim u vezi.

    Istovremeno, nema objašnjenja šta ukidanje takvog servisa može da znači kada je u pitanju svakodnevni rad institucija i eventualno pružanje usluga građanima. Iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa koje koristi “Azure” platformu izbjegli su da dostave tražene odgovore.

    Rezervne opcije ne razmatraju ni u Parlamentarnoj skupštini BiH u kojoj, zbog hakerskog napada, službenici već danima ne mogu ni da priđu računarima. Za BL portal su potvrdili da nastavljaju saradnju sa Microsoftom.

    “Plaćamo redovno usluge, stvari će se nastaviti odvijati standardno. Mi smo regularni i licence neće isteći, ugovor sa Microsoftom ostaje, a za druge institucije ne znam”, rekao je Zlatko Vukmirović iz Sektora za odnose sa javnošću PS BiH.

  • Šta sprema Ujedinjena Srpska: Uskoro spot koji svi očekuju, a jedno lice je svima poznato

    Šta sprema Ujedinjena Srpska: Uskoro spot koji svi očekuju, a jedno lice je svima poznato

    Ujedinjena Srpska je navikla javnost na zanimljive, čak intrigantne predizborne spotove, pa se s pravom očekuje da i ovaj put povuku potez.

    Do sada su predizborne video poruke ove stranke bile uglavnom problemske, posvećene mladima, zapošljavanju ili zdravstvenom sistemu, u kojima se govori kako poboljšati stanje u svim oblastima u Republici Srpskoj.

    Međutim, kako ekskluzivno saznajemo u US, za kraj su ostavili ono najzanimljivije – spot koji nikog neće ostaviti ravnodušnim.Naravno, nećemo otkriti sadržaj, osim da će biti – šmekerskog namigivanja.

  • Institucije BiH pobijedile hakerske napade

    Institucije BiH pobijedile hakerske napade

    Sistem e-vlade od danas je pušten u punom kapacitetu i korisnicima je omogućen neometan pristup svim servisima, što omogućava potpuno pružanje usluga u institucijama Bosne i Hercegovine, saopšteno je danas iz Savjeta ministara BiH.

    “IT služba Generalnog sekretarijata Savjeta ministara Bosne i Hercegovine u proteklom razdoblju ulagala je izuzetne napore i održavala sisitem e-vlade u kapacitetu koji je omogućavao odgovarajući stepen pristupa serverima i pružanju usluga”, navedeno je u saopštenju.

    Sve vrijeme su, kako se dodaje, bili omogućeni pristup službenoj web-stranici Savjeta ministara BiH i informisanje građana te se redovno odvijala e-komunikacija među institucijama, s građanima i medijskim zaposlenicima.

    “Generalni sekretarijat Savjeta ministara Bosne i Hercegovine, uz očuvanje podataka na serverima, proteklo vrijeme je iskoristilo za daljnje jačanje online sigurnosti u institucijama Bosne i Hercegovine”, zaključeno je u saopštenju.

  • UJEDINJENA SRPSKA: Najveći skup u istoriji Kulturnog centra, mnogi su ostali napolju

    UJEDINJENA SRPSKA: Najveći skup u istoriji Kulturnog centra, mnogi su ostali napolju

    U Kulturnom Centru Pale večeras je održana javna tribina Ujedinjene Srpske, na kojoj su predstavljeni kandidati za oba nivoa vlasti i politički program ove stranke, a interesantno je da su mnogi koji su željeli tribini da prisustvuju morali ostati vani, zbog velike posjećenosti.

    Tribini su prisustvovali predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić, kandidati za narodnu skupštinu Republike Srpske ispred Izborne jedinice 8, kandidati za Parlamentarnu skupštinu BiH ispred izborne jedinice 3, rukovodstvo Ujedinjene Srpske, članovi, aktivisti, prijatelji i simpatizeri stranke.


    “Svaki dan smo sve jači i brojniji, a sale nisu više samo male nego su i plave. Ponosni smo što smo stranka koja ne koristi uvredljive i ružne riječi, a spremni smo da trpimo mnoga podmetanja.


