Kategorija: Vijesti

  • Dodik uputio izraze saučešća

    Dodik uputio izraze saučešća

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je saučešće porodici i Akademiji nauka i umjetnosti Srpske povodom smrti akademika i senatora Republike Srpske Rajka Petrova Noga, čiji je naučni rad ostavio dubok trag u srpskom društvu.

    Dodik je istakao da je sa žaljenjem primio vijest o smrti akademika i senatora, saopšteno je iz Kabineta predsjednika Republike Srpske.– Njegova smrt predstavlja nenadoknadiv gubitak, ne samo za porodicu i prijatelje, nego i za cjelokupnu akademsku zajednicu i društvo – naveo je Dodik u telegramu saučešća.

    On je izraze najdubljeg saučešća porodici i Akademiji uputio u svoje, i ime građana Republike Srpske.

    Akademik i senator Republike Srpske Rajko Petrov Nogo preminuo je jutros u 77. godini.

  • Oglasila se Željka Cvijanović povodom smrti Rajka Petrova Noga

    Oglasila se Željka Cvijanović povodom smrti Rajka Petrova Noga

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović uputila je telegram saučešća povodom smrti Rajka Petrova Noga njegovoj porodici i Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske.

    Cvijanovićeva je istakla da je sa iskrenim žaljenjem primila vijest o smrti Rajka Petrova Noga, pjesnika, književnog kritičara, akademika i senatora Republike Srpske.

    – Otišao je jedan od najvećih pjesnika našeg vremena. Svojim bogatim stvaralaštvom, koje je dopiralo iz tradicije, mita, istorije i religije, ostavio je dubok i neizbrisiv trag u srpskoj književnosti – naglasila je srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH.

    Cvijanovićeva je ocijenila da njegov odlazak predstavlja nenadoknadiv gubitak za porodicu, srpsku kulturu i sve poštovaoce lika i djela našeg velikog pjesnika.

    – Porodici Nogo i Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske upućujem izraze najdubljeg saučešća – navodi se u telegramu saučešća srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

    Akademik i senator Republike Srpske Rajko Petrov Nogo preminuo je jutros u 77. godini.

    Rođen je 13. maja 1945. godine u selu Borija, u Hercegovini, a kao dječak došao je u Sarajevo i tu započeo školovanje. Iz Sarajeva se 1982. godine preselio u Beograd.

    Od 2000. godine predavao je poeziju i kritiku na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu.

    Za dopisnog člana Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske izabran je 27. juna 1997, a za redovnog 21. juna 2004. godine.

  • Za “bijeli hljeb” već stiglo devet zahtjeva

    Za “bijeli hljeb” već stiglo devet zahtjeva

    Takozvani bijeli hljeb, odnosno mogućnost da izabrani ili imenovani funkcioneri i nakon isteka mandata imaju plaćenu višemjesečnu naknadu u istom iznosu koju su imali tokom svog mandata i ove godine će i te kako biti privlačna za te funkcionere, a saznajemo da je već devet doskorašnjih poslanika u Narodnoj skupštini RS podnijelo zahtjev za ovaj benefit.

    “Nezavisne” nezvanično saznaju da su to: Milan Tubin, Miladin Stanić, Duško Ivić, Mirko Sovilj, Goran Jerinić, Radenko Čupić, Pero Petrović i Nedeljko Glamočak.

    Oni su se na taj način pridružili Nevenki Marilović, koja je, zanimljivo, svega 15-ak dana bila narodni poslanik, jer je tek krajem oktobra 2022. godine, ušla u Narodnu skupštinu umjesto Kostadina Vasića, kome je Centralna izborna komisija BiH poništila poslanički mandat. Podsjećamo, Marilovićeva je odmah nakon polaganja zakletve podnijela Administrativnoj komisiji NS RS zahtjev za zasnivanje profesionalnog statusa koji će joj omogućiti pravo na “bijeli hljeb”.

    Poslanici se odlučuju na ovaj korak zbog činjenice da će tokom šest mjeseci nerada imati primanja kao da su i dalje u foteljama, tačnije oko tri hiljade KM mjesečno.

    “Po Pravilniku o platama i naknadama, imenovano lice ima pravo na bruto platu i po prestanku funkcije u trajanju do šest mjeseci. Bruto plata narodnog poslanika u stalnom radnom odnosu, s porezima i doprinosima, iznosi 4.910,40 KM”, rekli su za “Nezavisne novine” iz NS RS.

