Kategorija: Vijesti

  • Kojić: Zaustaviti satanizaciju Srba

    Kojić: Zaustaviti satanizaciju Srba

    Nijedna presuda i lažno medijsko izvještavanje ne može biti jače od istine i činjenica na kojima se ona zasniva, poručio je direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić.

    Kojić, koji se u Moskvi obratio učesnicima konferencije posvećene geopolitičkom aspektu savremenih problema međunarodne bezbjednosti, rekao je Srni da Srpska nema alternativu i da je ono što rade Vlada Srpske i Republički centar veoma važno.

    • Selektivan rad Haškog tribunala i pravosuđa BiH u procesuiranju zločina nad Srbima stvorio je ozbiljan bezbjednosni problem, jer se stvaraju generacije koje smatraju da je dozvoljeno ubijati Srbe – rekao je Kojić.

    On je napomenuo da je i sama medijska slika, kako na Zapadu, tako i u Federaciji BiH, bila značajna podrška takvom pravosuđu, pa su i majku, koja je izgubila troje djece, predstavili kao zločinca.

    • Svi koji su počinili ratne zločine treba za to i da odgovaraju. Uloga Haškog tribunala, koji je osnovao Savjet bezbjednosti UN, za šta nije bio nadležan, kao i pravosuđa BiH, koji nije ustavna kategorija, jeste da se satanizuje srpski narod kroz jednostran pristup i procesuiranje isključivo Srba. Na taj način nije zadovoljena pravda, niti je dokazano da su svi građani jednaki pred zakonom – naglasio je Kojić.

    On je naveo da je na konferenciji govorio i o ulozi NATO-a u ratu u BiH, koji je, kako je naglasio, bombardovanjem Srpske, bio direktna podrška takozvanoj Armiji BiH i Bošnjacima.

    Dvodnevna konferencija u Moskvi posvećena je geopolitičkom aspektu savremenih problema međunarodne bezbjednosti.

    Kojić učestvuje na skupu na poziv Fonda za podršku javne diplomatije Aleksandar Mihajlovič Gorčakov.

  • Dodik i Cvijanovićeva idu kod Vučića

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović razgovaraće sutra sa predsjednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem.

    Kako je saopšteno iz Kabineta predsjednika Republike Srpske ovo je prva zvanična posjeta predsjednika Republike Srpske i srpskog člana Predsjedništva BiH po stupanju na dužnosti.

    Sastanak je planiran u zgradi Generalnog sekretarijata predsjednika Republike u Beogradu sa početkom u 10 časova.

  • Sastanak Dodika i Gujona

    Sastanak Dodika i Gujona

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da dijaspora predstavlja važan resurs i veliku razvojnu šansu Srpske i da postoji prostor za još veće institucionalno povezivanje, kao i za razvoj privrednih i poslovnih veza.
    Dodik je na sastanku sa direktorom Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Arno Gujonom izrazio zahvalnost Gujonu i Upravi na cjelokupnom zalaganju i humanosti koju je pokazao prema srpskom narodu, te podržao inicijative koje Uprava za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu sprovodi, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Srpske.

    Na sastanku je razgovarano o položaju Srba u regionu i trenutnoj situaciji na Kosovu i Metohiji, kao i o drugim aktuelnim temama u BiH i regionu.

  • Stevandić sa Valtmansom razgovarao o evropskim integracijama

    Stevandić sa Valtmansom razgovarao o evropskim integracijama

    Predsjednik NSRS dr Nenad Stevandić danas je u svom kabinetu u Banjaluci imao sastanak sa ambasadorom Kraljevine Holandije NJ. E. Jana Valtmansa, kojem je tom prilikom poželio uspješan mandat u Bosni i Hercegovini te naglasio spremnost Republike Srpske za saradnju sa kraljevinom Holandijom.