    Neosporna je pobjeda Ujedinjene srpske na ovim izborima, ne samo u Izbornim jedinicama nego i u post izbornom periodu. Posebno mi je drago na veliku podršku ljudi koji su izvan politike, ljudi koji po prvi put glasaju samo zbog nas, jer mi imamo najčistije glasove. Mi ne ucjenjujemo, ne kupujemo, ne obećavamo uprazno, već vodimo najčistiju kampanju sa jasnim ciljevima, sigurna Srpska kroz obezbjeđivanje hrane i energije za njene stanovnike, što zadržava ljude i dovodi investicije. A iz dana u dan vidimo da je ta poruka jasno primljena i prihvaćena” izjavio je tom prilikom Nenad Stevanć i novinare pozvao na veliko slavlje trećeg oktobra.

    Predsjednik Stevandic se tom prilikom neizmjerno zahvalio gospođi Slavki Brezo, nosiocu liste za NSRS Ispred Izborne jedinice 8, na savršenoj organizaciji i odličnom radu Opšinskog odbora US Pale.


    Gosti na tribini bili su gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, načelnik opštine pale Boško Jugović, predsjednik skupštine grada Istočno Sarajevo Branko Koroman, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH, Boško Tomić.

  • U Beogradu sastanak Petkovića i Božićeve, potpredsjendika skupštine Srpske i Srbije

    U Beogradu sastanak Petkovića i Božićeve, potpredsjendika skupštine Srpske i Srbije

    Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, sastao se danas u Beogradu sa potpredsjedicom Narodne skupštine Republike Srbije g-đom Sandrom Božić u Domu Narodne skupštine.

    Na početku sastanka naglašeno je da su odnosi Srbije i Srpke na izuzetno visokom nivou i da je u stalnom usponu, te da će  rukovodstvo Srbije nastaviri  pružati pomoć Republici Srpskoj, kroz investicione projekte i donacije. Na sastanku se govorilo o obilježavanju važnijih datuma, kao što je bio slučaj sa Danom srpskog jedinstva, slobode i zastave.

    “Saglasio sam se sa potpredsednicom Božić da su odnosi Srbije i Republike Srpske poslednjih godina značajno bolji, prije svega zahvaljujući politici koju predvodi predsjednik Aleksandar Vučić.

    Ukazao sam na problem sa kojim se suočava Narodna skupština Republike Srpske povodom Odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine da se prethodno usvojen Zakon o nepokretnoj imovini, proglasi neustavnim” istakao je tom prilikom Petković.

  • Postignut dogovor za deblokadu računa “Akvane”

    Postignut dogovor za deblokadu računa “Akvane”

    Gradonačelnik Draško Stanivuković kazao je da je danas postignut sporazum za deblokadu računa Javnog preduzeća „Akvana“.
    -Prema tom sporazumu, Grad na godišnjem nivou treba da isplaćuje preduzeću „Novoteks“ iznos od 800.000 KM. To je način ako hoćemo da odblokiramo račun, da radnicima isplatimo plate, da Gradski olimpijski bazen posluje i da zadržimo zemljište Akvane – naglasio je gradonačelnik.

    Napomenuo je da su višemilionska dugovanja „Akavne“ naslijeđena i da su sada došla na naplatu.

    -To je situacija svih prethodnih godina i prosto nismo mogli proći na drugačiji način. Traženo je da isplaćujemo milion i više na godišnjem nivou, ali sam kazao da maksimalno možemo 800.000 KM godišnje i to je za nas napor – naveo je on.

    Gradonačelnik je poručio da će već polovinom naredne sedmice radnici dobiti dvije zaostale plate i da će uslijediti uplata dijela regresa, ali i obaveze prema dobavljačima kako bi „Akvana“ mogla da nastavi da radi u punom kapacitetu.