    Osim pomenutih, još 20-ak poslanika bivšeg saziva ima ovu mogućnost, ali treba napomenuti da to ne znači da će je svi oni i iskoristiti.

    “Budući da radna tijela 11. saziva još nisu formirana, pa tako ni Administrativna komisija koja donosi odluku, zahtjevi narodnih poslanika o ostvarenju ovog zakonskog prava tek su počeli da stižu”, kazali su iz NS RS.

    Poslanici na svim nivoima (RS, FBiH, BiH) imaju pravo na “bijeli hljeb”. Ali, istu privilegiju mogu iskoristiti i predsjednici, premijeri, ministri, savjetnici ili drugi koji su izabrani. Ovaj benefit može se zatražiti čak i ako je funkcioner svega jedan dan proveo u mandatu, kao i oni koji su smijenjeni sa svojih pozicija.

    Iako je do sada više puta traženo da se ovo pravo u potpunosti ukine, jer je, kako tvrde predlagači, nepravedno prema građanima koji su nezaposleni i nemaju nikakva primanja, to nije i zaživjelo u Republici Srpskoj, te i većem dijelu BiH.

    Jedan od onih koji se trudio da “bijeli hljeb” postane prošlost je i Milan Petković, potpredsjednik Ujedinjene Srpske i poslanik u Predstavničkom domu PS BiH, koji za “Nezavisne” kaže da radnici u drugim djelatnostima nemaju ovakva prava.

    “Niko nema pravo na šest mjeseci takvog rada. Takođe, radnicima kojima istekne ugovor o radu na određeno vrijeme prestaju sva prava iz radnog odnosa. Smatrao sam da i političari imaju jednu vrstu ugovora na određeno vrijeme”, kaže Petković, koji je ipak uvjeren da bi se ovdje nešto moglo promijeniti čak i u ovom sazivu.

    “Mislim da je sazrela svijest političara i mojih kolega da se to pravo ukine. Mislim da bi idealno bilo u prvoj godini mandata da se krene u priču, posebno jer to nije ni izborna godina, da bi svi znali da neće više imati pravo na to. Jedno rješenje, koje sam takođe predlagao, jeste da ta naknada traje najduže mjesec dana, jer to je dovoljno da oni koji očekuju mandat ili posao na drugoj poziciji povežu radni staž”, istakao je Petković.

    Dok političari zadovoljno trljaju ruke zbog benefita, zaposleni u BiH koji ostanu bez posla, da bi ostvarili pravo na jednogodišnju novčanu pomoć od države, moraju da imaju najmanje 15 godina radnog staža. Oni koji godinama prate ovu problematiku ističu da bi političari morali da se solidarišu s građanima i da usklade svoja primanja, kao i privilegije poput “bijelog hljeba”, sa stanjem u državi.

    “Prilikom rasporeda budžeta trebalo bi da imaju isti pristup i ka drugim kategorijama stanovništva. Generalno, u izazovnim vremenima treba da se odnose prema javnom budžetu kao dobri domaćini i novac troše efikasno i ekonomično, uz određene uštede. Tu treba da počnu s privilegijama”, kaže za “Nezavisne” Ana Lučić iz Centara civilnih inicijativa (CCI).

    Ono što je činjenica, trenutno u BiH nije ograničeno koliko puta jedna osoba može koristiti ovo pravo. Treba istaći i da su do sada tri kantona u FBiH ukinula ovo pravo, a to su Tuzlanski, Unsko-sanski i Kanton Sarajevo.

  • Podignuta još jedna optužnica zbog Dobrovoljačke

    Podignuta još jedna optužnica zbog Dobrovoljačke

    Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Kerima Lučarevića (64), koja se odnosi na zločine u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

    Iz Tužilaštva su naveli da se optuženi tereti da je od 3. maja do polovine maja 1992. godine, u okviru svojih ovlaštenja, u svojstvu komandanta Vojne policije Republičkog štaba Teritorijalne odbrane BiH, postupao suprotno pravilima međunarodnog humanitarnog prava.

    “Optuženi se tereti da, 2. maja 1992. godine, nakon što je napadnuta nebranjena mješovita kolona vojnika i civilnih lica zaposlenih u bivšoj JNA, pod pratnjom mirovnih snaga Ujedinjenih nacija, u svojstvu komandanta Vojne policije, nije preduzeo nužne i razumne mjere da kazni izvršioce ubistava i ranjavanja vojnika i civila, spriječi fizičko i psihičko zlostavljvanje zarobljenih pripadnika JNA, kao i da kazni izvršioce ovih djela”, naveli su iz Tužilaštva BiH.