    Stevandić je u razgovoru naglasio da je Republika Srpska prva konstituisala parlament nakon Opštih izbora te očekuje da će naredne sedmice izabrati delegate za Dom naroda BiH i Vijeće naroda BiH, a potom Vladu Srpske čime će, u najkraćem mogućem roku, formirati sve organe vlasti. Na sastanku se još razgovaralo i o evropskim integracijama i regionalnoj saradnji, kao i o neophodnosti donošenja zakona i usvajanju evropsih vrijednosti, bez obzira na dinamiku pristupanja Evropskoj uniji. Stevandić je naglasio da politika i odluke koje se donose moraju biti prije svega u interesu naroda, i da se mora odbaciti ideja međunarodnog intervencionizma i tutorstva.

    “Izrazio sam nadu da će, u skladu sa voljom građana, biti brzo formirani i zajednički organi na nivou BiH da bi sistem mogao nesmetano da funkcioniše.
    Razgovarali smo i o evropskim integracijama i regionalnoj saradnji i istakli da je neophodno donositi zakone i usvajati evropske vrijednosti” rekao je tom prilikom Stevandić.

  • Stevandić u Banjaluci ugostio Ivana Stoilkovića

    Stevandić u Banjaluci ugostio Ivana Stoilkovića

    Predsjednik NSRS dr Nenad Stevandić ugostio je predsjednika Demokratske partije Srba u Sjevernoj Makedoniji i poslanika u makedonskom Parlamentu, Ivana Stoilkovića.

    “Srpski narod u Makedoniji dušom osjeća i zna da Republika Srpska nije samo mjesto na karti, već da je to bratska zemlja koja u svakom momentu brine za vaskoliko Srpstvo i trudi se da na svaki način dokaže svoju podršku posebno Srbima u regionu.
    Ovakvi susreti skoro uvijek imaju pozitivan odraz i kvalitetan uticaj na srpsko nacionalno biće u Makedoniji i podsticaj na borbu za ostvarivanje prava našeg naroda i svakako jačanje osjećaja nacionalne pripadnosti” izjavio je tom prilikom Nenad Stevandić.

    Stevandić je rekao da se nada da će završeni popis stanovništva u Makedoniji ojačati poziciju srpskog naroda, i da će se kao posljedica toga veze sa Republikom Srpskom i maticom Srbijom samo ojačati, na korist, ne samo srpskog, već i makedonskog i drugih naroda.

  • SAD kritikovale BiH zbog glasanja o Iranu

    SAD kritikovale BiH zbog glasanja o Iranu

    Prema dostupnim informacijama, Bosna i Hercegovina se našla na listi suzdržanih zemalja prilikom glasanja u Generalnoj skupštini UN-a o masovnom kršenju ljudskih prava u Iranu, a potez su osudile Sjedinjene Američke Države.

    “SAD žale što je BiH bila suzdržana prilikom glasanja o rezoluciji Trećeg odbora Generalne skupštine UN-a o stanju ljudskih prava u Iranu 16. novembra kojom se Iran poziva da prestane koristiti prekomjernu silu protiv mirnih demonstranata, uključujući žene i djecu“, poručeno je iz američke ambasade u Sarajevu.

    Od BiH se očekuje, naglašeno je, da pruži veću podršku osnovnim ljudskim pravima iranskog naroda kao i nastavak usklađivanja sa stavovima Europske unije na putu BiH ka euroatlantskim integracijama.

    “Sjedinjene Države su čvrste u svojoj predanosti podršci iranskom narodu koji protestuje širom zemlje i zahtijeva odgovornost svoje vlade. Nastavit ćemo pozivati iranske dužnosnike i vladine institucije na odgovornost za njihova kršenja ljudskih prava i masovno potiskivanje iranskog naroda”, navodi se u saopštenju.

