Kategorija: Vijesti

  • Banjalučki aerodrom i dalje bez termina letova poslije marta

    Banjalučki aerodrom i dalje bez termina letova poslije marta

    Brojni građani neugodno su se iznenadili ovih dana kada su pokušali rezervisati kartu za let sa aviokompanijom Rajaner sa banjalučkog aerodroma u terminima poslije marta naredne godine.
    Naime, putnici su obaviješteni da Rajaner ne prima rezervacije sa banjalučkog aerodroma od 1. aprila. Još više ih je zbunilo što je to moguće sa tuzlanskog aerodroma kod iste ove kompanije.

    Je li upitan nastavak saradnje sa Rajaner-om?

    Rukovodstvo aerodroma za BHT nije željelo govoriti želi o detaljima. Istakli su samo da nastavak saradnje nije upitan i da se sa Rajanerom, koji poput većine avioprevoznika u ovom trenutku ima problem sa manjkom pilota, pregovara o dodatnim letovima za nove evropske destinacije.

    “Što se tiče nas i Rajanera nema nikakvih problema. Biće bolje. Ići ćemo sa povećanjem operacija. Razgovarali smo sa aviokompanijama i to je to”, kazao je Milan Račić, direktor Aerodroma Republike Srpske.

    Sa činjenicom da Rajaner ne prima rezervacije sa banjalučkog aerodroma nakon marta upoznata je i Vlada Republike Srpske. Vjeruju u ostanak Rajaner-a i da će menadžment sa drugim niskotarifnim aviokompanijama dogovoriti nove destinacije.

    “Moram da kažem da bi morala da se uključi i država i Republika Srpska, na neki način da poboljša uslove na Aerodromu Banja Luka infrastrukturne. Da bi mogli da povećamo kapacitete dolaska i drugih kompanija”, kazao je Predrag Tešić, pomoćnik ministra trgovine i turizma Republike Srpske.

    Niskobudžetna avio-kompanija Rajaner sa banjalučkog aerodroma trenutno vozi putnike na osam aerodroma u pet evropskih država i čini oko 60 odsto prometa na ovom aerodromu.

    Za jedini međunarodni aerodrom u Republici Srpskoj, gubitak Rajaner bio bi veliki udarac. Banjalučki aerodrom ovu godinu završiće sa rekordnih 350 hiljada putnika. Za iduću godinu imaju ambiciozne planove. Namjera im je da se sa njihove piste preveze pola miliona putnika, prenosi BHT.

  • Cvijanovićeva poslala prazničnu čestitku

    Cvijanovićeva poslala prazničnu čestitku

    Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, povodom Božića i Nove godine, uputila je čestitku nadbiskupu vrhbosanskom kardinalu Tomi Vukšiću, sveštenstvu, redovništvu i svim vjernicima u BiH koji praznuju po gregorijanskom kalendaru.

    Neka božićne poruke radosti, ljubavi i nade ispune vaša srca i domove, a duhovna snaga praznika pomogne da istrajemo u svim iskušenjima i učvrsti uvjerenje da su zajedništvo, tolerancija i razumijevanje put koji treba slijediti.

    Čestit Božić i blagoslovena Nova 2023. godina! – navodi se u čestitki srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.

  • Višković: Božić da podsjeti na njegovanje dobrih odnosa među ljudima

    Višković: Božić da podsjeti na njegovanje dobrih odnosa među ljudima

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković čestitao je Božić nadbiskupu vrhbosanskom kardinalu Tomi Vukšiću i svim rimokatolicima i ostalim hrišćanima u BiH koji praznuju po gregorijanskom kalendaru, uz želju da praznik podsjeti na njegovanje dobrih odnosa među ljudima i očuvanje duhovnog nasljeđa svih naroda u Republici Srpskoj.

    Višković je vjernicima katoličke vjeroispovijesti poželio da prazničnu radost podijele sa najbližima.

    “Neka nas praznik koji slavi Hristovo rođenje podsjeti na važnost neprolaznog bogatstva, na njegovanje dobrih odnosa među ljudima i očuvanje duhovnog nasljeđa svih naroda u Republici Srpskoj. Čestit Božić i Nova godina”, naveo je Višković u čestitki koju je uputio u ime Vlade Srpske i u svoje ime.