    Optužnica Tužilaštva BiH odnosi se i na događaje od 3. maja 1992. godine, koji se, kako se dodaje u saopštenju, odnose na stradanje osam ubijenih žrtava sa utvrđenim identitetom, među kojima ima i civila i sanitetskog osoblja, ranjavanje 24 osobe, te zarobljavanje više desetina vojnika i civila koji su mučeni, zlostavljani i zatvoreni u prostorijama FIS-a, Štaba TO R BiH u zgradi Predsjedništva R BiH i petom spratu Centralnog zatvora.

    Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije objavile, kada je riječ o Dobrovoljačkoj, optužnica je u ovom slučaju potvrđena protiv Ejupa Ganića, tadašnjeg člana Predsjedništva RBiH, Zaima Backovića kao člana Operativnog štaba Teritorijalne odbrane (TO) RBiH, Hasana Efendića kao komandanta Republičkog štaba TO BiH, Hamida Bahta kao komandanta Opštinskog štaba TO Stari grad Sarajevo, te Fikreta Muslimovića, kao načelnika bezbjednosti u Republičkom štabu TO BiH.

    Optuženi su i Jusuf Pušina kao pomoćnik ministra unutrašnjih poslova RBiH i načelnik Štaba MUP-a RBiH, Bakir Alispahić kao načelnik Centra službe bezbjednosti Sarajevo i član Štaba MUPa RBiH, Enes Bezdrob kao načelnik SJB Stari Grad, Ismet Dahić kao komandir Policijske stanice Stari Grad i Mahir Žiško kao načelnik Biroa za istraživanje ratnih zločina.

  • Zemljotres u BiH, osjetio se i u Banjaluci

    Zemljotres u BiH, osjetio se i u Banjaluci

    Prije nekoliko trenutaka u Banjaluci, ali i okolnim mjestima osjeti se zemljotres.

    Prema prvim informacijama zemljotres jačine 4,1 po Rihteru bio je sa epicentrom 20 kilometara zapadno od Zavidovića.

  • Probijen rok za gradnju garaža u sklopu UKC-a

    Probijen rok za gradnju garaža u sklopu UKC-a

    Na rješenje ogromnih gužvi ispred UKC-a pacijenti će morati još da čekaju. Garaže koje bi stavile tačku na ovaj dugogodišnji problem, a koje su trebale biti završene u septembru, još nisu ni blizu gotove.

    Od parkiranja automobila na trotoarima i zelenim površinama, do ostavljanja istih gotovo na samom ulazu u bolnicu, vozači se snalaze kako znaju i umiju. Ranko Lukač je u Klinički centar došao iz Kozarske Dubice, kaže, problem vidi, ali ne i skoro rješenje.

    • Teško je to riješiti. Puno je pacijenata, puno osoblja, malen prostor okolo i to je malo teže izvodljivo. Koliko dugo tražite ovdje parking oko UKC? Ne dolazimo mi često, ali smo tražili parking nekih 10-ak minuta, a zet je otišao tamo parkirati se, kaže Ranko Lukač.

    Za probijanje rokova kriva je korona koja je sve usporila, za ATV kaže direktor UKC-a. Vlado Đajić poručuje da je na ovaj projekat ponosan, ali da će građani na realizaciju morati čekati duže od očekivanog.

    “Korona i ekonomska kriza su usporili sve radove u državi i svijetu, tako da to nije samo kod nas. Ono što mi potenciramo jeste da se to radi kvalitetno. Znači, bolje je uraditi kvalitetno, jer to je projekat koji će trajati narednih 100-200 godina i bolje da se probije rok pola godine, nego da to napravimo pa poslije popravljamo i da ne bude kvalitetno”, kaže Vlado Đajić, generalni direktor UKC-a Republike Srpske.

    Od medicinskog osoblja, preko pacijenata, do onih koji su došli nekome u posjetu. Sve ukupno, UKC samo u jednom danu posjeti više od 10 hiljada ljudi, odnosno 5 hiljada automobila.

    Parking mjesta će se prostirati na 5 etaža, što će povezivati 8 liftova. Garaže će biti povezane podzemnim tunelom sa Centralnim medicinskim blokom UKC-a. Radovi na ovom krupnom projektu počeli su u junu 2020. godine, a sve bi trebalo da košta oko 29 miliona KM, bez PDV-a.

  • Premijer FBiH Fadil Novalić pao na planinarenju

    Premijer FBiH Fadil Novalić pao na planinarenju

    Premijer Federacije Fadil Novalić doživio je juče nesreću prilikom planinarenja.