    Podsjećamo, prema dostupnim informacijama, BiH se našla u skupini suzdržanih zemalja tokom glasanja o rezoluciji koju su inicirale ili podržale zapadne zemlje. Za rezoluciju kojom se osuđuju masovna kršenja ljudskih prava u Iranu glasovalo je 78 zemalja članica UN, 28 je bilo protiv, dok je 67 članica UN bilo suzdržano, uključujući stalnog predstavnika BiH Svena Alkalaja.

  • Kolegijum o zakazivanju prve posebne sjednice NSRS

    Kolegijum o zakazivanju prve posebne sjednice NSRS

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić sazvao je za danas sjednicu Kolegijuma Narodne skupštine koji bi trebalo da utvrdi prijedlog dnevnog reda i termin održavanja prve posebne sjednice Parlamenta Srpske.

    Sjednica Kolegijuma počeće u 14.00 časova u prostorijama parlamenta Srpske, najavljeno je iz Narodne skupštine Srpske.

  • Još jednom odgođeno suđenje Ganiću i ostalima za zločine u Dobrovoljačkoj

    Još jednom odgođeno suđenje Ganiću i ostalima za zločine u Dobrovoljačkoj

    Za sutra planirani početak suđenja Ejupu Ganiću i još devetorici optuženih za zločin nad vojnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine odgođen je zbog zdravstvenog stanja jednog od optuženih, rečeno je Srni u Sudu BiH.
    Novi termin održavanja glavnog pretresa zakazan je za 14. decembar, najavili su iz Suda BiH.

    Ročište Ejupu Ganiću i još devetorici optuženih za zločin nad vojnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine, odgađa se već treći put.

    Prvi put je otkazano zbog bolesti jednog člana Sudskog vijeća, a drugi put zbog bolesti jednog od optuženih.

    Prema ranijoj najavi, sutra je trebao biti saslušan prvi svjedok Tužilaštva BiH.

    Osim Ganića, optužnica podignuta 27. aprila, tereti Zaima Backovića, Hamida Bahtu, Hasana Efendića, Fikreta Muslimovića, Jusufa Pušinu, Bakira Alispahića, Enesa Bezdroba, Ismeta Dahića i Mahira Žišku da su 3. maja 1992. godine u Sarajevu napali nebranjenu mješovitu kolonu vojnika i civila zaposlenih u bivšoj JNA, koja je bila pod pratnjom mirovnih snaga UN.

    Oni su optuženi da su u okviru svojih funkcija i ovlaštenja u vojnim, policijskim i civilnim strukturama zajedno sa podređenima planirali, podstrekivali i izvršili ovaj napad.

    Optužnica ih tereti i da nisu spriječili ubistva i ranjavanja vojnika i civila, da su propustili da kazne izvršioce ubistava i ranjavanja, mučili i nečovječno postupali prema zarobljenim vojnicima, da nisu spriječili niti kaznili izvršioce, te da su pomagali počiniocima nakon izvršenog zločina.

  • Počeo štrajk u RiTE Gacko

    Počeo štrajk u RiTE Gacko

    Počeo je štrajk u RiTE Gacko, ali proizvodnja nije stala. Osnovni zahtjev je povećanje plata kažu u sindikatu, radnici dodaju da to nije jedini problem. Prvi gatački sindikalac danas optimista, vjeruje u razgovore sa čelnicima Elektroprivrede.

    “Od naših zahtjeva nećemo odustati, očekujemo nastavak pregovora sa Elektroprivredom i sa Vladom Srpske. Ono što danas mogu da najavim jeste da od 28 novembra kreću zajedničke aktivnosti sidikata RiTE Gacko i RiTE Ugljevik koje će voditi ka obustavama proizvodnje”, rekao je Željko Tepavčević, predsjednik Sindikata RiTE Gacko.

    Radnici kažu da ne žele ugroziti proizvodnju i sistem, ali želje bolje uslove. Poručuju da gatački gigant vapi za uređenim sistemom.