    Katolički vjernici sutra obilježavaju praznik Rođenja Isusa Hrista – Božić.

  • Dodik: Duhovna snaga Božića da bude podsticaj za međusobno uvažavanje

    Dodik: Duhovna snaga Božića da bude podsticaj za međusobno uvažavanje

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je Božić nadbiskupu vrhbosanskom kardinalu Tomi Vukšiću i katoličkim vjernicima u Srpskoj i BiH uz želju da duhovna snaga najradosnijeg hrišćanskog praznika bude snažan podsticaj za međusobno uvažavanje i jačanje univerzalnih.

    “Neka praznik Hristovog rođenja donese radost, mir i blagostanje i ispuni vaša srca i domove”, naveo je Dodik u božićnoj čestitki.

    On je vjernicima katoličke vjeroispovijesti poželio da predstojeće praznične dane provedu u zdravlju, zajedništvu i radosti porodičnog okupljanja.

    Katolički vjernici danas obilježavaju Badnji dan, sutra Božić.

  • Vipotnik “U našoj kući su se oduvijek slavila oba Božića, Uskrs i Vaskrs”

    Vipotnik “U našoj kući su se oduvijek slavila oba Božića, Uskrs i Vaskrs”

    Povodom prozivki o nacionalnoj pripadnosti, saopštenjem za javnost oglasio se Bojan Vipotnik, član Ujedinjene Srpske i novoizabrani ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi Republike Srpske.

    Podsjećamo, Vipotnik se izjašnjava kao Hrvat, a u javnosti su počele prozivke da je “promijenio vjeru za večeru” nakon što je procurio dokument iz Vlade RS u kome mu se odobravaju dva slobodna dana za vjerski praznik krsnu slavu.

    Njegovo reagovanje prenosimo u cjelosti:

    “Izazvan pisanjima pojedinih “medijskih radnika” koji tendenciozno pokušavaju narušiti moj legitimitet, kako bi nanijeli štetu meni, mojoj porodici i u krajnjoj liniji Vladi Republike Srpske u kojoj sam izabran za ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, osjećam odgovornost da odgovorim istinom koja obavezuje.

    Svoju nacionalnu pripadnost koja je ovih dana postala javna i poznata, smatram ličnom i porodičnom privatnošću.

    Nikada se nisam izjašnjavao drugačije, niti sa tim manipulisao, kao što nisam bio u potrebi naglašavati.

    Član sam Ujedinjene Srpske gotovo od osnivanja i nikad nisam doživio da nekome smeta moje hrvatsko porijeklo po pokojnom ocu, odnosno djedu. Porodica Vipotnik je Banjalučanima poznata kao stara i ugledna hrvatska porodica. Moja majka i supruga su Srpkinje. U našoj kući su se oduvijek slavila oba Božića, Uskrs i Vaskrs. Iz poštovanja prema majci, koja je Bogu hvala živa, zajedno slavimo njenu krsnu slavu što smatram našim kvalitetom i širinom, a ne nedostatkom, ili ne daj Bože povodom za izvrgavanje podsmijehu.Svoju djecu učim istim vrijednostima poštivanja čovjeka i koja su, na sreću, sada premalena da ih povrijede nevjerovatne konstrukcije i laži kojima je cilj da uvrijedite mene i moju porodicu, a nanesete štetu novoizabranoj Vladi Republike Srpske.Užasnut medijskim manupulacijama i targetiranjem koji primitivno, podlo i krajnje necivilizovano pokušavaju da stvore aferu prebrojavajući nam krvna zrnca, očekujem izvinjenje od strane svih onih koji su na ovaj način zloupotrijebili medijski prostor”.

  • Dodik sa Kalabuhovom i visokim zvaničnicima iz Srpske

    Dodik sa Kalabuhovom i visokim zvaničnicima iz Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik večeras je na Јahorini razgovarao sa ruskim ambasadorom u BiH Igorom Kalabuhovom i visokim zvaničnicima iz Srpske.

    • Na svečanom prijemu povodom sutrašnjeg otvaranja hotela “Rajska dolina luks” na Јahorini razgovarao sam s ruskim ambasadorom Igorom Kalabuhovom i ostalim visokim zvaničnicima iz Republike Srpske – napisao je Dodik na Tviteru.