    Kako je potvrđeno iz više izvora, Novalić se okliznuo prilikom planinarenja i pao, prilikom čega je zadobio tjelesne povrede.Izvor portala je rekao da je Novalić nakon pada primljen u bolnicu na preventivno posmatranje.

    – Visina s koje je pao nije bila velika, tako da je Novalić samo malo ugruvan. Zadobio je povrede desne šake, ali uglavnom nije ništa strašno – rekao je izvor.

    Iz Novalićevog kabineta su rekli da se premijer dobro osjeća i planira se vrlo brzo vratiti svojim radnim obavezama.

    Podsjećamo, Novalić je inače strastveni palninar i često na društvenim mrežama dijeli fotografije sa planinskih destinacija, piše Klix.

  • Prijevremeni izbori za načelnika Bratunca sredinom februara

    Prijevremeni izbori za načelnika Bratunca sredinom februara

    Predsjednik Centralne izborne komisije (CIK) BiH Suad Arnautović potvrdio je Srni da je Sud BiH odbio žalbu Srđana Rankića na odluku CIK o njegovom opozivu sa funkcije načelnika opštine Bratunac.

    Arnautović je rekao da će prijevremeni izbori za načelnika opštine Bratunac biti održani do sredine februara 2023. godine zajedno sa prijevremenim izborima u Zvorniku.

    On je podsjetio da je Skupština opštine Bratunac 7. jula donijela odluku o pokretanju postupka za opoziv Rankića na osnovu inicijative grupe od 16 odbornika.

    Postupak opoziva načelnika opštine Bratunac proveden je 7. avgusta, a izvještaj je usvojen 31. avgusta.

    Prema njegovim riječima, Republička izborna komisija Srpske je 8. septembra je dostavila izvještaj CIK-u BiH, koja je nakon sprovedenog postupka utvrdila da je postupak opoziva proveden u skladu sa odredbama Izbornog zakona BiH, te je u skladu sa zakonom donijela odluku o prestanku mandata načelniku opštine Bratunac.

  • FIFA pokrenula postupak protiv Srbije – sporna zastava “Nema predaje”

    FIFA pokrenula postupak protiv Srbije – sporna zastava “Nema predaje”

    Svetksa kuća fudbala (FIFA) pokrenula je disciplinarni postupak protiv Srbije, prenosi “Rojters”.

    Pokrenut je zbog zastave na kojoj je prikazana teritorija Kosova uz poruku “Nema predaje”, a koja se našla u svlačionici “orlova” nakon meča sa Brazilom. Navodno je reč o političkom transparentu.

    Slučaj je otvoren na osnovu 11. člana pravilnika FIFA i člana četiri pravilnika na Svetskom prvenstvu, a koji se bave uvredljivim gestovima, znakovima i rečima, kao i korišćenjem sportskih događaja za promociju stvari koje nisu u vezu sa tim. Za sada nije poznato kada će i kakva biti odluka upravljajućeg tela.

    Prethodno je novinar agencije “Asošijejted pres” bio zainteresovan za tu zastavu na konferenciji za medije kada je postavio pitanje u vezi sa njom Marku Grujiću, na koje ovaj nije odgovorio.

    Komentarisao ju je i ministar tzv. Kosova koji je istakao da je ksenofobično to što se ona našla u svlačionici Srbije.

  • Raport.ba: Pod brojem dosjea Izetbegović upisana druga osoba

    Raport.ba: Pod brojem dosjea Izetbegović upisana druga osoba

    Školovanje generalne direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović i dalje zaokupira domaću javnost. Sada je Raport.ba objavio informacije do kojih su došli iz inspekcijske službe.

    Naime, kako navodi Raport.ba Inspektori su utvrdili još jednu zanimljivu činjenicu i to uvidom u matične knjige. Kako se vidi iz dokumentacije, pod brojem dosjea 836, koji je napisan olovkom na Upisnom listu Sebije Izetbegović, vodi se Senad Sarić.

    Ranije je interview.ba saopćilo da je Vijeće Medicinskog fakulteta na hitnoj sjednici potvrdilo je nalaz Ad hoc Komisije da je s dokumentima Sebije Izetbegović, direktorice KCUS-a koje traži Senat Univerziteta u Sarajevu – sve u redu.

    Podsjećamo, Senat Univerziteta u Sarajevu je usvojio zaključak i zadužio Medicinski fakultet u Sarajevu da se formira komisija koja će još jednom pregledati kompletnu dokumentaciju gospođe Izetbegović i proslijediti zaključak.