    Nisu ovdje problem samo plate, radnici kažu da se sistem mora urediti u ovome preduzeću, napominju da je mnogo zaposlenih a radnika nikad manje.

    Kancelarije krcate a rudnik poluprazan, to je slika gatačke zlatne koke. Slavenko radi u rudniku, ljut je na sve a ponajviše na upravu.

    “Ne možete shvatiti kako je teško dolje, nemamo uslova, nemamo ništa. Ima probleme unutar firme, donose se škole, kupuju se diplome, uzimaju se koeficijenti, niko ne dolazi u proizvodnju svi bježe. Onda je neka sila, neka prijetnja, ne smijemo da progovorimo, sve nešto ne smiješ pričati ostaćeš bez posla. Čije je ovo i vas i cijelog našeg naroda”, rekao je Slavenko Adžić, nadzornik u Rudniku.

    Lažne diplome, lažna bolovanja, bezobrazno visoke i sramno male plate, sve to muči nezadovoljne radnike. Kažu, dok neki s mukom zarađuju rudarski hljeb neki zaposleni uopšte ne žive u Gacku. Zato traže da se tome stane u kraj. Skoro 40 godina Veselin radi na istom radnom mjestu, ogorčen je.

    “Kako je, nikako druže moj. Znaš kolika mi je plata 1200 maraka sa 270 maraka radnog staža. Ispod prosjeka sam, ne samo ja, u mojoj ZTP radnoj jedinici koja broji 460 ljudi, 308 ljudi je ispod prosjeka. Šta mislite kako im je”, rekao je Veselin Slijepčević, zaposlenik RiTE Gacko.

    Iz uprave preduzeća danima muk pa i danas. Direktor preduzeća je Bilećanin Miodrag Šešlija, zamjenik mu je Gačanin Srđan Milović, radnici kažu da su u praksi uloge zamijenjene. Ni iz Elektroprivrede se danas nisu oglašavali kažu to će uraditi nakon nove runde pregovora.

  • Prijem kod Dodika: Hvala svima koji su tu, ali i onima koji nisu

    Prijem kod Dodika: Hvala svima koji su tu, ali i onima koji nisu

    Povodom stupanja na dužnost, Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske organizuje prijem u Vladi RS za brojne goste iz javnog, političkog i medijskog života Republike Srpske, ali i Srbije.

    Tu su, kako smo uspjeli da vidimo, brojni gradonačelnici i načelnici gradova i opština u Srpskoj i BiH.

    Takođe, tu je i Darko Mladić, sin bivšeg generala Vojske Republike Srpske Ratka Mladića, kao i Dragan Kalinić, bivši predsjednik Republike Srpske.

    Među zvanicama je i Miloš Vučević, ministar odbrane Srbije.

    Na prijem je stigao i partijarh Porfirije, te Ana Brnabić, predsjednik Vlade Srbije.

    Ana Brnabić, predsjednik Vlade Srbije navela je da joj je uvijek zadovoljstvo da bude u Srpskoj, te zbog nastavka saradnje na svim poljima, a prije svega, kako je kazala, hvala građanima na povjerenim mandatima.

    “Ovo je prilika da izgradimo dalje odnose, nastavimo naše projekte. Na naše posebne odnose u Srbiji i Republici Srpskoj ostajemo kao i do sada, ali i još jače. Nastavićemo sa iskrenom počitikom čiji je krajnji cilj mir, prosperitet na Balkanu, saradnja naravno sa BiH i prije svega očuvanju interesa srpskog naroda koji je ovdje stub poštovanja Dejtonskog mirovnog sporazuma”, poručila je Brnabićeva.

    Ona je istakla, biće nastavljeni svi projekti, putevi, ali i izgradnja Memorijalnog centra “Donja Gradina”.

    “U predsjedniku Srbije Aleksandrru Vučiću imaćete uvijek iskrenog prijatelja. Dok ima Srbija ima i Republika Srpska. A trudićemo se da Srbija ima i dalje. Mile, Željka, Radovane, srećno”, naglasila je Brnabićeva.