    Na prijemu je, među visokim zvaničnicima iz Republike Srpske, bio i predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić.

    Dodik će sutra u 11.00 časova prisustvovati svečanom otvaranju hotela “Rajska dolina luks”.

  • SNSD Bijeljina odlučio da krene u opoziv gradonačelnika Ljubiše Petrovića

    SNSD Bijeljina odlučio da krene u opoziv gradonačelnika Ljubiše Petrovića

    Predsjedništvo Gradskog odbora SNSD Bijeljina večeras je odlučilo da su se stekli uslovi za pokretanje procedure opoziva gradonačelnika Ljubiše Petrovića (SNSD), saznaje Srpskainfo.

    Dogovor je da će se o ovome prvo razgovarati sa njihovim koalicionim strankama, da bi potom i Skupština Grada zvanično izglasala nepovjerenje Petroviću, čime bi se krenulo ka referendumu o opozivu.

    Kako saznaje Srpskainfo, SNSD je proveo detaljno istraživanje stavova javnosti u Bijeljini prije nego što su se odlučili na ovaj korak. To istraživanje je pokazalo da gradonačelnik gubi podršku.

    Igrom sudbine, slučajnosti ili nečeg trećeg, na današnji dan prije dvije godine preminuo je bivši gradonačelnik Bijeljine, Mićo Mićić.

  • Višković obavezao rukovodioce da smijene radnike koji ne dolaze na posao

    Višković obavezao rukovodioce da smijene radnike koji ne dolaze na posao

    Ministri u Vladi Republike Srpske i direktori republičkih uprava i upravnih organizacija u obavezi su da do 31. decembra raskinu ugovore o radu sa svim licima koja se vode kao zaposlena u njihovim institucijama, a ne pojavljuju se i ne dolaze na radna mjesta, navodi se u dopisu iz Kabineta predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića.

    U dopisu se ističe da je o navedenom potrebno dostaviti pismeni izvještaj u Kabinet predsjednika Vlade do kraja ove godine.

    “Ukoliko se nakon zadatog roka ustanovi da se i dalje takva lica nalaze u radnom odnosu, odgovorna lica-rukovodioci biće sankcionisani, a to znači razriješeni funkcija na kojima se nalaze”, ističe se u dopisu koji je potpisao šef Kabineta predsjednika Vlade Željko Đurić.

    Ministarstva koja u svom sastavu imaju republičke uprave i republičke upravne organizacije dužna su da ih upoznaju o ovom dopisu.

    Dopis je upućen svim ministarstvima, te direktorima Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, Republičke uprave za inspekcijske poslove, Republičke uprave civilne zaštite, Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo, Agencije za državnu upravu, Republičkog sekretarijata za raseljena lica i migracije, Džender centra, v.d. pravnog predstavnika Kancelarije pravnog predstavnika, kao i direktorima Službe za zajedničke poslove Vlade Republike Srpske, Helikopterskog servisa i Ugostiteljskog servisa Republike Srpske, prenosi Srna.

  • CIK potvrdio raniju odluku, ostaje li SNSD bez četvrtog delegata u Domu naroda BiH

    CIK potvrdio raniju odluku, ostaje li SNSD bez četvrtog delegata u Domu naroda BiH

    Centralna izborna komisija BiH, utvrdila je rezultate posrednih izbora za Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH iz Republike Srpske na način da je potvrdila svoju raniju odluku, uprkos tome što je Sud BiH još ranije donio rješenje u kojem je naveo da CIK to nije mogao da uradi.

    Praktično, CIK je kao i ranije, sporni listić, koji je Komisija za izbor i imenovanja Narodne skupštine Republike Srpske proglasila nevažećim, proglasila važećim pa tako lista SNSD-a i PDP-a ima po 12 glasova, i ukoliko ponovo ne bude intervencije Suda BiH, o delegatu u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH odlučiće žrijeb.

    “Ne mogu podržati ovakvu odluku. Mi smo sljedeći uputu Suda BiH trebali donijeti odluku o utvrđivanju rezutlata u skladu sa odlukom Narodne skuptšine i u skladu sa izvještajem komisije”, rekla je Irena Hadžiabdić, član CIK-a.