  • Potvrđena oslobađajuća presuda Mektiću i ostalima

    Potvrđena oslobađajuća presuda Mektiću i ostalima

    Apelaciono vijeće Suda BiH potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su bivši ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Dragan Mektić, te Igor Golijanin, Samir Agić i Edin Garaplija oslobođeni optužbi za zloupotrebe položaja u projektu koji je finansirala EU.
    Garaplijin branilac Adna Dobojlić potvrdila je, prenosi Birn, da je zaprimila drugostepenu presudu u kojoj je navedeno da je kao neosnovana odbijena žalba Tužilaštva BiH i potvrđena ranija sudska odluka, dok je Mektić na svom “Tviter” nalogu objavio sadržaj drugostepene presude.Sud BiH je prvostepenom presudom od 17. marta oslobodio Mektića i ostale optužbi za zloupotrebe prilikom realizacije projekta prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, vrijednog oko 198.000 evra, a koji je EU finansirala od 2015. do 2017. godine.
    Sud je tada zaključio da Tužilaštvo nije dokazalo nijednu od devet tačaka optužnice koja ih tereti da su iskoristili službeni položaj kako bi sebi i drugima pribavili protivpravnu imovinsku korist.

    Golijanin je bio optužen u svojstvu šefa Mektićevog kabineta, Agić kao pomoćnik ministra, a Garaplija kao odgovorna osoba i vlasnik Instituta za zaštitu od požara i eksplozija “INZA” iz Sarajeva.

    Tužilaštvo je na žalbenoj sjednici 23. augusta zatražilo ukidanje presude i predložilo da se, kao novi dokaz, uvede završni izvještaj o provjeri rashoda koji je uradio spoljni revizor koga je angažovala EU.

    Taj izvještaj je Tužilaštvo dobilo u maju, nakon izricanja prvostepene presude, a odbrane su tražile da se žalba Tužilaštva odbije kao neosnovana i potvrdi prvostepena presuda.

    Na drugostepenu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

  • Lutrija RS u haosu: Aparati greškom isplatili stotine dobitaka

    Lutrija RS u haosu: Aparati greškom isplatili stotine dobitaka

    Kasa Elektronske video lutrije (EVL), preduzeća u većinskom vlasništvu “Lutrije Republike Srpske” mogla bi da ostane prazna pod opsadom igrača koji su u srijedu širom Srpske prijavili dobitke na njihovim terminalima, a na koje u EVL-u, po svemu sudeći, nisu računali.

    Naime, skoro svi koji su se prekjuče kockali na njihovim aparatima su osvojili novčane nagrade. Iako iz EVL-a tvrde da i dalje utvrđuju šta je uzrok, CAPITAL saznaje da je došlo do serverske greške.

    Redakciji Capitala se javio igrač iz Mrkonjić Grada, koji je svjedočio ovoj nesvakidašnjoj situaciji. On je u restoranu “Benz” igrao bingo i u izvlačenju osvojio nešto preko 5.000 maraka.

    Ostao je zbunjen kada je shvatio da nije jedini srećni dobitnik.

    “Tog dana najmanje sto ljudi u Mrkonjić Gradu je imalo dobitke po nekoliko hiljada maraka”, tvrdi on.

    Prema njegovim riječima iz lokala u kojem je došao do dobitka su ga poslali na adresu EVL-a u Banjaluci, gdje su mu obećali da će ubrzo dobiti svoj novac.

    U Elektronskoj video lutriji potvrđuju navode Capitala. Obećavaju da će sve dobitke isplatiti, čim obrade podatke koji pristižu iz svih dijelova Srpske.

    Pozivaju na strpljenje, a igrače napominju da je Pravilnikom o priređivanju elektronskih igara na sreću, predviđeno je da je rok za isplatu dobitka deset dana.

    “U proteklom periodu javio nam se veliki broj igrača iz različitih gradova Republike Srpske, te još uvijek ne možemo sa sigurnošću utvrditi definitivan broj dobitnika. U narednih dan ili dva imaćemo preciznije podatke. Elektronska video lutrija garantuje da će svi igrači biti u potpunosti isplaćeni, te ćemo time dodatno opravdati povjerenje koje uživamo kod svih naših igrača”, poručuju oni.

    Kažu da će dobici biti isplaćeni na tekuće račune igrača, te da će se potruditi da isplate budu u što kraćem roku.

    Ova obećanja igrači bi trebalo da uzmu sa rezervom, s obzirom na prethodna iskustva koja su imali sa “Lutrijom Republike Srpske”.

    Banjalučanin Kosta Čivčić je u aprilu 2020. godine odigrao „Loto superpeticu“, brzu lutrijsku igru koju je Lutrija Srpske organizovala preko sada već ugašene “Keno televizije” i dobio 30.000 maraka.