    Patrijarh Srpske pravoslavne crkve, gospodin Porfirije, kazao je da mu je čast što prisustvuje stupanju na dužnost predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

    “U ovim turbulentnim vremenima je izazovno biti na ovoj odgovornoj funkciji. Mir je najveća vrednost, skupocena, bez koje ništa ne može funkcionisati. Ali danas, suočeni smo sa apokalištičnim situacijama kada je u pitanju mir, zato je važno da se za to borimo”, rekao je Porfirije, te dodao da je pogrešno ako neko misli da ovaj mali prostor ne može učestvovati u rješavanju globalnih pitanja.

    “Globalni mir, jednim dijelom zavisi od nas. Ali jedinstvo je ako se za to zalažimo i izgrađujemo na mjestu gdje se nalazimo, a ne na samom kraju puta. Zato poručujem gospodine Dodik da treba da se teudite da jedinstvo i mir uspostavljate na mjestu gdje vas je narod izabrao, počevši od porodice, pa do mjesta i teritorije. Želim vam od srca da budete predsjednik svih ljudi u Republici Srpskoj”, istakao je Porfirije.

    Dodik se zahvalio svim gostima, uključujući i Marinka Čavaru, predsjednika Federacije BiH.

    “Hvala svima koji su tu, ali i onima koji nisu tu. Oni znaju sigurno zašto. Hvala svima, treći put sam pred vama”, kazao je Dodik.

    Dodao je da je odgovornost koju je dobio u ovom mandatu sigurno veća nego ranije.

    Istakao je da je njegov trostruki izbor sigurno veliko očekivanje naroda i ja će raditi na očuvanju Republike Srpske.

    “Srpska u svom okviru Dejtona ima svoj okvir i Srbi su ostali ovdje je su dobili svoja prava. Ali isto tako, smatram da su nam neopravdano oduzete 83 funkcije i političkim sredstvima ćemo se truditi da ih vratimo”, istakao je Dodik.

    “Biti predsjednik je velika čast. Ovi izbori su bili velika šansa za mnoge druge, ali eto narod je izabrao mene. Ovaj mandat neću dovesti u pitanje. Radićemo sa regionom, i naravno sa EU, jer to je put od koga se sigurno nismo odrekli. Jer to su naša pitanja, mi smo suvereno zaduženi na to. Pozivam međunarodnu zajednicu da prepakuje svoje zahtjeve, kako bi se lakše dogovorili”, rekao je Dodik.

    “Želimo EU, ali isto tako protiv smo NATO-a. To ćemo i dalje zastupati”, kazao je Dodik i dodao “vodićemo prije svega računa o sebi, ne vrijeđajući nikoga”.

    Kazao je da ima relaksirajući i obećavajući odnos sa otpredsjednicima.

    “Želim da odem u njihove lokalne zajednice, da vidimo šta im treba. Ali isto tako, Republika Srpska ne želi ništa što nije njeno. Mi nismo zadovoljni pravosuđem, i nekim drugim pitanjima i trudićemo se da to prevaziđemo na zajedničkom nivou. Zato, moramo da napredujemo na svim nivoima sa svim narodima. Ja ne želim da zaustavim nijedan projekat u FBiH niti želim loše Hrvatima i Bošnjacima. Ali podsećam, da su nama zaustavljeni projekti vrijedni 3 milijarde KM”, rekao je Dodik.

    Dodao je da ne želi da se opredjeljuje za sukob u Ukrajini, te da “smo suviše mali za to”.

    “Pozivam na mir, saradnju. Samo nemojte dirati Republiku Srpsku, to neću dozvoliti. BIH za mene nije sporna po Dejtonu, dajte mi tu Bosnu. Ali ovu koja se nameće od strane raznih visokih predstavnika mi ne želimo”, istakao je Dodik.