    I Vlado Rogić, član CIK-a rekao je da se trebala ispoštovati odluka Suda BiH koji je rekao da CIK nije u pravu kada je ranije donio odluku koju ponovo želi da potvrdi.

    “Postoji namjera CIK da ne poštuje stav Suda BiH. Ne mogu shvatiti da CIK može tako razmišljati”, rekao je Rogić.

    Podsjećanja radi, CIK je “nevažeći glasački listić” zahvaljujući kojem je SNSD dobio četvrtog delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, proglasio važećim. Nakon ovoga, SNSD je uložio žalbu Sudu BiH koji je utvrdio da CIK nije mogao to uraditi, međutim, uprkos tome, CIK je ponovo potvrdio svoju raniju odluku.

    S druge strane, Ahmet Šantić, član CIK-a, rekao je da Sud BiH nije nijednom rekao da odluka CIK-a nije valjana, u smislu onoga kako se CIK opredjelio, nego je osporavao ovlaštenje da to CIK može uraditi.

    “Oni dovode u pitanje nadležnost CIK da utvrđuju validnost listića i to je ono što je sporno”, rekao je Šantić.

  • Podaci i novac hakerima “na tacni”

    Podaci i novac hakerima “na tacni”

    Većina institucija na nivou BiH nije zaštićena od hakerskih napada, što može ugroziti poslovanje javne uprave, ali i dovesti do krađe podataka i novca koji je neophodan za funkcionisanje zemlje.
    Na to je upozorila Kancelarija za reviziju institucija BiH koja je sprovela reviziju učinka pod nazivom “Aktivnosti institucija BiH na obezbjeđenju osnovnih pretpostavki za sajber bezbjednost”.Revizori su nakon provjere institucija na nivou BiH naveli da one nisu bile efikasne kada je riječ o donošenju propisa u oblasti sajber bezbjednosti.
    – Samo 14 od 68 institucija BiH donijelo je akte upravljanja informacionom bezbjednošću u skladu s politikom upravljanja tom oblasti – naveli su revizori.

    Naglašavaju i da bi sve to moglo ugroziti institucije BiH i građane, a to su objasnili i kroz primjere.

    – Ugrožavanje sistema e-vlada moglo bi da dovede do obustave rada Savjeta ministara, što bi moglo uticati na kašnjenje u donošenju važnih odluka za javnu upravu i građane. S druge strane, napadom na informacioni sistem Ministarstva finansija i trezora bila bi ugrožena evidencija svih finansijskih transakcija, ali bilo bi obustavljeno i plaćanje – pojasnili su revizori.

    Podsjetili su da su aktivnosti na donošenju strateškog i zakonskog okvira sajber bezbjednosti pokrenute još 2017. godine, ali i da pet godina nakon toga, te aktivnosti nisu okončane.

    – Iako je Savjet ministara još prije pet godina zadužio Ministarstvo bezbjednosti da u kratkom roku uspostavi CERT, odnosno ti­m za odgovor na računarske incidente, to nije urađeno. Institucije na nivou BiH imaju pasivan pristup u donošenju akata upravljanja informacionom bezbjednošću – stav je revizora.

    Primjer da institucije BiH nisu zaštićene od hakerskih napada jeste i Parlament BiH. Naime, u septembru ove godine zbog hakerskog napada danima nisu uključivani računari u Parlamentu BiH, ali i u pojedinim ministarstvima. Takođe, uopšte nije bilo moguće više od 20 dana pristupiti internet sajtu pomenutog parlamenta. Hakeri su tada “ubacili” virus i zaključali sve podatke, s tim što oni nisu bili uništeni, ali im nije bilo moguće pristupiti. Ovim slučajem bavilo se i Tužilaštvo BiH, prenosi Glas.

    Preporuke

    Revizori su sastavili i preporuke nadležnim institucijama, pa su Savjetu ministara savjetovali da što prije definiše rokove za pripremu relevantnih akata koji se odnose na sajber bezbjednost.

    – Takođe, Ministarstvo bezbjednosti trebalo bi što prije da formira ti­m za odgovor na računarske incidente – navedeno je u preporukama.