    “Lutrija” je pod izgovorom softverske greške pokušala poništiti izvlačenje, ali je to spriječio sud koji je stao na stranu igrača.

    Podsjećamo, „Elektronska video lutrija“ (EVL) je zajedničko preduzeće „Lutrije RS” i stranog partnera „Casinos Austria VLT” iz Švajcarske registrovano za kockanje i klađenje preko video lutrijskih terminala koje su postavili širom Srpske.

    Tender preko kojeg je izabran partner je bio neustavan i protivzakonit, a odlukom Okružnog suda, po tužbi firme “Joker Game” i poništen.

    Iako je sud naložio da se postupak ponovo sprovede, ministrica Zora Vidović je naredila da se to uradi samo formalno, odnosno da se ne raspisuje novi javni poziv, već da se ponovo razmotre ponude i donese nova odluka o izboru istog partnera, što je kasnije i urađeno.

    Ona je zbog toga prijavljena tužilaštvu, koje ovih dana ispituje navode iz anonimne krivične prijave.

    Inače, EVL je prošle godine prijavila prihode od 31,6 miliona i dobit od 2,12 miliona KM.

  • Dodik: Srpska će zaštititi suverenost elektroenergetskog sistema

    Dodik: Srpska će zaštititi suverenost elektroenergetskog sistema

    Republika Srpska ne smije oklijevati da zaštiti suverenost svog elektroenergetskog sistema, dodajući da je to resurs Republike kojim ona želi suvereno upravljati, poručio je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH obraćajući se na akademiji povodom 30 godina postojanja “Elektroprivrede Srpske”.

    Dodik je rekao da je danas, u vremenu opšte važnosti električne energije, potrebno preispitati dosadašnja iskustva organizacije elektroenergetskog sistema u cilju njegove efikasnosti.

    “Mislim prije svega na regulatore i na to da će sve države, a već su počele, da uzmu taj resurs u svoje ruke i da upravljaju tim resursom kao suverene zemlje i suverenim resursom”, istakao je Dodik.

    Dodik je dodao da 30 godina postojanja i rada “Elektroprivrede” svjedoči o nastajanju, viziji i razvoju Republike Srpske, izrazio je zadovoljstvo što je kao poslanik bio u prilici da donosi zakone i rješenja kao što je onaj o formiranju “Elektroprivrede”.

    “Izazovi koje smo imali bili su vezani za nekoliko ključnih događaja. Јedan je, naravno, formiranje. Bilo je veoma teško obezbijediti funkcionisanje sistema u uslovima kada ste električnu energiju morali da dajete gotovo besplatno ili besplatno”, poručio je Dodik, pa dodao da je drugi ključni izazov bio očuvati “Elektroprivredu Srpske” u procesu privatizacije.

    Istakao je da je tada od Srpske zahtijevano da privatizuje svoje energetske potencijale.

    “Tada smo to odbili i pokazalo se da smo bili u pravu”, rekao je Dodik.

    Dodik je naglasio da je “Elektroprivreda Srpske” danas jedan od najvažnijih komponenti i podsticaja ekonomskog razvoja Srpske.

    “Drago mi je što razvijamo projekat u kome ćemo moći da privrednicima, industrijalcima iz zemlje i svijeta, ponudimo garantovane cijene – zavisno od broja zaposlenih od 80 do 100 evra na pet godina za megavat sat. Mislimo da će to bitno podstaći naš rast i zapošljavanje ovdje”, istakao je Dodik.

    On je dodao da “Elektroprivredi Srpske” predstoje investicije i rast koji je potreban da bi se očuvala Republika Srpska na mapama energetskog i svakog drugog potencijama.

    Dodao je da se boji da će “moćni i veliki” pokušati da nametnu organizacije koje će minimizirati Srpsku u pogledu energetske proizvodnje.

    “Moraćemo da se okupimo i da to naprosto pokušamo očuvati za nas i našu budućnost”, rekao je Dodik.

    Dodik je rekao da je “Elektroprivreda Srpske” danas dobro organizovana, sposobna, stabilna i sa dobrim finansijskim rezultatima.